به شوراها بی اعتنایی نشود

به شوراها بی اعتنایی نشود به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: انتخابات شوراها و نقش شوراها در قانون اساسی خیلی مورد توجه و تاکید است. فصل هفتم قانون اساسی، اصل های 100 و 101 تا 105 و همین طور اصل سوم و هفتم قانون اساسی، شوراها را در کنار مجلس شورای اسلامی از ارکان اداره کشور دانسته است.


روزنامه آرمان ملی ۲۰ اسفند در یادداشتی به قلم سیدمحمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران نوشت: از یک منظر اینکه چرا ۲۰ سال قانون اساسی در این عرصه مورد کم توجهی بود و تاخیر شد که البته در سایر بخش های حقوق اساسی مردم هم به دلیلهای جنگ و مشکلاتی که بوده، تاخیر داشتیم ولی باز باید خوشحال باشیم که بالاخره این بخش از قانون اساسی به عمل تبدیل شد و باز در اجرای قانون هم که مصوب سال ۷۵ هست، بنظر می رسد همه ظرفیت قانون اساسی را به اجرا و عمل درنیاورده. شاید به تعبیر بنده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از ظرفیت قانون اساسی در حوزه شوراها در قالب همین قانونی که مصوب سال ۷۵ است به اجرا درآمده اما همین مقدار هم ملاحظه می کنید که در اجرا، گاهی گرفتار تشکیک و تردید هستیم.
به خصوص جریاناتی که طی چند سال اخیر در دوره پنجم و بعد از آن که شوراهای مراکز استانها در اختیار جریان اصلاحات قرار گرفت، متاسفانه ملاحظه می شود که بی مهری هایی نسبت به شوراها، ظرفیت، توانمندی و جایگاهشان دارد صورت می گیرد و مرتبا اگر تخلف و اشکالی رخ می دهد، خیلی بزرگنمایی می شود درحالی که ۱۲۰هزار عضو شورای شهر و روستا در کشور می باشند، در ۱۳۰۰ شهر، هفت هزار نفر اعضای شوراهای شهر هستند. یک چنین جمعیت گسترده ای را معتقدیم نه فقط تخلفاتشان در مقایسه با همه اقشار دیگر که به جرات می توانم بگویم نسبت به مجلس و ادارات، نرخ تخلف در این بخش کمتر است. به خاطر اینکه اینها نماینده مردم هستند و از نزدیک با مردم مانوس اند.
به ویژه در شهرهای زیر ۲۰۰هزار نفر سکونت، شرط است که عضو شورای شهر و روستا باید ساکن محل باشند. نکته دوم، تجربه و واقعیتی که در دنیا هست و جایگاه دولت محلی خیلی مورد توجه است. به سبب اینکه کارآمدی شوراها، اثربخشی و نقش شان در حوزه اداره شهرها و روستاها... در حوزه پشتیبانی از سازماندهی ظرفیت اجتماعی و فرهنگی مردم و خدمت رسانی وضعیت بالایی دارند. حتی همین مقدار هم، ماده ۸۰ قانون فعلی که وظایف شوراها را مشخص کرده، در ۳۲ بند وظایف گوناگون و متنوع در حوزه های اجتماعی، عمرانی، فرهنگی و خدمات رسانی مسائل مختلف و متنوعی تعریف شده و بنظر می رسد باید روزبه روز جایگاه شوراها را تقویت نماییم، از این نگاه تقلیل گرایانه به شوراها عبور نماییم و تجارب دنیا در این عرصه را مورد توجه قرار دهیم.
تقویت شوراها یعنی اینکه کار بهتر و بیشتر، خدمات و رضایت بیشتر مردم، هزینه کمتر و کارآمدی بیشتر، اینها واقعیت هایی است که در حوزه دولت های محلی در دنیا معمول است. دولت های مرکزی و آن طرف هم بخش خصوصی است که درواقع دولت مرکزی سیاستگذاری و هدایت و نظارت کلی را برعهده دارد و کل کارهای الزامی و آنجه مربوط به بخش خصوصی است، مشخص و بقیه به عهده دولت های محلی و شوراها و شهرداری هاست که متنوع هم هست ولی در کشور ما اینطور نیست. هنوز ۲۳ تصدی که مدت هاست بحث آن بوده عملا گرفتار وقفه شده. یعنی از حوزه آب و فاضلاب و ورزش و کتابخانه و مدرسه سازی و ثبت گرفته که همه در خیلی از کشورهای توسعه یافته در حوزه وظایف و فعالیت شوراها و شهرداری هاست ولی در ایران هم دولت ردیف و بودجه دارد و هم شهرداری ها مجبورند.
ملاحظه کنید که در شهرها بازارهای میوه و تره بار، ورزشگاه ها، کتابخانه ها، امکانات سینمایی و ورزشی و حتی آب و فاضلاب را اگر شوراها کمک نکنند، نمی گردد. همین الان در تهران مهم ترین طرح های توسعه ای از تصفیه خانه و رینگ آب تهران و کارهای اصلی بخش قابل توجهی متکی به منابع و تصمیمات شوراهاست. درحقیقت شوراها جایگاه و ظرفیت مهمی در دنیای توسعه هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند. بعنوان یک خدمتگزار کوچک مردم تهران و کسی که سال ها در حوزه فعالیت خدمات شهری و وزارت کشور خدمت کردم، اهل تخصص و افرادی که دل در گروی خدمت صادقانه و موثر به مردم هستند، فرصت خوبی است که اعلام آمادگی کنند. صحنه را ترک نکنند تا حس گردد شوراها مهم اند، لازمند و مفیدند و تجربه مفید کشورهای پیشرفته در این عرصه هستند.
به خصوص در حاشیه شهرها، حاشیه تهران خواهشم این است که چهره هایی که معتقد به حفظ محیط زیست و نظم و انضباط در مسائل منظر و حفظ منابع طبیعی و ظرفیت های طبیعی شهرها و همین طور اهل فکر و برنامه ریزی در حوزه منابع پایدار و توسعه همه جانبه شهرها هستند، حضور پیدا کنند. ان شاءا... ثبت نام کنند و انگیزه و علاقه شان را به خدمت در این حوزه بروز دهند.
منبع:

1399/12/21
00:47:20
0.0 / ۵
962
تگهای خبر: خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد به شوراها بی اعتنایی نشود
نظر شما در مورد به شوراها بی اعتنایی نشود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها