فرسایش سیاسی در تل آویو

فرسایش سیاسی در تل آویو به گزارش برتریها شكست روندهای سیاسی برای تشكیل كابینه رژیم صهیونیستی نوعی بن بست را بوجود آورده كه شاید سبب شود برای بار سوم طی كمتر از یك سال آینده اشغالگران انتخابات برگزار كنند. برخی رسانه های عربی این وضعیت را شاخصی از تعمیق بحران سیاسی در اسرائیل می دانند.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ساكنان سرزمین اشغالی امسال دو بار در ۲۰ فروردین و ۲۶ شهریورماه برای انتخابات كنست پای صندوق های رأی رفتند. با این وجود، تشكیل كابینه رژیم صهیونیستی همچنان با مشكل روبه رو است. نخست «بنیامین نتانیاهو» مامور تشكیل كابینه شد اما در این حوزه موفق نبود. بعد از وی «بنی گانتس» رهبر ائتلاف «آبی و سفید» نامزد نخست وزیری شد كه او هم موفقیتی به دست نیاورد.
پس از این شكست ها و همینطور ناكامی نشست روز سه شنبه هیأت های مذاكره كننده ائتلاف آبی و سفید و حزب «لیكود» به رهبری نتانیاهو در رسیدن به توافق جهت تشكیل كابینه، مقرر شد ظرف حداكثر دو هفته كنست رأی ۶۱ نماینده را برای پشتیبانی از یكی از اعضا و معرفی وی به رئیس رژیم صهیونیستی برای تشكیل كابینه جلب نماید. در صورتیكه اعضای كنست نتوانند نخست وزیر ائتلافی را طی چند روز آینده انتخاب كنند، سومین انتخابات سراسری در سرزمین های اشغالی برگزار می شود.
تداوم ناكامی بنی گانتس و نتانیاهو در تشكیل كابینه
تارنمای «عرب ۴۸» فلسطین نوشت مذاكره روز یك شنبه گذشته (۱۱ آذر) بنی گانتس با نتانیاهو رئیس حزب لیكود با هدف تشكیل كابینه در سایه بی اعتمادی حزب آبی و سفید به نتانیاهو بدون هیچ نتیجه ای به پایان رسید. نتانیاهو و گانتس در تحقق هرگونه پیشرفتی برای حل بحران سیاسی ناشی از شكست در تشكیل كابینه با شكست روبرو شده اند. با آخر نشست نتانیاهو و گانتس، حزب لیكود به رهبری نتانیاهو با صدور اطلاعیه ای ادعا كرد با وجود امتیازهایی كه این حزب داده است باز هم حزب آبی و سفید در راه تشكیل كابینه سنگ اندازی كرد. این در شرایطی است كه حزب آبی و سفید هم در اطلاعیه ای آورد نتانیاهو با اصول اساسی كه روند كار تشكیل كابینه را پیش می برد، مخالف و به دنبال برگزاری انتخابات دیگری است. او به دنبال دستیابی به مصونیت سیاسی است.
تارنمای «العهد» لبنان در گزارشی به قلم «جهاد حیدر» آورد: شكست گانتس و نتانیاهو در تشكیل كابینه در تاریخ رژیم اسرائیل بی سابقه است. این در شرایطی كه تا كنون طی چند ماه اخیر دو بار انتخابات در سرزمین های اشغالی برگزار شده است و علیرغم این شكست ها احتمال برگزاری انتخابات سوم هم وجود دارد. شكست نتانیاهو و گانتس در تشكیل كابینه نشان داده است بعضی از احزاب و ائتلاف ها می توانند در راه تشكیل كابینه سنگ اندازی كنند و حزب لیكود و آبی و سفید بدون ائتلاف سازی با دیگر احزاب به تنهایی قدرت تشكیل كابینه را ندارند.
شاخصی از بحران های عمیق در رژیم صهیونیستی
تارنمای العهد لبنان با اشاره به شكست نتانیاهو و گانتس در تشكیل كابینه نوشت: همه مسائل مبین وجود بحران در رژیم صهیونیستی است. حتی اگر انتخابات دیگری هم در سرزمین های اشغالی برگزار گردد تغییر ریشه ای در نقشه سیاسی احزاب ایجاد نخواهد شد و تنها نتیجه این انتخابات فرسایش سیاسی و اقتصادی خواهد بود كه برخی سردمداران این رژیم از این طریق به دنبال مانور هستند تا نتانیاهو را از محاكمه و ورود به زندان رهایی بخشند. تنها نتیجه انتخابات رژیم اسرائیل افزایش شكاف های سیاسی و حزبی و پیچیده شدن نقشه های سیاسی است.
به نوشته روزنامه «كتابات» عراق، تحلیل گران معتقدند شكست گانتس در تشكیل كابینه به معنای بازگشت به نقطه صفر و ادامه بی ثباتی سیاسی است كه اسرائیل حدود یك سال است از آن رنج می برد. اسرائیل با شتاب به سمت برگزاری سومین انتخابات طی ۱۱ ماه گذشته پیش می رود و این سناریو دارای نتایج ناگوار اقتصادی، اجتماعی و امنیتی برای شهروندان این رژیم است. اما این مورد سبب می شود كه نتانیاهو كه به علت فساد مالی و دریافت رشوه شاهد محاكمه دستگاه قضایی است طی ماه های آینده در قدرت باقی بماند.
به نوشته تارنمای «الخلیج اونلاین»، «سعید بشارات» كارشناس مسائل اسرائیل اعتقاد دارد این رژیم به تونل سیاسی تنگ و تاریكی وارد شده است كه هیچ كسی راه رهایی از آنرا نمی داند. دلیل شكست نتانیاهو و گانتس در تشكیل كابینه لجبازی ائتلاف ها در این حوزه و امتیاز ندادن آنها به سود احزاب مامور به تشكیل كابینه است. بحران سیاسی كنونی یك مانور سیاسی است كه نتانیاهو از ان بیشترین سود را می برد. پیشبینی می شود حزب سفید و آبی هم با شكاف هایی روبرو شود.
روزنامه الكترونیكی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «امانی القرم» نوشت: این اولین بار نیست كه رژیم اسرائیل با بحران نظام حكومتی و ركود سیاسی روبرو است. در تاریخ رژیم صهیونیستی هیچ حزبی نتوانسته است اكثریت آراء را به دست آورد و در نتیجه آن اسرائیل شاهد حكومت تك حزبی نبوده است. همه كابینه های اسرائیل یا ائتلافی بوده اند و حزب پیروز در انتخابات با احزاب كوچكی به ائتلاف وارد شده است یا اینكه كابینه وحدت ملی تشكیل شده است و دو حزبی كه بیشترین آرا را در انتخابات به دست آورده اند به توافق رسیده اند. خیلی از نخست وزیرهای اسرائیل نتوانسته اند تا آخر ۴ سال قدرت را در دست داشته باشند و به صورت متوسط هر دو سال و نیم یك انتخابات برگزار شده است. با عنایت به این مورد می توان اظهار داشت كه برجسته ترین خصوصیت نظام سیاسی اسرائیل بی ثباتی است و شكاف های بسیاری در بین احزاب سیاسی در كنست وجود دارد. نتایج انتخابات سابق نشان دهنده نابسامانی وضعیت این رژیم است. نتانیاهو نتوانسته است با احزاب دیگر به توافق برسد.
لیبرمن هم حاضر نشده است با نتانیاهو به توافق برسد. این مسائل نشان داده است كه بحران تنها در نظام اسرائیل وجود ندارد بلكه عمق جامعه این رژیم با بحران روبرو است و این مورد پیچیده ای است. جامعه این رژیم از گروهی از مهاجرانی تشكیل شده است كه از كشورهای مختلف به این سرزمین مهاجرت كرده اند. این افراد در سرزمینی ساكن شده اند فرهنگشان كه با فرهنگ ساكنان اصلی آنان اختلاف هایی دارد. درست است كه آنان به اسطوره وطن تاریخی دل خوش كرده اند اما نمی توانند فرهنگ و آیین های خویش را متناسب با این سرزمین سازگار سازند. آنها نه می خواهند خویش را بعنوان یك شهروند شرقی نشان دهند و نه به علت موقعیت جغرافیایی می توانند بخشی از جهان غرب باشند. این مورد احساس خلاء را در بین آنان افزایش داده است. از جانب دیگر شكاف های گسترده ای میان یهودیان كه از غرب و شرق به این مناطق مهاجرت كرده اند وجود دارد. همینطور میان یهودیان مذهبی و یهودیان سكولار، یهودیان سیاه و سفید اختلاف هایی وجود دارد.منبع:

1398/09/14
21:51:37
5.0 / ۵
4157
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فرسایش سیاسی در تل آویو
نظر شما در مورد فرسایش سیاسی در تل آویو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها