رئیس سازمان پزشكی قانونی كشور خبر داد:

آمادگی ایران برای همکاری در راه اندازی بانک ژنتیک در ترکیه

آمادگی ایران برای همکاری در راه اندازی بانک ژنتیک در ترکیه به گزارش برتریها، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن اشاره به این که بانک ژنتیک یکی از افتخارات کشور است، اظهار داشت: پزشکی قانونی ایران در زمینه بانک اطلاعات ژنتیک تجربیات بسیار خوبی دارد و آماده همکاری با کشور ترکیه جهت راه اندازی بانک ژنتیک در این کشور است.


به گزارش برتریها به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی در دیدار با دکتر یوکسک رئیس پزشکی قانونی ترکیه، گفت: بانک ژنتیک در ایران با موفقیت راه اندازی و الان درحال فعالیت است و پروفایل ژنتیکی مجرمان با تکرار جرم در بانک ذخیره شده و ذخیره پروفایل افراد دارای مشاغل پرخطر مثل خبرنگاران، آتش نشان ها و خلبانان هم در دستور کار است.
وی با اشاره به فعالیت ۱۰ قطب ژنتیک در ایران اضافه کرد: پس از ساخت و تولید کیت های ژنتیک توسط مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، کارهای بانک شتاب و سرعت بیشتری گرفت. علاوه بر بومی سازی کیت ژنتیک و برخی دستگاه هاو تجهیزات آزمایشگاهی، نرم افزار بانک هم کاملا بومی است.
مسجدی با عرضه توضیحاتی در زمینه ساختار پزشکی قانونی ایران افزود: پزشکی قانونی ایران سازمانی مستقل است که زیر نظر رئیس قوه قضاییه فعالیت می نمایند و بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی سازمانی علمی و خدمت رسان است چون که از پنج وظیفه اصلی آن دو وظیفه تخصصی و در امتداد ارائه خدمت به مردم و سه وظیفه آن علمی و آموزشی است.
وی اشاره کرد: پزشکی قانونی تنها سازمان در زیر مجموعه دستگاه قضاست که هیات علمی دارد و باتوجه به پیشرفت های سالهای اخیر آن بنا به اذعان مقامات عالی رتبه قضایی نظرات کارشناسی این سازمان هم اکنون فصل الخطاب و جزو لاینفک پرونده های قضایی است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی اضافه کرد: پزشکی قانونی ایران دارای سه معاونت است که مهم ترین خدمات آن در حوزه معاینات بالینی عرضه می شود و خدمات گسترده ای را در بر می گیرد.
وی با تکیه بر این که با رشد توان علمی سازمان، تبهکاران هم در اقدامات مجرمانه خود رشد می کنند، اظهار داشت: یکی از اقدامات قابل توجه پزشکی قانونی ایران کشف تصادفات ساختگی است که در این خصوص کمک قابل توجهی به شرکتهای بیمه ای شده است.
مسجدی به کارهای مرکز تحقیقات و مبحث فراوری بافت هم اشاره نمود و اظهار داشت: پزشکی قانونی ایران در مبحث فراوری بافت هم فعال است و از آنجائیکه سالانه بیشتر از ۴۰۰ هزار بیمار از بافت های فراوری شده بهره مند می شود اقدامات جدی را در این خصوص آغاز نموده است.
وی با اعلان اینکه مهم ترین مأموریت پزشکی قانونی در ایران و ترکیه کمک به اجرای عدالت استفاده، گفت: کشور ایران و ترکیه اشتراکات بسیاری در زمینه های مختلف با یکدیگر دارند و در حوزه پزشکی قانونی هم با یکدیگر همکاری هایی داشته اند که همچون آن همکاری در مبحث سقوط هواپیمای ترکیه در ایران بود که نسبت به تعیین هویت و شناسایی قربانیان این حادثه در ایران اقدامات لازم صورت گرفت.
وی تصریح کرد: زمینه همکاری بسیاری بین پزشکی قانونی دو کشور وجود دارد همچون کنگره طب و قضا که توسط ایران هر دو سال یکبار انجام می شود. همینطور در بسیاری زمینه های علمی و تخصصی میتوان نسبت به تبادل کارشناس اقدام نمود.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با ابراز خرسندی از حضور همتای ترکیه ای خود در ایران و قبول دعوت برای حضور در پزشکی قانونی ایران، اظهار داشت: ضمن تعاملات بیشتر در امتداد دیپلماسی علمی بین پزشکی قانونی دو کشور میتوان بستر را برای سایر ارتباطات دو دولت و ملت هم فراهم نمود.
پیشنهاد عرضه دستاوردهای مرکز تحقیقات در کنگره علمی کشور ترکیه
دکتر یوکسک رئیس پزشکی قانونی کشور ترکیه هم در این جلسه با ابراز خرسندی از حضور در کشور ایران و بازدید از مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران، اظهار داشت: پزشکی قانونی ترکیه در دو سال قبل پیشرفت های قابل توجهی داشته و با تبادل کارشناس، دو کشور می توانند در زمینه های تخصصی همکاریهای مناسبی با یکدیگر داشته باشند.
وی بعد از بازدید از برخی دستاوردها و تولیدات مرکز تحقیقات پزشکی قانونی پیشنهاد نمود این دستاوردها در کنگره علمی پزشکی قانونی که بزودی و با حضور ۲۰ کشور در ترکیه برگزار می گردد عرضه و به معرض نمایش گذاشته شود.منبع:

1403/04/15
18:02:26
5.0 / ۵
129
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آمادگی ایران برای همکاری در راه اندازی بانک ژنتیک در ترکیه
نظر شما در مورد آمادگی ایران برای همکاری در راه اندازی بانک ژنتیک در ترکیه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها