درباره كامبیز درم بخش

درباره كامبیز درم بخش برتریها: کامبیز درم بخش، طراح و کاریکاتوریست معاصر ایران زمین بشمار می رود که کوله باری از تجربه بر شانه دارد اما همچنان پُرکار است و از خلق و اجرا در کارخانه ایده سازی اش دست نمی کشد. در نگاه او، کاریکاتور کوتاه ترین وسیله پیامرسان جهان است.کامبیز درم بخش همچون نوادر هنرمندی به حساب می آید که در نیم سده، فعالیت هایش بطور مستمر ادامه داشته و دستاوردهای ارزشمندی حاصل این دوره کاری وی است. آنچه در حوزه کاری درم بخش بعنوان یک هنرمند کاریکاتوریست حائز اهمیت می باشد، جنبه شناخت جهانی از آثار اوست. امروزه در هر جای دنیا که صحبت از کاریکاتور باشد، بدون شک نام او با احترام آورده می شود. در عرصه جهانی ارزش های کاری این شخصیت باارزش را می ستایند و بر صدر می نشانند.

درم بخش طراح و کاریکاتوریست ایرانی است. از دید او هنرش ریشه در اعتراض دارد. او با کوله باری از تجربه همچنان ایده پردازی می کند و نسبت به مسایل فرهنگی و اتقاقات روز دنیا کنشگر است. مجموعه کاریکاتور درباره ویروس کرونا و دردسرهایش همچون تازه ترین آثار اوست.سیر رشد و زندگی کامبیز درم بخش

کامبیز درم بخش در هشتم خرداد ۱۳۲۱ خورشیدی در شیراز چشم به جهان گشود. او درباره زندگیش می گوید: «فقط یک سال آن جا بودیم… بزرگ شده تهران هستم، خانه ما در قلب تهران، میدان بهارستان کوچه نظامیه بود. آن موقع تهران واقعا همان جاها بود. لاله زار، منوچهری، نادری و کمی پایین تر مولوی بود و از آن طرف هم حداکثر تا عباس آباد بود. همه چیز آرام بود. آدم هایی که امروز می دیدی را روز گذشته هم می دیدی و همه با هم سلام وعلیک داشتند، کوه های شمرون را شفاف و تمیز می دیدی، این همه ساختمان مانع دید نبود و هر چیزی که آدم احتیاج داشت در دسترس بود.»

از حدود کودکی دست به قلم شد و قصه هنرمندی او با مداد، کاغذ و خطوط گره خورد. در ساختن فانوس و بادبادک های متفاوت و زیبا هم زبانزد بود. به پرواز درآمدن بادبادک ها در آسمان شب، زیباترین شب های تهران را برایش رقم می زد.

کامبیز تحصیلات متوسطه خودرا در هنرستان هنرهای زیبای تهران گذراند. داشتن چندین جایزه جهانی در کارنامه درم بخش سبب شده تا او را بعنوان بزرگترین و برجسته ترین کاریکاتوریست ایرانی بشناسند. تا حالا بیش از ۵۰ نمایشگاه مستقل داخلی و برون مرزی برگزار کرده و تعداد نمایشگاه های جمعی داخلی و خارجی اش از ۱۰۰ گذر کرده است.

درم بخش، هنرمند ایرانی

درم بخش نشان هنرمندی را از پدر دارد. پدرش از اهالی هنر بود، فیلم نامه می نوشت و خودش هم می ساخت. کامبیز تجربه بازی در فیلم پدرش و همینطور تجربه رفتن روی صحنه در تئاتر لاله زار را هم دارد. در دهه ۱۳۳۰ پدرش فیلمی با موضوع وطن دوستی ساخت و خودش هم در آن نقش سرباز وطن را بازی کرد و شهید شد. درم بخش جوان در مسافرت و با کسب تجربه و تولید این آثار، کنار پدر بود و از او هم می آموخت.آغاز به کار، رسانه و مطبوعات

درم بخش پیش از این که پایش به هنرستان برسد، برای مطبوعات مطلب می نوشت و حق التحریر می گرفت. پدر در کنار تمام هنرهایش با اهل ارتباطات و مطبوعات هم سو بود و اینچنین شد که کامبیز نیز از همان صفحات مجله و درکنار تشویق های پدر قد کشید و بالید. آن زمان آدم هایی که دستی بر آتش کاریکاتور داشتند، کم بودند. درم بخش کاریکاتور را با آثار جعفر تجارت چی و کنار دست او مشق کرد.

به مرور چند مجله خارجی هم به دستش رسید که او را به دنیای کاریکاتور و جایی که از آن آمده بود، پرتاب کرد و داستان کاریکاتورهای کامبیز درم بخش از همین جا شروع شد. تا جایی که آثارش رسید به صفحات «سپید و سیاه»؛ مجله معروف آن زمان که باکیفیت هم چاپ می شد. آن روزها همه فکر و ذکرش ایده هایی بود که به خطوط ختم می شد و همین عشق و تلاش بود که او توانست در مجلات دیگر همچون کیهان و تهران مصور و … مطلب بنویسد.سفر به آلمان و جهانی شدن درم بخش

شوق ارائه هنرش به خارج مرزها هم بود، چنانچه در اوایل جوانی به پیشنهاد یکی از دوستانش به آلمان رفت. در ۲ سال نخست اقامتش در آلمان برای تامین مخارجش کارهای دیگر مثل کلیدسازی و گچ کاری هم کرد تا رسید به فروش آثاری که برای دیده شدن آنها آمده بود. ابتکارش برای بازاریابی هنری آثارش ایده ای متفاوت بود که خوب هم جواب داد. حدود ۱۵۰ کاریکاتور با موضوعات جهانی کشید. مباحثی که میان همه آدم های کره زمین درد مشترک بود. کارها را به مطبوعات مطرح آلمان ارائه کرد. چند هفته بیشتر نگذشته بود که مدیران مجلات آلمانی پسند کردند و کارهایش را خریدند. بعد از چند سال اقامت در آلمان سرانجام با تجربه هایی جدید به ایران بازگشت.

سفر و اقامت به آلمان را باز هم در تقدیر درم بخش نوشته بودند. این دفعه اقامتی ۲۲ ساله برایش رقم خورد. جوایز و آثار جهانی کامبیز کم نبود اما یک چیز همیشه دل و جانش را قاب گرفته بود که دست و پایش را برای دوری همیشگی می بست: ایران و حسی به نام دوست داشتنش.نمایشگاه ها و دغدغه های کامبیز درم بخش

درم بخش در چند سال اخیر برای خلق آثار اخیرش به کافه ای در خیابان کریم خان تهران پناه می برد. جای دنجی که بامداد ها محل تولد ایده ها و خلق آثار جدید این هنرمند است. دغدغه هایش همچنان به روز است. برای موضوعات روز، ایده پردازی می کند و طرح می زند. مجموعه آثار درم بخش درباره کرونا دیدنی است و این روزها در شبکه های اجتماعی دست در معرض نگاه مخاطبانش است. گالری ها و نمایشگاه های هنری تعطیل می باشد و از رونق افتاده اما نمایشگاه مجازی آثار کامبیز درم بخش در استودیو تهران برقرار است و بازدیدکننده دارد.مروی بر آثار، جوایز و افتخارات

بدون شرح، مینیاتورهای سیاه، دفتر خاطرات فرشته ها، کتاب کامبیز، المپیک خنده، سمفونی خطوط از کتاب های درم بخش است. او برنده جایزه های مختلفی در بزرگترین و معتبرترین مسابقات بین المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل و یوگسلاوی است. درم بخش در ۱۳۹۳خورشیدی نشان شوالیه را از دولت فرانسه دریافت کرده و در ۱۳۹۷ خورشیدی در مراسم پایانی ششمین «جشنواره بین المللی هنر برای صلح» یکی از چهار هنرمندی بود که نشان عالی «هنر برای صلح» را به خود اختصاص داد. مستند سینمای کاغذی درباره آثار و زندگی کامبیز درم بخش شرح مصوری از زندگی اوست.

آثار درم بخش در موزه های هنرهای معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضدجنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استامبول ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان نگهداری می شود. در کنار این فعالیت ها درم بخش در حوزه تبلیغات تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم هم فعال است و از اواسط دهه ۸۰ وارد انیمیشن سازی هم شده است.منابع:

۱. مجله: بخارا تیر و مرداد ۱۳۸۵ - شماره ۵۳ (‎۲ صفحه - از ۴۱ تا ۴۲ )

۲. مجله: تندیس ۱۴ آبان ۱۳۹۳ - شماره ۲۸۶ (‎۲ صفحه - از ۲۸ تا ۲۹ )منبع:

1400/03/08
11:33:14
5.0 / 5
327
تگهای خبر: پیام رسان , تولید , خرید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها