بازهم سكه خبرساز شد

بازهم سكه خبرساز شد برتریها: قیمت سكه پس از بازگشایی بازار ارز ثانویه روند كاهشی به خود گرفته بود و تا سه میلیون تومان رسید اما یكباره در روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه تغییر مسیر داد و به علت نرخ سه میلیون و ۸۰ هزار تومان كه بانك مركزی برای سكه های پیش فروش اعلام نمود قیمتها بالا رفت.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، سكه و ارز هنوز هم در صدر اخبار قرار دارند. از شنبه قیمت سكه با سه میلیون و ۷۹۰ هزار تومان بازارش را آغاز كرد و در ایام یكشنبه و دوشنبه به سه میلیون و ۱۹۰ هزار تومان كاهش پیدا كرد و تا آخر روز سه شنبه به رقم سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. اما ۱۷ مرداد ماه (چهارشنبه) هم زمان با واگذار سكه های پیش فروش شده در حالیكه پیش بینی می شد دو میلیون و ۶۰۰ هزار سكه مربوطه روانه بازار شود، ما بازار متوجه مساله ای شد كه در نهایت روند قیمت ها را افزایشی كرد.
سكه ای وارد بازار نشد!
محمد كشتی آرای ـ عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر ـ با اشاره به قیمت غیرقطعی سكه های پیش فروش شده كه یك میلیون تومان آن توسط متقاضیان در زمان ثبت نام پرداخت شده و قرار بود در روز سر رسید با درصد كمتری از قیمت بازار مابه التفاوت آن پرداخت گردد، اظهار نمود: بانك مركزی نرخ واگذاری این سكه ها را سه میلیون و ۸۰ هزار تومان اعلام كرد و آنهایی كه پیش فروش غیر قطعی انجام داده بودند، متوجه شدند كه سود كمتری نسبت به سایر خریداران سكه های پیش فروش شده كسب خواهند كرد؛ ازاین رو در حالیكه تقاضای پنهان در بازار سكه وجود داشت و افرادی منتظر بودند با ورود سكه به بازار و شكستن قیمت ها نسبت به خرید اقدام نمایند، در عمل سكه ای وارد بازار نشد.
وی افزود: این مورد تقاضای شدیدی را به بازار تحمیل كرد و سبب افزایش شدید قیمت سكه و طلا شد. در عین حال ۲۳ نوع كالا و خدمات مشمول تامین ارز از بازار ثانویه با رقمی در حدود ۸۵۰۰ تومان شد و این دو مساله باعث گردید كه قیمت سكه در ظهر روز پنجشنبه به بالاترین قیمت خود یعنی رقمی معادل چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد.
كشتی آرای در مورد قیمت واقعی سكه هم اكنون اعلام نمود: قیمت واقعی سكه هم اكنون دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است كه به ازای هر مثقال طلای آب شده ۱۷ عیار به قیمت معادل یك میلیون و ۲۸۰ هزار تومان محاسبه می گردد.
بازهم یكه تازی دلار/ یورو در پایین ترین نقطه
دلار هم به دنبال رشد قیمت سكه مقداری افزایش یافته است. امروز جمعه ۱۹ مردادماه دلار در بازارهای ایران ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می رسید. البته در بازارهای جهانی هم دلار یكه تازی می كند. در مبادلات امروز بازارهای جهانی هر دلار با ۰.۵۶ درصد افزایش به ۹.۰۵۷۰ كرون سوئد رسید. این در شرایطی است كه دلار در برابر كرون اخیرا كانال ۹ را رد كرده است و با سرعت در حال ورود به كانال ۹.۱ كرونی است. در میان سایر ارزهای منطقه اسكاندیناوی هم هر دلار به ۸.۳۵ كرون نروژ و ۶.۵۲ كرون دانمارك رسید.
یك كارشناس: بسته جدید ارزی به تنهایی از پس سفته بازی ها بر نمی آید
اعلام بسته جدید ارزی توسط عبدالناصر همتی، بعنوان نخستین حركت وی در سمت رئیس كلی بانك مركزی، تا اینجای كار موفق بوده و توانسته است تا حدودی از شدت جهش افزایش قیمت ها در بازارهای ارز و به تبع آن سكه و طلا هم جلوگیری كند. بعضی از كارشناسان این حركت مثمر ثمر همتی را ناشی از اقتصاددان بودن او می دانند كه سبب شده تا او قدرت در كنار هم قرار دادن فاكتورهای مختلف را بهتر از سیف داشته باشد. ولی اله سیفی كه می گویند به علت حسابداری خواندنش نگاه جزئی و تك بعدی به مسائل داشته است. با این همه و به رغم اقتصاد كلان بلد بودن رئیس جدید بانك مركزی اما مسائلی وجود دارد كه به نظر می آید برای دیدن آنها باید نگاه ها را كلان تر از كلان كرد. در این زمینه با یكی از اقتصاددانان گفت وگویی داشته ایم. وحید شقاقی ـ كارشناس اقتصادی ـ با اشاره به بسته جدید ارزی اعلام شده از سوی بانك مركزی، عنوان نمود كه این بسته در عمل به تنهایی برای كنترل سوداگری های بازار ارز كفایت نمی كند.
نفت ایران برای مشتریان آسیایی ارزان تر شد
خبر دیگری هم كه امروز در رسانه ها و شبكه های اجتماعی دست به دست شد، تخفیف ایران به خریداران نفت بود. پلاتس به نقل از یك منبع مطلع در شركت ملی نفت ایران گزارش داد قیمت فروش رسمی گرید "ایران لایت" به میزان ۸۰ سنت در هر بشكه نسبت به قیمت اوت كاهش داده شد و ۱.۲۰ دلار در هر بشكه بالاتر از متوسط شاخص قیمت عمان/دوبی كه پلاتس برای سپتامبر ارزیابی كرده است، قرار گرفت. شركت ملی نفت ایران قیمت فروش رسمی همه گریدهای نفتی ایرانی در سپتامبر كه از جزیره خارك به مقصد آسیا بارگیری می شوند را كاهش داد.
مكاتبه استاندارد با رییس قوه قضاییه/ تعیین نحوه پلمب غیر استانداردها
رییس سازمان ملی استاندارد ایران از مكاتبه با رییس قوه قضاییه در ارتباط با دو ماده ۴۲ و ۱۹ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد اطلاع داد و اعلام نمود: در مورد جمع آوری، توقیف و پلمب اجناس و كالا، از این به بعد بازرسان سازمان استاندارد بعنوان ضابطان قضایی فعالیت كنند. نیره پیروزبخت در گفت وگو با ایسنا، در مورد جمع آوری، توقیف و پلمب اجناس، كالا و خدمات واحدهای تولیدی غیر استاندارد، بیان كرد: در مورد جمع آوری، توقیف و پلمب اجناس و كالا به ورود قوه قضاییه احتیاج داشتیم كه با اعمال قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد قرار بر این شده از این به بعد بازرسان سازمان استاندارد بعنوان ضابطان قضایی فعالیت كنند. متن كامل گفت وگوی پیروزبخت را در این لینك بخوانید.
ایران و عراق مبادلات دلاری ندارند/ تجارت با ریال و دینار است
درپی اعلام سخنگوی دولت عراق در خصوص اینكه "این كشور به استفاده از دلار در مبادلات مالی خود با ایران آخر می دهد"، یحیی آل اسحاق ـ رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عراق ـ اعلام نمود: ایران و عراق رابطه دلاری با یكدیگر ندارند و مبادلات تجاری بر مبنای ریال یا دینار است و مبادلات بانكی از جانب بانك مركزی به گونه ای نیست كه بخواهد روابط دلاری آن را تحت تاثیر قرار دهد. وی خاطرنشان كرد كه متاسفانه برخی مقامات سیاسی دولت عراق به علت انتخابات پیش رو نه به عقبه اقتصادی ایران و عراق توجه می كنند و نه آتیه اقتصادی این كشور را در نظر می گیرند.
"دسته چك "های خویش را عوض كنید
در انتها شهریور ماه سال قبل سامانه صیاد بعنوان سامانه صدور یكپارچه چك افتتاح شد تا اصلاح رویه و روال صدور دسته چك، یكسان سازی مولفه ها و خصیصه های محتوایی و امنیتی چك در شبكه بانكی اجرایی شود. از آن زمان به مرور بانك ها به سامانه متصل شدند تا مشتریان هم بتوانند همزمان دسته چك های خویش را تعییر داده و به دسته چك های صیادی تبدیل كنند. با عنایت به وسعت این طرح، زمان تغییر دسته چك ها تا اردیبهشت ماه سال جاری اعلام شد؛اما از آنجایی كه در این فاصله هنوز به صورت كامل دسته چك ها تغییر نكرده بود، بانك مركزی اعلام نمود كه تا شهریورماه این زمان تمدید شده است و از آن به بعد چك های قدیمی دیگر در شعب سایر بانك ها پذیرش نمی گردد و تنها در خود بانك مربوطه پذیرش آن امكان پذیر خواهد بود. بر این اساس با توجه به نزدیك شدن به شهریور ماه زمان تغییر دسته چك ها هم رو به آخر است و باید مشتریان بانك ها در اسرع وقت با رجوع به شعب دسته چك های خویش را صیادی كنند.1397/05/20
14:56:53
5.0 / ۵
4587
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازهم سكه خبرساز شد
نظر شما در مورد بازهم سكه خبرساز شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها