اكتشاف اقیانوس ها با ربات نرم

اكتشاف اقیانوس ها با ربات نرم برتریها: تهران - گروهی از محققان آمریكایی یك بازوی رباتیك نرم ساختند كه در زیردریایی های اكتشافی كاربرد دارد و امكان كار با نرم تنان عمق اقیانوس همچون عروس دریایی و اختاپوس را فراهم می آورد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این بازوی رباتیك از اجزای قابل تعویض تولید شده است كه قابلیت خم شدن، چرخش و گرفتن اشیای بسیار ظریف را در اختیار می گذارند. این ربات مجهز به یك موتور هیدرولیكی است كه امكان استفاده از آن را در شرایط سخت و خشن زیر اقیانوس ها فراهم می آورد.
برای كنترل این ربات از یك دستكش مجهز به سنسورهای نرم استفاده می گردد و محققان با حركات دست خود می توانند این بازوی رباتیك را به سادگی كنترل كنند.
توان مصرفی این دستگاه از كوچكترین بازوهای رباتیك موجود در بازار هم كمتر است. توجه به این كه زیردریایی های اكتشافی برای تامین توان موردنیاز خود از باتری ها بهره می گیرند، مصرف پایین بازوی رباتیك یك مزیت مهم به حساب می آید.
محققان در آزمایشات اولیه این بازوی رباتیك كه در آب های كشور برزیل انجام گرفت توانستند مجموعه ای از اسفنج ها، خیار دریایی، شاخه های مرجانی و گونه ای از تونیكات ها را جمع آوری كرده و با آن ها تعامل كنند.
به اعتقاد محققان این فناوری در آینده نزدیك امكان اكتشاف مناطقی از بستر اقیانوس ها را فراهم می آورد كه تا كنون امكان دستیابی به آن ها وجود نداشته است.
گزارش كامل این تحقیقاتدر نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/07/16
22:01:34
5.0 / ۵
4408
تگهای خبر: تولید , علم , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اكتشاف اقیانوس ها با ربات نرم
نظر شما در مورد اكتشاف اقیانوس ها با ربات نرم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها