چرا ترامپ حاج قاسم را ترور كرد؟

چرا ترامپ حاج قاسم را ترور كرد؟ به گزارش برتریها روزنامه شرق در گزارشی نوشت: یک سال از ترور ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی به دستور ترامپ می گذرد. این ترور و شهادت حاج قاسم او را در افکار عمومی ایرانیان جاودانه کرد و نام نیک او را در جهان بیان کرد و این فرمانده غیور را به یکی از معروف ترین چهره ها در جهان تبدیل کرد.


روزنامه شرق ۱۳ دی یادداشتی به قلم حسین علایی تحلیلگر منتشر نمود و نوشت: از طرفی ترامپ تبدیل به یک تروریست خطرناک قاتل شد که باکی از کشتن انسان ها ندارد و به کارگیری زور را برای اهداف خود جایز می شمارد. البته خداوند نخواست تا ترامپ به سلطه خود بر جهان ادامه دهد و او را در ناکامی در مصاف با کرونا به زیر کشید؛ اما سؤال این است که چرا ترامپ دست به چنین ترور وحشتناکی زد؟ رئیس جمهور آمریکا از روزی که بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زد، به دنبال ازبین بردن اقتدار و مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی بوده است. او «توان هسته ای»، «نفوذ منطقه ای»، «قدرت موشکی» و «ظرفیت های اقتصادی» را از اساسی ترین مؤلفه های قدرت ایران می دانست و به دنبال محدودسازی و مهار آنها بود. بنا بر این بود که آمریکا اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد تا بتواند کارزار فشار و تحریم های حداکثری را مقابل ایران برقرار کند و با کمک آنها، موجب فروپاشی اقتصاد ایران شود. طبیعی است که ترامپ فکر می کرد با ضعیف شدن اقتصاد کشور، نفوذ منطقه ای ایران نیز خودبه خود از بین خواهد رفت و توسعه برنامه موشکی ایران هم متوقف خواهد شد.
او حتی امیدوار بود این فشارهای عظیم و بی سابقه در تاریخ بشر، سبب فروپاشی اجتماعی و تغییر حکومت در ایران بشود و اسرائیل نفس راحتی بکشد؛ اما در عمل اینگونه نشد. بااینکه مردم گرفتار رنج فراوانی شدند، ایران با وجود سنگین ترین فشارها به حیات خود ادامه داد و چیزی از نفوذ منطقه ای ایران که عموما اجتماعی و فرهنگی است، کاسته نشد؛ بدین سبب آمریکا و اسرائیل تصمیم گرفتند علاوه بر گسترش و تشدید تحریم ها، دست به ترورهای هدفمند و هوشمند بزنند. با چنین هدفی بود که ترور فرمانده نیروی قدس و دانشمندان هسته ای و نیز ترور افراد مؤثر جبهه مقاومت در کشورهای عراق، فلسطین، لبنان و سوریه در دستور کار آمریکا و اسرائیل قرار گرفت.
پس ترور قاسم سلیمانی و دکتر محسن فخری زاده و حملات مکرر اسرائیل به مواضع جنبش حزب الله و دیگر رزمندگان محور مقاومت در سوریه و نیز حمله به کشتی های حامل نفت ایران در آب های آزاد در امتداد چنین اهدافی انجام شده است و شاید تا آخر عمر ریاست جمهوری ترامپ نیز ادامه یابد. در حقیقت شهید حاج قاسم سلیمانی در ۱۰ سال آخر عمر خود تبدیل به یکی از افراد برجسته قدرت ساز ایران شده بود و این همان چیزی بود که آمریکا و اسرائیل از آن به شدت نگران بودند. این سردار غیور و ابومهدی المهندس در کوشش برای کاهش سلطه آمریکا در کشورهای خاورمیانه بودند و نیروی قدس به نیروهای مخالف اسرائیل در فلسطین، سوریه و لبنان کمک می کرد تا اسرائیل کنترل شود و آمریکا وادار به خروج از کشورهای اشغال شده شود. در این سال ها حاج قاسم تجربه زیادی در شیوه های چگونگی کم کردن نفوذ آمریکا و نیز مقابله با تاکتیک های جنگی اسرائیل آموخته بود و به فردی مجرب و کارآزموده و مسلط بر مسائل منطقه خاورمیانه تبدیل گشته بود. او نه فقط به حزب الله و حماس و حشد الشعبی و انصارالله قدرت بخشیده بود؛ بلکه در تعامل با دولت های عراق و ایران به دنبال یک نوع هماهنگی منطقه ای در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا و اسرائیل بود. حالا یک سال از آن روز شوم ترور گذشته، ولی حاج قاسم به اوج عزت رسیده است و ترامپ در اوج ذلت قدرت را از دست داده است. پس باور نماییم که: «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون».منبع:

1399/10/13
13:25:42
0.0 / ۵
1734
تگهای خبر: اقتصاد , دانش , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چرا ترامپ حاج قاسم را ترور كرد؟
نظر شما در مورد چرا ترامپ حاج قاسم را ترور كرد؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها