رصد تحركات انتخاباتی

تاكید بر لزوم دور كردن فضای سیاسی كشور از ركود و بی تحركی

تاكید بر لزوم دور كردن فضای سیاسی كشور از ركود و بی تحركی برتریها: نخبگان و چهره های سیاسی ضمن آگهی نسبت به نخوت موجود در فضای سیاسی در مدت زمان مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، خواستار ایجاد زمینه و انگیزه های لازم برای مشاركت پرشور همه آحاد جامعه در تعیین سرنوشت كشور شدند.


به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، بررسی رسانه ای و پیگیری اظهارات منتسبان به هر یك از جریان های سیاسی، حاكی از وجود نوعی تردید و در عین حال نگرانی درباب مشاركت مردم در جریان انتخابات اسفند ماه است.
در این میان اصلاح طلبان ضمن تاكید بر نقش نهادهای نظارتی و نیز روند تعیین صلاحیت ها، از اهمیت بازتاب و ابعاد خارجی این انتخابات سخن گفتند.
اما اصولگریان كه به نظر می آید چندان نگران تایید صلاحیت نیروهای خود نیستند و با اذعان بر بی برنامگی و آشفتگی درون جناحی خود، در مورد امكان اقناع جامعه مدنی مردد هستند.
اردوگاه اصلاح طلبان
وضعیت حال گفتمان اصلاح طلبی و راهبردهای این جریان برای انتخابات پیش رو
روزنامه ابتكار در گزارشی به بررسی فضای سیاسی كشور در مدت زمان باقی مانده به انتخابات پرداخته است. بر طبق این گزارش حیات و شادابی یك جامعه را با شاخصه هایی چند می توان سنجید كه یكی از آنها فعالیت ها و تلاش های سیاسی سیاست پیشگان و احزاب سیاسی است. با عنایت به آنكه جریان های سیاسی در آستانه انتخابات فعالیت های خودرا آغاز می كنند، انتظار می رود كه مثل همیشه این اتفاق نیز الان بین جریان های سیاسی رخ دهد اما متاسفانه تا به امروز ما شاهد هیچ گونه تحركی نبوده ایم. اینها نشان از بی رمقی در فضای سیاسی و درونی جریان های موجود در كشور دارد. اما چرا این اتفاق رخ داده است. اساسا یكی از مهم ترین دلیلهای آن بن بست گفتمانی بین جریان های سیاسی موجود در كشور است. كاملا مشخص است كه دیگر جریان های سیاسی موجود در كشور با گفتمان سنتی نمی توانند نتیجه بگیرند و مشاركت سیاسی در جامعه را بالا ببرند. واقعیت این است كه امكان تكرار الگوهای سنتی دیگر وجود ندارد. باید توجه داشت تداوم ضعف گفتمانی جریان های سیاسی كشور، فضا را به سمت ركود و بی تحركی پیش خواهد برد.
تارنمای فرارو در گزارشی به چالش های پیش پای اصلاح طلبان برای ورود به عرصه انتخابات پرداخت و نوشت: انتخاب یك اصلاح طلب بعنوان سرلیست هدف اصلی شورایعالی هماهنگی اصلاح طلبان است. با این وجود این گروه در این راه با چالش مهمی روبه رو است. اصلاح طلبی كه هم محبوب و سرشناس باشد و هم بتواند از فیلتر شورای نگهبان عبور كند اندك است اما روشن است كه اصلاح طلبان گزینه های زیادی نخواهند داشت. در همین حال امكان دارد ابتكار پیشروانه ای را در پیش گیرند. گفته می شود شاید یك زن سرلیست اصلاح طلبان باشد. این زن كسی نیست جز شهیندخت مولاوردی معاون پیشین امور زنان ریاست جمهوری.
به نوشته این تارنما شاید انتخاب مولاوردی بعنوان سر فهرست اصلاح طلبان بتواند برای هواداران این گروه سیاسی كمی راضی كننده باشد. از جانب دیگر این انتخاب می تواند توجه زنان را برای حضور در پای صندوق های رای به خود جالب كند. این گمانه تابحال از جانب اصلاح طلبان تائید یا تكذیب نشده است. شهیندخت مولاوردی در چهار سال اول حضور در دولت روحانی حضوری پركار و جسورانه در دولت داشت و اهتمام كرد طرح های مهمی را پیگیری نماید. او همیشه زیر بار انتقاد اصولگرایان قرار داشت. با این مقدمه به نظر می آید تائید صلاحیت او به آسانی صورت نخواهد گرفت.
نقش نهادهای نظارتی برای برگزاری انتخابات آزاد و مشاركت پرشور
حسین كاشفی، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا تاكید می كند: چون كشور متعلق به همه است باید با دید باز اهتمام نماییم از همه نحله های فكری با رعایت همه مسائل قانونی در انتخابات شركت نمایند هم انتخابات رقابتی می شود و هم اینكه این سردی كه وجود دارد با یك نگاه دید ملی و قانونی شاید در آینده تبدیل به گرما شود.
وی درباره راهكار اصلاح طلبان در مواجه با شورای نگهبان، اظهار داشت: اصلاح طلبان وقتی كه نیرویی ندارند طبیعتا نمی توانند در انتخابات شركت نمایند اما انتظار از شورای نگهبان این است كه نگاه قانونی داشته باشند و اگر نگاه قانونی باشد هیچ مشكلی نیست. اما اگر اینگونه نباشد و اصلاح طلبان نماینده ای نداشته باشند به فرد دیگری نمی توانند رای بدهند، عملا این آنها نیستند كه نمی توانند رای بدهند بلكه شورای نگهبان امكان را از اصلاح طلبان گرفته و نگذاشته كه آنها بیایند رای بدهند اما در جایی كه نماینده دارند در انتخابات شركت می كنند.
سید رحیم ابوالحسنی، رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا درباره دغدغه اصلاح طلبان برای ارائه فهرست در انتخابات مجلس بیان كرد: با گاردی كه شورای نگهبان گرفته است، بعید می دانم كار اصلاح طلبان به ارائه فهرست بكشد. در سال ۹۴ هدف اصلاح طلبان این بود كه چهره های تندرو جریان رقیب به مجلس راه نیابند كه در رسیدن به این هدف موفق هم شد اما این استراتژی این ضعف را هم داشت كه اینگونه جمع بندی شد كه مجلس دهم، مجلس اصلاح طلب است و همه بی رمقی، بی خاصیتی و ناكارآمدی مجلس به اسم اصلاح طلبان نوشته شد... ایشان در ادامه اظهار داشت: پیشنهاد من این است كه اگر در حوزه ای نامزد اصلاح طلب حضور ندارد، نباید اصلاح طلبان فرد دیگری را به مردم معرفی كنند برای اینكه من هم اكنون معتقدم در حوزه هایی اصلاح طلبان نمی توانند فهرست ارائه نمایند مگر اینكه رویكرد شورای نگهبان تغییر كند.
تحولات جهانی و انتخابات ایرانی
روزنامه آرمان ملی در یادداشتی از یك تحلیلگر مسائل سیاسی می نویسد: عیار مجلس ایران چنانچه در انتخابات پیش رو، به نفع جریان اعتدال و اصلاحات رقم بخورد و قدرت اجرایی آمریكا هم به دموكرات ها برسد، برجام مبنای همسویی اروپا و آمریكا و تنش زدایی آنها با ایران خواهد شد. با قوت گرفتن برجام باب گفت وگوهای جدیدی بر سر خاورمیانه، شرق آسیا و سایر نقاط مورد مناقشه، بین قدرت ها گشوده خواهد شد كه چین هم لاجرم در این گفتگو خواهد بود و جهان به سمت ثبات هژمونیك چندجانبه ای پیش خواهد رفت و نقش آفرینی نهادهای بین المللی بعنوان قوام بخش سازوكارهای ثبات هژمونی چندجانبه ای تقویت خواهد شد. پیمان های تجاری ترانس پاسفیك و نفتا، محیط زیستی پاریس، نظامی ناتو و... احیانا بازآفرینی خواهند شد و چین هم درنهایت، كنار آمدن با پیمان ترانس پاسفیك را مغتنم خواهد شمرد؛ ولی در مورد دموكراسی با جهان مساله خواهد داشت و اردوغان بعنوان عضو نامتجانس ناتو با چالش جدی با غرب مواجه خواهد شد. مجلس نمایندگان آمریكا از الان ضدیت خود مقابل اردوغان را با صدور قطعنامه مربوط به سوژه نسل كشی ارامنه، كلید زده است. تنش بین غرب و پوتین در مورد سوریه، افغانستان و كریمه تشدید خواهد شد. همه تحولات فوق در گروی نتایج انتخاباتی است كه در انگلستان، آمریكا و ایران، با احتمال زیاد در لبنان، اسرائیل (در صورت عدم توفیق بنی گانتس در تشكیل دولت) در پیش است.
نگارنده در انتها سفارش می كند: جامعه مدنی و نیروهای اجتماعی دموكراسی خواه در ایران، باید در برخورد با انتخابات مجلس پیش رو، منافع ملی را در قالب تحولات جهان و منطقه و فونداسیون موازنه موجود كه با تركیب مجلسی با عیار بهتر تقویت خواهد شد؛ برای برداشتن گام های بعدی ببیند و تصمیم بگیرند.
در جبهه مقابل چه می گذرد؟
روزنامه شرق در گزارشی تحلیلی با تیتر اصولگرایان در تنگنای سرلیستی؛ می نویسد: كار برای اصولگرایان سخت خواهد شد. آنها این روزها درگیر راضی كردن جبهه پایداری برای همراهی در ائتلاف اند، اما حالا باید به مشكل دیگری هم فكر كنند. اینكه چه كسی سرلیست لیست خواهد شد؟ جلیلی، قالیباف یا حدادعادل؟
به نوشته این روزنامه تا این لحظه درباره سرلیست شدن چهره های دیگر اظهارنظری شنیده نشده است. استقبال از سرلیستی قالیباف قطعا، هم نامش را بیشتر از پیش برای این سمت بر سر زبان ها خواهد انداخت، هم زمینه را برایش بیشتر فراهم خواهد نمود و هم اساسا چیزی نیست كه به مذاق باقی رقبا خوش بیاید.
منابع مالی نامزدهای انتخاباتی
غلامرضا انصاری، فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشته است: زمانی كه مشاهده می نماییم احزاب انتخاباتی شب پیش از انتخابات فهرست می بندند و فردای آن كه انتخابات تمام می شود چه موفق شوند چه شكست را پذیرا باشند هیچ كس دسترسی به دفتر و برنامه های این احزاب ندارد، طبیعی است كه نقش پول های كثیف، جریان های قومی و ذی نفوذان محلی بالا می رود. ازاین رو به صورت طبیعی حتی اگر پول های كثیف در آرای انتخابات كارایی نداشته باشد كه البته دارد، خود به خود به علت بدهكاری كه برای یك فرد در جریان انتخابات به وجود می آید، همینطور به علت رانت های اطلاعاتی كه پس از آن در اختیار حامیان چنین فردی قرار می گیرد وضعیتی بسیار بدتر از صرف وجود پول كثیف در انتخابات شكل می گیرد. در نتیجه نگاه نمایندگان به جای آنكه ملی باشد بیشتر به پروژه های عمرانی منطقه ای معطوف خواهد شد.
به گزارش آرمان ملی نگاه آماری به انتخابات مختلف نشان داده است كه نماینده هایی كه بدون حمایت جریان های سیاسی از مرحله انتخاب گذشته و وارد مجلس شده اند و به مفهوم واقعی به هیچ جریان سیاسی تعلق نداشته اند، درصد بسیار اندكی از مجموع انتخاب شده ها را شامل می شود. معنای دیگر این حرف این است كه سهم اصلی نگرانی از آغشته شدن به پول های كثیف معطوف به جریان های سیاسی است و آنها هستند كه باید در این زمینه بیشتر از «رقیب سیاسی» حساسیت داشته باشند.
این روزنامه در ادامه تصریح می كند: دو راه برتر و بسیار موثر برای غلبه بر این مشكل وجود دارد كه هر دو با هم می توانند حل كننده مساله باشند و یكی به تنهایی كاری از پیش نخواهد برد. بازتربودن دست رسانه ها و مطبوعات برای رسیدن به حداكثر شفافیت است و دیگری قوه قضائیه، قوه ای كه برایش این یا آن جریان سیاسی اهمیت ندارد و تنها و تنها به دنبال احقاق حق است. در این صورت قوه قضائیه در كنار پیگیری رسانه های مستقل می تواند نقش بازدارندگی موثری را ایفا كند. برای اینكار البته باید رسیدگی به وضعیت متخلفان درون قوه هم ادامه داشته باشد. سوژه حساسی كه در مدیریت جدید قوه قضائیه خودرا نشان داده و سبب افزایش امید شده است.
اردوگاه اصولگرایان
وضعیت اصولگریان و برنامه های انتخاباتی از زبان چهره های منتسب به این جریان
ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصول گرا، در گفت و گو با روزنامه همدلی ارزیابی خودرا از وضعیت اصولگرایان چنین بیان می كند: اصول گرایان از بی برنامه بودن و آشفتگی طیف های مختلف درونی خود رنج می برند و برنامه مشخصی برای نشان دادن قابلیت های خود در مقابل افكار عمومی ندارند. باید اظهار داشت كه دلگرمی احتمالی اصول گرایان به اینكه شاید مردم در این انتخابات به جریان روبه روی آنها تمایلی نداشته و به آنها رای ندهند، یك مقداری در آنها حسن ظن به وجود آورده و سبب شده كه شاید تمایل زیادی برای حضور پر رنگ رقابتی در این حوزه نداشته باشند، چونكه پیروزی خودرا قطعی تصور می كنند. این مساله شاید موجب پدید آمدن نوعی رخوت سیاسی در این طیف سیاسی شده است.
وی در مورد ورود قالیباف به عرصه انتخابات مجلس اظهار داشت: قالیباف به علت حضور پر سابقه بعنوان شهردار تهران و خدماتی كه انجام داده است و نیز به واسطه چندین دوره ای كه در انتخابات ریاست جمهوری شركت كرده است، بعنوان شخصیتی شناخته شده برای مردم به حساب می آید. ازاین رو امكان رای آوری بالایی دارند. حتی اگر قالیباف در نظر داشته باشد كه در انتخابات سال پس از آن برای نامزدی ریاست جمهوری هم شركت كند، ورودش به عرصه انتخابات مجلس مانعی بر این امر نخواهد بود و حتی اقدام مثبتی هم در جهت هدف بعدی ایشان به شمار آید.
این فعال سیاسی در ادامه متذكر شد: بااینكه ورود احتمالی آقای قالیباف به انتخابات مجلس به معنای حضور او در فهرست اصول گرایان خواهد بود، اما این به معنای آن نیست كه الزاما حضور او موجب شود تا اصول گرایان در جهت ارائه یك فهرست واحد به اجماع دست یابند و به عبارتی دیگر سبب وحدت جریان اصول گرایی شود.
سیدحسن نقوی حسینی، عضو فراكسیون ولایی مجلس نه تنها احتمال كاندیداتوری قالیباف را رد نمی كند كه حتی خبر از رایزنی ها و گفتگو ها با شهردار اسبق تهران برای مجاب كردن او به كاندیداتوری می دهد. وی در گفت و گو با خبرآنلاین اعتقاد دارد درصورت كاندیداتوری قالیباف، سرلیست اصولگرایان اساسا او خواهد بود.
مهرداد لاهوتی، عضو فراكسیون مستقلین و از نمایندگان نزدیك به قالیباف اما نگاهی دیگر دارد. او به خبرآنلاین می گوید احتمال كاندیداتوری قالیباف ضعیف است.
مهدی چمران، عضو شورای مركزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب در گفت و گو با تارنمای راه دانا با اشاره به آخرین وضعیت شورای ائتلاف اصولگریان تصریح كرد: حدودا می شود اظهار داشت كه همه گروه ها و جریان های سابق حضور دارند؛ آن گروه ها و جریان هایی هم كه تابحال به این ائتلاف ملحق نشده اند، مقرر است كه به جمع ما بپیوندند كه شاید تمایلی نداشته باشند نامی از ایشان ببرم. مهم ترین جریان جبهه پایداری است كه عموما می دانند كه جبهه پایداری به این شورا ملحق نشده است و خودشان نیز این مسئله را اعلام نموده اند.
وی در مورد فهرست و سرلیست احتمالی شورای ائتلاف اصولگرایان اظهار داشت: هنوز به فهرست و سرلیست نرسیده ایم، اما در استان ها و شهرستان امكان دارد به فهرست و سرلیست رسیده باشند و در واقع در تهران زمان این مسئله نرسیده است. چمران به جامعه روحانیت اشاره نمود و اظهار داشت: این گروه فعالیت سیاسی خاصی ندارد و در حقیقت بیشتر نقش ارشادی و مشورتی و هماهنگی دارد.
دیده بانی از جریان مقابل
تارنمای مشرق نیوز در گزارشی فرافكنانه مدعی شده است كه اصلاح طلبان از موقعیت خود در انتخابات پیش رو نگران هستند. به نوشته این تارنما تحركات سیاسی جریان اصلاحات، از یك سال مانده به انتخابات، یعنی از اواسط زمستان سال قبل كلید خورد و در سیر خود تا به امروز، یك نوع تحركات سینوسی و رفت و برگشتی و حتی آشفتگی در این اردوگاه مشاهده می شود.
نگرانی مشهود اصلاح طلبان از برتری گفتمان «عدالت خواهی» در انتخابات حال اصلاح طلبان كه سال هاست دیگر نه نشانی واقعی از «چپ» (در مفهوم دقیق آن در اقتصاد سیاسی) دارند و نه پیوندی با «خط امام»، و سال هاست كه به مدیحه سرایان «لیبرالیسم» تبدیل گشته اند، در هول و ولا افتاده اند كه با مانورهای تبلیغاتی چون «احیای چپ اسلامی»، نسبتی با پارادایم هایی چون «عدالت خواهی» و «فسادستیزی» پیدا كنند، غافل از این كه آب در هاون می كوبند...
روزنامه جوان در گزارشی به بهانه واكنش های اعتراضی درباب توقیف فیلم خانه پدری می نویسد: بازی دادن سینماگران در آستانه انتخابات نگاهی است كه بارها تكرار شده و انتظار می رفت بعضی از سینماگرانی كه احیاناً ناخواسته و نادانسته اسم آنها زیر اطلاعیه ای كه بیشتر بوی سیاست از آن به مشام می رسد درج شده در این شرایط هوشیارانه تر عمل می كردند و اجازه نمی دادند بار دیگر قدرت طلبان سیاست باز از آنها سوءاستفاده كنند. وقتی كار به بیانیه نویسی می رسد دیگر می توان به ضرس قاطع پشت پرده غائله «خانه پدری» را حدس زد. اینكه رئیس سازمان سینمایی شخصاً بدون در نظر گرفتن شورای نظارتی اكران آثار سینمایی و در آستانه انتخابات فیلمی را كه نزدیك ۱۰ سال توقیف بوده از صندوقچه بیرون می آورد و با اكران آن و به میان كشیدن پای دادسرا و قوه قضائیه شاخك های جامعه سینمایی را حساس می كند و این پیام غیرمستقیم را به جامعه سینمایی همیشه طلبكار مخابره می كند كه چه نشسته اید، او كه قرار بود در پیاده روها دیوار بكشد فیلم هنرمند بزرگی، چون كیانوش عیاری را از پرده پایین كشیده و اگر واكنش نشان ندهید احیاناً همین آزادی كه الان دارید را هم از شما بازخواهند ستاند و قس علیهذا...
جوان در ادامه اضافه كرد: بیانیه نویسی بخشی از پازل اتاق فكرهای سیاسی است كه انتخابات را مهم ترین موعد برای بازی دادن هنرمندان می دانند. كسانی كه اصولاً اعتقادی ذاتی به هنر و فرهنگ ندارند و این عرصه را صرفاً بستری برای رسیدن به اهداف سیاسی خود می دانند قطعا پشت این بیانیه ۲۰۰ امضا هستند.
روزنامه جوان همینطور در ستون ویژه های خود و در واكنش به گمانه زنی ها در مورد احتمال ورود شهین دخت مولاوردی به انتخابات مجلس مدعی شد: به نظر می رسد رد صلاحیت مولاوردی برای اصلاح طلبان با مظلوم نمایی هایی كه به تبع آن خواهند كرد، آورده بیشتری برای اصلاح طلبان دارد تا كاندیداتوری اش كه روشن نیست رأی بیاورد یا نه.منبع:

1398/08/13
23:58:18
5.0 / ۵
4203
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تاكید بر لزوم دور كردن فضای سیاسی كشور از ركود و بی تحركی
نظر شما در مورد تاكید بر لزوم دور كردن فضای سیاسی كشور از ركود و بی تحركی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها