مصاف دولت و بیكاری با شمشیر دولبه اقتصاد دیجیتال

مصاف دولت و بیكاری با شمشیر دولبه اقتصاد دیجیتال برتریها: با شروع سال ۱۳۹۷ به نظر می رسد مساله ˮاشتغالˮ یكی از جدی ترین چالش ها برای دولت دوازدهم باشد؛ مساله ای كه البته دولت برای حل آن روی مقوله ˮاقتصاد دیجیتالˮ بعنوان درگاهی جدید در اقتصاد، حساب ویژه ای باز كرده است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، تحولات رخ داده در تصمیم گیری های مربوط به فضای مجازی در طول قریب به پنج سال عمر دولت تدبیر و امید نشان داده است كه نگاه این دولت به نقش فضای مجازی در اقتصاد در كل مثبت است. برنامه ریزی برای حركت به سمت اقتصادی سازی فضای مجازی در ادامه تصمیم برای افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت تعریف می گردد كه در نهایت رونق هرچه بیشتر این فضا را باعث خواهد شد. همینطور تصمیمات و صحبت های مطرح شده در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی نشان داد چرخش دولت به سمت اشتغال زایی در فضای مجازی و تحقق اقتصاد دیجیتال جدی است.
در همین راستا در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۶ كه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، چارچوب و مبانی اولویت های مطرح برای توسعه فضای مجازی در سال ۱۳۹۷ مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت كه در آن بر اقتصاد فضای مجازی با رویكرد تولید اشتغال، بعنوان اولویت اصلی توسعه فضای مجازی تاكید گردید. بر مبنای طرحی كه برای این منظور در شورای عالی فضای مجازی مطرح است، اقتصاد فضای مجازی با رویكرد تولید اشتغال، اولویت اصلی توسعه فضای مجازی در سال ۱۳۹۷ است كه از جلسه آینده این شورا به شكل محتوایی مورد بررسی و مفاد آن مورد تصویب قرار خواهد گرفت.
در همین رابطه مهدی غیبی، كارشناس حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به بخش رو به رشد استارت آپ ها در توسعه اقتصاد دیجیتال، بر اشتغالزایی این كسب وكارها در بلندمدت تصریح كرد و اظهار داشت: فناوری اطلاعات در بحث اشتغال همانند یك شمشیر دولبه عمل می كند؛ در بحث اقتصاد دیجیتال به همان نسبتی كه مشاغل جدیدی تولید می شود، ممكن است برخی مشاغل سنتی هم به خطر بیفتند. همانند تاكسی های اینترنتی كه علی رغم این كه مشاغل زیادی را تولید كرد اما از سوی دیگر سبب شد تا خیلی از تاكسی های تلفنی و دربستی سابق را تحت تاثیر منفی قرار دهد.
این كارشناس البته با مولد دانستن مقوله اقتصاد دیجیتال اظهار نمود: اقتصاد دیجیتال در هر حوزه ای كه وارد شود، سبب افزایش بهره وری و یا به عبارت دیگر مولد بودن می گردد. اقتصاد دیجیتال در بلندمدت بسیار سودده خواهد بود؛ در بحث اشتغال هم ممكن است در كوتاه مدت تسهیلات ورود فناوری اطلاعات به حوزه اقتصاد مثبت نباشد اما در بلندمدت این رویه تغییر خواهد نمود و فناوری اطلاعات سبب تولید مشاغل بیشتری خواهد شد.
گفتنی است كه یكی از علل جذابیت فضای مجازی برای دولت دوازدهم امید به حل مساله اشتغال در این فضا است؛ دولت دوازدهمی كه با انواع فشارها از بابت بیكاری گسترده مواجه می باشد به امید باز شدن درگاهی جدید برای اشتغال زایی به "اینترنت" دل بسته است. امری كه البته با اما و اگرهایی هم همراه است؛ به صورتی كه بعضی از كارشناسان حتی اشتغال زدایی فضای مجازی را بیش از اشتغال زایی آن می دانند. با این حال تجربه تاكسی های اینترنتی نشان داد كه این فرضیه كاملا درست نیست و فضای مجازی علی رغم اشتغال زدایی های سطح خرد اما در سطح كلان می تواند موجبات اشتغال زایی در سطح گسترده را هم فراهم می كند.
مقوله اقتصاد دیجیتال از آن دست مباحث جدیدی است كه ظاهرا دولت دوازدهم برای توسعه كارآفرینی و تولید اشتغال حساب ویژه روی این حوزه باز كرده است. در فضای اقتصاد دیجیتال اصلی ترین عامل تولید رونق اقتصادی فعالیت كسب و كارهای نوپاست كه به تازگی سازمان فناوری اطلاعات هم لوایح پنج گانه ای را برای ساماندهی و قانونمند كردن این كسب و كارها برای تقدیم به مجلس شورای اسلامی طراحی نموده است.1397/01/13
19:01:12
5.0 / ۵
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مصاف دولت و بیكاری با شمشیر دولبه اقتصاد دیجیتال
نظر شما در مورد مصاف دولت و بیكاری با شمشیر دولبه اقتصاد دیجیتال
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها