هوش مصنوعی در خدمت حفظ منابع آب

هوش مصنوعی در خدمت حفظ منابع آب برتریها: تهران- محققان كانادایی نرم افزاری بر مبنای هوش مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند به حفاظت از منابع آب كمك نماید.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك الرت، این نرم افزار می تواند انواع مختلف ساینوباكتری ها یا جلبك های آبی-سبز را شناسایی و مقدار انها را تعیین كند. تكثیر ناگهانی این جلبك ها می تواند سیستم های آب را مسدود كند.
'مونیكا ایملكو' عضو موسسه آب در دانشگاه واترلو با اشاره به لزوم حفظ منابع آب، اظهار داشت: این ابزار كه به مثابه یك سیستم نگهبان است، تهدید ساینوباكتری ها را فوری نشان داده است.
این سیستم كاربردی هوش مصنوعی با استفاده از نرم افزار و یك میكروسكوپ، نمونه های آب را به جهت وجود سلول های جلبك در آن، به طور ارزان قیمت و خودكار بررسی می كند و سپس این نتایج توسط یك كارشناس تایید می شود، فرآیندی كه در مجموع حدود دو ساعت طول می كشد.
این در حالی است كه روش های آزمایش فعلی كه معمولا شامل ارسال نمونه ها به آزمایشگاه برای آنالیز توسط تكنسین ها می شود، یك تا دو روز زمان می برد. همینطور هم اكنون چند سیستم خودكار برای تجزیه و تحلیل نمونه های آب وجود دارد اما به تجهیزات و لوازم بسیار گران قیمت نیاز دارند.
به گفته املكو و همكارش الكساندر وانگ، استاد مهندسی سیستم در دانشگاه واترلو، این سیستم هوش مصنوعی جدید با عنایت به ظرفیت آن در اجرای سریع و مكرر آزمایش ها، می تواند اخطار زودهنگامی را در زمینه مشكلات منابع آب عرضه نماید.
هدف نهایی محققان این است كه در آینده به یك سیستم هوش مصنوعی دست یابند كه جریان آب را با استفاده از یك میكروسكوپ به صورت مستمر كنترل كند و به دنبال شناسایی طیف گسترده ای از آلاینده ها و میكروارگانیسم ها باشد.
علمی**2038**2017


1397/04/29
21:26:17
5.0 / ۵
5112
تگهای خبر: دانش , علم , محقق , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هوش مصنوعی در خدمت حفظ منابع آب
نظر شما در مورد هوش مصنوعی در خدمت حفظ منابع آب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها