رئیسی مطالبات مردم را به سهم خواهی ها ترجیح دهد

رئیسی مطالبات مردم را به سهم خواهی ها ترجیح دهد به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در گفت و گویی آورده است: آقای رئیسی با وجود این که خود جز اصولگرایان است در طول انتخابات به نحوی رفتار کرد که وامدار اصولگرایان نیست اما باز هم اصولگرایان موفقیت وی را مرهون کارهای خود می دانند و به صورتی طلبکار و سهم خــواه از دولتی هستند که درحال تشکیل است.در ادامه گفت وگوی مورخ روزنامه آرمان ملی با هدایت آقایی فعال سیاسی اصلاح طلب آمده است: نزدیک شدن به شروع کار دولت، صداهای بیشتری از اختلافات درون جناحی را بلند کرده است، اختلافاتی بر سر انتخاب وزرای پیشنهادی و دیگر مسئولیت های مهم. اما از طرفی روزهایی را در کشور می گذرانیم که هر روز از هر سو مشکل و متعاقب آن اعتراضی قد علم می کند. شاید در چنین شرایطی هیچ کس دعواهای جناحی را درست و بجا نداند. دعواهایی که در نتیجه آنها شایسته سالاری، وعده مهم رئیسی در انتخابات، به آخرین امر مورد توجه بدل می شود. باید دید که آیا این اختلافات و تمام آنچه دولت درحال تشکیل در دست دارد درمانی برای دردهای گوناگون جامعه خواهد بود؟ دراین زمینه «آرمان ملی» به گفت گو با هدایت آقایی، فعال سیاسی اصلاح طلب، پرداخته است که در ادامه می خوانید.آیا سهم خواهی ها و فشار بر دولت رئیسی برای حضور برخی افراد در قدرت و در اصل حضور این افراد در کابینه می تواند بر کارآمدی دولت آینده اثرگذار باشد؟
قسمتی از مشکلات ساختاری در کشور، به شیوه حکومت داری بر می گردد. بخشی خواسته یا ناخواسته تمام مسئولیت ها را به گردن گرفته است. در چنین شرایطی مردم زمانی اختیارات و مسئولیت ها را برای حاکمیت می بینند و خودشان را دارای نقش موثر نمی دانند، مسئولان را مسئول هر نوع مشکل و هر نوع اتفاقی که پیش آید می دانند، حتی اگر این مشکل بطور طبیعی اتفاق افتاده باشد. این ساختار اجتماعی و حکومت داری ما به این سمت رفته است. بخش دیگر از مشکلات ما مربوط به سازمان ها و جریانات در پهنه سیاسی کشور است. این جریانات بدون این که برنامه و ایده مشخصی داشته باشند تنها به دنبال قرار گرفتن در راس امور هستند. آقای رئیسی هم هم اکنون با این مشکل رو به رو است که کسانی که از وی حمایــت کرده اند یا حتی حمایتی هم ننموده اند، به صرف حضور در زمینه اصــولگرایی، دولت را مانند یک شرکت تعاونی می دانند که باید در داخل آن سهمی برای خود داشته باشند.

این سبب کاهش کارایی دولت می شود. اگر دولت برخاسته از یک حزب و جریان مشخص باشد، می تواند با اقتدار نیروهای خودرا انتخاب نماید و در آخر هم آن حزب و جریان پاسخگو خواهد بود. اما آقای رئیسی با وجود این که خود جز اصولگرایان است در طول انتخابات به نحوی رفتار کرد که وامدار اصولگرایان نیست اما باز هم اصولگرایان موفقیت وی را مرهون کارهای خود می دانند و به صورتی طلبکار و سهم خــواه از دولتی هستند که درحال تشکیل است. از همین رو است که تصور نمی کنم دولت آقای رئیسی دولتی باشد که بتواند با شایسته سالاری و اقتداری که لازمه کار است، شکل بگیرد. اساسا عوامل و فشارهای مختلفی دخالت خواهند داشت و در نتیجه کیفیت فدای سهم خواهی خواهد شد. گرچه ممکنست در کوتاه مدت فضا عوض شود و اتفاقات خوشایندی رقم بخورد اما در طولانی مدت مشکلات ساختاری نمایان خواهند شد که به آسانی هم نمی توان انتظار حل آنها را داشت.


یکی دیگــر از تفاوت های جناح دولت درحال تشکیــل با اصلاح طلبان میزان سرمایه اجتماعی است، آیا ممکنست دولت جدید بــرای کسب سرمایه اجتماعــی در جهـت ایجاد آزادی های اجتماعی مانند رفع فیلترینگ ها در فضای مجازی تلاش کند؟
خیلی از این امور مانند فیلترینگ در فضای مجازی چندان در اختیار دولت ها نیست گرچه می توانند موثر باشند. در دولت روحانی هم با وجود این که آقای جهرمی بعنوان آوانگارد فضای مجازی حرکت می کرد، تلگرام را با حکم یک قاضی فیلتر کردند. حتی اگر لازم بود فیلترها و محدودیت های دیگری هم می توانستند اعمال کنند. آقای رئیسی هم با وجود اصولگرا بودن، اختیارات تمام اصولگرایان را ندارد و خارج از شرایط حاکم بر دولت روحانی قرار نمی گیرد و تنها در محدوده ای می تواند عمل کند که اجازه داشته باشد. این هم جلوه دیگری از مشکلات موجود در کشور ماست که هر دولت اصلاح طلب، اصولگرا یا معتدل در احاطه نیروهای مرئی و قدرت های نامرئی قرار می گیرد که با محدود کردن اختیارات دولت با تفسیر و قرائت خود از قانون اساسی عمل می کنند.


آیا یکدستی که برخی آنرا از نکات مثبت موفقیت دولت سیزدهم بر خلاف دولت روحانی می دانند، موجب نجات دولت و حل مشکلات مردم خواهد شد؟
دولت آقای روحانی با وجود حمایت اصلاح طلبان و اعتدالگــرایان، عمده مشکلات و نارســایی های خــود را در نــتـیـجـــه تاثیرپذیری از جــریانات بیرونی داشت. امــا آقای رئیسی هـم به شکل دیگر تحت تاثیر همین جریانات خواهد بود که این تاثیرات هم به حوزه اختیارات و قدرت وی مربوط خواهد شد و سبب دخالت برخی کنشگران سیاسی می شود. این افراد تلاش خودرا می کنند و در نهایت شاید دولتی که تشکیل گردد از دولت احمدی نژاد پایدارتر باشد اما باتوجه به تحریم ها و شرایط حال حاضر بعید است موفقیتی بیش از دولت اصولگرای پیشین خود داشته باشد.

از طرفی این نیروهای فراقوه ای که امروز انگار می کنند قدرت با ماست تنها به دنبال امیال خود هستند و تا زمانی که دولت از آنها حرف شنوی داشته باشد، گوش به فرمان آنها باشد و محدودیت ها را بیشتر کند، برای آنها دولت محبوبی است. اما بالاخره دولت خودرا منتخب مردم می داند و بمحض این که بخواهد از آن نیروها زاویه بگیرد و مطالبات مردم را مطرح کند، بلافاصله از دولت تنها با زدن یک انگ فاصله می گیرند. همانطور که دولت احمدی نژاد در چهار سال اول دولت احمدی نژاد بود و برخی هر شب خواب او را می دیدند ولی پس از مدتی با عنوان «جریان انحرافی» کنار گذاشته شد. دولت آقای رئیسی هم تا زمانی که در دست این نیروها باشد رضایت و همراهی آنها را دارد. از طرفی اگر بخواهد در نظر مردم خودرا حفظ کند از چشم تعدادی از نیروها می افتد و اختلافاتی رخ خواهد داد که قبل تر هم شاهد بوده ایم.منبع:

1400/05/05
23:40:02
5.0 / 5
181
تگهای خبر: تلگرام , شركت , علم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها