معرفی كتاب(۶۶)

شعارهایی كه مردم در انقلاب اسلامی سردادند

شعارهایی كه مردم در انقلاب اسلامی سردادند برتریها: ایرنا- كتاب «رودهای خروشان» به كوشش دانش آموزان مدرسه رفاه سمنان تهیه و توسط علی دولتیان در 95 صفحه توسط انتشارات حبله رود جمع آوری و با حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان در سال 1387 تدوین و انتشار یافته است.


این كتاب با یادداشتی از معاون وقت سیاسی و امنیتی استانداری سمنان و مقدمه ای از مدیر كل وقت حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان شروع می شود و سپس با یادآوری شعارها به ریشه و دلیل انتخاب آنها در دوران پیش و بعد از انقلاب می پردازد و با روایت تصویری از دهه فجر كتاب اختتام می یابد.
همچنین اسامی ۵۶ نفر از دانش آموزانی كه در تهیه این كتاب همكاری داشته اند در كتاب درج شده است.
بخشی از كتاب
شعار: كوره آدم پزی ركس آبادان شده
محمدرضا شاه پهلوی در ۲۷ مرداد ۵۷ طی سخنانی گفت با تلاش هایی كه كرده است ایران را در آینده نزدیك به دروازه تمدن بزرگ می رساند و این تمدن بزرگ را با وحشت بزرگ مقایسه كرد، منظورش از وحشت بزرگ همان نهضت در حال رشد ایران بود كه به رهبری امام خمینی و اعلامیه های متوالی ایشان لحظه به لحظه تا مرز پیروزی كامل پیش رفت.
فردای روز سخن پراكنی شاه در صورتیكه مردم زیادی در سینما ركس آبادان مشغول تماشای فیلم بودند، سینما به آتش كشیده شد و بطوریكه در همان زمان نقل شد افراد زیادی از مرد و زن و كودك در آتش سوختند. تعداد این افراد بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نفر ذكر شده است.
ابتدا عده ای تصور می كردند این كار از جانب مذهبیون افراطی كه مخالف سینما بودند انجام شده است ولی خیلی زود به روشنی مشخص شد كه این جنایت از جانب ماموران شاه صورت گرفته است. در بررسی حادثه مشخص شده بود كه درهای خروجی سینما را هنگام آتش زدن قفل كردند و مواد خاموش كننده در ماشین های آتش نشانی كه آمده اند وجود نداشته است و این ترفند شاه نتیجه ای برای رژیم دربرنداشت و در نتیجه انسجام برای مردم برای مبارزه بیشتر شد. این فاجعه موجب سقوط دولت آموزگار گردید.
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از نهادهای جمهوری اسلامی ایران است كه با هدف حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت، ایثار، جهاد و شهادت، به سبب فرمان رهبر جمهوری اسلامی درانتها جنگ در مهرماه سال ۱۳۶۹ بنیان نهاده شد. این بنیاد در تابعیت ستاد كل نیروهای مسلح قرار دارد و این كتاب با حمایت این بنیاد در استان سمنان و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان انتشار یافته است.
منبع:

1398/09/06
19:35:04
5.0 / ۵
4145
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شعارهایی كه مردم در انقلاب اسلامی سردادند
نظر شما در مورد شعارهایی كه مردم در انقلاب اسلامی سردادند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها