همزمان با اجرای محدودیت های جدید كرونایی:

استقبال كاربران شبكه های اجتماعی از طرح تعطیلی شهرهای بزرگ

استقبال كاربران شبكه های اجتماعی از طرح تعطیلی شهرهای بزرگ كاربران شبكه های اجتماعی، علاوه بر استقبال از طرح تعطیلی دو هفته ای شهرهای بزرگ خصوصاً تهران بعنوان یكی از شهرهای مهم در انتقال كرونا، با بازنشر و تولید محتوا، همراستا با دولت در اجرای این تصمیم ملی شدند و آنرا اقدامی صحیح برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس كرونا دانستند.


به گزارش برتریها به نقل از ایرنا، بازتاب خبر تعطیلی تهران و ۱۵۰ شهر همزمان و با انتشار اخبار در رسانه ها و خبرگزاری ها، در شبکه های اجتماعی پرطرفدار نیز انعکاس زیادی داشته است؛ به صورتی که در یک ماه اخیر کاربران تلگرام، اینستاگرام و توییتر درباره این تصمیم مهم ملی نظرات خویش را در چارچوب پست و توییت منتشر نمودند. از نظر فراوانی میزان بازدید و تولید محتوا در شبکه های اجتماعی یکسان نبوده و پیام رسان تلگرام به جهت ماهیت بیشتر اطلاع رسانی خود، با فاصله از نظر تولید و تعداد بازدید محتوا از دو رقیب خود یعنی اینستاگرام و توییتر پیشتاز است:


علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد تعطیلی دو هفته ای از اول آذر اظهار داشت: از روز شنبه حدوداً ۱۵۰ شهر که عمدتاً کلانشهر هستند و شامل تهران هم می شوند به مدت دو هفته تعطیل خواهد بود.
داده کاوی های ایرنا از شبکه های اجتماعی نشان داده است که اکثریت قریب به اتفاق کاربران در انتظار تعطیلی های گسترده و در جهت قطع زنجیره کرونا بودند و نه تنها از تصمیم دولت برای تعطیلی تهران و ۱۵۰ شهر کشور استقبال کردند، بلکه با باز نشر و تولید محتوای در رابطه با خبر تعطیلی تهران این تصمیم دولت را همچون تصمیمات مهم و تأثیر گذار در مهار و مدیریت کرونا عنوان کردند.
در میان سه شبکه پرطرفدار اجتماعی همچنان که در نمودار دایره ای بالا قابل رویت است؛ تلگرام با ۸۴ درصد تولید محتوا (۴۴، ۷۸۸ پست) در جایگاه نخست و توییتر با ۱۰ درصد(۵۲۲۳ توییت) و اینستاگرام با ۶ درصد(۳۴۵۲ پست) در رتبه های دوم و سوم تولید محتوا در مورد تعطیلی تهران در بازه زمانی ۳۰ مهر تا ۳۰ آبان قرار دارند.
تعداد بازدید یکی دیگر از شاخص های مورد توجه برای میزان استقبال کاربران از تولید محتواهای انتشار یافته در شبکه های اجتماعی به شمار می آید که در مورد موضوع تعطیلی تهران و در بازه زمانی یاد شده پست های تلگرامی منتشر و بازنشر داده با حدود ۱۴۰ میلیون( ۱۴۰، ۲۵۵، ۳۷۱)بازدید، نشان از میزان دغدغه مندی کاربران از چون و چرا، زمان و جزئیات خبر تعطیلی تهران می دهد. پست های اینستاگرامی نیز از استقبال خوبی در بین کاربران برخوردار بودند و حدود ۶ میلیون (۶، ۹۹۴، ۲۸۰) کاربر از این محتوای انتشار یافته دیدن کردند.


علاوه بر محتوای کمی داده های استخراج شده، تولید محتوای پست ها و توییت ها در این سه شبکه اجتماعی نشان داده است که به غیر از پیگیری اخبار تعطیلی و زمان و جزئیات دقیق آن توسط کاربران، چند جریان رسا نه ای و سیاسی نیز تعطیلی تهران و شهرهای مهم کشور را بهانه دیگر یافتند تا به دولت و حسن روحانی رئیس جمهوری حمله کنند و این اتفاق را بهانه ای برای تسویه حساب های سیاسی خود قرار دادند. برای نمونه احمد نادری نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در توییت خود و پیش از قطعی شدن خبر تعطیلی تهران نوشت: اگر دولت با تعطیلی تهران موافقت نکند، مجلس برای تعطیلی دو هفته ای تهران، طرح دو فوریتی یا سه فوریتی عرضه می کند. ⁣بی تدبیری های دولت در مقابله با کرونا، وضعیت را به روزی ۴۰۰ کشته در ایران رسانده است.
نمونه دیگر ولی اسماعیلی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بود که با خطاب قرار دادن رئیس جمهوری اظهار داشت: آقای رئیس جمهور جان مردم مهمتر است. تعطیلی تهران تنها راه نجات از وضعیت فعلی است. لجبازی آقایان دلیل تعطیل نشدن تهران است. شهرهای قرمز هر چه سریعتر تعطیل شود. این طیف طوری القا کردند که رئیس جمهوری توجهی به سلامتی مردم نمی کند این در شرایطی است که حسن روحانی بارها از کارشناسی نبودن برخی تصمیمات و لزوم هماهنگی همه قواه برای یک تصمیم ملی و باپشتوانه گله کرده بود.
جریان دیگر تخریب ها مقابل دولت به افترا مقابل حسن روحانی در مورد موافقت نکردن با تعطیلی تهران بود. این شایعه آنقدر قوی شد که در تاریخ ۲۴ آبان، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و تعطیلی تهران نوشت: ⁣ «مخالفت روحانی با تعطیلی تهران کذب محض است» این خبر از اساس کذب محض است، ایشان نه تنها با این طرح مخالفت نکردند بلکه با حمایت این طرح تاکید نمودند این طرح روز شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود تا سایر اعضا هم نظر بدهند⁣.⁣
نگاه کاربران شبکه های اجتماعی به تعطیلی تهران
یکی از کانال های تلگرامی پر طرفدار در گفت و گو با انوشیروان محسنی بندپی متخصص بهداشت محیط و استاندار تهران، درباره مترو بعنوان یکی از مناطق پرخطر در انتقال کرونا و تأثیر تعطیلی در مدیریت و مهار این ویروس نوشت: یکی از اساتید خواجه نصیر با مدل سازی ثابت کرده مهم ترین منبع آلودگی در شیوع ویروس کرونا، خطوط مترو است. در مترو حتی اگر ۹۵٪ افراد هم ماسک بزنند، در فاصله ۲۵cm ویروس منتقل می شود. مترو را به سادگی نمی توانیم تعطیل نماییم، پس تعطیلی دو هفته ای تهران را پیشنهاد دادیم تا از حجم مسافران مترو کاسته شود.


این کانال درباره حمایت مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد تعطیلی تهران نیز نوشت: وضعیت افتضاح است. تعطیلی دو هفته ای می تواند به ما کمک نماید. هیچ وقت وضعیت بیماری به افتضاحی شرایط فعلی نبوده و الان بیمار در بیمارستان ها در انتظار تخت خالی برای بستری است. باید شرایط را مورد توجه قرار دهیم. عملی کردن پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای تهران می تواند در جلوگیری از شیوع بیماری موثر باشد.
کانال تلگرامی دیگری به نقل از علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، درباره نتایج تعطیلی تهران نوشت: تعطیلی تهران فقط برای کنترل بیماری نیست بلکه برای فرصت احیا و ایجاد بازیابی توان کادر پزشکی است و براین اساس پیشنهاد ما تعطیلی ۲ تا ۳ هفته ای در تهران است. شاهد افزایش مراجعات به بیمارستان ها هستیم، هم اکنون با بیشتر از ۶ هزار و ۴۰۰ بیمار بستری مواجه هستیم که عدد قابل توجهی است.
سیدنظام الدین موسوی نماینده مجلس یازدهم، در توییتی درباره اجماع برای تعطیلی تهران توسط نهاد های مختلف نوشت: مجمع نمایندگان تهران، شورای شهر تهران، استاندار تهران، شهردار تهران، روسای دانشگاههای علوم پزشکی تهران و... همه موافق تعطیلی ۲هفته ای تهران برای قطع زنجیره سرایت و کاهش تلفات انسانی ویروس کرونا هستند.
کاربر دیگری در توییتر به انتقاد از برخی شهروندان که تعطیلی تهران را بهانه ای برای مسافرت می کنند پرداخت و نوشت: هر بار یاد خبر تعطیلی دو هفته ای شورای شهر تهران بخاطر کرونا می افتم چند دقیقه میخندم، به آدمهایی که به سرعت فرار کردن درحالیکه باید دغدغه و نگرانی شون سلامتی مردم و رفع مشکل شلوغی مترو و اتوبوس و حذف طرح ترافیک می بود نه استراحت تو ویلای شخصی وسط روزهای پرخطر تهران.
کاربر دیگری نیز در این خصوص توییت کرد: استاندار تهران با تعطیلی ۲ هفته ای تهران موافقت نمود.
بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، در مناطق قرمز علاوه بر تعطیلی خیلی از مشاغل، خودرو های شخصی از ساعت ۹ شب تا ۴ بامداد حق تردد ندارند.
پیش از این، از دو هفته قبل، محدودیت هایی برای کسب و کارها پس از ساعت ۱۸: ۰۰ اعمال شده بود؛ اما این محدودیت ها تاثیری بر آمار بیماری نداشت و تعطیلات ۲ هفته ای در بیشتر از ۱۵۰ شهر حالا حاکم است.
استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز و استان های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه اظهار داشت: با فوت ۴۳۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۴ هزار و ۳۲۷ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.


1399/09/02
10:07:57
5.0 / ۵
1416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد استقبال كاربران شبكه های اجتماعی از طرح تعطیلی شهرهای بزرگ
نظر شما در مورد استقبال كاربران شبكه های اجتماعی از طرح تعطیلی شهرهای بزرگ
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها