چرا مرغ و گوشت با قیمت معقول بدست مردم نمی رسد؟

چرا مرغ و گوشت با قیمت معقول بدست مردم نمی رسد؟ تهران_ ایرنا_ معاون وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با خبرگزاری مهر با تشریح علل گرانی مرغ و گوشت، خواهان ورود دستگاه های نظارتی به «عرضه نهاده های دامی در بازار آزاد» شد و اشاره کرد: اگرلاین آرین نبود، واردکننده مرغ می شدیم.خبرگزاری مهر ۲۲ اسفند در گفت و گو با مرتضی رضایی معاون وزیر جهادکشاوری آورده است: بازار نهاده های دامی و محصولات پروتئینی در طول یک سال قبل نوسانات زیادی را تجربه کرده و صنعت دام و طیور طی این مدت با چالش های زیادی مواجه بوده است. از مشکلات تامین نهاده های دامی تا توزیع آنها و ایرادات سامانه بازارگاه تا نوسانات قیمت مرغ، گوشت و تخم مرغ که گرفتاری های زیادی را، هم برای تولیدکننده و هم برای مصرف کننده به وجود آورده است.

در حال حاضر نیز در آستانه ایام عید قرار داریم و بازار مرغ و گوشت قرمز گرفتار التهابات فراوانی است و انتقادات زیادی در زمینه تامین و توزیع نهاده های دامی مطرح است؛ گرانی اقلام مختلف اخیراً مورد انتقاد رهبر انقلاب نیز قرار گرفت و ایشان با ابراز ناخرسندی از گرانی ها و مشکلات معیشتی، گفتند: این وضع در آستانه عید «غُصه بزرگی» به وجود آورده است. البته اجناس مانند میوه ها فراوان است اما قیمت ها بسیار بالا است که سود این قیمت بالا هم به جیب باغداران زحمتکش نمی رود بلکه نصیب دلال ها و واسطه های سودجو می شود و ضرر آن به مردم می رسد.(جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)

خبرگزاری مهر قبل از این در پیگیری «غُصه بزرگ»، در گزارشی با عنوان «حذف دلالان میوه در گروی اصلاح شبکه توزیع / سلف خران و توزیع کنندگان باید ساماندهی شوند» به علل گرانی در بازار میوه، در گزارشی با عنوان « بازار مرغ هر روز نابسامان تر می شود / مشکل، افزایش خرید احتیاطی مردم است یا کاهش تولید؟» به علل گرانی مرغ، و در گزارشی با عنوان «چرا در فروشگاه های زنجیره ای مرغ و روغن نیست؟ / دلالان خرید و قاچاق می کنند؛ ناچاریم زمانبندی کنیم» به علل گرانی و عرضه کم روغن نباتی در فروشگاه های زنجیره ای پرداخته بود.

مرتضی رضایی، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی معتقد می باشد قسمتی از نهاده های دامی وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی از بازار آزاد سر درمی آورد و این ارتباطی به سامانه بازارگاه ندارد و دستگاه های نظارتی باید با ورود به مساله، موضوع را بررسی نمایند. وی تاکید دارد که جوجه ریزی برای تولید مرغ به اندازه کافی انجام شده و اگر امروز در بازار با گرانی و عرضه ناکافی مرغ با قیمت مصوب مواجه هستیم، باید علت را شبکه توزیع جستجو نماییم. معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید دارد که دلال ها در زنجیره تولید تا رسیدن گوشت قرمز به دست مردم، موجب افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت می شوند و اگر حلقه های رسمی این زنجیره به یکدیگر متصل و دلال ها را حذف شوند، قیمت گوشت قرمز ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند.

مدت زیادی است که بحث الحاق فهرست کارخانجات تامین خوراک دام آماده به سامانه بازارگاه مطرح است و تأخیر وزارت جهاد کشاورزی دراین زمینه انتقادات بسیاری را به دنبال داشته، آیا این کار انجام شده یا همچنان در دست پیگیری است؟

- حدود یک هفته قبل فهرست ۲۵۰ کارخانه خوراک دام آماد به سامانه بازارگاه افزوده شد که البته مرحله اول کار بوده و در مرحله بعدی تمام کارخانجاتی که شرایط و ضوابط لازم (دارا بودن ضوابط بهداشتی، دارا بودن پروانه کار و فعال بودن واحد در سالهای اخیر) را دارند، برای دریافت نهاده به سامانه الحاق می شوند.

در این برنامه ریزی کارخانجات مذکور نهاده را برای یک دفعه و به صورت تنخواه تحویل می گیرند تا بتوانند خوراک آماده را برای طیور تولید کنند و به صورت سیستماتیک یعنی با ثبت جزئیات در سامانه بازارگاه، آنرا به مرغداران و دامداران تحویل می دهند. بدین سبب الان مرغداران شامل پرورش دهندگان جوجه گوشتی، مرغ تخم گذار، و مرغ مادر این انتخاب را دارند که از بازارگاه دان آماده تحویل بگیرند یعنی سهمیه خوراک خودرا در سامانه بازارگاه به یک کارخانه تولید دان آماده تحویل داده و سپس، دان آماده را از کارخانه تحویل بگیرند؛ ضمن اینکه این مساله برای کارخانه هم کاملاً انتخابی است و کارخانه با زدن تیک مربوطه می تواند مبادرت به دریافت سهیمه مرغدار و دامدار کند و هیچ الزامی در دریافت آن وجود ندارد. از مر غداران درخواست می کنم که در مقدار دان، زمان تحویل آن، کیفیت و قیمت خوراک آماده ای که از کارخانجات می گیرند، دقت کرده و این موارد را کنترل کنند.

طی ماه های گذشته که شاهد نابسامانی های گسترده در توزیع نهاده های دامی بودیم، خیلی از رانت و احتمال فساد در توزیع نهاده های دامی بوسیله سامانه بازارگاه سخن می گفتند و عنوان می کردند که این سامانه نتوانسته مأموریتی را که برایش تعریف شده، به درستی انجام دهد. دراین زمینه چه توضیحی دارید؟

لازم است در باره نحول کار سامانه بازارگاه توضیحاتی ارائه کنم؛ عملکرد کلی آن به این صورت است که یک قسمت ورودی دارد که واردکنندگان و بازرگانان و گاهی هم شرکت پشتیبانی امور دام، اطلاعات مربوط به نهاده ها را بوسیله این قسمت وارد سامانه می کنند.

هم حالا تمام مرغداران کشور شامل اجداد، گله های مرغ مادر، گله های پرورشی چه در حوزه مرغ گوشتی و چه در حوزه مرغ تخم گذار، نهاده های مورد نیاز خودرا به صورت سیستماتیک و هوشمند از بازارگاه دریافت می کنندیک قسمت پروسه و محاسبات دارد که هر مرغ دار چقدر و چه زمانی باید نهاده دریافت کند که به صورت هوشمند محاسبه و به مرغداران تخصیص داده می شود و خروجی کار نیز به این صورت است که اطلاعات مربوط به خریدها و تراکنش ریالی و اطلاعات کالایی همزمان به بازرگانان و واردکنندگان و خریداران (کارخانجات دان آماده) ارسال می گردد و پس از حمل نیز اطلاعات حمل و انبار کالا ثبت می شود. در کنار تمام این موارد، محاسبات تراکنش های مالی نیز توسط سامانه بازارگاه ثبت می شود و حسن این کار آنست که هیچکس نمی تواند مدعی شود که شخص دیگری جای من خرید کرده است. بدین سبب شفافیت کامل در توزیع نهاده ها وجود دارد بدون اینکه رانت یا موقعیت خاصی برای کسی ایجاد شود.

اما در ماههای اول فعال شدن سامانه، توزیع نه بصورت سیستمی بلکه با دخالت انسانی انجام می شد…

- سامانه بازارگاه حسابداری کالایی انجام می دهد، کاملاً مشخص خواهد بود که هر مرغداری چقدر نهاده دریافت کرده و هر سوداگر چقدر نهاده توزیع کرده، چقدر دست او مانده و چقدر باید توزیع کند؛ چقدر نهاده در کدام انبار رفته است و به تفکیک می توان اظهار داشت که هر استان چقدر نهاده گرفته و چقدر مصرف کرده است.

بازرگانان گاهی بدقولی می کنند و نهاده ای را که فروخته اند، دیر حمل می کنند گاهی نیز مشکل در تامین و تخصیص ارز است که موجب می شود واردکننده نتواند مبادرت به فروش نهاده کندقبلاً مرغداران با دو تا سه دست واسطه، نهاده را خرید می کردند اما با فعال شدن سامانه بازارگاه، این توانایی وجود دارد که خود مرغدار به صورت مستقیم از واردکنندگان بزرگ نهاده می خرد و مرغداران عنوان می کنند که ما تازه متوجه شدیم شیوه خرید به چه صورت است و از حذف واسطه ها در این پروسه رضایت دارند. ضمن اینکه شرایط به صورتی نیست که مرغدار مجبور باشد از یک واردکننده خاص خرید کنند و فقط برای یک وارد کننده رانت ایجاد شود، بلکه عموماً چند نهاده را چند شرکت واردکننده بصورت همزمان در سامانه بارگذاری می کنند و به دنبال آن، مرغدار انتخاب می کند که از کدام واردکننده خرید کند و وقتی بارگذاری انجام می شود تولید کننده کمتر از ۲ تا ۳ دقیقه می تواند خرید خودرا انجام دهد.

هم حالا سهمیه همه مرغداران در بستر سامانه بازارگاه تخصیص پیدا می کند؟

- بله، الان تمام مرغداران کشور شامل اجداد، گله های مرغ مادر، گله های پرورشی چه در حوزه مرغ گوشتی و چه در حوزه مرغ تخم گذار، نهاده های مورد نیاز خودرا به صورت سیستماتیک و هوشمند از بازارگاه دریافت می کنند.

اخیراً یکی از مسائلی که مورد انتقاد دامداران و مرغداران قرار گرفته، کندی در حمل و نقل نهاده های دامی است که گاهی تا ۴۰ روز نیز طول می کشد، دلیل این کندی در حمل و نقل چیست؟

- وقتی بازارگاه حواله را صادر می کند و خرید نهایی می شود، حواله بصورت خودکار به کارتابل سوداگر می رود و آنجا قرار می گیرد. در اینجا دو بحث مطرح است اول بازرگانان و دوم کرایه های حمل و نقل. بازرگانان گاهی بدقولی می کنند و نهاده ای را که فروخته اند، دیر حمل می کنند گاهی نیز مشکل در تامین و تخصیص ارز است که موجب می شود واردکننده نتواند مبادرت به فروش نهاده کند. به صورت میانگین بار در کمتر از ۱۰ روز حمل می شود البته ممکنست به دلایلی که گفتم ممکنست بیشتر هم طول بکشد و همین جا من از مرغداران و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی استانها نیز خواهش می کنم این موارد را هم خودشان پیگیری کنند و هم برای پیگیری بعدی به معاونت اطلاع دهند.

شما تاکید دارید امکان تخلف در توزیع نهاده ها در بستر سامانه بازارگاه وجود ندارد، با این وجود در دوره هایی با آنکه عرضه در بازارگاه به شدت محدود بود، در بازار آزاد نهاده به وفور وجود داشت و به چند برابر نرخ مصوب به مرغدار و دامدار فروخته می شد، این نشتی نهاده ها اگر از سامانه بازارگاه نبود، از کجا انجام می شد؟

- حدود ۴ ماه قبل که این نابسامانی ها وجود داشت، اختلال و کندی در تخصیص و تامین ارز و نهایتاً تامین نهاده به وجود آمده بود که منجر به ایجاد چنین مشکلاتی شد. زمانی که این پروسه تسهیل شد، بازارگاه نیز روال عادی کار خودرا پیش گرفت. نهاده باید در بازارگاه نهاده ارائه شود که سامانه هم بتواند آنرا توزیع کند، وقتی نهاده ای در سامانه ثبت نشود، چه چیزی باید توزیع شود؟

چرا نهاده ای که باید توسط واردکننده در سامانه عرضه گردد، از بازار آزاد سر درمی آورد؟

- باید دید که چه سهمی از مصرف در بازار آزاد وجود دارد. در اینکه بازار سیاه و بازار آزاد وجود دارد، شکی نیست اما باید ببینیم چه سهمی از بازار را دارد. به صورت میانگین ماهیانه ۸۰۰ هزار تن ذرت در سامانه بازارگاه فروخته می شود و باید دید که در بازار آزاد عرضه این محصول چقدر بوده؟ آیا ۵۰۰ تن ذرت عرضه شده یا ۱۰۰۰ هزار تن یا ۵۰۰۰ تن. به هر حال نسبت به عرضه آن در بازارگاه رقم بسیار ناچیزی است؛ البته همین میزان هم به هیچ عنوان قابل قبول نیست و طبق قانون، هم قاچاق شمرده می شود هم تخلف و تقلب.

نشتی نهاده های دامی از جایی جز بازارگاه انجام می شود و دستگاه های نظارتی باید با جدیت به این مساله ورود کنند و مچ متخلفان را بگیرندوقتی جایی در فضای مجازی آگهی می شود که ۱۰۰۰ هزار تن ذرت عرضه می شود باید با آن برخورد جدی صورت بگیرد. این نشتی از سامانه بازارگاه صورت نمی گیرد، نهاده ای که از بازارگاه در اختیار مرغداران قرار می گیرد فقط برمبنای کد یکتای مرغداران است و سهمیه مرغدار هزار تن نیست و همان میزانی را هم که می گیرد جوجه ریزی کرده و خودش استفاده می نماید.

پس این نشتی پیش از ورود نهاده به بازارگاه انجام می شود؟

- نشتی جایی جز بازارگاه انجام می شود و دستگاه های نظارتی باید با جدیت به این مساله ورود کنند و مچ متخلفان را بگیرند. اگر این نشتی توسط مرغداران و دامداران انجام می شود باید با آنان برخورد جدی شود چون این نهاده ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود اگر هم از جای دیگری انجام می شود باید آنرا کشف کنند و اطلاعاتش را در اختیار ما نیز قرار دهند تا جلوی آنها را بگیریم.

یکی از مباحث مهمی که طی ماه های اخیر بمراتب آنرا شنیده ایم معدوم کردن جوجه ها، توسط مرغداران پس از دریافت سهیمه نهاده بود؛ یعنی مرغدار به استناد جوجه ریزی انجام شده، سهمیه نهاده دریافت می کرد و بلافاصله مبادرت به معدوم کردن جوجه ها و فروش سهمیه نهاده در بازار آزاد می کرد؛ فراگیری این مساله طی یکسال گذشته چقدر بوده است؟

- ماهی شش تا هفت هزار واحد مرغداری گوشتی جوجه ریزی می کنند. بدین سبب با جامعه و صنعت بسیار بزرگی سر و کار داریم که عموماً انسان های درستکاری هستند، به صورت موردی یا مصداقی ممکنست چنین اتفاقی افتاده باشد که مرغداری تقلب کرده باشد اما تا حالا چنین گزارشی به بنده نرسیده که یک مرغدار به نیت فروش سهمیه در بازار ازاد، جوجه ریزی کرده و پس از آن جوجه ها را از بین برده باشد.

علاوه بر این در استان های مختلف سیستم های نظارتی که معاونت های امور دام سازمان جهاد کشاورزی استانها مشخص می کنند، همین طور ناظران دامپزشکی که برای مسائل بهداشتی و واکسن به واحدها مراجعه می کنند و همین طور کارشناسان بیمه مرتب اطلاعات مربوط به واحدهای تولیدی را چک و آنرا در اختیار ما قرار می دهند و اینگونه نیست که کنترل و نظارت تنها از یک مرجع صورت گیرد بدین سبب احتمال چنین تقلب هایی خیلی کم است و تأثیرگذار در تولید گوشت مرغ و توزیع نهاده ها نیست. این مباحث را ما زیاد می شنویم و درخواست من از کسانی که چنین مسائلی را مطرح می کنند این است که به صورت محرمانه اسامی کسانی را چنین کاری انجام داده اند، در اختیار ما قرار دهند تا ما با آنان برخورد نماییم. مثلاً عنوان کنند که فلان واحد این میزان جوجه ریزی کرده و جوجه های خودرا معدوم ساخته تا بتواند نهاده را در بازار آزاد بفروشد.

به مشکلات تخصیص و تامین ارز لازم برای واردات نهاده ها اشاره کردید، امسال کسری در واردات جو بسیار چشم گیر بوده و مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده و گویا مقرر است که در جیره غذایی دام ها ذرت جایگزین جو شود.

درباره جو نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۶ درصد ترخیص آن کاهش یافته است همین طور در تامین ارز ۵۹ درصد و در تخصیص ارز ۵۳ درصد عقب هستیم. وقتی کمبود آن در این حد باشد، بدیهی است که قیمت ها افزایش می یابددرباره جو نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۶ درصد ترخیص آن کاهش یافته است همین طور در تامین ارز ۵۹ درصد و در تخصیص ارز ۵۳ درصد عقب هستیم. در صورتیکه نیاز کشور به این محصول ۳.۲ میلیون تن و عمده مصرف آن در شش ماهه دوم سال است، وقتی کمبود آن در این حد باشد، بدیهی است که قیمت ها افزایش می یابد؛ بله از ذخایر ذرت بجای جو در جیره غذایی دام استفاده می شود.

نکته مهم در این میان افزایش واردات ذرت بوده اما در عین حال ما شاهد نوسانات شدید قیمت در بازار این نهاده نیز بودیم، دلیل این نوسانات چیست؟

- واردات ذرت ۱۳ درصد افزایش یافته اما اتفاقی که در این میان افتاده آنست که وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای امسال پیش بینی کرده بود ۹.۲ میلیون ذرت فقط برای تغذیه دام و طیور کشور مورد نیاز است که مستندات آن نیز بطور کامل موجود است. از شروع سال و بوِیژه در شش ماهه دوم کارخانجات فروکتوز سازی، اسنک، نشاسته گیری و … اعلام نمودند که ماهی ۱۰۰ هزار تن مصرف ذرت نیاز دارند که برای یکسال ۱.۲ میلیون تن می شود؛ بدین سبب با احتساب نیاز صنعت ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت مورد نیاز بود در صورتیکه تا ۱۰ اسفند ماه جاری ۹ میلیون و ۲۳ هزار تن ذرت ترخیص شده است و به طور طبیعی قسمتی از ذرتی که می توانست به بخش دام و طیور اختصاص پیدا کند، به صنعت تخصیص یافت.

با احتساب نیاز صنعت ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت مورد نیاز بود در صورتیکه تا ۱۰ اسفند ماه جاری ۹ میلیون و ۲۳ هزار تن ذرت ترخیص شده است و به طور طبیعی قسمتی از ذرتی که می توانست به بخش دام و طیور اختصاص پیدا کند، به صنعت تخصیص یافت نیازی که برای تغذیه دام و طیور ۹.۲ میلیون تن اعلام شده برمبنای محاسبات دقیق بوده نه برمبنای حدس و گمان و در این میان شانسی که آوردیم این بود که در شش ماهه اول سال به علت کرونا تولید مرغ مقداری کم شد و ذرت کمتری مصرف شد وگرنه به شدت کمبود ذرت ایجاد می شد. بطور معمول صنعت دام و طیور سالانه ۵ تا ۶ درصد افزایش تولید دارد چون زایش دام ها بطور طبیعی اتفاق می افتد. بدین سبب نیاز به نهاده نیز بالا می رود. این در حالی بود که با کاهش واردات جو مواجه بودیم و در بحث ذرت هم که نیاز صنایع افزوده شد و بخشی به آن قسمت رفت البته بنده منکر این نیستم که صنایع نباید کار کنند اما نیازشان پیش بینی نشده بود.

چرا این پیش بینی در حوزه صنعت انجام نشده بود؟

- بنده مسئول این بخش نیستم و نمی دانم که چرا چنین کاری را انجام ندادند. متولیان این حوزه باید چنین چیزی را پیش بینی می کردند. ضمن اینکه باید یادآور شوم جوجه ریزی و تولید در حوزه دام و طیور امری پیوسته است بدین سبب تامین نهاده آن نیز باید پیوسته باشد در صورتیکه امسال تامین نهاده کاملاً زیگزاگی انجام گرفته، گاهی تامین بسیار زیاد بوده و گاهی اصلاً تامین نشده است و همین موجب ایجاد چالش و بازار سیاه شده است. اگر این پیوستگی در تامین رعایت می شد، چنین نابسامانی هایی نیز پیش نمی آمد؛ کمااینکه در سه ماه گذشته جز تأخیر در حمل که گاهی صورت گرفت وضعیت مناسبی در این عرصه داشتیم.

تأمین نهاده آن نیز باید پیوسته باشد در صورتیکه امسال تامین نهاده کاملاً زیگزاگی انجام گرفته، گاهی تامین بسیار زیاد بوده و گاهی اصلاً تامین نشده است و همین موجب ایجاد چالش و بازار سیاه شده است گفته می شود جایگزینی ذرت با جو سبب کاهش ذخایر این محصول در آینده می شود، در صورتیکه قیمت جهانی ذرت هم از جو بالاتر است و همین کشور را در تامین ذخایر بعدی گرفتار مشکل می کند.

- ما باید اولویت را تشخیص دهیم. وقتی که دام روستایی یا صنعتی نیاز به غله دارد، بحث ذخایر و قیمت جهانی اولویت دوم است و در اینجا اولویت تامین غذای دام است که اهمیت دارد، وقتی که چنین کمبودی وجود دارد باید بوسیله ذرت آنرا تامین نماییم و هیچ مشکلی نیز ایجاد نمی گردد فقط جیره نویس باید بالانس جیره را انجام دهد تا انرژی دام تامین شود.

مباحثی در خصوص این مطرح شده که قسمتی از گندم نیز در دامداری ها جایگزین جو و خوراک دام می شود.

-چنین چیزی را نشنیده ام.

آقای رضایی، خیلی از کارشناسان طی دو سال قبل به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی همچون نهاده های دامی انتقاد کرده و آنرا منشأ ایجاد رانت و فساد می دانند؛ قبلاً شما اعلام نموده بودید که دولت تصمیمی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات این محصولات ندارد؛ بعنوان کارشناس در صنعت دام و طیور، باتوجه به فساد و نابسامانی گسترده در این بازار نظرتان درباره تداوم تخصیص ارز ترجیحی به واردات نهاده چیست؟

- الان قیمت مصوب ذرت با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۱، ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم، جو ۱، ۷۰۰ تومان و کنجاله سویا ۳، ۲۵۰ تومان است اگر ارز ترجیحی حذف باشد واردات باید با ارز ۲۵ هزار تومانی صورت گیرد که در این صورت قیمت نهاده ای مانند ذرت حدود ۷ هزار تومان خواهد بود نکته اول در این میان بحث تامین ارز است، چه کسی مقرر است این تامین ارز را انجام دهد؟ واردکننده از کجا مقرر است ارز تامین کند و واردات انجام دهد؟ حتی اگر این کار صورت گیرد مردم از کجا باید ریال آنرا تامین کنند و مرغ را کیلویی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان بخرند؟

گوشت با سه حلقه از دامداران به مصرف کنندگان می رسند. کشتارگاه، بسته بندی و قصابان. در این بین واسطه هایی وجود دارند که سبب افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت برای مصرف کننده می شوندحذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مزایا و معایبی دارد که موارد بالا همچون معایب آنست بدین سبب باید به دقت به عواقب آن فکر و بعد تصمیم گیری شود. البته ممکنست ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی یکسری رانت نیز بوجود آورد، ما باید ببینیم چه به دست می آوریم و چه از دست می دهیم و الان جمع بندی دولت و مجلس این بوده که فعلاً تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای سال آینده نیز ادامه یابد.

در مدتی که تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده های دامی انجام گرفته، مردم چندان بهره ای از این یارانه نبرده اند، بعنوان مثال درباره گوشت قرمز چه زمانی که این کالا مستقیماً ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دریافت می کرد و چه الان که نهاده های مصرفی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود، مردم این کالا را گران خریدند و همچنان نیز گران می خرند این درحالی است که علاوه بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده ها، دامداران نیز از انباشت دام و ضرر و زیان در این عرصه به شدت گلایه دارند، دلیل این گرانی را چه می دانید؟

- ۲۳ ماه قبل یعنی ابتدای سال ۹۸، میانگین کشوری قیمت گوساله پرواری ۳۵ هزار و ۷۸۰ تومان بوده الان این رقم حدود ۴۱ هزار تومان است، بدین سبب طی ۲۳ ماه حدود ۱۵ درصد رشد کرده است. در فروردین ۹۹ قیمت تمام شده با ۱۰ درصد سود برای دامداران ۳۲ هزار تومان و در بهمن ۹۹؛ حدود ۴۳ هزار تومان بوده است، همین طور قیمت گوشت مخلوط گوساله در فروردین ۹۸، ۸۷ هزار تومان و در انتهای بهمن امسال ۱۰۶ هزار تومان بوده و ۱۹.۳ درصد رشد داشته است.

بنابراین ما شاهد افزایش قیمت زیادی در این عرصه نیستیم و در حوزه دام با انباشت مواجهیم و همین الان دامداران فشار می آورند که اجازه صادرات بدهیم. همین طور چند روز قبل دامداران با اتحادیه صنف قصابان و کشتارگاه ها جلسه ای داشتند که در آن جلسه ۵ دامداری که حضور داشتند اعلام نمودند که ۵۰ هزار رأس دام انباشت شده در دامداری های خود دارند که عدد خیلی بزرگی است.

ما مخالف گران فروشی هستیم و تأیید نمی نماییم که چنین اتفاقی بیفتد و قیمت ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی برای گوشت گوساله که عرضه می شود، منطقی نیست و واقعاً گران فروشی است گوشت با سه حلقه از دامداران به مصرف کنندگان می رسند. کشتارگاه، بسته بندی و قصابان. در این بین واسطه هایی وجود دارند که در بین این حلقه ها قرار دارند و همیشه نیز این واسطه ها سبب افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت می شوند و به علت اینکه این حلقه های از تولید تا مصرف جدا از هم هستند باعث شده که قیمت بالا برود.

امسال واردات نیز کاهش شایان توجهی داشته است…

- سال قبل در مجموع حدود ۱۷۰ هزار تن گوشت قرمز وارد شد که حدود ۱۳۱ هزار و ۳۰۰ تن آن گوشت گوساله بود؛ ولی امسال ۲۸.۸ هزار تن گوشت گوساله وارد کشور شده است. ضمن اینکه گوشت گوساله ذاتاً گوشت گرانی است، با این وجود ما مخالف گران فروشی هستیم و تأیید نمی نماییم که چنین اتفاقی بیفتد و قیمت ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی که عرضه می شود، منطقی نیست و واقعاً گران فروشی است.

تولید مرغ به اندازه کافی انجام شده و اختلال در سیستم توزیع است. تهران بزرگترین مصرف کننده مرغ کشور است و اگر در تهران بازار این محصول متعادل شود در شهرهای دیگر نیز همین اتفاق می افتد

در جلسه ای که دامداران و صنف کشتارگاه و قصابان داشتند، اعلام نمودند که حاضر به عرضه گوشت مخلوط گوساله با قیمت کیلویی ۱۲۰ هزار تومان در میادین میوه و تره بار هستیم. این حلقه ها وقتی جدا از هم باشند، هر کدام به دنبال سود بالا برای خودشان هستند، بدین سبب باید کنار هم قرار بگیرند تا شرایط متعادل شود.

آن طور که مرکز آمار ایران اعلام نموده، تولید گوشت نیز افزایش یافته است…

بله، برمبنای اعلام مرکز آمار کشور در دی ماه امسال، میزان تولید گوشت قرمز حاصل از ذبح دام سنگین در کشتارگاه های کشور ۴۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است و نقطه به نقطه دی ماه امسال نسبت به ۹۸، ۴۰ درصد افزایش یافته است که البته این مساله نیز باید کنترل شود، چون نشان میدهد که انباشت زیاد بوده و در یک دوره دامداران دام ها را ذبح و وارد بازار می کنند و احتمال دارد که در ۸ تا ۱۰ ماه آتی با کمبود مواجه شویم.

در جلسه ای که دامداران و صنف کشتارگاه و قصابان داشتند، اعلام نمودند که حاضر به عرضه گوشت مخلوط گوساله با قیمت کیلویی ۱۲۰ هزار تومان در میادین میوه و تره بار هستند. این حلقه ها وقتی جدا از هم باشند، هر کدام به دنبال سود بالا برای خودشان هستند، بدین سبب باید کنار هم قرار بگیرند تا شرایط متعادل شودبا این وجود چرا قیمت در بازار این همه افزایش یافته است؟

برای یافتن دلیلهای افزایش قیمت باید به دنبال عوامل دیگری بود. درباره گوشت مرغ و شیر نیز همین نکته را می گویم که تولید یکی از عوامل مؤثر بر قیمت است، هزاران عامل دیگر در این مساله دخیل هستند.

قبلاً اعلام نموده بودید که باتوجه به انباشت دام در کشور، در حال مذاکره با وزارت صمت برای لغو ممنوعیت صادرات هستید، به نتیجه ای دراین زمینه رسیدید؟

- وزارت صمت از برج سه سال ۹۷ صادرات دام زنده را ممنوع کرده است و ما در حال مذاکره با مسئولان مربوطه برای آزاد شدن صادرات دام هستیم و پیشنهاد دادیم تا دو برابر میزان گوشت دامی که صادر می شود، گوشت وارد شود تا بازار داخل نیز گرفتار مشکل نشود.

آقای رضایی، همانطور که اطلاع دارید قیمت مرغ طی هفته های اخیر افزایش بسیار زیادی داشته و مردم در بعضی شهرستان ها حتی با محدودیت عرضه این کالا مواجهند. رهبر انقلاب هم اخیراً از این گرانی ها انتقاد کرده و از آن بعنوان «غُصه بزرگ» یاد کرده اند.

- طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی برای تولید مرغ برای بهمن ماه انجام شده است و کمبودی در تولید نداریم، بدین سبب تولید مشکلی ندارد و در بررسی علل گرانی باید به دنبال عوامل دیگری بود.

کاهش جوجه ریزی را رد می کنم؛ جوجه ریزی در زمان تعیین شده و به میزان ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی برای تولید مرغ برای بهمن ماه انجام شده است و کمبودی در تولید نداریم و در بررسی علل گرانی باید به دنبال عوامل دیگری بود فعالان بازار عنوان کرده اند که جوجه ریزی به این اندازه نبوده و همین عامل کمبود در بازار است.

- کاهش جوجه ریزی را رد می کنم و جوجه ریزی در زمان تعیین شده و به میزان ۱۳۰ میلیون قطعه برای بهمن ماه انجام شده است.

پس دلیل این کمبود عرضه و گرانی چیست؟ در خیلی از شهرها شاهد صف های طولانی مردم برای خرید مرغ هستیم. اگر تولید مشکلی ندارد، مشکل از کجاست؟

- تولید به اندازه کافی انجام شده و اختلال در سیستم توزیع است. تهران بزرگترین مصرف کننده مرغ کشور است و اگر در تهران بازار این محصول متعادل شود در شهرهای دیگر نیز همین اتفاق می افتد. نیاز روزانه شهر تهران نیز حدود ۱۰۰۰ تن است و گاهی روزانه تا ۷۰۰ تن مرغ با قیمت مصوب نیز وارد این استان شده اما متأسفانه قیمت ها کاهش نیافته است. ضمن اینکه پیش بینی تولید از اوایل سال انجام گرفته و برمبنای آن جمعیت گله های مرغ مادر افزایش یافته است تا این میزان جوجه ریزی صورت گیرد.

تولید به اندازه کافی انجام شده و اختلال در سیستم توزیع است. تهران بزرگترین مصرف کننده مرغ کشور است و اگر در تهران بازار این محصول متعادل شود در شهرهای دیگر نیز همین اتفاق می افتدحال که بحث تولید و تامین مرغ شد، اشاره ای هم به مرغ آرین داشته باشیم و تأکیدی که رهبر انقلاب بر احیای این لاین در کشور داشتند اما در این میان برخی مباحثی را در خصوص مشکل دار بودن مرغ لاین آرین مطرح کردند؛ مثلاً اینکه مرغ لاین آرین ضریب تبدیل مناسبی ندارد. این مباحث تا چه اندازه درست است؟

- تمام دام و طیوری که پرورش می دهیم طبیعتاً باید سال به سال ارتقا ژنتیکی بیابند و اصلاح نژاد شوند؛ درباره مرغ آرین نیز این اتفاق افتاده و همچنان نیز انجام می شود. مرغ آرین بطور کلی مرغ با سایز مطلوب است.

در شهریور ۹۸ واردات مرغ اجداد به کشور تحریم شد و تا تیرماه ۹۹ مرغ اجداد وارد نشد، اگر مرغ آرین نبود، باید الان مرغ وارد می کردیم؛ الان بخش عمده ای از جوجه ریزی اجداد کشور بر پایه همین لاین استتاکید می کنم که بخش عمده ای از جوجه ریزی اجداد کشور الان بر پایه مرغ آرین است و مطابق با برنامه ریزی های انجام شده سال آینده تمام اجداد مورد نیاز بوسیله آرین تامین خواهد شد و اگر مرغ آرین نبود همین الان ما نمی توانستیم ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام دهیم.

گویا، در دوره ای کشور در زمینه واردات مرغ اجداد تحریم و همین عاملی شد تا رهبر انقلاب بر خودکفایی دراین زمینه تاکید داشته باشند؟

- دقیقاً. در شهریور ۹۸ واردات مرغ اجداد به کشور تحریم شد و تا تیرماه ۹۹ مرغ اجداد وارد نشد، فرض کنید که مرغ آرین نیز وجود نداشت باید الان مرغ وارد می کردیم بدین سبب این لاین در پدافند غیرعامل و امنیت کشور بسیار حیاتیست اما نکته آن این است که باید ۴۰ روزه پرورش داده شود و برنامه ما نیز ۴۰ روزه است و اتفاقاً ما مخالف مرغ سنگین هستیم. این لاین آنقدر که مقابل آن هجمه می شود، مشکل ندارد، البته کارهای ژنتیکی باید کماکان روی آن صورت گیرد اما هم اکنون نیز مشکل خاصی ندارد.
1399/12/22
13:20:04
0.0 / ۵
1215
تگهای خبر: تولید , خرید , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد چرا مرغ و گوشت با قیمت معقول بدست مردم نمی رسد؟
نظر شما در مورد چرا مرغ و گوشت با قیمت معقول بدست مردم نمی رسد؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها