انتخابات ۱۴۰۰؛ از نامزدهای احتمالی چه خبر؟

شنبه پرهیاهو و شلوغ در فاطمی

شنبه پرهیاهو و شلوغ در فاطمی به گزارش برتریها امروز آخرین فرصت نام نویسی از نامزدهای تصدی ریاست جمهوری کشور شروع شده و روز شلوغ و پر ترافیکی برای داوطلبان و ستاد انتخابات پیشبینی می شود. ساختمان وزارت کشور در این روز چشم انتظار نامزدهای شاخصی است که قرار بود امروز را برای ثبت نام انتخاب کنند؛ انتظاری که تا لحظات آخر ادامه دارد.چند هفته بیشتر تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده و اسامی مختلفی بعنوان نامزدهای احتمالی در فضای سیاسی کشور مطرح است. برخی چهره های سیاسی به صراحت از قصد خود برای حضور در انتخابات سخن گفته اند. افزون بر این، اسامی بسیاری در جریانات مختلف بعنوان نامزد احتمالی مطرح شده که البته خود هنوز از قصدشان برای ورود به میدان رقابت ها سخنی نگفته اند، با این وجود تحلیل و تفسیرهای زیادی حول محور نامزدی آنان در فضای رسانه ای کشور مطرح می شود.

با توجه به تاثیر ترکیب، تعدد و چینش نامزدهای انتخاباتی در مسایلی چون راهبردها و تاکتیک های انتخاباتی جریان های سیاسی، کیفیت برگزاری انتخابات، میزان مشارکت و... و. رصد موضع گیری ها و اظهارنظرهای نامزدهای احتمالی انتخابات، مورد توجه ناظران است. تعدادی از با اهمیت ترین رویدادها دراین زمینه را در ادامه متن می خوانیم:از نامزدهای اصولگرا چه خبر؟

مستقل به صحنه انتخابات ۱۴۰۰ آمده ام

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در اطلاعیه ای اعلام نمود که مستقل به صحنه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمده است. وی در آخرین روز از ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اطلاعیه ای اشاره کرد: در آستانه قرن جدید نیازمند «تحول» همه جانبه و نظام مند برای نیل به «ایران قوی» هستیم. تغییرات جزیی و پنهان کردن مسایل اصلی مردم در تعارفات سیاسی و زدوبندهای جناحی، دردی را دوا نمی نماید. مردم از انتخابات به دنبال این نیستند که فرد یا گروهی از صندلی قدرت بلند شود و قبیله دیگری با نشستن بجای آنها، امکانات کشور را بین خود تقسیم کنند. نتیجه انتخابات باید «تحول» واقعی یعنی بازگرداندن امید و نشاط به زندگی مردم باشد. اینجانب فرزند ملت بزرگ ایران و سرباز کوچک انقلاب اسلامی، با استعانت از خداوند قادر متعال و توسل به امام عصر(عج) و ارواح طیبه شهیدان برای ایجاد تحول در مدیریت اجرائی کشور، و مبارزه بی امان با فقر و فساد، تحقیر و تبعیض، با احترام به همه نامزدها و گروه های سیاسی، بصورت مستقل به صحنه آمده ام و تنها در مقابل ذات اقدس الهی و پیشگاه ملت ایران، خودرا متعهد و مسؤول می دانم.
رئیسی در این بیانیه افزود: به همه گروه ها، محرومان و دردکشیدگان، دانشگاهیان، حوزویان، نخبگان، جوانان عزیز و آحاد جامعه که مطالبه حضور اینجانب را داشتند و همه آنانی که خواهان تغییر وضعیت موجود هستند، برای همسنگری و کمک به خلق مشارکت حداکثری تاکید می کنم و یقین دارم که به فضل خداوند آینده ای بسیار روشن و چشم اندازی بسیار زیبا و دلنشین در انتظار ملت صبور و شکور و شایسته ایران اسلامی است. خدایا تو شاهدی که هیچ وقت دنبال مقام و قدرت طلبی نبوده ام و در این مرحله نیز برخلاف میل و مصلحت شخصی و تنها بمنظور انجام وظیفه در جهت اجابت توده مردم وجوامع نخبگان و رعایت مصالح اجتماعی و رفع رنج مردم و ایجاد امید پا به عرصه گذارده ام و در این راه از تو و اولیاءت استمداد می طلبم تا خدمتگذاری شایسته برای این مردم قدرشناس و رنج کشیده باشم.


مساله امروز ایران با اقدامات نمایشی قابل حل نیست
علی لاریجانی رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: نباید تصور کرد با چند اقدام نمایشی پوپولیستی مسائل امروز ایران قابل حل است، کلید جادویی وجود دارد و یا با سوپرمن بازی می توان به چاره رسید. سوال مهم در کشور این است که مساله امروز ایران چیست؟ پیش از اینکه پاسخ این سوال را بدهم باید بگویم بدلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن آن ساده لوحی است که فکر شود با چند اقدام نمایشی پوپولیستی مساله قابل حل است و یا کلید جادویی وجود دارد و یا با سوپرمن بازی می توان به چاره رسید. سعدی شیرازی می گوید سه چیز پایدار نماند مال بی تجارت، علم بی بحث و ملک بی سیاست.
لاریجانی افزود: موضوع دیگر حل مسال پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی شدن آن به زندگی مردم لطمه می زند. هدف اصلی سیاست خارجی کشور باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد. تجربه کشورهایی که در ۲۰ سال اخیر جهش اقتصادی داشتند نشان میدهد که آنها در سیاست خارجی و اقتصاد یک هدف را دنبال کردند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است پس خیلی روشن است که جهش تولید و پرش اقتصادی داخلی نیازمند باثبات سازی و تعادل در صحنه بین المللی است. نه هرروز با اقدامی مساله جدید ایجاد نماییم که هزینه آنرا مردم در زندگی خود بدهند. برای گذر از صفت ملک بی سیاست اداره کشور نباید در دست افراطیون و سازشکاران قرار بگیرد. ملت و افراد رای می دهند که هر نوع مشکلات نظیر مسایل پیچیده بین المللی را حل کند. نه آن که درباره آن روضه خوانی سیاسی کنند و نه اینکه با طرح مسایل فرعی افزایش مشکلات ملت نردبانی برای هوس های سیاسی پوپولیستی خود کنند. رونق مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آنست که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورها در بیاوریم و نه اینکه در داخل شعار دهند و ما نفت را با زحمت بفروشیم ولی پول آن در حساب های خارجی بلوکه شود. این چه نفعی برای ملت ایران دارد و چه تاثیری در زندگی آنها می گذارد. حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرائی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک کرد.
داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: حکمرانی مطلوب در گرو شعار کمتر و قدرت اجرائی قوی است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا نمی توان آرامش مورد نیاز اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک کرد. حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند. مساله سوم، توسعه اقتصادی کشور است. عدالت در توسعه اقتصادی، رکن است اما نه شعار عدالت بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن. عدالت در زبان صاحب نظران اسلامی، ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر، جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر نامگذاری فرمودند، به نظر من کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه، اولویت اصلی خودرا پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرند. نه این که ده هدف موازی تعریف نماییم که هر کدام کشور را به سمتی بکشانند. من سخنی از شهید مطهری برایتان نقل کنم. ممکنست حکومتی، اهداف بسیار عالی را در نظر بگیرد اما اگر از اقتصادی سالم – یعنی اقتصاد ثروت زا – برخوردار نباشد به هیچ یک از آن اهداف متعالی نمی رسد. استقلال اقتصادی کشور، یکی از اهداف قانون اساسی است که با تاکید بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات، محقق می گردد. در این راه باید روحیه سیاست زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم. توسعه اقتصادی با محوریت عدالت، هم نظریه خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروهاست. امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آنرا بر تن دارند تا چه رسد به بنگاه داری هایی که مانع رقابت مردم در اقتصاد می شود.


به تغییر نگرش و رفتار نسبت به مردم نیاز داریم

شاهین محمد صادقی عضو هیات رییسه مجلس نهم بعد از نام نویسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره مسئولیت های مختلف خود، گفت: افتخار دارم در دفاع از آب و خاک بعنوان سرباز کوچک برای وطنم و مردم و اسلام به میدان آمدم و بعنوان یک ایرانی به آب خاک و تاریخ این خطه کهن و پهناور می بالم و افتخار می کنم. ما به تغییر نگرش و رفتار نسبت به مردم نیاز داریم؛ باید باور نماییم که مردم ولی نعمت ما هستند و فلسفه وجودی مسیولان خدمت به مردم است. خدایی نکند که ما فکر نماییم ارباب مردم هستیم. امروز چند میلیون جوان بیکار ما بعنوان سرمایه اصلی کشور ناامید شده و نام دولت من، دولت توکل و تغییر است.

وی در ادامه بیان داشت: اولویت نخست ما کنترل کرونا است و من با اطمینان به شما عرض می کنم تا آخر سال هم به میزان کافی واکسن تولید و وارد می نماییم و ۷۰ درصد ملت را واکسینه می نماییم. تلاشم این بوده که زندگی ام را وقف وطن، انقلاب و مردم کنم. امروز بعنوان داوطلب ریاست جمهوری در دوره سیزدهم با اطمینان به شما می گویم همچنان که وقتی پای دشمن به این آب و خاک باز شد بعنوان یک فرد ۱۶ ساله به میدان رفتم امروز هم برای آرمان ها و سربلندی مردم به میدان آمدم و امیدوارم خداوند به من توفیق دهد. جامعه ما مثل بیماری است که دردهایی دارد و این جامعه با همه پیشرفت هایی که انقلاب داشته است با دستاوردهای علمی در رتبه ۱۵ قرار دارد که معجزه است اما با وجود این نمی توانیم از عملکرد دولت های جمهوری اسلامی دفاع نماییم امروز پیکره جامعه ناراحت و ناراضی از عملکردها هستند.بخش عمده مسایل اجرائی در دولت متمرکز شده است

سردار علیرضا افشار فرمانده اسبق بسیج مستضعفین بعد از نام نویسی در انتخابات اظهار داشت: انتخابات سرنوشت ساز است و دولت مسئولیت بسیار سنگینی دارد و بخش عمده مسائل اجرائی در دولت متمرکز شده است. باید همت نماییم دولت توانمند جهادی و انقلابی را سرکار بیاوریم. بنده باتوجه به تجارب گذشته در جهاد سازندگی و محرومیت زدایی، دفاع مقدس و سپس در بسیج به میدان آمدم. شعار با مردم برای مردم شعار من است. در حوزه اقتصادی طرحی برای اشتغال داریم. چون هرچه جلوتر برویم با کوچک سازی دولت، اتوماسیون شدن صنعتی و فضای مجازی افراد بیکار به جامعه اضافه می شوند بدین سبب برنامه هایی برای اشتغال خرد داریم.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: برای تعاونی ها و مشاغل خرد و خانگی برنامه های بسیاری داریم بهترین راه اشتغال جذب آنها در مشاغل خرد و خانگی است. قسمتی از لطمه های اجتماعی به اقتصاد مربوط است ولی بیشتر آنها فرهنگی است. باید تلاش نماییم اینترنت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد تا بتوانند بهتر به مشاغل خود رسیدگی کنند.نیامدم با کسی رقابت کنم و به نفع کسی کنار بروم

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس و رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی بعد از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: دولتی که مبلغ آن هستم نخبگانی نام دارد و شعار ما بازگشت به مردم با صداقت است. کشور ما در دهه اخیر در شرایطی است که مناسبات جدید جهانی باتوجه به گسترش فضای مجازی در حال شکل گیری است و مرزهای جغرافیایی گرفتار تغییر شده است بدین سبب لزوم ایجاد محاسبات و قطب بندی جدید شکل گرفته است و مقررات هم در آینده تغییر خواهدنمود.

وی اضافه کرد: در این زمان ما به یک قدرت منطقه ای و نوظهور تبدیل گشته ایم که به علت بنیان های ایدئولوژیکی و دفاعی است که داریم، اما از نظر اقتصادی و مسایل فرهنگی از نظر داشتن قوانین مدونی در حوزه قضایی و قانونگذاری در حدی نیستیم که بتوانیم تمدن سازی نوین اسلامی را رقم بزنیم. در وضعیت جدید باید دولت جدید حتما با تاکید بر توان داخلی نگاه به ظرفیت های داخلی و دیپلماسی فعال گفت و گو در جهت حل مشکلات در حوزه سیاسی و اتکا به خداوند متعادل و پیگیری نظریه مقاومت و توام با نظریه میدان با نظریه گفت و گو باشیم. من نیامدم با کسی رقابت کنم و به نفع کسی کنار بروم. ما همراه سایر داوطلبان هستیم که تایید شورای نگهبان را ستاندن کرده باشند. اگر شورای نگهبان تایید کند باتوجه به سوابق مدیریتی و اجرائی و علمی این جانب و جزء افرادی باشم که در جلساتی به مردم معرفی شوم فرصت دارم که حرف های خودرا بزنم و نفع و ضرر اینجا مدلول ندارد که به نفع یا ضرر کسی کنار بروم.رای اصلاح اقتصاد ۲۱۳ ابر پروژه دارای اولویت تعریف کرده ایم

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری برنامه خودرا در نامه ای خطاب به ملت بزرگ ایران تشریح نمود. او بیان داشت: مطالعات صورت گرفته و تجربه ها گذشته نشان میدهد اولین عامل شکست دولت ها عدم وجود برنامه های مسئله محور برای اداره کشور است. دولت ها تا حالا بدون درک واقعی ازمسائل مردم و فقط با اتکاء به شعارهای انتخاباتی، کلی گویی و استفاده از ابزار رسانه برای القاء موضوعات غیراولویت دار بعنوان مسائل محوری، بر مسند حکومت بر مردم نشسته و بعد هم، آنچه وعده داده اند به فراموشی سپرده اند و یا از توانشان بر نیامده است. عامل دیگر شکست دولتها، تفکر دولتهای رفاقتی است؛ آفت تقدم رفاقت بر لیاقت که موجب نخبه گریزی از اداره امور کشور و نتایج مرگ بار برای همه حوزه ها می شود امروز همه گیر شده است.

وی اظهار داشت: ما با شناخت دلیلهای ناکارآمدی مدل حکمرانی کشور، به نظریه جدیدی برای در اداره امور کشور و ساخت ایرانی مقتدر و سربلند رسیدیم و معتقدیم حل اساسی مسائل کشور بصورت پایدار و حرکت در راه رشد مردم، نیازمند تحولی عظیم در مدل حکمرانی است. در این راه باهیچ کس و هیچ نهادی تعارف نداریم و با پشتوانه مردمی به جراحی این مدل خسته و دست و پا گیر خواهیم پرداخت.

با توجه به این مسئله، موضوعات کشور را به ۴۰ بخش تقسیم کرده ایم و در اولویت اول، ۱۰ برنامه با تمرکز بر مسائل اقتصادی طراحی شده است. این برنامه ها مبتنی بر نظریه ها و الگوهای مفهومی، کامل و دقیق طراحی شده که در نتیجه امکان ایجاد زبان و فهم مشترک و اجماع را فراهم نموده است. با تحلیل شبکه متغیرهای اقتصادی( با بیش از ۳۰۰ مولفه) ریشه ها و نتایج مسائل اقتصادی، شناسایی شده و سازوکارهای بخشهای: کشاوزی و غذا، ساختمان(مسکن)، مالی(بانک، بیمه، بورس، ارز)، کسب وکارها، قیمت، مالیات، سرمایه انسانی و سازمانی دولت، منابع مالی و دارایی دولت، باتوجه به همه مؤلفه های داخلی و خارجی سنجیده و باز طراحی شده اند و بمنظور سرعت بخشیدن، تدوین قوانین و مقررات لازم برای اجرائی شدن سازکارهای پیشنهادی نیز شروع شده است.به دنبال شفاف سازی هستم

محمدرضا صباغیان نماینده مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت: هدفی که بنده از حضور در عرصه انتخابات و ثبت نام دارم این است که تغییر رویکرد در مدیریت اجرائی کشور شکل بگیرد. به هر حال اکثریت دولت ها امروز در ایستگاهی متوقف شده اند که بقیه دولت ها متوقف شده بودند و بی عدالتی در جای خودش باقی مانده است، در صورتیکه هدف اصلی انقلاب اجرای عدالت بود کماکان جالی خودش باقی مانده است. برنامه های متنوعی داریم که خاک می خورند، مدیران فراوانی داریم و داشتیم پس مشکل کجاست چرا این مسئله بدون حل باقی مانده است. لازم است که همه برنامه ها در بستر و قوانین و مقررات صورت بگیرد، متاسفانه حالا به قانونین احترام گذاشته نمی گردد یا این که ریل گذاری قوانین و مقررات ناقص اجرا می شود یا اجرای نمی گردد.

وی اضافه کرد: بدین سبب اقتصاد، فرهنگ، صنعت، واردات و صادرات ما لنگ می زند و گرفتار مشکل است ما از نظر منابع کم نداریم نظام مستقل و خوبی داریم اما دراین زمینه با مشکل مواجه می شویم. مردم ما امروز مسئول قانونمدار می خواهد، کشور کسی را می خواهد که با بی قانونی مبارزه کند. برنامه دیگر من شفاف سازی است و مردم تشنه شفافیت به ویژه در بُعد مالی هستند. بنده حقوق دریافتی خودم را به مردم اعلام نموده ام و هزینه انتخاباتی را اعلام نموده ام و اهتمام کرده ام از کسی کمک نگیرم. برای مبارزه با فساد درنگ نخواهم کرد.اصلاح طلبان مهندسی انتخابات را بلدند

عزت الله ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در گفت و گو با یکی از رسانه ها گفت: من بصورت مستقل و برای تقویت جبهه انقلاب وارد می شوم. راه و شیوه خودم را دارم و در هیچکدام از مجموعه های کلیشه ای که حالا هر کدام به یک عنوان سال هاست در جبهه انقلاب زحمت می کشند حضور ندارم. البته متأسفانه این مجموعه ها توفیقاتشان بسیار کم است. پس من احساس کردم یک مسیر دیگری باید برای تقویت جبهه انقلاب طی شود.

وی اظهار داشت: رقیبم را اصلاح طلبان می دانم و معتقدم اصولگراها اشتباه می کنند که دستپاچه شدند و دارند سر هم را می تراشند و فکر می کنند برنده قطعی این رقابتند. اصلاح طلبان همیشه جدی بودند و هستند یعنی مهندسی انتخابات را بلدند. کما این که در همه دوره های قبل نشان دادند؛ بدین سبب اگر رقیبی داشته باشم اصلاح طلبان هستند.اصولگرایان از نظامیان برای کاندیداتوری دعوت نکرده اند

محمد ناظمی اردکانی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم می گوید: به نظرم باید همه ظرفیت های کشور به میدان بیایند و رقابت کنند و آن جریانی که می تواند مطالبات مردم را بصورت تجمیع شده اعلام نماید، نظر مردم را به خودش جلب نماید و برای اداره کشور ایده، نظر و راه حل و راهبرد دارد، اساسا پیروز می شود، پس از پیروزی هم از همه ظرفیت ها باید بهره برد نه این که وقتی یک جریان سیاسی پیروز شد، دیگر جریان سیاسی شکست خورده تبدیل به اپوزیسیون و متعرض شود چون این تعرض موجب کاهندگی جریان انقلاب و کاهندگی پیشرفت انقلاب و نظام می شود که به نظرم این یک ضعف است.

وزیر دولت نهم، اظهار داشت: مردم به کسوت افراد نگاه نکردند و چندان برایشان مطرح نبوده است البته برای برخی ممکنست موضوعیت داشته باشد خصوصاً تعدادی از چهره های سیاسی خصوصا آنهایی که بیشتر در احزاب فعال می باشند، ممکنست نظری روی چهره نظامی یا غیرنظامی داشته باشند ولیکن چون چهره های نظامی نمی توانند در احزاب حضور داشته باشند یا نمی توانند حزب ایجاد کنند چون این محدودیت برایشان وجود دارد افرادی که حزب ایجاد کردند یا فعالیت حزبی و سیاسی دارند اینها نمی توانند یک رقیب این چنینی در کنار خودشان ببینند و حساسیت نشان دهند.در دولتم مانند احمدی نژاد عمل می کنم

رستم قاسمی، وزیر اسبق نفت و نامزد انتخابات ریاست جمهوری احتمال ائتلاف با احمدی نژاد را رد کرد. قاسمی در نشستی خبری و در پاسخ به این که باتوجه به حضور تعداد زیادی از اعضای دولت احمدی نژاد در وزارت کشور در روزی که خود احمدی نژاد ثبت نام کرد، آیا هماهنگی خاصی در این رابطه صورت گرفته اظهار داشت: هماهنگی خاصی صورت نگرفته ولی نشانگر توانمندی درست دولت آقای احمدی نژاد است. به سیستان بلوچستان رسیدگی می کنم و به کسانی که خارج از کشور هستند جایگاه می دهم. در دولت کپ و مانند احمدی نژاد عمل می کنم.

تصمیمم بر نیامدن بود، اما آرایش جدیدی شکل گرفته است
علیرضا زاکانی در آخرین روز ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:
امروز با یک تعارض مواجهیم؛ از یک طرف دارای مکتب عالم گیر اسلام و ایرانی متمدن و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و ملتی رشید و موقعیت سوق الجیشی بی نظیر، امکانات و سرمایه های عظیم انسانی و مادی و معنوی، عمق راهبردی و اراده عمومی برای تحول و پیشرفت ایران اسلامی هستیم که به راستی همه اینها حکایت از توانمندی ایرانی قوی و پیشرفته برای تکیه بر بام جهانی دارد، اما از طرف دیگر با حجم انباشته ای از ناکارآمدی های گوناگون و آزاردهنده برای مردم مواجهیم.
او اظهار داشت: تصمیم اینجانب تا روز گذشته نیامدن بود و همه تلاش خودرا معطوف به تبیین شرایط سخت کشور و انسجام جبهه انقلاب نمودم، اما آرایش جدیدی در صحنه رقابت شکل گرفته است. مردم بجای کنترل ازراه دور پشت میز حضور در میدان حل مشکلات اقتصادی را می خواهند. دوقطبی انتخابات امروز، میز قدرت پرستی در مقابل حضور جهادی در میدان خدمت رسانی و مبارزه بی امان با فقر و فساد و تبعیض است. باید به خدا توکل کرد و به مردم اعتماد و تکیه نمود، اهل قلم و شایستگان را محول تحول قرار داد و از همه فرصت های جهانی و منطقه ای برای پیشبرد مصالح انقلاب و منفعت ملت بهره برد.

امروز روز شعار دادن نیست، روز برنامه و عمل است
محسن رضایی بعد از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران علت اصلی مشکلات کشور را افتادن کشور در دست نااهلان و نامحرمان عنوان نمود و اظهار داشت:
اگر امروز معیشت مردم، اقتصاد کشور و فرهنگ ما گرفتار لطمه هایی شده است به تغییر ریل مربوط است که به دست نامحرمان و نا اهلان در ارکان کشور به وجود آمده است. امروز روز شعار دادن نیست روز برنامه است روز وعده دادن نیست عمل کردن است.
داوطلب ریاست جمهوری با اشاره افزایش قیمت های هر روزه، درباره مشکلات کشاورزان اظهار داشت: کشاورزان مشکل زیادی دارند. محصولشان را ارزان می خرند و به مشتریان و مصرف کنندگان گران می فروشند. باید شرمنده ملت ایران باشیم. در هیچ دولتی و هیچ قوه قضاییه و هیچ مجلسی نبودم، ولی شرمنده ملت ایران هستم. آیا این میراث ملت امام و مقاومت ۴۰ ساله ملت ایران بود و چرا فرهنگ و اقتصاد باید مثل دفاع ملی و اقتدار ایران اداره نشود و چه اتفاقی افتاده است در قسمتی از اداره کشور نامحرمان و نااهلان وارد شده اند.
علاوه بر این آلودگی های امنیتی، آسمان ما را بردند مسافربری ترکیه و امارات مزیت نسبی و منافع آسمان ما را برد. بنادر چند صد میلیون تنی عمان و امارات سواحل ما را از منافع بندری خالی کرده است نباید اینطور باشد. با دقت به اظهارات آقایانی که در این چند روز آمده اند گوش کرده ام و خیلی از آنها از فساد و تبعیض و ناکارآمدی گفتند که درست است اما چرا علل اینها را نگفتند و چرا سهم خودرا در این تبعیض ها بیان نکرده اند. امروز روز شعار دادن نیست روز برنامه است روز وعده دادن نیست عمل کردن است.

معتقد به تقدم پلت فرم های داخلی هستم
سید ابوالحسن فیروزآبادی که با شعار «تحول و عدالت» داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شده است، اظهار داشت:
معتقد به تقدم پلت فرم های داخلی هستم. اما در عین حال کشور نمی تواند بدون پلت فرم خارجی باشد و نظرم نسبت به اینستاگرام هم همین است. بطور عام هیچ گاه از فیلترینگ دفاع نکرده ام، معتقدم باید در فضای مجازی همانند فضای فیزیکی حدود و قلمرو ایران و ایرانیت و انقلاب اسلامی مشخص باشد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: اعتقادی ندارم که در کشور پلت فرم هایی داشته باشیم که نسبت به ما تعهدی نداشته باشند و سایت ها و عکسهایی را حذف نمایند اما در عین حال کشور نمی توان بدون پلت فرم خارجی باشد و نظرم نسبت به اینستاگرام هم همین است. تا اینستاگرام داخلی نداشته باشیم معتقد به فیلتر اینستاگرام نیستم. بی هنجاری بی ارزشی و بدون مقررات بودن فضای مجازی به همه کشورها ضرباتی وارد کرده و در کشور ما هم شاهد می باشیم صفحات و کانال های خرید و فروش سلاح مواد مخدر، کالاهای فرهنگی و تغییر سبک زندگی بصورت انبوه می شود و اجازه می دهیم تخلف و جرم اجتماعی گسترده در کشورشکل می گیرد و بی تفاوت باشیم.

نحوه برطرف نمودن تحریم ها بسیار مهم است
سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نباید دوقطبی های کاذب جای رویکردهای اصلی را بگیرد، اظهار داشت:
امروز مسائلی مانند اشتغال و این که چگونه می شود تحریم ها را برطرف کرد بسیار مهم می باشد. این تصمیم برای ۴ سال کشور مهمست چونکه در ۸ سال قبل کارهای بسیار غلطی در کشور انجام شد که فشارها را بر مردم افزایش داد. امیدوارم عرصه اقناع مردم برای برنامه ها باشد و من فکر می کنم مردم ما خودشان باید فضای انتخابات را رعایت نمایند. رقابت ها در این حوزه مهمست و از آن مهمتر پاسخ هایی است که داده می شود. فضای انتخابات نباید جایی باشد که مسائل فرعی جای مسائل اصلی را بگیرد و امروز مسائلی مانند اشتغال و این که چگونه می شود تحریم ها را برطرف کرد بسیار مهمست.
این داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارکرد: نامزدها باید برنامه های خود رابه مردم اعلام کنند و بگویند چه برنامه هایی دراین زمینه دارند. در این انتخابات نباید لفاظی ها به مسائل اصلی مردم برتری پیدا کند چون نمایش نمی تواند جای کار اصلی را بگیرد چونکه اگر ما به کار نرسیم، نمایش تبدیل به کار می شود که برای مردم سودی ندارد. در فضای انتخابات نباید کسانی با حرف های سست و تمایلات مقطعی فضای انتخابات را از مسیر اصلی خارج کنند. در ۴ سال آینده نباید حرکت کشور به شکلی باشد که کشور پیشرفتی نداشته باشد بدین جهت باید در عرصه انتخابات به یک رویکرد دقیق برسیم.

رفاقتم با افراد بستگی به دلبستگی آنها به نظام و انقلاب دارد
مسعود زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید بعد از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:
دوستی و رفاقت من با افراد بستگی به دلبستگی افراد به نظام، انقلاب، مردم و ولایت دارد. هر چه به اینها نزدیک تر باشند من هم به او نزدیک هستم. از کسی که بخاطر خودش انتخابات را تحریم می کند، برائت می جویم و برائت جستم و قبلا هم گفتم. اما اگر اگر فردی شایسته تر از خودم را بیابم اساسا به نفع ایشان کنار می کشم. مرجع تشخیص صلاحیت، شورای نگهبان است و به تصمیمات شورای نگهبان باید احترام بگذاریم وآن را اول وآخر بدانیم. اگر کسی گفت به خاطر رد صلاحیت انتخابات را قبول ندارم به قول حضرت امام باید گفت قانون و مردم تو را قبول ندارند.


از نامزدهای اصلاح طلب چه خبر؟

بدون مشارکت و تعامل با مردم امکان برون رفت از مشکلات وجود ندارد
مسعود پزشکیان داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه هیچ کشوری در دنیا نتوانسته با تنش به جایی برسد، اظهار داشت: بدون مشارکت و تعامل با مردم امکان برون رفت از مشکلات وجود ندارد. وی در حاشیه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آمده ایم و با انبوه مشکلاتی که در کشور وجود دارد خودمان را درگیر نماییم.
وی چاره برون رفت از مشکلات را اتکا به علم دانش و طبیعتاً نیروها و انسان هایی دانست که با این باور می توانند وارد صحنه شوند و مشارکتی همه جانبه در کشور به وجود بیاورند. تمام امکاناتی که در کشور و حتی خارج از کشور داریم برای معضلات موجود چاره عرضه کنند تا مشکلات را از بین ببرند بدون دانش، علم و آگاهی هر تصمیمی در این مملکت بگیریم منجر به چیزی خواهد شد که الان با آن مواجهیم. باید بدانیم در این راه بدون مشارکت و تعامل با مردم امکان برون رفت از مشکلات وجود ندارد باید باور نماییم که کشور را همه کسانی که ایرانی هستند می توانند اداره کنند و این ایران است که با قومیت های مختلف رنگ ها، زبان ها و گویش های مختلف هستند که کشور را درست کرده اند بدون اینها و با اتکا به یک جناح و یک دسته امکان این که از این وضعیت خارج شویم وجود ندارد.اولویت اول دولت بعدی اقتصاد باشد

محسن مهرعلیزاده داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: نام دولت من تحول و عدالت است. تحول در مسائل اقتصادی، معیشت و اجتماعی. برنامه من اقتصاد محور است. تعدادی از شکاف های اجتماعی که در طول چند سال قبل به وجود آمده شرایطی را به وجود آورده که دولتی که سال ۱۴۰۰ تشکیل خواهد شد دولتی با اولویت های اقتصادی خواهد بود. از طرف دیگر اختلاف نظرها و نیز کشمکش های بی حاصلی که در عرضه داخلی به وجود آمده و سبب خدشه دار شدن وحدت ملی و ضرر رساندن به منافع ملی کشور و از بین بردن آرایش فکری و آسایش مردم شده است پس دولتی می طلبد که با روحیه عملگرایانه و دارای تعامل بتواند همه مردم نخبگان گروه ها و فعالان از گروه های مختلف اجتماعی، فکری و اندیشه ای در کنار هم قرار گیرند تا راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی، تولید، صادرات و حضور در بازارهای بین المللی را برای مردم به ارمغان بیاورد.

وی اظهار داشت: بنده با تاکید بر خدا و بیش از ۴۰ سال تجربه اجرائی و تصدی شغل های بسیار و تخصص دکترای مدیریت مالی و تجربه معاونت وزارت صنعت وتجربه اداره دو استان بزرگ خراسان و اصفهان و آشنایی ریز با مسائل مختلف خودم را آماده کردم با برنامه ای منظم که حاصل کار یکساله من است تا بتوانیم بر محور اقتصاد اجتماعی و ایجاد عدالت و از بین بردن رانت و فساد مشکلات را از سر راه مردم برداریم. او سوگند خورد که من در همین جمع با مردم پیمان الهی میبندم پای کار بایستم تا بتوانم در خدمت مردم باشم. نام دولت بنده «دولت تحول و عدالت» است تحول در مسائل اجتماعی و اقتصادی و خصوصاً تامین معیشت مطلوب جهت زندگی ایرانی. برنامه من بر طبق یک تحول اقتصادیست و اولویت من عدالت اجتماعی و تامین معیشت مطلوب جهت زندگی مردم است بدین جهت با هر گرایش سیاسی و هویت قومی و اجتماعی در این راه همراهی خواهیم کرد.تلاش بنده و دوستان ارائه طرح هایی است که می تواند فاصله طبقاتی را جبران کند

رامین مهمانپرست از نامزدهای ریاست جمهوری بعد از نام نویسی در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تلاش بنده و دوستان بنده ارائه طرح هایی است که می تواند فاصله طبقاتی را جبران کند. طی روزهای اخیر شاهد موجی از تهمت و توهین نسبت بعنوان بنزین ۲۰ هزار تومانی بودیم این که این تخریب چرا صورت گرفته چه جریانی پشت این تخریب ها بوده و منافع چه کسانی پشت حدودا بوده تا دروغ هایی را نسبت دهند مردم باید قضاوت کنند. اصولاً ما این طرح را برای دولت وحدت ملی آماده کردیم بعنوان یک جریان فراجناحی و ملی که هدف اصلی آن تامین منافع مردم است و هدف اصلی آن رسیدگی به اقشار ضعیف برای بهتر شدن وضعیت مردم و بهبود معیشت آنها است مردمی که گرفتار مشکلات شدند.

وی اظهار داشت: چرا نباید جوانان ما که نگران سربازی خود هستند با این طرح، نگرانی شان برطرف شود؟ جوانان می توانند کار کنند و برای جامعه مفید باشند و آموزش های اولیه نظامی را بیاموزند اما از محل این صندوق وام بگیرند و سربازی خودرا بخرند. چرا نباید از کشاورزان حمایت و به آنها رسیدگی کنیم؟ چرا نباید کالاهای صادراتی خودرا انبار نماییم تا تولید رونق بگیرد؟ کشورهایی که هیچ کدام درآمد نفتی و گازی نداشتند حالا از کشورهای توسعه یافته هستند. چرا ساختار خودرا اصلاح نکنیم و چرا بهترین روابط را با کشورهای اطراف خود نداشته باشیم؟ چرا بخش خصوصی نباید فعال شود؟ایران کشور ظرفیت های لایتناهی انسانی است

محمود صادقی نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها، بعد از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من با اتکا به فضل و مدد الهی و با امید به این که بتوانم در این حوزه اعتماد مردم را جلب کنم به میدان انتخابات آمدم امروز کشور ما در دو سطح ملی و بین المللی درگیر چالش های فزاینده ای بوده که کارآمدی و معیشت مردم را مختل و پر هزینه کرده است. من باور دارم که ایران کشور فرصت ها و ظرفیت های لایتناهی و بی نظیر انسانی است که اگر با سیاست ها و روش های درستی اجرا شوند منشا امنیت، ثبات و توسعه پایدار و بهبود معیشت مردم خواهد بود.

داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: قانون اساسی به رغم کاستی های امروز از ظرفیت های لازم برای تعمیق و دموکراسی و برون رفت از وضع موجود برخوردار می باشد. امروزه رنج مردم بیش از همه رنج ها این است که خیلی از مسئولان خودرا در مقابل مردم پاسخگو نمی دانند و هر کس مسئولیت مشکلات را به عهده دیگری می گذارد. بنده با اصل شفاف سازی سیستماتیک، سامان یافته و مبتنی بر دولت الکترونیک، تشکیل در حقیقت سامانه های هوشمند در همه بخش های اداری، اقتصادی، بانکی، گمرکی و همه در بخش های اداری و اقتصادی کشور نور شفافیت را به اجزای حاکمیت خواهم تاباند. شفافیت را از خود و دولت شروع خواهم کرد و با پیشگام شدن در راه شفافیت و پاسخگویی سایر بخش های حاکمیت را به همراهی و پاسخگویی وادار خواهم کرد. اگر مردم بدانند که منابع سرشار کشور کجا هزینه می شود آنها برای همکاری آماده می شوند و اعتماد مردم جلب می شود.با انتخابات می توانیم به ۸۰ درصد خواسته های خود برسیم

علی مطهری نماینده سابق مجلس بعد از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ممکنست با انتخابات به همه مشکلات خود نرسیم اما می توان به ۷۰ تا ۸۰ درصد خواسته های خود برسیم. در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هستیم و به نظر من میزان مشارکت مردم در این انتخابات پیام بسیار مهمی برای دنیا دارد. انتخابات و میزان مشارکت، پیام رسایی برای کشورهای همسایه و همین طور چین و روسیه دارد و احیای برجام و بهبود وضع معیشت موثر خواهد بود. ممکنست به همه مشکلات خود نرسیم اما با انتخابات می توان به ۷۰ تا ۸۰ درصد خواسته های خود برسیم بدین سبب مشارکت فعالی از طرف مردم خواهیم داشت و مردم هر وقت احساس کنند انقلاب نیازمند کمک به حضور آنها است وارد می شوند.

وی افزود: بنده بصورت مستقل وارد رقابت های انتخاباتی شدم و ساز و کار نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان توجهی به ما نداشتند و باید ۱۰ حزب اصلاح طلب کاندیدا را معرفی می کردند بدین سبب بنده هم خودم هیچ اقدامی نکردم. این که در آینده و در آستانه انتخابات چگونه شود بستگی به کاندیدا دارد.آمدیم رقابت نماییم و تا آخر هم خواهیم بود. امیدوارم این اتفاق نیافتد و شورای نگهبان در رویه خود تغییر دهد و اظهار نظر را دلیلی بر التزام عملی به نظام تلقی نکند. اگر کسی نظری مخالف نظر رهبری داشته باشد دلیلی بر التزام عملی به نظام نیست و رهبری گفتند که ممکنست کسی نظری مخالف من داشته باشد. اگر مبنا قانون و رهبری است طبق آن عمل شود و کاسه داغ تر از آش نشوند.

مافیا کسی است که مردم را نسبت به آینده ناامید می کند
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در آخرین روز ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار داشت:
ایران ما در سالهای اخیر با مسائل و تنگناهای مختلف روبرو بوده و الان به شدت نیازمند افق گشایی های واقعی در زندگی مردم و توسعه همه جانبه کشور، بهبود معیشت مردم با رفع تحریم ها و رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا و پشتیبانی از تولید و بازتوزیع عادلانه تر ثروت است. انتخابات را باید بعنوان فرصتی برآمده از آرمان های انقلاب اسلامی و ظرفیت های قانون اساسی برای اعمال حاکمیت ملی و اصلاح روند حکمرانی پاس داشت و موثر کرد. انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ماست. انتخاباتی که از آنِ همه و مظهر جمهوریت نظام است و به تاکید رهبر معظم انقلاب مشارکت گسترده و موثرتر در آن گشاینده راه برای توانمند شدن مردم و حکومت، عبور از بحران ها و افزایش اقتدار ملی است.
در چهار سال پیش رو فرصتی طلایی داریم برای اینکه به سمت حل مسائل بنیادین ایران، تامین منافع ملی و توافق و تنش زدایی در خارج و داخل برویم، روی ریل توسعهٔ فراگیر و پایدار قرار بگیریم و به اقتضائاتِ تامین عدالت، تشکیل دولت رفاهِ فراگیر، فقرزدایی و افزایش شمول و کیفیتِ خدمات پایهٔ همگانی، خصوصاً در حوزهٔ سلامت و آموزش، تن بدهیم و با شکاف درآمدی، تبعیض و فساد سازمان یافته مبارزه نماییم. در طول این مدت این فرصت را داریم در جغرافیای سیاسی منطقه و جهان امروز یک محور تردد و ترانزیت شویم و راه ها و لوله های مهم اقتصادی، ایران را دور نزنند و محیط زیست مشترک ایرانیان را از تخریب های جبران ناپذیر نجات بدهیم و بجای آینده خواری آینده سازی نماییم.
وی اشاره کرد: همین طور فرصت داریم ایران را با اتکای به بهترین متخصصان و کارآمدترین مدیران، خصوصاً زنان و جوانان، اداره نماییم و حذف و طرد و تبعیض را کنار بگذاریم، و بعنوان یک قدرت تعامل گرا در منطقه و جهان به رسمیت شناخته شویم و کشوری باشیم که از همه سو قصد مهار و تضعیف مان را نداشته باشند. قصد ورود به این انتخابات را نداشتم و امیدوار بودم نیازی به حضورم نشود. اما باتوجه به نیامدن برادر عزیزم دکتر جواد ظریف و عدم امکان ثبت نام تعدادی دیگر از کسانی که می توانستند این مسئولیت را بپذیرند و اینکه جبهه اصلاحات ایران، رهبران و شخصیت های دلسوز اصلاح طلب و خیلی از جوانان و فعالان سیاسی و مدنی تشخیص داده اند که باید به صحنه بیایم، به رغم میل و مصلحت شخصی و با توکل به خدا از قبول مسئولیت شانه خالی نمی کنم. آبرو و تجربه ام را که متعلق به ملت است تقدیم ملت می کنم، با آگاهی از شرایط دشوار امروز کشور و سردی ها و کناره گزینی ها وارد این میدان می شوم و از هیچ تلاش و اقدامی، تا آن جا که ارزشها و هویت اصلاح گرانه ام را تهدید نکند، دریغ نمی کنم.

قدرت و آینده ایران در گرو اصلاح حکمرانی اقتصادی است
عبدالناصر همتی روز شنبه بعد از نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:
امروز، جایگاه اقتصادی کشور و رفاه و آسایش زندگی شما مردم، همطراز با فداکاری، همت، شجاعت، تلاش و صبوری شما نیست. امروز کشور در شرایطی است که هیچ امری مهمتر و بنیادی تر از بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی شما مردم وجود ندارد. قدرت و آینده ایران در گرو اصلاح حکمرانی اقتصادی، تغییر مناسبات اقتصادی و ایجاد زمینه اشتغال مولد است و ایران امروز ما چاره ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد.
رییس کل بانک مرکزی اشاره کرد: قدرت و آینده ایران در گرو اصلاح حکمرانی اقتصادی، تغییر مناسبات اقتصادی و ایجاد زمینه اشتغال مولد است و ایران امروز ما چاره ای جز اصلاحات اقتصادی ندارد. فسادهای گسترده و زمین گیر شدن رشد اقتصادی، ضمن تاثیرپذیری شدید از تحریم های ظالمانه، بخشی معلول ساختار حکمرانی اشتباه اقتصادیست. امروز اصلاحات گسترده و عمیق اقتصادی با اهمیت ترین و حیاتی ترین اولویت کشور است. بنده، بدون وابستگی به هیچ حزب و تشکیلات سیاسی و با توکل به خداوند و اعتماد به قدرت و توان و استعداد شما مردم وارد این صحنه می شوم. برنامه عملی خود برای تغییر ریل اقتصاد کشور و قرار دادن آن در راه رشد پایدار در چهارچوب شرایط کشور را در ایام آینده منتشر خواهم کرد.

حضور در عرصه انتخابات برای بنده، مقبول و ممدوح نیست
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با صدور پیامی درباره حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام نمود:
با توّجه به ثبت نام تعداد قابل توجهّی از شخصیت های عالم، وارسته و برخوردار از تجارب بهادار در خدمت رسانی شایسته به ایران به این نتیجه رسیدم که حضور در این حوزه برای بنده، مقبول و ممدوح نیست.
او با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود: یکی از نعماتِ الهی که در طول چند دهه گذشته شاملِ حالِ این بنده خاطیِ پروردگار شده است، اقبال و حُسن ظنِّ خیلی از اصحاب علم و معرفت و دوستان و سروران ارجمند نسبت به اینجانب بوده است. خیلی از استادان و پژوهشگران در مؤسسات علمی و آموزشی کشور و تعدادی از بزرگواران در مجامع و محافلِ دینی و فرهنگی و نیز در سازمان ها و نهادهای تصمیم ساز در مقاطع و فصولِ منتهی به انتخابات با این کمترین تماس حاصل کرده و بر بنده منّت نهادند و با بیان احتجاجات و استدلال های گونه گون، حضور اینجانب را در میدان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری واجب عینی تلقّی کردند و ین مطالبه را مطرح نمودند که بر اینجانب فرض است تا وظیف خودرا به اَکملِ وجه به انجام رسانم.
در آستانه ثبت نام نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ نیز دعوت و درخواستِ دوستان و بزرگواران تکرار شد و اینجانب نیز بمنظور ادای احترام به پیشگاه همه‌ی عزیزان به جِدّ در این باب اندیشیدم و الان با توّجه به ثبت نام تعداد قابل توجهّی از شخصیت های عالم، وارسته و برخوردار از تجارب بهادار در خدمت رسانی شایسته به ایران عزیز و نظام اسلامی به این نتیجه رسیدم که حضور در این حوزه برای بنده، مقبول و ممدوح نیست.

جز دهک دهم بقیه مردم نیازمند یارانه هستند
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز شنبه بعد از نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری با قرائت اطلاعیه ای اظهار نمود:
انتخابات ریاست جمهوری و حق انتخاب مردم یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی و مظهر خداباوری، مردم باوری و خودباوری است. این ایام، زمانی است که هر آنکه به توسعه و پیشرفت ایران و حق زیستن با آرامش و عزتمند ایرانیان می اندیشد باید نسبت به مسئولیت خود به ایران، مردم و نظام عمل کند.
داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آمده ام تا با همراهی مردم و اصالت دادن به گفت و گو، مدارا و تحمل، به منازعات و جدل هایی که امید به آینده را می کشد، اختتام دهم و دولت گفت و گوی اجتماعی فراگیر، اصلاح گر و کارآفرین با توان حل منازعات را تشکیل دهم. باور دارم تا زمانی که محیط عمومی کشور مملو از جدال و منازعه است و امید و اعتماد در حال فروپاشی است هیچ برنامه و وعده سیاسی اقتصادی محقق نخواهد شد.

در دولت من منابع ملی متعلق به تمامی مردم ایران است
محسن رهامی که امروز داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد در اطلاعیه ای با تشریح دیدگاه های خود اظهار نمود:
حق تعیین سرنوشت یک حق خدادادی است که در طول تاریخ این مرز و بوم چه بیگانگان و چه برخی ناآگاهان داخلی هر یک به طمعی قصد محدود ساختن آنرا داشته و دارند و این حق انتخاب که هم اکنون به سبب قانون اساسی شما ملت ایران از آن بهره مند هستید حاصل مجاهدت آزادیخواهان این کشور در یکصدسال اخیر است آنان که با تحمل مرارت ها و مصیبت ها بر آزادی خواهی خویش ایستادگی کردند.
وی افزود: بعنوان فرزند کوچک این ملت که بیش از نیم قرن عمر خویش را در کنار ملت در راه آزادی و استقلال و حقوق ملت ایران از مبارزه در راه میهن در دوران ستم تا آن هنگام که در خونین شهر در کنار مردم غیور آن در مقابل دشمن بعثی ایستادم، دفاع از حقوق ملت ایران در کسوت نماینده آنان در خانه ملت، خدمت به دانشجویان کشور در مقام معلم و دفاع از حقوق فرزندان این مرز و بوم در کوی دانشگاه و دفاع از حقوق مطبوعات بوده ام در پیشگاه شما ملت به میدان آمده ام و البته این در مقابل آنچه شهدا و خانواده های شهدا و جانبازان و شهدای خدمت و سلامت و آنان که برای سربلندی این سرزمین زندان و شکنجه را تحمل کرده اند، هیچ است.

برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ به میدان آمده ام
زهرا شجاعی رئیس مرکز مشارکت امور زنان دولت اصلاحات با اشاره به اینکه برای تحقق تفسیر عملی و رسمی اصل ۱۱۵ قانون اساسی از واژه «رجال»، به میدان آمده ام، اظهار داشت:
حضورم در این مقطع تاریخی به پیشنهاد اعضای نهاد اجماع ساز در معرفی بانوان و درخواست ارائه برنامه، جهت بررسی و ارزیابی آن صورت گرفته است.
او بعد از نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری با قرائت اطلاعیه ای اظهار نمود: ۴۲ سال از تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد و سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حال شکل گرفتن است. این دوره، نقطه عطفی در تاریخ مردم سالاری دینی ایران زمین است چونکه بعد از سال ها تلاش و کوشش، به مرحله نهادینه سازی پذیرش مسئولیت کلیدی زنان در سطوح بالای اداره کشور رسیده است. این حرکت از صدر اسلام تا مشروطه و از مشروطه تا انقلاب اسلامی تداوم داشته و در مجلس خبرگان قانون اساسی با اعتراض استاد « منیره گرجی» به شرط ذکوریت در انتخاب رئیس جمهوری، مواجه و با تدبیر حکیمانه شهید آیت الله بهشتی با قید کلمه رجال از انسداد خارج شد. طی این سال ها تفسیر روشن از واژه رجال صورت نگرفت و حرکت نمادین مرحومه «اعظم طالقانی» و حتی ابلاغیه مقام رهبری در رفع ابهام از این کلمه، افاقه نکرد.

علت رشد نقدینگی یارانه۶۰ هزار میلیارد تومانی است
مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری و داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بعد از ثبت نام اظهار داشت:
رشد نقدینگی به یارانه ۶۰ هزار میلیارد تومانی برمی گردد بدین جهت طرحی در نظر گرفتم که برمبنای آن کارت رفاه ملی به مردم اختصاص دهیم. دولت من مردم سالار و شعار من صداقت با مردم است و برنامه من هم تحقق جمهوریت سوم با موضوعیت قانون اساسی است. وظیفه شرعی خود دانستم در این حوزه حضور پیدا کنم تا باری از دوش این ملت بردارم و حتما در صحنه حضور داشته باشم. تکلیف حزبی که حزب مردم سالاری بر دوش من گذاشت از دیگر دلیلهای حضور بنده برای حضور درانتخابات ریاست جمهوری بود.
دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: رشد نقدینگی به یارانه ۶۰ هزار میلیارد تومانی برمی گردد بدین جهت طرحی در نظر گرفتم تا کارتی در قالب کارت رفاه ملی به مردم اختصاص دهیم. ما هنوز پس از چند سال درباره تعریف رجل سیاسی و مذهبی به یک تعریف درست نرسیدیم. زنان در انتخابات ثبت نام می کنند اما فقهای شورای نگهبان آنها را تایید نمی کنند. در صورتیکه باید از ظرفیت های زنان استفاده نماییم. باوجود این که امام (ره) گفتند نظامیان حق دخالت در انتخابات ندارند اما متاسفانه این روند در وضعیت امروز کشور رعایت نمی گردد و می بینیم این مشکل هنوز وجود دارد. متاسفانه امکان ورود بخش خصوصی به صدا و سیما وجود ندارد و این نقص بزرگی است. باید تکلیف نهادهایی چون شواری عالی فضای مجازی، نهادهای زیرمجموعه مقام معظم رهبری مثل بنیاد مستضعفان مشخص شود. دولت من مردم سالار و شعار من صداقت با مردم است و برنامه من هم تحقق جمهوریت سوم با موضوعیت قانون اساسی است.

از ایجاد فضای اطلاعاتی و امنیتی و انسدادهای سیاسی بپرهیزیم
محمد جواد حق شناس بعد از ثبت نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد:
وضعیت حاکم برکشور و مردم و شیوه اجرای قانون اساسی را به هیچ وجه منطبق با آرمان های امام راحل و انقلاب و اراده ملت و رهنمود های رهبری نمی دانم وضعیت کشور و کیفیت زندگی مردم را درحوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منطبق با ظرفیت های ملی و شایسته مردم بزرگ ایران نمی دانم.
داوطلب انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: لازم است از ایجاد جو و فضای اطلاعاتی و امنیتی و انسدادهای سیاسی بپرهیزیم تا بتوانیم در راه اجماع ملی، شفاف سازی، روان سازی و انتقال سالم و قانونی قدرت حرکت نماییم. نامزدی من در این انتخابات در امتداد آرمان های مردم، ادای وظیفه و تکلیف در قبال ملت و جریان کلی معتدل و خردگرای اصلاحات است و اما در عین همدلی و هماهنگی آتی با نهاد اجماع ساز، مبتنی برمنافع ملی، در این مقطع بصورت مستقل وارد انتخابات شده ام. چونکه معتقدم جریان اصلاحات حق و وظیفه دارد در هر انتخاباتی با حضور و مشارکت و ثبت نام همه نیروهای واجد شرایط تمایل و آمادگی خودرا برای مشارکت مستقیم در انتخابات و اداره امور کشور به ملت و جهان نشان دهد.

رئوفیان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد
سید ابوالقاسم رئوفیان دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بعد از ثبت نام اظهار داشت:
از آنجایی که من یک فرد تشکیلاتی هستم و ولایت حزبی را قبول دارم زمانی که به من پیشنهاد شد گفتم بعنوان یک فرد نمی توانم تصمیم بگیرم و باید در شورای مرکزی ببرم. از آنجایی که ریاست جمهوری پروژه ملی است، دایره شورای مرکزی برای تصمیم گیری در این ارتباط دایره تنگی است و من این دایره را وسیع تر کردم و از دبیران استانها در ۲۵ استان کشور دعوت کردیم و در هفت جلسه که بصورت برخط انجام شد این مساله بررسی گردید در نهایت با اجماع نظرشان این بود که من ثبت نام کنم وگرنه شخصا خودم تصمیم نگرفتم و این تصمیم حزب بوده است. شعار من هم دست در دست هم برای تامین منافع ملی است نام دولت من دولت عمل گراست که گفت "زعمل کار برآید به سخندانی نیست".


1400/02/25
20:38:06
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها