گمانه زنی های رسانه ای از انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری و تدارك گسترده جناح های سیاسی

انتخابات ریاست جمهوری و تدارك گسترده جناح های سیاسی برتریها: سایه انتخابات ریاست جمهوری 1400 بر سر خیلی از مسایل سنگینی می كند و گروه های سیاسی دست به كار شده اند تا برنامه ریزی های لازم را برای این كارزار سیاسی داشته باشند كه در این میان نام چهره های مطرح و باسابقه در بین است.بسیاری از کارشناسان باتوجه به مطالبه اقتصادی و معیشتی جامعه معتقدند که مشکل اصلی کشور در واقع اقتصاد آن است. بدین سبب گروه های سیاسی بر آن هستند تا رئیس جمهوری بعدی را فردی اقتصاددان و با سابقه فعالیت اقتصادی معرفی کنند و با تدوین و ارائه برنامه ها و سیاست های اقتصادی کارآمد به مطالبات جامعه پاسخ مناسب دهند. در این خصوص بمنظور بازتاب دیدگاه ها و نظرات منعکس شده در رسانه های گروهی در این مجمل، مطالب مربوط به انتخابات ریاست جمهوری به صورت گزیده وار انتخاب و گردآوری شده است.رسانه های اصلاح طلب

کابوس ۱۴۰۰ و تخریب مطهری

روزنامه آرمان ملی در گزارشی می آورد: واهمه دارند که کاندیدای ریاست جمهوری شود، بعد از الان تخریب او را آغاز نموده اند. زمانی که علی مطهری در مجلس حضور داشت بارها مورد هجمه مخالفانش قرار می گرفت و آنها تلاش داشتند نطق های این نماینده به سرانجام نرسد و البته مطهری در سخنرانی هایش در خارج بهارستان هم امنیت نداشت که نمونه بارز آن ۱۸ اسفند ۹۳ بود که برای سخنرانی در دانشگاه از فرودگاه عازم محل تعیین شده بود اما گروهی به او حمله ور شدند. اما آنچه سبب نگرانی و اضطراب مخالفان اعتدال و اصلاحات شد به روزی باز می گردد که علی مطهری درباره احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار داشت: برای ریاست جمهوری که از بسیاری افراد درخواست بوده و هست. درباره من هم بوده است. صحبت هایی وجود دارد ولی من جایی وارد شده ام که احساس لزوم کرده ام و احساس اینکه از غیر من برای این کار برنمی آید. نکته قابل توجه آنجاست که بعد از این اظهارات از مطهری سوال شد آیا به صورت مستقل کاندیدای ریاست جمهوری می شود که او پاسخ داد: حالا ببینیم چه می شود.

اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

روزنامه آرمان ملی در گزارشی می نویسد: هر اندازه اصولگرایان به دنبال رتق و فتق امور خود هستند و درصدد کارایی بهتر در مجلس برمی آیند به همان شکل در جهت معکوس اصلاح طلبان با ملغمه ای از مشکلات روبه رو هستند که گویا قرار نیست عزمی برای حل و فصل این مسائل ایجاد شود. انتقادات به شورای عالی، ادامه همکاری یا تشکیل سازوکارهای جدید، ایده پارلمان اصلاحات و انتخابات ۱۴۰۰ مسائلی است که اصلاح طلبان با آن روبه رو هستند. بنظر می رسد فرصت یک ساله تا ۱۴۰۰ فرصت خوبی برای بازپروری و جامعه محوری اصلاح طلبان باشد تا هم سرمایه اجتماعی از دست رفته را بازیابند و هم شکست ۹۸ با پیروزی در ۱۴۰۰ به دست فراموشی بسپارند. سیدمحمود میرلوحی فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است: ان شاء ا... به زودی سازوکاری طراحی شده و تکلیف شورای عالی روشن می شود، یا با اصلاحاتی ادامه پیدا می کند یا جای خودرا به سازوکار کارآمدتر، مؤثرتر و علی القاعده با نقص کمتر و پاسخگوتر نسبت به جریان اصلاحات خواهد داد. اصلاح طلبان در بعضی مقاطع نشان داده اند که با اتخاذ برخی رویکردها و عملکردها اجازه دادند حواشی بر متن غلبه کند و این جریان بجای بازبینی و لطمه شناسی بیشتر به جدال های لفظی درونی تن داده است. همین مساله است که سبب شده با گذشت بیش از ۴ ماه از شکست در انتخابات ۹۸ هنوز به چرایی این موضوع، لطمه شناسی آن و تدوین برنامه ای مدون و مشخص برای انتخابات ۱۴۰۰ پرداخته نشود و همه فقط نسبت به ضرورت آن تاکید کنند. اصلاح طلبان باید قبول کنند که باید از یک جا لطمه شناسی و بازبینی در راهبردها، ساختار و سازوکارها را کلید بزنند. انتقادات جسته و گریخته و پراکنده به عملکرد شورای عالی سیاستگذاری، رئیس دولت اصلاحات ریزش سرمایه اجتماعی و محدودیت های عارض بر این جریان نه فقط راه چاره اصلاح طلبان نیست بلکه فقط با کشتن زمان آنها را به بیراهه و کوره راه هایی می برد که در آخر چیزی عایدشان نخواهد شد.

روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی به قلم جلال جلالی زاده نوشت: انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ انتخاباتی بسیار مهم و سرنوشت ساز است. با این وجود این انتخابات نیز مانند هر فرآیندی نیازی به تکمیل شرایط زمینه و بسترسازی های مختلفی است. آنگونه که از وضعیت فعلی می توان استنباط کرد این است که قسمتی از مردم نسبت به انتخابات دلسرد هستند فارغ از اینکه مربوط به کدام جناح باشند چه اصول گرا باشد چه اصلاح طلب! حضور مردم، وضعیت اصلاح طلبان و جایگاه و وزن شخص کاندیدا باید بر طبق فاکتورها با نظرخواهی هایی از افکار عمومی و نخبگان مد نظر قرار گیرد تا بتوان به نتیجه ای مثبت رسید.

روزنامه ابتکار در گزارشی آورد: حالا که یک سال بیشتر تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باقی نمانده است و انتقادها به شورای عالی سیاستگذاری بیشتر شده، بعضی از اصلاح طلبان از ایجاد یک حزب فراگیر صحبت می کنند که جایگزین پارلمان و نیز شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان شود. حزبی که بتواند همه جناح ها و طیف های مختلف اصلاح طلبی را در چارچوب یک حزب جمع کند. حال سوال اینجاست که اگر قرار باشد چنین حزب فراگیری ایجاد شود حول چه چهره ها و شخصیت هایی شکل می گیرد. قبل از این اظهارنظرهای زیادی در خصوص شکل گیری جبهه اصلاحات خارج از محوریت رئیس دولت اصلاحات مطرح شده بود اما بسیاری معتقدند که هر ایده و طرح اصلاح طلبی اگر حول محور رئیس دولت اصلاحات بعنوان صاحب این گفتمان نباشد، پا نخواهد گرفت. این دسته اعتقاد دارند که احزاب و جریان های اصلاح طلب در محور بودن رئیس دولت اصلاحات اختلاف نظر ندارند. بدین سبب اگر قرار باشد یک حزب فراگیر در جریان اصلاحات شکل بگیرد باید با محوریت فردی همچون رئیس دولت اصلاحات باشد که هم در بین پایگاه اجتماعی دارای نفوذ است و نیز حمایت معنوی خیلی از چهره های شاخص این جریان را دارد. شاید این آخرین فرصت برای احزاب اصلاح طلب باشد تا هم به یک جمع بندی برسند و هم به اختلاف نظرها پاسخ روشنی داده شود. چونکه ادامه این روند نه فقط ریزش پایگاه اجتماعی را متوقف نخواهد کرد بلکه اعتبار احزاب اصلاح طلب را در بین سرمایه اجتماعی نیز خدشه دار خواهدنمود. شاید اصلاحات از این طریق بتواند برای همیشه تکلیف خودرا با خیلی از جناح ها و طیف ها مشخص نماید و حزب فراگیر احیانا این امکان را به جریان اصلاحات بدهد.

احمدی نژاد و انتخابات ۱۴۰۰

پایگاه خبری فرارو در گزارشی می نویسد: افزایش نفوذ احمدی نژاد سبب شده که مفسرین مختلف به این عقیده برسند که تحرکات تازه ای از طرف او و نزدیکانش فرا می رسد. این دسته از مفسرین این احتمال را مطرح می کنند که احمدی نژاد و یا یکی از نزدیکانش در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نامزد خواهد شد. بطور مثال صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد می باشد احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری برنامه دارد. این دیدگاه در بین فعالان سیاسی اصولگرا هم وجود دارد. حسین کنعانی مقدم احتمال نامزدی احمدی نژاد را دور نمی داند. محمد حسین قدیری ابیانیه نیز در این زمینه معتقد می باشد قدرت به مزاج او شیرین آمده است.

لاریجانی در ۱۴۰۰

پایگاه خبری نامه نیوز در گفت و گو با صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران آورد: حیات سیاسی خیلی از شخصیت های اصولگرا همچون آقای علی لاریجانی به آخر خط رسیده چون نه حرفی برای گفتن دارند، نه زبان نسل جدید را می فهمند و نه نسل جدید می تواند با آنها ارتباط برقرار کند. آقای لاریجانی فکر و اندیشه ای برای مشکلات عظیم کشور ندارد، حداکثر همان صحبت های کلی همیشگی را تکرار می کند که باید امید را در جامعه حفظ کرد و بوسیله همدلی، وحدت و انسجام ملی مشکلات را پشت سر گذاشت بدین سبب اصلا و ابدا هیچ شانسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ندارد. اصولگرایان سنتی همچون آقایان لاریجانی و ناطق نوری هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ندارند چون مردم کلا از آنها و اصلاح طلبان سنتی همچون آقای خاتمی رخت بربستند بدین سبب بدنه اجتماعی که به امثال آقای علی لاریجانی و آقای ناطق نوری و خاتمی رأی می داد اساسا در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نمی کنند چه رسد به اینکه بخواهند به نامزد اصولگرا یا اصلاح طلب رأی دهند.رسانه های اصولگرایان

خیز اصلاح طلبان با چهره های اقتصادی

روزنامه بامداد نو در گزارشی می نویسد: در میانه درگیری و نزاع دو طیف اصلی در جبهه اصلاحات، برخی اقوال و گمانه زنی ها حکایت از رویکرد جدید اصلاح طلبان نسبت به انتخابات سال آینده دارد؛ حکایتی که می خواهد چهره های فن سالار اقتصادی را بجای چهره های فقط سیاسی، وارد گود نامزدی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کند. در بین گزینه هایی که عمل گرایان اصلاح طلب قصد پشتیبانی از آنها را برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ دارند، یعنی همتی و اردکانیان و سورنا ستاری، محوریت اقتصاد به چشم می خورد. به بیانی کارگزارانی ها، قصد دارند بجای سیاست، روی چهره ای با سابقه اقتصادی سرمایه گذاری کنند تا با این ترفند، بتوانند مردم را بهتر و بیشتر از رقیب ناب گرایشان، جذب کنند. در شرایطی که موضوعات اقتصادی و معیشتی امروز در اولویت اول مردم قرار دارد، این ترفند، می تواند کارگر از آب درآید و سبب شکست سیاست ناب گرایان شود. با وجود این، این سوال مطرح است که ناب گرایان در چه شرایطی حاضر خواهند بود، سرمایه و اعتبار سیاسی خودرا به پای گزینه های حداقلی و غیرخالص حزب کارگزاران سازندگی خرج کنند؟

انتخابات ۱۴۰۰

روزنامه فرهیختگان در گفت و گو با اسماعیل دوستی فعال اصلاح طلب نوشت: لاریجانی شخصیت معقول و منطقی است که معتقدم یکی از مدیران شایسته در جمهوری اسلامی ایران است و در طول این مدت ۴۰ سال در همه منصب های مختلف امتحان خودرا به خوبی پس داده و در ۱۲ سال مجلس هم به نظر من هویت و کارنامه آقای لاریجانی کاملا قابل قبول بوده، اما اینکه واقعا بخواهد کاندید شود و اصلاح طلبان هم از او حمایت کنند را نمی دانم، اما به نظرم اصلاح طلبان حتما در انتخابات کاندیدا خواهند داشت. ظریف یک دیپلمات خوب است و شاید سبک مدیر اجرایی خوب در حد ریاست جمهوری نباشد، البته انسان محبوبی است و در این مدتی هم که در وزارت خارجه بوده انصافا زحمت کشیده، ظریف انصافا یک وزیر خارجه خوب و یک دیپلمات عالی است، اما به نظرم یک مدیر اجرایی برای اداره کشور نیست. آقای جهانگیری شایستگی بیشتری برای ریاست جمهوری دارد و به نظرم کاندیدای اصلاح طلبان خواهد بود.منبع:

1399/03/18
22:01:27
5.0 / ۵
2536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد انتخابات ریاست جمهوری و تدارك گسترده جناح های سیاسی
نظر شما در مورد انتخابات ریاست جمهوری و تدارك گسترده جناح های سیاسی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها