سرنخ های رشد باردیگر بورس

سرنخ های رشد باردیگر بورس به گزارش برتریها روزنامه جهان صنعت در گزارشی آورد: بازار سرمایه از آغاز سال جاری فرازونشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. در این زمان برخی طرف خویش را بسته و سود مناسبی برداشت كرده اند و برخی دیگر هم زیان بسیاری را متحمل شده اند.در ادامه گزارش دهم آذر ۱۳۹۹ روزنامه جهان صنعت آمده است: با این وجود در یک نگاه کلی این بازار توانسته دست کم تا آخر هفته گذشته بازدهی ۱۶۷ درصدی را برای سهامداران به ارمغان آورد. این در شرایطی است که نماگر در همین مدت، سقوط ۹۰۰ هزار واحدی را هم از سر گذرانده و طی سه ماه ریزش، شاهد خروج پول حقیقی بسیاری بوده است. با این وجود حالا دو هفته است که بازار سرمایه مجدداً روی خوشی به معامله گران نشان داده و با عبور از حواشی سیاسی و اقتصادی داخلی و بین المللی در مدار صعودی متعادلی قرار گرفته است.
تحلیل گران بازار سرمایه پیش از این هم از آغاز دوره رشد بازار و تثبیت روند صعودی آن از آذرماه سخن گفته بودند اما ترس بوجود آمده بر اثر ریزش قیمت سهام در بازار و زیان های ۷۰ تا ۸۰ درصدی برخی سرمایه گذاران بر تحلیل ها و اخبار خوش چیره شد تا مقدمات فرار عده ای از سرمایه گذاران از بازار سرمایه فراهم گردد. با این وجود بررسی ها نشان داده است در ایام گذشته بازار سرمایه مجدداً شاهد ورود نقدینگی و افزایش حجم و ارزش معاملات بوده است.

اما از طرفی این بازگشت به مدار صعودی که بخصوص جهش یکباره بازار در روز گذشته از کانال ۳.۱ میلیون واحدی به کانال ۴.۱ میلیونی را هم در راه خود تجربه کرده، باعث تداعی خاطره صعودهای پی درپی بازار در ابتدای سال شده است. بر همین مبنا سوال می شود که این رشد تا کجا و به چه نحوی ادامه خواهد داشت و آیا ریزش هایی نظیر آنچه در تابستان سال جاری از سر سهامداران گذشت باردیگر تکرار خواهد شد؟

اعلام بودجه، تحولات روابط ایران و آمریکا در ماه های پیش رو و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کشور همچون مواردی است که برخی را از وقوع شوک و ریزش های بلند مدت و عمیق بازار ترسانده است. بخصوص در پرونده برجام بیم آن می رود که با کاهش نرخ ارز و تثبیت آن در کانال های پایین، بازار سرمایه با افت نرخ و کاهش سودآوری شرکت ها مواجه شود و سهامداری جذابیت خویش را از دست بدهد. با این وجود کارشناسان بازار سرمایه در گفتگو با «جهان صنعت» با رد این نکته بر روند صعودی اما آرام بازار در ماه های پیش رو تاکید کرده و به بررسی متغیرهای اثرگذار بر معاملات و شرایط بازار سهام پرداخته اند که در ادامه می خوانید.


بورس، بهترین گزینه سرمایه گذاری
ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه بیان می کند: شاخص بازار در مقطعی تا محدوده بالای دو میلیون واحد هم حرکت کرد اما بعد از آن یک اصلاح یا به عبارت بهتر، ریزش بسیار عمیق را تجربه کرده است. وی توضیح می دهد: معمولاً وقتی یک روند صعودی شارپی اتفاق می افتد، همه انتظار دارند همچنان ادامه دار باشد و وقتی نزولی می شود به سختی می پذیرند که این روند تغییر کند. بنابراین است که هر چه نماگر بالاتر می رود تارگت های بالاتری می زند و هر چه پایین تر می آید تارگت های پایین تری می زند. این روند نشان داده است پذیرش اینکه بازار می تواند بعد از یک دوره ریزش پی درپی، صعود کند سخت می شود.

هلالات اضافه می کند: با این وجود برخی فاکتورها هم هستند که همواره در بازار سرمایه اثرگذار هستند مانند نرخ ارز، نرخ تورم، نرخ سود بانکی، روند بازارهای جهانی و بازارهای موازی داخلی. هم اکنون یکی از مهم ترین مسائل ما این است که بازارهای موازی اخیرا وارد فاز اصلاح و ریزش شده اند و به هیچ عنوان موقعیت سرمایه گذاری محسوب نمی شوند. این کارشناس بازار سرمایه ادامه می دهد: در واقع چشم انداز روشن و مثبت و صعودی هم برای بازارهای موازی طی سالهای آینده وجود ندارد. بعنوان مثال اگر قیمت کالاها، خودرو یا مسکن را بررسی کنید نسبت به نرخ عادی که همواره در آن معامله می شده اند بسیار بالاتر هستند در نتیجه موقعیت سرمایه گذاری محسوب نمی شوند.
هلالات تصریح می کند: متغیر اثرگذار دیگر نرخ سود بانکی است که جذابیت آن سبب می شود افراد سرمایه را در بانک سپرده گذاری کنند. بحثی وجود داشت که این سود افزایش خواهد داشت یا کاهشی می شود که به نظر می آید سیاست بانک مرکزی با عنایت به آرام شدن اوضاع و تغییر چشم انداز تورمی کاهش تدریجی نرخ سود بانکی است. وی ادامه می دهد: از این جهت تنها محلی که می تواند سرمایه افراد را حفظ کند بازار سهام است و علت هم این است که تورم همچنان بالاتر از سود بانکی باقی خواهد ماند.

این کارشناس بازارهای مالی توضیح می دهد: به عبارت دیگر حتی اگر نرخ دلار تثبیت شود اقتصاد ما ذاتاً تورم را درون خود دارد و با آزاد شدن قیمت برخی کالاها که با دلار ۴۲۰۰ تومانی تأمین می شوند یا مثلاً افزایش اجاره بهایی که در سال آینده رخ می دهد، تورم همچنان بالاتر از نرخ سود بانکی باقی خواهد ماند. این به معنای آن است که این جهت هم بهترین گزینه سرمایه گذاری بازار سهام است. هلالات تصریح می کند: افراد بر مبنای دیدگاه ها و انتظارات خود و مدل سرمایه گذاری، از میان صنایع و سهام مختلف انتخاب و آغاز به خرید می کنند اما اصل همین است که گزینه آنها بازار سرمایه خواهد بود.

او تاکید می کند: امکان دارد شاخص بازار سهام دو ماه بعد بالاتر یا پایین تر از رقم کنونی باشد اما واقع امر این است که بخش مهمی از سرمایه ها در حال جذب شدن در بازار سهام است و طبعاً زمانی که ورود پول توسط اشخاص حقیقی بیشتر از خروج آن باشد شاخص هم مسیر صعودی را طی خواهد نمود. او خاطرنشان کرد: به عبارتی هم می توان گفت علت صعود فعلی شاخص هم همین است که منابع در دست مردم، گزینه سرمایه گذاری دیگری ندارد.


نقش آفرینی ضعیف بازارگردان ها در کنترل هیجان معاملات
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه معاملات همچنان هیجانی است توضیح می دهد: در سالهای گذشته این بازار در واقع تعداد معدودی فعال داشته و با افزایش ناگهانی تعداد فعالان، بازارگردان ها نتوانسته اند بزرگ تر و فعال تر شوند یا بازارگردان های فعال جدیدی ایجاد شوند. هلالات اضافه می کند: هم اکنون معمولاً در فاصله بین ۵+ تا ۵-، یعنی میان حداکثر و حداقل در این بازار تقاضای خرید و فروش و اردری در سیستم موجود نیست! بنابراین است که وقتی جهت ذهنی خرید است همه سهم ها صف خرید هستند و زمانی که جهت ذهنی فروش است همه سهم ها صف فروش می شوند. او تاکید می کند: این روند زمانی می تواند تصحیح شود و دیگر هیجانی در بازار ایجاد نشود که بازارگردان ها نقش فعالی پیدا کنند و بسیار پرقدرت ظاهر شوند.

هلالات تصریح می کند: در واقع فعالیت بازارگردان ها نسبت به ارزش معاملات هنوز ناچیز است و شاید حتی نه تا ماههای آینده بلکه تا سالهای آینده هم همین فضا را در بازار داشته باشیم که وقتی بازار می خواهد حرکت نماید با هیجان به سمت صف خرید و صف فروش برود. این کارشناس بازار سرمایه اظهار می کند: اما مبحث دیگر این است که در حالی شاخص روز گذشته به ۴.۱ میلیون رسید که ابتدا برخی نمادها منفی شدند اما وقتی قدرت خریدار وارد بازار شد، بازار را به سمت مثبت برد که این روند با شتاب و هیجان شکل گرفت؛ این خاصیت رسیدن به مرزهای روانی است! یعنی چه در صعود و چه در نزول وقتی به حمایت ها و مقاومت های روانی می رسیم حجم معاملات و هیجان بازار افزایش می یابد و معاملات روز گذشته هم نمونه ای از آن بود.


نحوه اثرگذاری متغیرهای سیاسی پیش رو
هلالات ضمن اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و تغییر چیدمان دولت اظهار می کند: رویکرد دولت بعدی در واقع رویکرد دولت فعلی در بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ است. این کارشناس بازار سرمایه می افزاید: در گذشته کسی که می خواست رئیس جمهور شود درباره سهام صحبت نمی کرد چونکه طیف فعالان بازار بسیار اندک بود. اما حال اساسا یکی از بحث های مناظراتی بازار سرمایه خواهد بود. او ادامه می دهد: امروز هم می بینیم افرادی که احتمال می رود کاندیدای ریاست جمهوری سال آینده باشند در مقابل ریزش بازار موضع گیری می کنند و این نشان داده است که اساسا بورس هم یکی از مسائلی است که هر کاندیدایی به آن خواهد پرداخت؛ چون چند میلیون نفر مستقیماً دارند در این بازار فعالیت می نمایند.
این کارشناس بازار سرمایه همینطور ضمن اشاره به تحولات احتمالی در روابط ایران و آمریکا بعد از انتخاب بایدن می گوید: اساسا آمریکایی ها به لحاظ شکلی و ظاهری به برجام بازمی گردند و در آن بحثی نیست اما اینکه در این بازگشت چه امتیازاتی خواهند داد نکته اصلی است؛ آیا در همان ابتدا تحریمی ملغی یا متوقف خواهد شد یا خیر؟ هلالات تاکید می کند: نکته اصلی که می تواند در این روند برای بازار سهام مهم باشد بحث تجارت بین المللی شرکت هاست. بخشی از شرکت ها هم اکنون محصولات خویش را با تخفیف عرضه می دهند و در واقع ارزانفروشی می کنند؛ یا محصول خویش را به صورت مستقیم صادر نمی کنند بلکه به کشورهای واسطه می برند و از آنجا مجدداً صادر می کنند که این روند هزینه آنها را زیاد می کند. او تصریح می کند: اگر به هر علتی مذاکره یا بازگشت به برجام سبب شود کشورهایی نظیر چین، مالزی و ترکیه که از ما کالا می خرند بتوانند بدون واسطه خرید کنند و تخفیف کنونی محصولات مس، فولاد، اوره و… را حذف نماییم اساسا همگی اتفاقات مثبتی است که می تواند به نفع سودآوری شرکت ها باشد. سوخت شدن ها و بلوکه شدن های پول در اثر تنش های سیاسی هزینه زیادی برای شرکت ها بوجود آورده است.
این کارشناس بازار سرمایه در جمع بندی آرای خود تاکید می کند: همه این موارد در بازار سرمایه اثر دارد اما باید به مرور زمان مورد بررسی قرار گیرند؛ با این وجود به نظر من برآیند کلی همه اینها برای بازار سرمایه مثبت خواهد بود و ریسکی را از طرف آمدن آقای بایدن یا انتخابات سال آینده ایران برای بازار سرمایه مشاهده نمی نماییم.


صعود بازار سرمایه
مصطفی صفاری دیگر کارشناس بازار سرمایه هم ضمن اشاره به روند طی شده در بازار سهام می گوید: از همان زمان ابتدای ریزش ها همواره تاکید کرده بودم که از نیمه دوم آبان ماه بازار روند مثبتی را در پیش می گیرد و در آذرماه هم مستحکم خواهد شد. اطلاعات موید این پیشبینی هم در مدت اخیر به صورت واضح و روشن از جانب شرکت ها منتشر گردید. او می افزاید: در همین حال ریسک سیستماتیک اقتصاد ایران هم کاهش پیدا کرد. این روند سبب شد خیلی از پول های خارج شده مجدداً به بازار سرمایه بازگردد. خیلی از افراد هم که همچنان در بازار حضور داشتند اما در انتظار بودند بازار برگردد حالا وارد معاملات شده اند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه می دهد: طی این مدت بازگشت، حجم معاملات افزایش یافته و ارزش معاملات هم باردیگر به بالای ۲۰ هزار میلیارد تومان برگشته که نشان داده است شادابی به بازار سرمایه بازگشته است. پیشبینی من این است که با چنین روندی نماگر به سادگی مسیر خویش را تا کانال ۲.۵ میلیون واحدی طی خواهد نمود. صفاری با اشاره به اینکه چندان به تحلیل های تکنیکال و مقاومت ها و حمایت های تکنیکالی معتقد نیستم اظهار می کند: باور دارم که نگاه و تحلیل های فاندامنتال و ساختاری در معاملات بسیار افزایش یافته و نسبت به تحلیل های تکنیکال بیشتر شده است. اثر آن هم در بازار قابل مشاهده می باشد. این کارشناس بازار سرمایه اضافه می کند: همواره تاکید کرده ام که حجم معاملات مهم تر از شاخص است و خوشبختانه این حجم معاملات در حال بازگشت است. در همین حال بازارهای دیگر هم دورنمای ویژه ای ندارند و طبیعی است که سرمایه به سمت بازار سهام بیاید. صفاری تاکید می کند: بازار سرمایه درگاه های پیش رو حتما بازار خوبی خواهد شد؛ هر چه به پایان سال نزدیک تر شویم و اطلاعات شفاف تری منتشر شود جذابیت بازار بیشتر خواهد شد.


افزایش نقدشوندگی
این کارشناس بازار سرمایه همینطور با اشاره به اینکه هم اکنون جو هیجانی ابتدای سال در بازار وجود ندارد اظهار می کند: به هر گروهی که نگاه کنید چند نماد قرمز و چند نماد سبز در آن وجود دارد اما عموم بازار مثبت است. صفاری ادامه می دهد: نمی توانیم بگوییم که همه بازار صف فروش یا خرید است. مهم مثبت و منفی ها نیست مهم این است که نقدشوندگی بازار دارد افزایش می یابد و از ریسک آن کم می شود. مثلاً سهامی که حتی تا سه ماه معامله ای در آن صورت نمی گرفت امروز معامله می شود و این نوید مثبتی برای بازار سرمایه است. این کارشناس بازار سرمایه همینطور با تکیه بر اینکه بعید می دانم هیجان به شکل ابتدای سال مجدداً تکرار شود تصریح می کند: ریزش سه ماهه، باعث بلوغ بازار شد و این نگاه که فکر کنید در بازار سرمایه حتما برنده هستید تغییر نمود. این روند در واقع درک بازیگران بازار سرمایه را بالا برد. او اضافه می کند: شاهد این بلوغ فکری استقبالی است که از سبدگردان ها و صندوق ها شده است و نشان داده است مردم به این نتیجه رسیده اند که فعالیت در این بازار نیازمند داشتن علم آن است.


تغییر عوامل رشد بازار
این کارشناس بازار سرمایه همینطور با اشاره به اینکه اعتقادی به بدبینی اقتصادی ندارم در توضیح اثرگذاری نوسان نرخ ارز بر بازار سرمایه می گوید: در واقع تحریم های آمریکا نرخ ارز را افزایش داده بود. نرخ ارز ارزش جایگزینی شرکت ها را بالا می برد. ازاین رو نرخ سهام هم بالا می رود. اما این دال بر این مطلب نیست که در شرایط ثبات بازار ریزش کند. اتفاقاً عکس این مورد صادق است. وقتی دموکرات ها آمدند و بحث بازگشت به برجام مطرح گردیده است آرامشی بر بازر حاکم شده است و می بینید که سرمایه گذارانی که به بازارهای طلا و دلار رفته بودند باردیگر دارند به بازار سهام برمی گردند. چونکه نتیجه مثبت برجام در شرکتهای داخل بورس است نه بیرون از بازار سرمایه. صفاری تاکید می کند: در واقع علل رشد متفاوت می باشد. دلیل رشد در مورد اول تفاوت نرخ برابری ارز بود اما در مورد دوم یعنی روی کار آمدن بایدن و بحث برجام رشد اقتصادی و رشد صادرات و پایدار بودن اقتصاد است. در حقیقت عوامل و جنس رشدها با هم فرق دارد.


1399/09/10
16:32:17
5.0 / ۵
2037
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سرنخ های رشد باردیگر بورس
نظر شما در مورد سرنخ های رشد باردیگر بورس
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها