راه طولانی آمریكا برای رهایی از ترامپیسم

راه طولانی آمریكا برای رهایی از ترامپیسم برتریها: امروز نظام سیاسی و اجتماعی آمریکا به خاطر نوع کنش ورزی ترامپ گرفتار تکانش های جدی شده است. بی تردید بایدن برای ترمیم این تصویر نامطلوب از آمریکای دوران ترامپ مسیر دشوار و طولانی در پیش دارد.


میراث ترامپ برای مردم آمریکا چیست؟ این با اهمیت ترین پرسش پیش روی ناظران بین المللی در دو ماه اخیر است. مساله از این جهت قابل تحلیل است که سیاست ورزی ترامپ حامل چه فرصت ها و تهدیداتی برای مردم آمریکا بود و اساسا این که نتیجه و خروجی حاصل از ترامپیسم چیزی جز بی اعتباری جهانی و هرج و مرج داخلی به دنبال نداشت. حال باید دید که آیا دولت و مردم آمریکا از نتایج حاصل از دوره ترامپ عبرت خواهند گرفت یا خیر؟ بااینکه ترامپ در چهار سال حضورش در کاخ سفید با سیاست های حمایت گرایانه اقتصادی رشد کوتاه مدت اقتصادی به صورت افزایش اشتغال، کاهش بیکاری و پشتیبانی از تولیدات داخلی آمریکا ایجاد کرد؛ اما وجه مهم داستان در جای دیگری است. مساله چند درصد رشد اقتصادی و تجاری نیست، امروز نظام سیاسی و اجتماعی آمریکا به خاطر نوع کنش ورزی ترامپ گرفتار تکانش های جدی شده است.
ترامپیسم و نتایج آن
ترامپ مظهر یکجانبه گرایی، تحریم گرایی و تهدیدگرایی در نظام بین المللی بود که به سمت همگرایی، تعامل و یکی شدن در حرکت بود. ترامپ چهار سال جلوی این جهانی شدن و تعامل گرایی جهانی قرار گرفت و کل نظام بین المللی را به لحاظ اقتصادی و امنیتی با لطمه های جدی مواجه ساخت. این رفتار یک پیامد جدی برای مردم آمریکا داشت و آن هم کاهش اعتبار آمریکا در بیرون از مرزها بود. وقتی اعضای اتحادیه اروپا بعنوان مهم ترین شریک اقتصادی و امنیتی آمریکا، ترامپ را جدی ترین تهدید برای امنیت اروپایی شان در نظر می گرفتند؛ مساله قدری بیشتر روشن می شود و اینکه آمریکای دوران ترامپ، چه آمریکایی رعب انگیز و خطرناک در نظام بین الملل بود. این مساله حدودا برای همه کشورهای جهان به غیر از جریان عبری- عربی صدق می کند. کشورهای حوزه نقتا، آسیا- پاسیفیک؛ نیز ترامپ را مهم ترین مانع در گسترش تجارت و اقتصاد منطقه ای شان می دانستند.
راه طولانی بایدن برای ترمیم چهره آمریکا
این موضوعات بیان کننده تصویر سازی نامطلوب از آمریکای دوران ترامپ نزد همه کشورهای جهان است که بی شک بایدن برای ترمیم این چهره منفی مسیر دشوار و طولانی در پیش دارد. در داخل آمریکا هم امروز ترامپیسم بعنوان یک الگوی خطرناک سیاسی در حال فروپاشاندن نظم و انتظام اجتماعی مردم آمریکاست. به هر روی ترامپ بعنوان یک الگو و شخصیت سیاسی، حامیان و هواداران خاص خودرا دارد و این هواداران اتفاقا خیلی هم ایدئولوگ و متحد هستند. ایدئولوگ از این جهت که واقعا تصور دارند که ترامپ منجی آمریکا از دست مهاجرین و خارجی هاست و این فرد قربانی شده است. وقتی اجتماعات مردمی را پس از شکست ترامپ در گوشه و کنار آمریکا نظاره گر هستیم؛ جدی بودن این امر خودش را نشان میدهد. در مقابل بیش از نیمی از جمعیت آمریکا ترامپ را نماد افراط گرایی و ملی گرایی می بینند که نظم و سامان اجتماعی در آمریکا را دگرگون کرد. این فضای دو قطبی برای هر جامعه ای خطرناکست و امروز جامعه و نظام سیاسی در آمریکا گرفتار این عارضه سیاسی شده است. در تاریخ سیاسی آمریکا و اساسا در دموکراسی های پیشرفته میزان مشارکت بالای ۷۰ سابقه نداشته است. مشارکت در این نظام ها رقمی در همان حدود ۵۰ درصد است. مشارکت بالا یعنی سیاسی شدن بیشتر جامعه و فعال شدن شاخک های سیاسی مردم که در نوع خود برای هر نظام سیاسی مطلوب نمی باشد. وقتی این وضعیت با سال های حتی دوره جنگ سرد مقایسه می شود که طی یک نظر سنجی از مردم آمریکا سوال می شود که رئیس جمهوری کشورتان کی است؛ اکثریت پاسخ می دهند که کسینجر است. باتوجه به سمت کسینجر که در راس وزارت خارجه بوده؛ مردم تصور این را داشتند که رئیس جمهوری کسینجر است و در صورتیکه رئیس جمهور نیکسون بوده است. برای همین افزایش مشارکت سیاسی در آمریکا به صورتی نتیجه رویکرد دو قطبی سازی ترامپ طی چهار سال حضور در کاخ سفید است و در این شرایط بزرگان حزب دموکرات و شخصیت های میانه روی جمهوری خواهان با اتحاد و فعال کردن همه ظرفیت هایشان، زمینه شکست ترامپ را فراهم ساختند.
برون داد و خروجی این وضعیت افزایش التهابات اجتماعی و شورش های عمومی شده که نمونه عینی اش را در حمله هواداران ترامپ به کنگره در ششم ژانویه شاهد بودیم. ترامپ بعنوان مقصر و تحریک کننده اصلی این حادثه به سنای آمریکا برای بار دوم فراخوانده شده تا پاسخگوی اعمال و کردار سیاسی اش است. جنبه پارادوکسیکال مساله در اینجاست که محاکمه ترامپ تیغی دو لبه است. در صورت محکومیت، مردم آمریکا برای همیشه از شر ترامپ(انتخابات ۲۰۲۴) رهایی می یابند و در مقابل مجازات اش می تواند زمینه ساز آشوب های اجتماعی در بین حامیان اش شود که نتیجه منطقی هر دو قضیه، زوال دموکراسی و نظم اجتماعی در آمریکا خواهد بود.منبع:

1399/11/25
14:41:55
0.0 / ۵
831
تگهای خبر: اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد راه طولانی آمریكا برای رهایی از ترامپیسم
نظر شما در مورد راه طولانی آمریكا برای رهایی از ترامپیسم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها