لزوم جدی انگاری كرونا در جامعه

لزوم جدی انگاری كرونا در جامعه «غلامرضا لطیفی»، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آموزش، فرهنگ سازی، تدوین قوانین منظم و همسویی دستگاهها در اجرای پروتکلهای بهداشتی می تواند منجر به جدی انگاری کرونا در جامعه شود.بیش از یک سال از ورود کرونا به کشورمان می گذرد. در طول این مدت افراد بسیاری به این بیماری مبتلا و عده ای جان خودرا از دست داده اند. اما با این وجود همیشه شاهد بی توجهی تعدادی از مردم نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی در اماکن عمومی شهر هستیم. این در شرایطی است که چنانچه فردی مبتلا به ویروس کرونا باشد نه فقط خود و خانواده اش بلکه افراد زیادی از مردم را ناخواسته و ندانسته به بیماری گرفتار و حتی ممکنست آنها را به کام مرگ بکشاند. هر چند درباره چرایی بی توجهی مردم به پروتکلهای بهداشتی بحث های خیلی از سوی کارشناسان شده است؛ اما با این وجود ریشه یابی عادی انگاری کرونا در جامعه می تواند تا حدودی زیادی از تبعات ان کاسته و به اتخاذ راهبردهای مناسب و مطلوب منجر شود. اهمیت این بحث سبب شد، پژوهشگر ایرنا با "غلامرضا لطیفی"، استاد علوم اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به گفت و گو بنشیند. مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانید:

دلایل عادی انگاری کرونا در جامعه

لطیفی درباره دلیلهای عادی انگاری کرونا در جامعه توضیح داد: پاندمی کرونا بیش از یک سال است که کشورمان را درگیر کرده و اگر بخواهیم نسبت به این مساله نگاه عادی داشته باشیم و با بی توجهی از کنار آن بگذریم، عواقب بسیاری را برای تک تک افراد جامعه و همین طور برای خود رقم می زنیم.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در ایام اخیر تلفات ناشی از کرونا در ایام اخیر بالا رفته است و این امر بروز دل نگرانی و ناراحتی خیلی از مردم که در منزل یا بیمارستان بیمار مبتلا به کرونا دارند را در پی دارد. علاوه بر این خیلی از خانواده هایی که نان آور خودرا در اثر این بیماری از دست داده اند، در وضعیت روحی و روانی مناسبی نیستند. پس این شرایط می طلبد که همه نسبت به دستورالعمل ها و پروتکلهای بهداشتی با جدیت رفتار نموده و دولت و مسئولین با حساسیت بیشتر برنامه ریزی های لازم را انجام دهند.

این استاد دانشگاه اشاره کرد: در خیلی از مواقع در جامعه نسبت به خیلی از مولفه ها صحبت می شود، برای مثال گفته می شود در مصرف آب یا برق صرفه جویی کنید اما واقعا در موارد بسیاری این گفته ها و سخنان جدی انگاشته نمی گردد تا زمانی که مثلا جریان برق استمرار نداشته باشد و یا به تعبیری برق قطع شده باشد. از ین جهت، به جهت اینکه مساله پاندمی کرونا در کشورمانی جدی گرفته شود، نیازمند این هستیم که به عواقب خطرناک این ویروس توجه جدی شود و در این مساله حساسیت زیادی ایجاد شود تا بتوان به حل مساله کمک نماید.

لطیفی اضافه کرد: در جامعه گروه هایی داریم که واقعا اگر فعالیت اقتصادی آنها تعطیل شود گرفتار مشکل می شوند پس این افراد باید از نظر درآمد و شغل حمایت شوند. دراین زمینه تمامی دستگاهها باید با هم هماهنگ و هم سو بشوند تا بتوان مشکلات ناشی از تعطیلی تعدادی از مشاغل را حل کرد. همه دستگاهها باید از قوانین ستاد ملی کرونا تبعیت کنند در غیر اینصورت مردم نسبت به این بیماری بی تفاوت خواهند بود و در مقابل هشدارهای وزارت بهداشت مقابله خواهند کرد.

راهکارهایی برای ترغیب مردم نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی

لطیفی درباب راهکارهایی برای ترغیب مردم نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی اظهار داشت: همانطور که می دانیم آموزش زیر بنای توسعه است. ما می توانیم به خاصیت های رعایت مسایل بهداشتی توجه بیشتری نماییم. شرایط لازم را برای کارهایی را که می شود بصورت دورکاری انجام داد، را فراهم نماییم و بی جهت عده ای را به سطح شهر نکشانیم. خیلی از کارها را می شود با یک سوم کارمندان انجام داد پس لازم است سازمان ها حتما به این مهم توجه کنند. این برنامه ریزی ها می تواند بوسیله برنامه ریزی منظم و هدفمند از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا هم صورت بگیرد.

وی در آخر اظهار داشت: این ویروس در این مدتی که وارد کشورمان شده به صورتی زندگی تمام ما انسان ها را تحت تاثیر قرار داده و نمیشود گفت به هیچ وجه تاثیری نداشته است. همه مردم دوست دارند زندگی خوب و سالمی داشته باشند اما در بعضی مواقع درماندگی اقتصادی و اجتماعی آنها را به عدم جدی انگاری دستورالعمل ها سوق می دهد. همین طور یک سویی تمام دستگاه های ذیربط اثر گذار است. در این راستا همکاری ارگان ها و دستگاهها می تواند به شناسایی گروه های هدف در جامعه و کمک به آنها شود. (منظور از گروه های هدف کسانی هستندکه وضعیت اقتصادی چندان مطلوبی ندارند).


1400/02/12
12:58:24
5.0 / ۵
771
تگهای خبر: اقتصاد , پژوهش , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لزوم جدی انگاری كرونا در جامعه
نظر شما در مورد لزوم جدی انگاری كرونا در جامعه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها