سودای اتمی دولت بدسابقه

سودای اتمی دولت بدسابقه برتریها: فشار واشنگتن بر كشورهای مختلف جهان با هدف جلوگیری از دستیابی به تسلیحات هسته ای در حالی است كه آمریكا تنها دولتی است كه در تاریخ از بمب اتم بهره برده و امروز نیز در دكترین اتمی خود هزینه های گزافی را به ساخت جنگ افزارهای هسته ای اختصاص می دهد.


هر زمانی که بحث بمب اتم و تسلیحات هسته ای مطرح می شود، بی درنگ نام آمریکا نیز از ذهن می گذرد؛ کشوری که به رغم کوشش های ظاهری برای محدود کردن ساخت و کاربرد این نوع سلاح ها در جهان، خود نخستین و آخرین بازیگری است که از آن در جنگ جهانی دوم مقابل ژاپن بهره گرفت.
در همین ارتباط چند روز پیش «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در هفتاد و پنجمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما (ششم اوت) در پیامی توئیتری نوشت: ۷۵ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده بدنامی تبدیل شدن به نخستین و تنها استفاده کننده از تسلیحات هسته ای را برای خود رقم زد و این کار مقابل بی گناهان انجام شد. امروز تسلیحات هسته ای ایالات متحده و رژیم اسرائیل، منطقه ما را تهدید می کند. باید مدت ها قبل از این به کابوس هسته ای و دکترین دیوانه وار «نابودی حتمی متقابل» اختتام داده می شد.
همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اصرار کرد که «عامل بمباران هیروشیما و ناکازاکی دولتی است که بجای پاسخگویی، مدعی یکه تاز مقابله با سلاح های کشتار جمعی است.»
اشاره و در عین حال نگرانی مسئولان جمهوری اسلامی به سال پایانی جنگ جهانی دوم ارتباط می یابد که آمریکا فاجعه ای تاریخی و ماندگار را رقم زد.
یکی از وحشتناک ترین و مرگبارترین حوادث در رابطه با جنگ جهانی دوم حمله اتمی آمریکا به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی در ژاپن است که اولین و تنها موارد استفاده از جنگ افزارهای اتمی در جنگ محسوب می شود. این دو حمله به کشته شدن بیش از ۲۰۰ هزار نفر منجر شدند و آثار تشعشعات آن تا سال ها بعد همچنان از مردم ژاپن قربانی گرفت.
پس از آن رخداد تکان دهنده، آمریکا هنوز نیز تمرکز ویژه ای بر تولید بمب های هسته ای دارد؛ موضوعی که آنرا می توان در دکترین اتمی این کشور که ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۶ در دولت «دونالد ترامپ» انتشار یافت، به وضوح دریافت. در متن دکترین اتمی آمده بود «زرادخانه اتمی آمریکا برای مقابله با روسیه تنوع بیشتری پیدا می کند و بمب های هسته ای کوچک تر تولید خواهد شد»؛ راهبردی که افزون بر روسیه، چین، کره شمالی و ایران را نیز نشانه رفته است.
رهبران جهان هر کدام به صورتی این دکترین اتمی مخاطره آمیز آمریکا را زیر سوال بردند، دو روز بعد یعنی۱۵ بهمن همان سال، حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان به نقد استراتژی اتمی آمریکا پرداخت و اظهار نمود: در دنیایی که معتقد می باشد سلاح کشتار جمعی نباید وجود داشته باشد و استفاده از آن مقابل بشریت ممنوع بوده و باید از بین برود، ببینید آمریکایی ها با چه زبان وقیحانه ای روسیه را با سلاح اتمی جدید تهدید می کند پس هنوز بحث ساخت سلاح های جدید و مخرب برای تهدید و استفاده مقابل رقیب مطرح است، آیا در این شرایط می شود کسی بگوید که دیگر زمان صلح و همزیستی است و نیازی به قدرت دفاعی نداریم؟
برخی گزارش ها از رسیدن هزینه زرادخانه اتمی ایالات متحده در ۳۰ سال آینده به بیش از ۱.۲ تریلیون دلار خبر می دهند و «استفن شوئارتز» تحلیلگر مستقل اتمی که کتابی نیز با عنوان «حسابرسی اتمی: هزینه های و نتایج تسلیحات اتمی آمریکا از ۱۹۴۰» به نگارش درآورده، معتقد می باشد که این برنامه های چالش برانگیز هر چند مقرون به صرفه نیست اما بیشترین هزینه اتمی از زمان دولت ریگان بشمار می رود.
همچنین توسعه تحقیقات روی موشک های میان برد و مجوز تولید کلاهک های هسته ای جدید همچون اقدامات دولت ترامپ در ضمن ریاست وی بر آمریکا بوده و بنظر می رسد این برنامه در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات پیش رو، طی چهار سال بعد نیز با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.
از نگاه ناظران، ترامپ با هدف افزایش توان موشکی و قدرت نمایی بیشتر در عرصه جهانی، سویه ای تهاجمی تر به استراتژی اتمی آمریکا داده است.
طبق گزارش «بولتن علوم اتمی» که در ماه های شروع سال ۱۳۹۸ انتشار یافت، وزارت دفاع آمریکا چیزی حدود ۶ هزار ۱۸۵ کلاهک هسته ای در زرادخانه های خود دارد که ۲ هزار ۳۸۵ کلاهک مقرر است امحاء شود و ۲ هزار و ۵۰ کلاهک نیز در انبارها نگهداری شود.
همچنین در این گزارش آمده است تعداد بمب های اتمی تاکتیکی در پایگاه های عملیاتی «پنتاگون» در کشورهای اروپایی ۱۵۰ عدد است که در یک سال قبل تغییری نداشته است. این بمب های اتمی که از نسخه های ۳ و ۴ بمب های تاکتیکی هستند، در ۶ پایگاه واقع در ۵ کشور اروپایی مستقر شده اند. از این میان دو پایگاه در ایتالیا و در هریک از کشورهای آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند یک پایگاه وجود دارد.
از این رو آمریکا بیشترین هزینه نظامی را در جهان به خود اختصاص داده و برآورد «موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم» موسوم به «سیپری» (SIPRI) مستقر در سوئد نشان میدهد هزینه نظامی جهان در ۲۰۱۸ مجموعا یک تریلیون و ۸۰۰ میلیارد دلار آمریکا شد که ۲.۶ درصد نسبت به ۲۰۱۷ افزایش داشته است.
براساس گزارش سیپری، این هزینه معادل ۲۳۹ دلار آمریکا به ازای هر یک نفر می شود. آمریکا با ۶۴۹ میلیارد دلار همچنان بیشترین میزان هزینه نظامی در جهان را داشته است که نسبت به سال ماقبل آن چهار درصد افزایش نشان میدهد.
در این میان رژیم صهیونیستی نیز زیر چتر حمایتی آمریکا قرار دارد و سیاست ابهام هسته ای را دنبال می کند. اسرائیل با وجود فشارهای بین المللی تا کنون از امضای NPT (پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای) امتناع کرده و به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اجازه ورود و بازرسی از تاسیسات هسته ای خودرا نمی دهد.
موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم خردادماه پارینه اعلام نمود که از حدود ۱۳ هزار و ۸۶۵ سلاح هسته ای که در اختیار ۹ کشور قرار دارد، اسرائیل ۱۰۰ بمب هسته ای را در اختیار دارد». این حجم از تسلیحات هسته ای در دست بازیگری متجاوز که نزدیک به ۷۰ سال خاورمیانه را به منطقه آشوب زده تبدیل نموده، نگرانی جهان را برانگیخته است.
به ویژه اینکه ترامپ با حمایت های نامتعارف و جنجالی از اسراییل همانند شناسایی حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان، انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس و خروج از سازمان های اثرگذار بین المللی همچون یونسکو و بهداشت جهانی به سبب پشتیبانی از اسراییل، بیش از پیش بر ناامنی و آشوب در خاورمیانه افزوده است.منبع:

1399/05/23
23:54:05
5.0 / ۵
2426
تگهای خبر: آژانس , تولید , كاربر , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سودای اتمی دولت بدسابقه
نظر شما در مورد سودای اتمی دولت بدسابقه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها