ماده جاذب با استفاده از گرافین تولید شد

ماده جاذب با استفاده از گرافین تولید شد برتریها: تهران - محققان دانشگاه نیوساوت ولز واقع در استرالیا ماده جدیدی از گرافین ساختند كه قابلیت جذب رطوبت آن، 2 برابر ژل سیلیكاست.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای این منظور از نوعی گرافین موسوم به اكسید گرافین استفاده كردند كه متشكل از اتم های كربن، اكسیژن و هیدروژن است و با استفاده از فرآوری گرافیت با استفاده از یك عامل اكسیدكننده قوی تولید شده است.
در این فرآیند ماده ای چندلایه با قابلیت جذب بسیار بالا تولید می گردد كه قبلا برای ساخت غشاهای جداكننده نمك از آب دریا، مواد رادیواكتیو از آب و آزادسازی آرام كودها كاربرد داشت.
محققان برای تبدیل این ماده به یك ماده خشك كننده آزمایشات متعددی انجام دادند و در جریان این آزمایشات متوجه شدند این ماده به ازای هرگرم اكسید گرافین، 0.58 گرم آب جذب می كند. همینطور دریافتند با تغییر فضای موجود بین لایه های اكسید گرافین می توان سرعت جذب آب توسط این ماده را تنظیم كرد.
بدین ترتیب می توان خصوصیت های این ماده جدید را در جریان تولید به گونه ای تغییر داد كه علاوه بر قابلیت جذب بیشتر در مقایسه با مواد موجود در بازار، خصوصیات آن برای كاربردهای مختلف بهینه سازی شود.
به عنوان نمونه ای از كاربردهای این ماده می توان به صنایع الكترونیكی، سیستم های تهویه مطبوع و صنعت تولید كفش اشاره نمود. همینطور از آنجائیكه این ماده در دماهای پایین هم قابلیت جذب رطوبت را دارد، می توان آن را با هزینه نسبتا پایین خشك كرد و مجددا مورد استفاده قرار داد.
یكی از كاربردهای خاص این ماده تولید كفی های كفش باقابلیت جذب بو و رطوبت است. از آنجائیكه می توان رطوبت جذب شده توسط این كفی ها را با استفاده از یك ابزار خانگی مانند اجاق گرم مجددا به اتمسفر بازگرداند، این نوع كفی ها قابلیت استفاده طولانی مدت دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Chemical Science انتشار یافته است.
علمی (6)**9259** 1776


1397/03/19
14:36:34
5.0 / ۵
4778
تگهای خبر: تولید , دانش , علم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ماده جاذب با استفاده از گرافین تولید شد
نظر شما در مورد ماده جاذب با استفاده از گرافین تولید شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها