رییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

صندوق های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشكیل می گردد

صندوق های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشكیل می گردد به گزارش برتریها، به نقل از ایرنا رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی اظهار داشت: تاسیس صندوق های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه گذاری در استان ها را با مشاركت پارك های علم و فناوری و دانشگاه های استان ها در دست اقدام داریم.


بهزاد سلطانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد اعطای وام به شركت های دانش بنیان اظهار نمود: هر شركت دانش بنیانی كه طرح خوبی عرضه دهد؛ به لحاظ فناوری از متوسط فناوری های كشور بالاتر باشد و بازار هم داشته باشد، می تواند وام دریافت كند.
وی با اشاره به شركت های دانش بنیانی كه وام دریافت كرده اند، اضافه كرد: برپایه تجربیات 5 سال قبل امروز می دانیم بخش خصوصی و دولتی هر كدام روی چه فناوری هایی كار می كنند؛ بخش خصوصی روی فناوری های موشكی، هسته ای و خودرو بیشتر كار می كنند.
سلطانی ادامه داد: در بخش خصوصی، زیست فناوری رتبه اول را دارد و 281 شركت دانش بنیان 214 میلیارد تومان، فناوری ارتباطات و اطلاعات رتبه بعدی و 258 شركت 125 میلیارد تومان، همینطور در بخش الكترو كنترل كه 268 شركت 137میلیارد تومان وام گرفته اند؛ ضمن این كه در حوزه های دیگر مواد و داروهای پیشرفته، نفت و گاز، هوافضا، نانو، فوتونیك و تجهیزات پزشكی شركت های دانش بنیان فعال هستند و در این زمینه ها وام داده ایم.
سلطانی با اشاره به این كه آثار این حركت سه سال دیگر مشخص می شود، اضافه كرد: بعد از اعطای وام شركت ها تحت نظارت هستند و طرحی كه آخر می یابد وام را برمی گرداند؛ بیش از 700 شركت طرح های كوچك داشته اند و طرح این شركت ها به نتیجه رسیده است.

***اعطای وام به دو هزار و 315 شركت
وی همینطور در مورد مجموع شركت های دانش بنیانی كه از این صندوق وام گرفته اند، اظهار داشت: دقیقا دو هزار و 315 شركت از وام صندوق به شكل های مختلف قرض الحسنه 4 درصد، سرمایه در گردش، لیزینگ محصولات، ضمانت نامه، دفاتر كاری و... بهره برده اند.
رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی در مورد حمایت از استارتاپ ها هم اظهار داشت: اگر این شركت ها دانش بنیان شوند، می توانیم ولی غیر از این، به شتاب دهنده هم خدماتی ارائه می دهیم كه شامل مكان مجانی است و برای نمونه 14رویداد نواورانه تابحال در زمینه استارتاپ ها برگزار كرده ایم.

***تاسیس صندوق های استانی و با مشاركت كارخانجات
وی همینطور در مورد اقدامات آتی این صندوق اظهار داشت: صندوق نوآوری و شكوفایی به تازگی به نهاد عمومی غیردولتی تبدیل شد و به این دلیل می توانیم صندوق های پژوهش و فناوری ویژه سرمایه گذاری را تاسیس كنیم كه 49 درصد سرمایه را صندوق و بقیه را نهاد دیگری بگذارد.
استاد دانشگاه كاشان توضیح داد: پارك های علم و فناوری و دانشگاه های مختلف در هر استانی می توانند در جمع سرمایه ای بگذارند و صندوق نوآوری و شكوفایی هم به همان اندازه سرمایه می گذارد و در مجموع صندوق های های نوآوری را در هر استان تاسیس كنیم.
«این صندوق روی شركت های دانش بنیان یا فن آور همان استان سرمایه گذاری می كند، اگر در هر استان حداقل یك صندوق تاسیس شود، با عنایت به این كه 20 استان چنین صندوق هایی ندارند؛ به توسعه فناوری استان بسیار كمك می كند. در حالیكه بسیاری استانداران و ائمه جمعه خواهان تاسیس این صندوق ها بودند».
وی همینطور اقدام بعدی را تاسیس صندوق های مشترك با كارخانجات و صنایع برشمرد و اظهار داشت: این صندوق ها را با كارخانه ها هم می توانیم تولید كنیم تا شركت های دانش بنیانی را حمایت كنند كه در زمینه مرتبط با صنعت كارخانه یادشده فعالیت می كنند.
«ضمن اینكه چند صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر تخصصی مشترك با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، با وزارت ارتباطات و اطلاعات، وزارت جهاد كشاورزی و مناطق آزاد تاسیس شده است كه امیدواریم به توسعه بیشتر شركت های دانش بنیان تخصصی در زمینه فعالیت این وزارت خانه ها كمك كنند».
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https: //telegram. me

 

1396/08/12
20:09:37
5.0 / ۵
4778
تگهای خبر: دانش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد صندوق های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشكیل می گردد
نظر شما در مورد صندوق های پژوهش و فناوری ویژه خطرپذیر استانی تشكیل می گردد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها