هفته پژوهش و مجالی برای ارائه دستاوردهای فناورانه- برات قبادیان

هفته پژوهش و مجالی برای ارائه دستاوردهای فناورانه- برات قبادیان برتریها: هفته پژوهش فرصت مناسبی برای ارائه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه ها، مراكز پژوهشی، دستگاه های اجرایی و بنگاه ها اقتصادی بخش های دولتی، عمومی و خصوصی است.


در طول سال تمامی دستگاه ها، سازمان ها و موسسات برای عینیت بخشیدن به ایده های مطرح از جانب منابع انسانی خود تلاش می كنند. بعضی از این تلاش ها ممكن است موفق و برخی ناموفق بوده باشند.
هدف نهایی از این تلاش ها، دستیابی به سطحی از دانش و فناوری است كه به صورتی مطلوب پاسخگوی نیاز جامعه به صورت رقابتی باشد. این رقابت پیرامون قیمت، كیفیت، مشتری پسندی با دستیابی به اهداف مصرح در مبحث توسعه پایدار می باشد.
نمی توان انتظار داشت همه علاقمندان به امر پژوهش و فناوری سطح یكسانی از پژوهش و فناوری را بعنوان دستاورد یك ساله خود به نمایش بگذارند چراكه اهداف و اولویت ها برای دستگاه ها و سازمان های علمی، پژوهشی، فناوری و اجرایی متفاوت است.
در حالی كه برخی موسسات آموزشی و پژوهشی در طول یك سال قبل ممكن است با عنایت به نوع ماموریت خود به پژوهش های نظری و پایه علاقمند بوده و در این هفته حاصل تلاش خویش را در همین زمینه ارائه كنند، برخی دیگر كه فعالیت های تولیدی و اقتصادی دارند در كنار این فعالیت ها ممكن است نتایج كار خویش را كه منجر به كاربرد مشخصی از یافته های پژوهشی باشد یا كالاها و محصولات دانش پایه ای كه بر اساس تحقیق و توسعه است و تجاری سازی هم شده را به نمایش بگذارند.
اگر به صورت تقریبی در دو دهه گذشته روند برگزاری هفته پژوهش مورد ملاحظه قرار گیرد، پیشرفت چشمگیر حركت رو به رشد از تحقیقات محض به تحقیقات كاربردی و توسعه ای به وضوح قابل مشاهده است. با این توصیف تا رسیدن به نقطه مطلوب و رقابت با كشورهای توسعه یافته راه درازی را در كشور در پیش روی خود داریم.
در دو دهه پیش آنچه به نمایش گذشته می شد به صورت عمده رساله ها و رساله های دكتری بود. با اذعان به اهمیت انجام تحقیقات كاربردی و توسعه ای در كشورهای مختلف جهان همینطور در ایران، در سالیان گذشته شاهد به نمایش گذاشته شدن نمونه های آزمایشگاهی اولیه تبدیل ایده به محصول بوده ایم. به تدریج كه نمونه های آزمایشگاه در سطح پایلوت و در نهایت تجاری سازی شد، كالاهای دانش پایه جدید حاصل از طراحی های علمی و رسوخ فناوری دارای مزیتهایی بود كه دیگر محصولات قدیمی تر مشابه، نمی توانست در بازار با آنها چه از نظر قیمت و چه از لخاظ كیفیت رقابت كند. بنابراین، نه تنها محصولات دانش بنیان بلكه شركت های دانش بنیان اهمیت پیدا كردند و خوشبختانه امروز شاهد رشد سریع شركت های دانش بنیان، پارك های علم و فناوری، شهرك های علمی و تحقیقاتی و مراكز رشد در كشور هستیم.
سمت گیری كشور هم در كنار توجه به اهداف و اركان اقتصاد مقاومتی، بها دادن به اقتصاد دانش بنیان بجای اقتصاد متكی بر منابع است كه باید آن را به فال نیك گرفت.
برای ارج نهادن به كار و تلاش بخش های مختلف هر روز در هفته پژوهش تحت عنوانی و یك روز هم به نام 'روز صنعت' نامگذاری شده است تا در این روز از زحمات و تلاش های متولیان صنعت و بنگاه های صنعتی، معدنی و تجاری كه فعالیت چشمگیر و قابل ملاحظه ای در یك سال قبل در ارتباط با پژوهش و فناوری داشته اند، قدردانی شود.
همچنین ممكن است از تعدادی محصول دانش بنیان فناوری های برتر و صنایع پیشرفته توسط مسئولان كشوری رونمایی شود. این هفته را به تلاشگران عرصه های علم، پژوهش و فناوری تبریك عرض می گویم.

*معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت


1396/09/23
12:26:10
5.0 / ۵
4468
تگهای خبر: پژوهش , دانش , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد هفته پژوهش و مجالی برای ارائه دستاوردهای فناورانه- برات قبادیان
نظر شما در مورد هفته پژوهش و مجالی برای ارائه دستاوردهای فناورانه- برات قبادیان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها