اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل!

اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل! به گزارش برتریها راه اندازی پل خور گردشگری از مطالبات مهم مردم گناوه است كه سال های زیادی را برای تحقق آن انتظار كشیده اند...


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، شهر گناوه به علت وجود ساحل زیبا و موقعیت بندری و تجاری آن دارای اهمیت بالایی از لحاظ گردشگری بوده و همینطور بعنوان یكی از مقاصد مهم گردشگری كشور از موقعیت خاصی برخوردار می باشد كه هر ساله هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران را میزبانی می كند. یكی از طرح های مهم در دست اجرا در این شهر راه اندازی پل خور گردشگری بوده كه تابحال اعتباراتی هم برای تكمیل و بهره برداری از این پروژه اختصاص در نظر گرفته شده و متعاقب آن هم زمان هایی برای بهره برداری از آن تعیین شده است.
طی روزهای گذشته مدیركل محیط زیست بوشهر با اشاره به اینكه خور گردشگری گناوه یك منطقه حساس جزر و مدی است و اكوسیستم شكننده ای دارد بر پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه ی احیاء این خور تصریح كرد.
لایروبی خور بلافاصله بعد از آخر ساخت صورت گیرد
فرهاد قلی نژاد در بازدید از پل خور گردشگری گناوه عنوان كرد: بعد از آخر مراحل ساخت پل خور گردشگری می بایست بلافاصله لایروبی خور انجام پذیرد و در دهانه پل و همینطور زیر پل هم عملیات پاكسازی صورت گرفته و مصالح غیر ضروری ریخته شده در خور جمع آوری گردد.
وی خاطرنشان كرد: این اقدامات برای این است كه اكوسیستم این خور به روال قبل خود برگردد و گردشگران و ساحل نشینان از آن بهره مند شوند.

صدور مجوز مشروط بر انجام تعهدات
رئیس حفاظت محیط زیست گناوه در گفتگو با ایسنا با عرضه شرحی از راه اندازی این پل از ابتدا تا امروز عنوان كرد: داستان این پل به سال ۸۰ برمی گردد كه محیط زیست تصریح كرد كه باید بر روی خور پل راه اندازی شود و بعد از آن نقشه هایی عرضه كردند كه با همكاری آب منطقه ای برای نگهداری حریم خور تغییراتی در دهانه و ارتفاع پل اعمال كردیم.
محمد تولیده اضافه كرد: هم اكنون به صورت شبانه روزی در حال كار هستند و ساخت پل در جریان است. این پروژه بیشتر از ۵۰ درصد پیشرفت دارد و خواسته ما این است كه بعد از ساخت آن لایروبی انجام شده و اكوسیستم تغییری نكند.
وی با اشاره به ارزیابی زیست محیطی این طرح تصریح كرد: بعضی از طرح ها دارای ارزیابی زیست محیطی هستند، و بعضی هم طرح های توجیهی دارند. مجوز ما برپایه تعهدات شهرداری صادر گردیده است، در واقع ارزیابی زیست محیطی برای پل هایی كه بر روی خور راه اندازی می شود عرضه نمی گردد و این جزو قوانین است منتها مجوز این خور مشروط بر انجام تعهدات صادر شده و مبحث اصلی مورد درخواست ما هم اقدامات پس از ساخت پل است كه در نقاط موردنیاز لایروبی صورت گیرد تا جزرومد به صورت كامل صورت پذیرد.
این مسئول با اشاره به اینكه محیط زیست یك اداره نظارتی حمایتی است كه كار اجرایی انجام نمی دهد، اظهار داشت: راه اندازی پل جز تعهدات بوده كه در حال انجام می باشد، چون می خواستند تنها به خاكریزی بسنده كنند و الان پل با معیارهای ما ایجاد می شود، یعنی ارتفاع و عرض آن اعلام شده و اقداماتی كه هم اكنون انجام می شود با نظرات ما همسو است.
تولیده در پاسخ به وقوع زمین خواری در آن منطقه اظهار نمود: بحث زمین خواری در حوزه و صلاحیت محیط زیست نیست، و مالك زمین ها هم ما نیستیم بلكه در حوزه منابع طبیعی است. اما در بعضی موارد اراضی كشاورزی را به باغ و ویلا تبدیل نموده اند كه جهاد كشاورزی و ادارات مرتبط به همراه دادستانی مجوز تخریب گرفته و پرونده ها پیگیری می شود.
عدم رعایت حریم خور و مخاطرات فصل بارندگی
رئیس حفاظت محیط زیست گناوه خاطرنشان كرد: متاسفانه در سال های گذشته در زمینه خور گردشگری مجوزهایی اعطا شده كه حریم خور را رعایت نكرده و در فصل بارندگی خطراتی را برای مردم و ساكنین روستاهای سربست، مال خلیفه و همینطور مال قائد به وجود می آورد، به این علت كه آب سرازیر شده از سد مال قائد به سمت خور گردشگری و سپس به خلیج فارس وارد می شود؛ و در صورت عدم لایروبی، منازلی كه در كنار رودخانه و بستر رودخانه و یا مجاورت آن قرار گرفته اند منشا ایجاد مخاطراتی در فصل بارندگی هستند.
جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا
وی افزود: در سال های اخیر مبحث گردشگری در این خور مورد توجه قرار گرفته و محل درآمد مردم بومی هم از راه ماهیگیری در این منطقه بوده است، اما الان كه دستخوش تغییراتی چون ورود فاضلاب شده دیگر اقبال چندانی ندارد. اما تلاش ما این است كه خور گردشگری به وضع گذشته خود برگردد و برنامه هایی برای تحقق این مورد داریم.

این مسئول تصریح كرد: در مورد صنایع آلاینده ای كه منشا آلودگی هستند، عوارض و جریمه های ایجاد مشكلات به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز شود و شهرداری و دهیاری هم این مبالغ را در راه حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست در مواردی مانند احیا خور و یا پیشگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا استفاده نماید.
گفتنی است خور گردشگری گناوه زمانی تحت عنوان مرده شور شناخته میشده كه وجه تسمیه آن به جنگ میان دو تن از خوانین منطقه برمی گردد كه بعد از شكست یكی از این دو كشته شدگان را در همین خور شسته و غسل می دهند تا در قبرستان دفن كنند كه بعد از آن به خور مرده شور معروف می شود، از همان زمان لنج ها از كشورهای حوزه خلیج فارس به این منطقه می آمده و از راه این خور رفت و آمد داشته اند.1398/07/15
11:21:39
5.0 / ۵
4640
تگهای خبر: تولید , سیستم , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل!
نظر شما در مورد اكوسیستم شكننده خور گردشگری گناوه و راه اندازی یك پل!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها