ثبت یك میلیون و 200 هزار دامنه ir در كشور

ثبت یك میلیون و 200 هزار دامنه ir در كشور برتریها: طبق آخرین آمار پژوهشگاه دانش های بنیادی، تابحال بیش از یك میلیون و 212 هزار دامنه فعال فارسی در مركز ثبت دامنه كشوری به ثبت رسیده است و دامنه ir با بیش از یك میلیون و 204 هزار دامنه فعال در صدر لیست قرار دارد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است كه وب سایت بوسیله آن قابل دستیابی بوده و بطور كلی از دو بخش نام و پسوند تشكیل شده است. نام دامنه بخشی است كه گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می كنید. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند كه توسط كمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیكن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همین طور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.
در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراكز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر كاربری كه تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مركز و یا یكی از نمایندگان فعال آن در سطح كشور مراجعه كند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد. مركز ثبت دامنه كشوری ایران زیرمجموعه پژوهشگاه دانش های بنیادی است و وظیفه ثبت دامنه ها در ایران را برعهده دارد.

آخرین آمار دامنه های ثبت شده
طبق آخرین آمار موجود در مركز ثبت دامنه كشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در كشور تابحال یك میلیون و ۲۱۲ هزار و ۴۸۶ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یك میلیون و ۲۰۴ هزار و ۱۳۳ دامنه فعال در صدر قرار دارد كه نشان میدهد بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است.
بعد از دامنه ir، دامنه co.ir با ۳۹۶۷ مورد، دامنه ایران با ۱۷۳۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۳۰۴ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند كه كمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۵۷۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۸۱ مورد، دامنه sch.ir با ۲۵۲ مورد و دامنه gov.ir با ۲۱۲ مورد نیز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. كمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۹ دامنه فعال است.
منبع:

1399/01/30
19:54:50
5.0 / ۵
3110
تگهای خبر: اینترنت , پژوهش , دانش , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ثبت یك میلیون و 200 هزار دامنه ir در كشور
نظر شما در مورد ثبت یك میلیون و 200 هزار دامنه ir در كشور
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها