همدلی را تمرین نماییم

همدلی را تمرین نماییم به گزارش برتریها واکسیناسیون کرونا در بعضی کشورها شروع شده و به تدریج بر تعداد آنها افزوده خواهد شد. قاعدتاً متخصصان بهداشت و درمان و همینطور اندیشه وران همه گیرشناسی بامطالعات بالینی، آمارگیری های مختلف و با استفاده از روش های علمی کارکرد و میزان مؤثربودن این واکسن و سایر واکسن هایی که به بازار می کنند


روزنامه همشهری یکشنبه ۲۳ آذر یادداشتی به قلم عباس آخوندی استاد دانشگاه منتشر نمود که در گزیده ای از آن می خوانیم: همینطور متخصصان همه گیرشناسی کارایی نحوه سازماندهی فرایندهای واکسیناسیون، تأمین واکسن و لجستیک کار را خواهند سنجید و گزارش هایی را انتشار خواهند داد. به هر روی، جهان با پدیداری نو روبه روست و متخصصان گام به گام در جهت شناخت حقیقت این پدیده و اثرگذاری آن بر بدن انسان ها و زندگی فردی و جمعی آنان و همینطور اثر آن بر ساختار اقتصادی و اجتماعی بشری اقدام و مرحله به مرحله خویش را اصلاح خواهند کرد. ازجمله شرایط نگهداری این واکسن در وضعیت فعلی بسیار دشوار است؛ دمای منهای ۷۰ درجه. احتمالاً در آینده یافته های مناسبت تری کشف خواهد شد.
در ایران هم نیاز داریم که حقیقت را همچنان که هست بشناسیم. به مردم امکان دستیابی به اطلاعات و امکان آزمون درستی آنها داده شود. این امر باید شامل تمام اطلاعات تخصصی زیست شناسانه، داده های ناظر بر مدل و روش های همه گیری آن در بین انسان ها و همینطور میزان اثرگذاری و کارایی تدبیرهای بهداشتی و یا اقتصادی و اجتماعی برای مقابله با این ویروس مرگبار شود. اگر تدبیری مؤثر نبوده باید اعلام شود؛ با این قید که کسی نباید در مقابل آن نکوهش شود. چون کسانی که تصمیم های مقتضی را گرفته اند برپایه اطلاعاتی بوده که تا آن زمان در اختیار داشته و بر اساس حسن نیت بوده است. درغیراین صورت، تمام تلاش ها منعطف به اصرار بر تدبیرهای غلط و رفتارهای مجادله آمیز و یا پنهان نگاه داشتن کاستی ها خواهد شد. هرگونه اطلاعات نادرست، خبرتقلبی و ساده انگاری در این مورد به بهای جان ده ها تن از هموطنان مان تمام خواهد شد. بگذاریم که هیچ مانعی برای شناخت حقیقت فراروی مردم و مسؤلان قرار نگیرد. چنانچه به هر میزان شناخت که از حقیقت خارجی کسب شد، آنچنان که هست به مردم گزارش شود، همراهی مردم با تدبیرهای اتخاذی فزون تر خواهد شد.
خوشبختانه آقای رئیس جمهور، رئیس بانک مرکزی و مسؤلان بهداشت و درمان از داشتن اراده کافی و آمادگی برای تخصیص منابع مالی لازم به این نیاز عمومی اطلاع داده اند. همینطور آنان وجود مانع های سیاسی بر سر راه مبادله مالی برای تأمین واکسن را مخابره کرده اند. بی شک آنان درست می گویند. باید چاره ای جست. در این ارتباط باید به ۲ نکته توجه داشت. یکی اینکه مبحث در دستور کار، مساله ای انسانی است. بنابراین، دولت در تماس با تمام نهادهای مدنی و سازمان های بین المللی باید از ظرفیت آنان سود ببرد و اجازه دهد که نهادهای مدنی ایران با همتایان خود در این ارتباط تماس برقرار نمایند و همراهی آنان را طلب کنند. و دیگر آنکه از سیاسی کردن مبحث و تبدیل آن به منازعه سیاسی درون کشور احتراز کرد. دست کم، خودمان در ایران این مورد را ملی و عمومی تلقی نماییم و به یکدیگر کمک نماییم و به هم اعتماد داشته باشیم. تردیدزایی درباره سلامت واکسن ها و کیفیت واکسیناسیون که توسط برخی افراد مطرح شده نمک بر زخم مردم پاشیدن است. به مسؤلان بهداشت و درمان اعتماد نماییم.
برای رویارویی با کرونا احتیاج به هم رأیی و یا به عبارتی تشکیل اتاق فکر بر اساس خوش گمانی داریم. در این مرحله از همه گیری این ویروس، مبحث تأمین واکسن مساله یک کشور است. به جای طرح فرضیه های ثابت نشده، و نکوهش یکدیگر، همه بسیج شویم تا مانع های درونی و بیرونی بر سر راه تدارک این واکسن را برطرف نماییم. برای یک مرتبه هم که شده تمرین همدلی نماییم. این چند روزه که برخی اخبار نیش ونوش دار را دیدم با خود گفتم از کی ما این گونه نسبت به هم نامهربان شدیم و سوء نظر پیدا کردیم؟ به هرروی، در شروع به خودم یادآوری می کنم که در ارتباط با رویارویی با کرونا از هرگونه دودستگی باید بپرهیزم. مساله امروز ما دستیابی سریع به واکسن مؤثر و کاراست. داخلی و یا خارجی و چگونگی آن مهم نیست. سالم، درست، مؤثر و در اختیار مردم بودن آن مهم می باشد.
کادر پزشکی روزگاران سختی را طی می کنند و با مأموریت دشواری روبه رو هستند. ارج آنان را بدانیم و با همراهی خود از خستگی آنان بکاهیم. این هموطنان فداکار ماه هاست که با کمترین چشمداشت، بیشترین لطمه ها را در مبارزه کشورمان با این ویروس مرگبار دیده اند. واکسیناسیون کرونا امری تخصصی است و نیازمند حضور کادر پزشکی توانمند است. تحقق این امر بدون حضور جامعه پزشکی امکان پذیر نیست و اگر بشود، پرخطا خواهد بود و قابل اعتماد نیست. بنابراین، در اندیشه سلامت کادر پزشکی کشور هم باید بود.


1399/09/23
14:10:10
5.0 / ۵
1429
تگهای خبر: اقتصاد , دانش , علم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد همدلی را تمرین نماییم
نظر شما در مورد همدلی را تمرین نماییم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها