تمام گمشده های دنیا، روایتی با نكته سنجی های زنانه

تمام گمشده های دنیا، روایتی با نكته سنجی های زنانه برتریها: كتاب «تمام گمشده های دنیا»، روایت های زنانه واقع گرایانه با نكته سنجی های خاص زنان از زندگی ایرانی است كه می كوشد به رمان اجتماعی نزدیك شود.زنان، راویان نکته سنج قصه زندگی هستند، جزییاتی را می بینند که شاید با هیچ دوربینی نتوان آنرا ثبت نمود. این جزیی نگری گاهی دست مایه داستان نویسی می شود که روایتی را با همه جزئیات بازگو کند، قصه ای از گذشته که زندگی امروز را دیگرگون می کند.

کتاب تمام گمشده های دنیا، یکی از همین روایت های زنانه است که با دقت نوشته شده، روایتی از چند زن که بیشتر از هر چیز پیرامون رویدادهای زندگی بهار و جانان شکل می گیرد، دختری که پدرش را گم کرده و همیشه اندوه ترک شدن را با خود دارد و در سوی دیگر، زنی که مادر بودن را با خریدن کودکی زیبا از یک مرد قاچاقچی تجربه می کند.

در سراسر این کتاب و روایت آن، همه به دنبال چیزی هستند که از دست داده اند، اندوهی از دست نیافتنی ها روی شخصیت ها سایه افکنده است و در نهایت وقتی گره ها باز و حقایق بازگو می شوند، موقعیت متفاوتی برای هر یک از شخصیت ها ایجاد می شود. تصمیم هایی که روند زندگی را تغییر می دهد و کنش هایی که سرنوشت چند نفر را رقم می زند.

راوی این داستان یک دانای کل است اما همه جزئیات را به تفصیل بازگو می کند، توصیفات این اثر بسیار دقیق و ریزبینانه نوشته شده اند، روند قصه، ضرباهنگ مناسبی دارد و فراز و فرود آن به هنگام رخ می دهد اما گاهی فلاش بک ها سبب گیج شدن و یا حتی از دست رفتن پیوندهای قصه می شود. از طرفی نگارش خوب آن در کنار چینش چشم نواز کلمات می تواند گویای توانایی نویسنده باشد. این کتاب یک داستان واقع گرایانه است که گریزهای آن به گذشته یک روستای تاریخی یا روایت یک خیانت زناشویی در دنیای امروز، این اثر را به رمان اجتماعی شدن، نزدیک می کند.

تمام گمشده های دنیا، کتابی است که با وجود محوری بودن شخصیت زنان از پرداخت مناسب مردان قصه باز نمانده است، شاید بتوان این نکته را گوشزد کرد که مردان می توانستند نقش های پررنگی را هم بر عهده بگیرند اما در حضور کوتاه مدت خود در صفحات کتاب نیز، ناپیدا نیستند. با همه این احوال این کتاب، اثری زنانه است که رنج زن بودن را بازگو می کند.

لیلی بخشی نویسنده همه گمشده های دنیا، متولد خرداد ماه سال ۱۳۶۱ است، نخستین کتاب او با عنوان همه ما مثل هم هستیم در آذر ماه سال ۱۳۹۵ توسط انتشارات البرز، به چاپ رسید.

تمام گمشده های دنیا، نوشته لیلی بخشی، در ۲۶۵ صفحه توسط انتشارات آوند دانش، در مجموعه نقطه سر خط که عنوان مجموعه رمان های فارسی این انتشارات را شامل می شود، به چاپ رسیده است.منبع:

1399/06/21
18:06:25
5.0 / ۵
2135
تگهای خبر: خرید , دانش , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تمام گمشده های دنیا، روایتی با نكته سنجی های زنانه
نظر شما در مورد تمام گمشده های دنیا، روایتی با نكته سنجی های زنانه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها