خدمات پایه شبكه ملی اطلاعات چیست؟

خدمات پایه شبكه ملی اطلاعات چیست؟ به گزارش برتریها در حالیكه با گذشت بیشتر از ۱۰ سال از زمانی كه مفهوم شبكه ملی اطلاعات برای نخستین بار عنوان شد، مهم ترین خدمات از پیام رسان تا موتور جست وجو هنوز تأمین نشده، مقرر شده است خدمات پایه كاربردی شبكه ملی اطلاعات تا دو سال دیگر به صورت كامل تأمین شود.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، طرح شبكه ملی اطلاعات در كشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبكه در آن سال كاهش وابستگی به شبكه جهانی اینترنت اعلام شد، اما اساس شبكه ملی از سال ۱۳۹۲ در شورایعالی فضای مجازی بازتعریف شد. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات» تصویب شده در سال ۱۳۹۵ هم آمده كه شبكه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی كل فضای مجازی، شبكه همه شبكه های كشور است.
همان زمان شورایعالی فضای مجازی در تشریح خدمات پایه كاربردی شبكه ملی اطلاعات، این خدمات را بخش غیر قابل اجتناب از این شبكه دانست كه دارای جنبه ی راهبردی با مخاطب داخلی بالایی هستند. مركز داده (میزبانی و ذخیره سازی)، خدمات نام و نشان گذاری، جویشگر، رایانامه، پیام رسان های ارتباطی، هاب پیام و مراكز تبادل اطلاعات و هم اغلب خدمات رایانش ابری، از مهمترین خدمات با كیفیت شبكه ملی اطلاعات اعلام شدند.

انتقادها از روند توسعه شبكه ملی اطلاعات
بعد از گذشت مدت ها، وقتی كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عرضه گزارش های خود از پیشرفت شبكه ملی اطلاعات می پرداخت و ادعای تحقق ۸۰ درصدی لایه زیرساخت شبكه را داشت، انتقادها از روند توسعه شبكه ملی اطلاعات، توسط ابوالحسن فیروزآبادی -رییس مركز ملی فضای مجازی- در تیر ماه سالجاری شروع شد كه اظهار نمود ما مصوبه داریم ولی انسجام اجرایی یا زنجیره اجرایی ما كامل نیست. ما روی كاغذ ناظر شبكه ملی اطلاعات هستیم و وزارت ارتباطات مجری است.
همان زمان بود كه از سوی شورایعالی فضای مجازی اعلام گردید شبكه ملی اطلاعات طرح و معماری نهایی ندارد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال تهیه این معماری است تا مشخص شود چند درصد شبكه ملی اجرا شده است. مركز ملی فضای مجازی كه ناظر بر اجرای شبكه ملی اطلاعات است، تهیه معماری نهایی این شبكه را بر عهده وزارت ارتباطات قرار داد تا میزان پیشرفت شبكه را بر اساس این معماری تعیین كند.
هرچند در واكنش به این اظهارات بارها از جانب مسئولان ارتباطی كشور مطرح شده كه شبكه ملی اطلاعات در سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا تعریف شده، تكلیف وزارت ارتباطات در تكمیل لایه زیرساخت انجام و بخش خدمات و محتواست كه نیازمند تكمیل است و طبق مصوبات نهادهای سیاست گذار عالی كشور، تهیه زیرساخت برعهده وزارت ارتباطات بود و خدمات و محتوا نبود.
البته در مقابل، شورایعالی فضای مجازی هم اعلام نمود گزارشی كه از وزارت ارتباطات برای رئیس جمهوری و سایر مقامات عالی كشور ارسال شده و در آن اظهار كرده بودند كه در تحقق شبكه ملی اطلاعات ۸۰ درصد پیشرفت داشته اند، كاملا مورد تایید قرار نگرفته است. یكی از مهم ترین انتقادات هم وجود نقص در خدمات پایه كاربردی بود كه شورایعالی فضای مجازی این خدمات را زیرمجموعه زیرساخت اطلاعاتی شبكه می داند كه تحقق آن برعهده وزارت ارتباطات بوده است.
از طرفی باآنكه مسئولان ارتباطی یكی از مهم ترین حلقه های مفقوده شبكه ملی اطلاعات را محتوایی می دانند كه باید بر بستر شبكه ملی قرار بگیرد، اما شورایعالی فضای مجازی یكی از مهم ترین علل عدم تحقق شبكه ملی اطلاعات را استفاده حداكثری جامعه از خدمات كاربردی همچون پیام رسان خارجی می داند.
درباره زیرساخت ها و خدمات شبكه ملی اطلاعات هم در سال ۱۳۹۶ عنوان شد زیرساخت ارتباطی كشور صرفا كابل و فیبر نیست و شبكه ملی اطلاعات باید بعنوان زیرساخت ارتباطی كشور خدمات پایه كاربردی همچون جویشگر، ایمیل و پیام رسان ملی و بومی را برای كاربران ارائه كند و صرفا بحث برقراری ارتباط در این شبكه مطرح نیست.
حتی با گذشت دو سال، چندی قبل هم اعلام گردید خدماتی همچون خدمات ارتباطی (ثابت و سیار، خدمات خاص برای تجارت) خدمات پایه كاربردی و پركاربرد (موتور جست وجو، پیام رسان ها، مراكز نگهداری داده، سیستم عامل، ویروس یاب) روی این شبكه پیشبینی شده است، اما هنوز سرویسی كه بتواند نیازهای مردم را به خوبی و با كیفیت مناسب تأمین كند در كشور وجود ندارد.
بعد از آنكه وزارت ارتباطات، معماری شبكه ملی را به شورایعالی فضای مجازی عرضه كرد و اعلام گردید این شورا با برگزاری كارگروه هایی در حال بررسی این معماری است، در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی، اعلام گردید كه اهداف شبكه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ به تصویب رسیده است و مقرر شده خدمات پایه كاربردی داخلی تا سال ۱۴۰۰ به صورت كامل تأمین شود، اتفاقی كه با گذشت ۱۰ سال از مطرح شدن مفهوم شبكه ملی هنوز رخ نداده است.1398/11/14
13:41:15
5.0 / ۵
4228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خدمات پایه شبكه ملی اطلاعات چیست؟
نظر شما در مورد خدمات پایه شبكه ملی اطلاعات چیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها