شیشه هایی با خاصیت خودترمیمی

شیشه هایی با خاصیت خودترمیمی برتریها: تهران – ایرنا – محققان ژاپنی موفق به ساخت نوعی شیشه شده اند كه در صورت تَرَك برداشتن یا شكستن، با اعمال فشار به ناحیه مورد نظر در عرض 30 ثانیه و در دمای اتاق ترمیم می گردد.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این شیشه با استفاده از نوعی پلیمر خودترمیم شونده تولید شده است كه به طور تصادفی حین مطالعه محققان دانشگاه توكیو روی نوعی چسب كشف شد. در این پژوهش محققان دریافتند اگر پلیمر را قطعه قطعه كنند، سپس محل انفصال را به مدت 30 ثانیه به هم فشار دهند؛ قطعات از محل اتصال به هم جوش می خورند و ترمیم می شوند. نكته مهم این است كه این فرآیند در دمای اتاق (21 درجه سانتی گراد یا 70 درجه فارنهایت) امكان پذیر است.
این پلیمر سبك 'polyether-thiourea' نام دارد كه در آن از تركیبی به نام thiourea استفاده شده است. این تركیب منجر به افزایش پیوند هیدروژنی پلیمر در محل انفصال می گردد. مهمترین قابلیت این دستاورد كه آن را از سایر رقبا متمایز می كند، قابلیت ترمیم در 30 ثانیه و آن هم در دمای اتاق است. محققان معتقدند می توان از این پلیمر در نمایشگر تجهیزات الكترونیكی و كامپیوتری بهره برد.
نتایج این مطالعه در نشریه Science انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم: سپیده كاشانی** انتشار: گلشن


1396/09/29
18:09:07
5.0 / ۵
5149
تگهای خبر: پلیمر , علم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد شیشه هایی با خاصیت خودترمیمی
نظر شما در مورد شیشه هایی با خاصیت خودترمیمی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها