فعلا دور ارزهای دیجیتالی خط بكشید

فعلا دور ارزهای دیجیتالی خط بكشید برتریها: باآنكه ارزهای دیجیتالی این روزها در جهان گل كرده و برخی هم سودهای كلانی از آن به جیب زده اند اما با عنایت به عدم تایید قطعی ارزهای دیجیتالی، مسئولان همچنان به مردم سفارش می كنند فعلا از ورود به این حوزه خودداری كنند.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، استفاده از ارزهای دیجیتالی مدتی است مطرح شده و آوازه ی آن به ایران هم رسیده است، در حدی كه برخی مردم را بر آن داشته به جای سرمایه گذاری در بانك ها كه نرخ سودشان هم در یك سال اخیر كاهش یافته و سرمایه گذاری برروی ارزی مانند دلار كه این روزها شاهد نوسانات بسیار است، ریسك سرمایه گذاری برروی ارز دیجیتالی را بپذیرند كه باآنكه سود آن در حال افزایش می باشد، اما هیچ ضمانتی برای كاهش ناگهانی این سود وجود ندارد و نكته مهم تر اینكه بانك مركزی مشروعیتی به این نوع ارز نداده است.

همین اقبال نشان دادن به ارزهای دیجیتالی مسئولان بانكی را هم وادار كرده كم كم تصمیمی درباره نحوه برخورد با این ارزهای نسبتا تازه به دوران رسیده بگیرند. باآنكه هنوز مشروعیت ارزهای دیجیتالی و در صدر آن ها بیت كوین از سوی بانك مركزی و مسئولان مربوطه به اثبات نرسیده است، اما ممنوعیت قطعی هم در زمینه عدم استفاده از آن ها وجود ندارد و بعضی از صرافی ها و سایت های آنلاین به خرید و فروش این ارزها اقدام می كنند.

ورود پست بانك به حوزه ارزهای دیجیتالی

اما محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به تازگی به ارزهای دیجیتالی و اهمیت آنها در دنیای كنونی اشاره كرده و اظهار داشت: دنیا در حال تحول است و یكی از این تحولات، «ارزهای دیجیتال» هستند. رویكرد انفعالی در مورد فناوری و انتظار دستگاه ها از یكدیگر طبیعتا سبب عقب ماندگی و در نهایت انفعال حاكمیت خواهد شد.

وی از پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی كشور توسط پست بانك اطلاع داد و اظهار داشت: با استفاده از ظرفیت های موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانكداری و نظام مالی كشور و هم ظرفیت بالای جوانان كشور، در جلسه ای كه با هیئت مدیره پست بانك ایران داشتم، مقرر شد این بانك با بیان فراخوان و شناسایی نخبگان كشور در این عرصه، نخستین ارز دیجیتال طراحی شده را به صورت آزمایشی پیاده سازی و این مدل را برای بررسی و تایید به نظام بانكی كشور عرضه نماید.

بحث ارز، مبحث بانك مركزی است اما وقتی دیجیتالی شد، بعد تكنولوژیكی پیدا می كند كه در حوزه فناوری اطلاعات است. وزیر ارتباطات در این باره گفته ما بارها اعلام كردیم در فضای مجازی، سطح دانش مردم گاها از سطح دانش مسئولان در این حوزه بیشتر است و ما عقب افتادگی آگاهی در بین مسئولان دست اندركار در حوزه فضای مجازی مشاهده می نماییم.

او با اشاره به اینكه بانك مركزی تلاش خوبی برای پشتیبانی از فین تك ها داشته است، هم اظهار داشت: نظام بانكی ما جدا از بانك مركزی و دستگاه های نظام مالی، لازم است نسبت به تحولات فین تك ها و ارز دیجیتال آگاهی داشته باشند. تعاملاتی با پست بانك و پژوهشگاه پولی و بانكی داشته ایم تا نمونه ای از ارز دیجیتال را پیاده سازی كرده و برای مسئولان كشور آن را معرفی نماییم تا با چابكی بیشتر بانك مركزی در این حوزه عمل كند.

وی با اشاره به اینكه ارز دیجیتال درنهایت خواهد آمد كه ما از قبل باید فكری به حال آن بكنیم، اظهار داشت: درباره استفاده از ارزهای مجازی نظرات مختلفی وجود دارد. واقعیت این است كه ما می خواهیم این مدل را كه قبلا در ژاپن هم پیاده شده، پیاده سازی نماییم تا با استفاده از ظرفیت های موجود یك مدل آزمایشی را برای تصمیم گیری های نهایی اجرا نماییم.

فعلا دست نگه دارید

با وجود این، در زمینه ورود به ارزهای دیجیتالی، سیدابولحسن فیروزآبادی در گفت وگو با ایسنا درباره تصمیماتی كه در حوزه استفاده از این ارزها و ورود به این حوزه گرفته شده اظهار نمود: ما در مركز ملی فضای مجازی در حال بررسی این مورد هستیم و به صورت مفصل جلسات مشتركی با بانك مركزی داریم.

البته فیروزآبادی ورود به عرصه ارزهای دیجیتال مانند بیت كوین كه هنوز توسط مسئولان بانكی تایید نشده اند را سفارش نكرده و بیان كرد: به علت اینكه روی رنجیره بازار ارز مجازی در كشور هیچ گونه كنترل و مدیریتی وجود ندارد و در حقیقت صراف هایی كه به این فعالیت مبادرت می كنند، مجوز ندارند نظر و سفارش مان به مردم این است كه به هیچ وجه فعلا وارد این فضا نشوند تا سیاست و مقررات خویش را در از حوزه اعلام نماییم.

همان طور كه وزیر ارتباطات هم اذعان دارد، ارز دیجیتال در نهایت به گستره تعاملات و معادلات مردم وارد خواهد شد، ازاین رو باید هرچه زودتر فكری به حال آن كرد؛ زیرا گاها بعضی از عقب ماندگی ها باعث ضررهای جبران ناپذیر مالی شده و یا زمینه عقب افتادگی دیجیتالی را فراهم می كند كه در عصر امروز با محوریت فناوری اطلاعات كه سرعت از موثرترین عناصر است، منطقی نیست بیش از این تعلل كرد.
1396/12/23
14:28:03
5.0 / ۵
4638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فعلا دور ارزهای دیجیتالی خط بكشید
نظر شما در مورد فعلا دور ارزهای دیجیتالی خط بكشید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها