انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه ها؛

تلاش اصحاب رسانه برای فراهم آوردن بستر مشاركت حداكثری

تلاش اصحاب رسانه برای فراهم آوردن بستر مشاركت حداكثری به گزارش برتریها تنها 19 روز دیگر تا مهم ترین ماراتن سیاسی 1400 که می تواند اوضاع اقتصادی مردم را تغییر دهد، باقی مانده است. برای تحقق این هدف، مردم می بایست با انتخابی آگاهانه، نامزدی اصلح را کلیددار پاستور کنند که بتواند با درایت و اقتدار لازم، تضمین کننده منافع ملی در عرصه جهانی باشد.


شیوع کرونا و رعایت دستورالعمل های بهداشتی هرچه کار را برای مدعیان ریاست جمهوری سخت کرده اما آنها با پناه بردن به فضای مجازی و استفاده از توئیتر و اینستاگرام، برنامه های صدا و سیما، برگزاری نشست های خبری و... شعارهای خودرا به گوش مردم می رسانند و می کوشند تا بستر حضور حداکثری را فراهم آورند. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان میدهد که رسانه های داخلی به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از دید رسانه های اعتدالی، اصلاح طلب و اصولگرا
رسانه اعتدالی خبرآنلاین در شبانه روز گذشته در مطلبی وعده و وعید کاندیداهای ۱۴۰۰ را بررسی و روزنامه ایران در گزارشی برنامه های اجتماعی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را برجسته کرد. همین طور بازتاب سخنان محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در رابطه با حمایت حزب کارگزاران از عبدالناصر همتی پرداخت. رسانه های اصلاح طلب نیز در مطالب و گفت وگوهایی مختلف بر ضرورت اعتمادسازی برای مشارکت حداکثری در انتخابات تاکید نمودند و مشکلات پیش رو در این امر خطیر را مورد بررسی قرار دادند در این خصوص روزنامه آرمان ملی و شرق به ترتیب در تیترهایی با عنوان نتایج مشارکت حداکثری و ظرفیت حضور مردم در آینده کشور؛ بر موضوع جلب مشارکت مردم تاکید نمود. همین طور روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم مظاهر گودرزی؛ سرنوشت جریان های جا مانده از انتخابات۱۴۰۰ را بررسی کرد. دیگر روزنامه ها در گزارش های مختلف به برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری پرداختند همچون روزنامه اعتماد به برنامه آیت الله رییسی و روزنامه ابتکار به بازار داغ وعده های انتخاباتی پرداختند. روزنامه دنیای اقتصاد هم در گزارشی تاثیر انتخابات بر بازار ارز را بررسی کرد. رسانه اصولگرای فارس در تیتری با عنوان مردم بدون توجه به فضاسازی دشمنان داخلی و خارجی در انتخابات شرکت می کنند، سخنان رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی را بازتاب داد. همین طور خبرگزاری تسنیم در مطالب و گفت و گو ها خود به مهم ترین وظایف دولت آینده پرداخت و در تیتری با عنوان هرکس شعار بدهد دولت هیچ کاره است، نشانه بی کفایتی اوست؛ این مساله را مورد توجه قرار داد. رییس جمهور منتخب باید کشور را رو به جلو حرکت دهد از دیگر عناوین مهم خبرگزاری تسنیم بود.

رسانه های اعتدالی
پرداخت وام ۵۰۰ میلیونی و یارانه ۴۵۰ هزار تومانی با کدام منابع؟
خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی به وعده و وعید کاندیداهای ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت:
* دادن شعارهای اقتصادی از طرف نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بخش جدایی ناپذیری از رقابت های انتخاباتی خاصه در ادوار اخیر شده است و در روزهایی که مردم درگیر مشکلات اقتصادی فراوانی هستند، کاندیداهای انتخابات تلاش دارند خودرا شوالیه ای معرفی کنند که برای نجات کشور از بحران های اقتصادی و وضعیت موجود پا به عرصه رقابت گذاشته اند.
*در این میان اما گاها وعده های عجیبی مطرح می شود که چندان با دو دوتا چهارتای اقتصاد ایران همخوانی ندارد.
*یکی از عجیب ترین وعده های انتخابات را محسن رضایی مطرح کرده است. او که برای چهارمین بار ردای کاندیداتوری به تن کرده است، مدعی است که مقرر است با کنار گذاشتن هر ملاحظه ای، اقتصاد و معیشت مردم را نجات دهد.
*رضایی با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشته بود: «به ملت عزیز ایران می گویم که با رای قاطع شما ملت ایران و تشکیل دولت اقدام و تحول، سریعاً با تعیین نرخ و قیمت ترجیحی، معادل چهار میلیارد دلار از محل فروش محصولات نفتی به ثروتمندان و معادل همین مقدار از خرید نهاده های دامی، صرفه جویی خواهیم کرد و با جلوگیری از اتلاف ثروت عمومی و قطع دست ویژه خواران، یارانه را به مبلغ چهارصد و پنجاه هزار تومان ماهانه برای هر فرد، به چهل میلیون نفر از ملت ایران (که درآمد کمتری دارند) واریز خواهیم کرد.
* امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشست خبری که برگزار کرد ادعا نمود که می تواند مشکلات بورس را در ۳ روز حل کند.
*برنامه های انتخاباتی ابراهیم رییسی نیز بیشتر معطوف به ایجاد سازوکارهایی برای افزایش تولید بوده است. او نیز بر این باور است که نزدیک به ۷۰ درصد از ظرفیت هایی که امروز در کشور وجود دارد، اگر فعال بشود به خوبی می توان شاهد رشد اقتصادی و اشتغال سالانه یک میلیون نفری در کشور بود.
*محسن مهرعلیزاده هم همچنان بر افزایش یارانه های نقدی تاکید دارد و سعید جلیلی هم به دنبال مدیریت انرژی در کشور است هم از برنامه هایش برای ساخت مسکن رونمایی کرده است.

برنامه های اجتماعی نامزدان ۱۴۰۰
روزنامه ایران در گزارشی به بررسی برنامه های اجتماعی کاندیداهای ریاست جمهوری پرداخت و نوشت:

*سعید جلیلی در اینستاگرام روبه روی طرفدارانش نشست و از سیاست های دولت فعلی انتقاد نمود. وی در این برنامه که روایت مسکن نام داشت، اظهار داشت که روند هشت سال قبل نشان داد که دولت وظیفه ای جدی در تامین مسکن برای خود قائل نبوده است؛ در صورتیکه یکی از مهم ترین حقوق شهروندی و وظایف قانونی دولت، تامین مسکن مورد نیاز مردم است.
*نگاه فرهنگی محسن رضایی اول از همه به سمت اقوام ایرانی است. او که در اولین گفت وگوی انتخاباتی خود در رسانه ملی به تبیین نگاه فرهنگی دولت «اقدام و تحول» پرداخت، اظهار داشت که اهانت به اقوام ایرانی را بعنوان یک جرم تلقی می کنم و لایحه آنرا به مجلس خواهم فرستاد و همین طور زبان مادری اقوام ایرانی را در مدارس جاری و ساری خواهم ساخت.
*رضایی از قیام فرهنگی و اقتصادی بعنوان یک نیاز یاد کرد و اظهار داشت که بدون آن قادر به سامان دادن پیشرفت در کشور نخواهیم بود. نگاه رضایی به زنان هم قابل تأمل است. او وعده پرداخت حقوق به آنان را داد.

روزنامه همشهری به بازتاب سخنان محمود علیزاده طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در رابطه با حمایت حزب کارگزاران از عبدالناصر همتی پرداخت و نوشت:
* آقای همتی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است و به همین دلیل نمایندگان حزب کارگزاران درحال رایزنی و مذاکره با نهاد اجماع ساز هستند تا آقای همتی را مورد حمایت خود قرار دهند.
*حزب کارگزاران از شروع انتخابات بنا را بر این گذاشته بود تا تصمیم نهاد اجماع ساز را مورد حمایت قرار دهد و تاکید بر این بود حتی اگر همه کاندیداهای اصلاح طلب رد صلاحیت شوند باز هم در انتخابات شرکت خواهیم کرد.
* وضعیت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری از سال ۹۲ که بدتر نیست، در سال ۹۲ صلاحیت آقای هاشمی رد شد اما در سال ۱۴۰۰ صلاحیت آقای جهانگیری تایید نشد.
* در این دوره آقایان همتی و مهرعلیزاده هر دو اصلاح طلب هستند. احتمال می دهم آقای همتی مورد حمایت قرار بگیرد تا اختتام هفته این مساله مشخص خواهد شد.
* آقای رییسی اگر به این اطمینان برسد که رای نمی آورد، حتما از انتخابات کنار خواهد رفت.
* آقای محسن رضایی در این انتخابات از آقای رییسی بهتر است برای اینکه او ۸ سال فرمانده جنگ بوده و دکترای اقتصاد دارد اما آقای رئیسی نه تجربه مدیریت دارد و نه تحصیلات مرتبط و قابل مقایسه با آقای محسن رضایی نیست.

رسانه های اصلاح طلب
پیامدهای مشارکت حداکثری
روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم جلال میرزایی نماینده دهم مجلس منتشر نمود و نوشت:
*در روزهای اخیر شاهد طرح این مساله در سطح مطبوعاتی کشور هستیم که انتخابات در ایران درحال نزدیک شدن به شرایط دو قطبی است. بی شک طرح این مباحث، به گرم شدن تدریجی انتخابات و افزایش حساسیت جامعه و افکار عمومی به انتخابات را سبب می شود.
*صندوق رای بر ظرفیت تحول آفرینی در آینده اقتصادی کشور تاثیر دارد.
* همه تحلیل گران روی اثربخشی صندوق رای بعنوان اقدام مدنی و قانونی شهروندان در تعیین سرنوشت سیاسی خود اجماع دارند. اما امروز صحبت این است که باید مردم را به این باورپذیری سوق داد که رای دادن یک حق عمومی است و هر کسی می تواند از این حق خود برای اثرگذاری به نظام مدیریت و چرخش نخبگان استفاده نماید.
* به تجربه هم دیده شده، حضور مردم معنادار و اثرگذار می باشد. چه این که در سال ۱۳۹۲ کشور با شرایط بن بست گونه در عرصه بین الملل با تحریم های دوره اوباما مواجه بود و آینده اقتصادی کشور در معرض تهدیدهای جدی. در همین سال روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با مشارکت مردم توانست فضای تحریمی کشور را به سمت تعامل و همکاری سوق دهد.
*نباید از این مساله غفلت کرد که کشور قبل از روی کار آمدن دولت روحانی، ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد قرار داشت و دولت تدبیر و امید با توافق برجام، ایران را از ذیل این توافق خارج کرد.
*مشارکت حداکثری در روی کار آمدن دولتی با پشتوانه قوی و با اعتماد به نفس در پیشبرد امور کلان در داخل و خارج از کشور موثر است.
*مقوله مشارکت حداکثری یک امر فقط کمی نیست. در درون این مشارکت، درجه ای از کیفیت نهفته است.
* مشارکت حداکثری ارتقا بخش کیفیت حکمرانی است. تجربه گویای این امر است که دولتی که با مشارکت بالای مردم روی کار آمده، منشا تحولات سرنوشت ساز و تعیین کننده در کشور شده است. عطف به چالش های اساسی در کشور در حوزه داخلی و بین المللی، نیازمند مشارکت بالای مردم هستیم.
*تداوم بیماری کرونا و لطمه های اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن و با اهمیت تر از همه معضل تحریم ها، ضرورت روی کار آمدن دولتی با پشتوانه بالای مردمی برای عبور دادن کشور از این مشکلات را اقتضا می کند.
*تجربه نزدیک انتخابات مجلس که پایین ترین آمار مشارکت در تاریخ ۴۳ ساله، بیان کننده این امر است که مشارکت کمتر، زمینه را برای تنزل جایگاه نهاد مورد نظر و کاهش پرستیژ و اعتبار شان را میان مردم به وجود می آورد. برای همین، باتوجه به جایگاه خطیر ریاست جمهوری در نظام مدیریتی باید همه ظرفیت ها در کشور معطوف به مشارکت حداکثری در کشور شود.

ظرفیت حضور مردم در آینده کشور
روزنامه شرق یادداشتی به قلم ابوالقاسم دلفی سفیر سابق ایران در فرانسه منتشر نمود و نوشت:
* سرانجام بعد از نزدیک به ۱۰ روز بررسی و زیروروکردن پرونده های کاندیداهای آماده برای به دست گرفتن سکان اداره کشور بوسیله حضور مردم در پای صندوق های رأی، شورای محترم نگهبان قانون اساسی، اسامی هفت نفر از بین حدود ۵۰۰ نفر کاندیدای ثبت نام شده در وزارت کشور را واجد کاندیداتوری اعلام نمود و علی الاصول از مردم خواسته است که به یکی از این افراد که ظاهرا شباهت های فکری و جناحی بسیاری با یکدیگر داشته و احراز صلاحیت آنها نیز حداقل برای اکثریت هفت نفره از ۱۲ نفر عضو حقوق دان و فقیه شورای نگهبان محرز شده است، رأی بدهند.
*اینکه در تعاریف مختلف از دموکراسی و آرای مردم موضوع ۵۰ درصد بعلاوه یک رأی، به منزله اکثریت کافی برای برگزیده شدن تلقی شده؛ بدین سبب شورای محترم نگهبان قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران نیز ظاهرا با استناد به این فرض، برای هفت رأی از ۱۲ رأی اعضای شورا برای احراز صلاحیت فردی کاندیداهای ریاست جمهوری کفایت موضوع تلقی می شود که امری پسندیده و مقبول در روندهای مبتنی بر آرای عمومی در دنیا و حضور رأی دهندگان در پای صندوق های رأی است.
*از زمانی که فهرست افراد مورد نظر شورای محترم نگهبان رسما بوسیله وزارت کشور به اطلاع افکار عمومی رسیده است، سؤالات بسیاری برای آحاد ملت، نخبگان، ارباب رسانه، اندیشمندان، جناح های سیاسی با گرایشات متفاوت و بالاخره دوستان و دشمنان کشور و به طورکلی برای همگان به وجود آمده که بنظر می رسد پاسخ گویی و روشنگری در قبال آنها از وظایف مسلم حاکمیتی و تولیدکنندگان این سؤالات در افکار عمومی بوده و امری ضروری و لازم است که تحقق آن از همان گونه ابزاری در روندهای دموکراسی و مردم سالاری است که قبل تر از آن سخن رفت.
* پیش از علنی شدن رسمی اسامی کاندیداهای احراز صلاحیت شده، برخی منابع نزدیک به یک جریان سیاسی و جناحی خاص در کشور، با اطلاع یا بر طبق رویه عمومی اطلاع رسانی در اینگونه موضوعات به فهرست افراد رد صلاحیت و احراز صلاحیت شده دسترسی داشته و آنرا حتی پیش از نهادهای رسمی کشور، علنی کردند که سؤال و پرسش های دیگری را نیز بجای گذاشته است.

سرنوشت جریان های جا مانده از انتخابات۱۴۰۰
روزنامه همدلی یادداشتی به قلم مظاهر گودرزی روزنامه نگار منتشر نمود و نوشت:
*بسیاری دنبال شگفتی انتخابات ریاست جمهوری در مناظره ها یا پای صندوق های رای بودند، اما این شگفتی با بیان نامزدهای نهایی تایید صلاحیت شده خیلی زودتر خودش را نشان داد، جنس این اقدام از نوع تعیین تکلیف بود، همان طورکه خیلی از نخبگان سیاسی را به دو گروه مشخص تقسیم کرد، سبب شد مردم هم به دو گروه مشخص تقسیم شوند.
* آن چه اهمیت دارد تعیین تکلیف مردم و نخبگانی است که شرایط پیش آمده را نه برای کنشگری مناسب می دانند و نه قصد دارند مشارکت فعال در انتخابات داشته باشند. این طیف از جامعه را بطور مشخص با نگاه حداقلی می شود به سه گروه تقسیم کرد.
* اصول گرایان میانه رو چیزی که در سالهای اخیر با عنوان نواصول گرایی در سطح نخبگی اهتمام بر کنشگری در عرصه سیاست داشتند. نماینده این گروه در انتخابات ریاست جمهوری علی لاریجانی بود که از جریان انتخابات کنار گذاشته شد.
* طیف دیگری از اصول گرایی که چند سالی هست با شعارهای عدالت محور اهتمام دارد از این جریان فاصله بگیرد، نماینده این گروه محمود احمدی نژاد است که او هم مانند لاریجانی از انتخابات کنار گذاشته شد.
* حامیان و نخبگان جریان اصلاح طلبی و طیف راست این جریان سیاسی یعنی اعضای حزب کارگزاران سرنوشتی مشابه با دو گروه قبل داشتند.

رییسی و دقیقه ۹۱ انتخابات
روزنامه اعتماد یادداشتی را به قلم جلال میرزایی منتشر نمود و نوشت:
* برخلاف انتظار و آن چه روی کاغذ به نظر می آید، مسیری صعب و دشوار پیش روی اصولگرایان قرار دارد و واقعیت آنست که باوجود دست بالاتری که سیدابراهیم رییسی در انتخابات پیش رو در اختیار دارد اما تحرکات اخیر تعدادی از دیگر گزینه های تاییدصلاحیت شده به ویژه چهره های اصولگرایی که قبل از این از حمایت تمام و کمال از رییسی می گفتند، کنار تنش و اختلافاتی که در ستاد انتخابات کاندیدای اصلی جناح راست و جریان اصولگرا به چشم می آید، می تواند به پاشنه آشیل جریان محافظه کار در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل گشته و مانع از تحقق رویای پاستورنشینی آقایان شود.
* آرام آرام اصولگرایانی که تا قبل از این خودرا حامی انتخاباتی رییسی می خوانده و آمده بودند تا در مناظره ها او را پوشش داده و سپر بلای او باشند، حالا ستاد و تشکیلات خودرا به راه انداخته، شعار خودرا سر می دهند و از دولت داری به شیوه مطلوب خود می گویند.
* در صورتیکه ابتدا تصور می شود که در رقابت میان ۵ کاندیدای اصولگرا و ۲ کاندیدای غیراصلاح طلب حاضر در صحنه، این سیدابراهیم رییسی است که بدون دردسر پیروز خواهد شد، حالا باید با تردید و دست کم احتیاط بیشتر به این معادلات نگریست.
*امروز زاکانی صراحتا از این می گوید که پوششی کسی نیست و قاضی زاده هاشمی نیز ساز خودرا کوک کرده است. آقایان رضایی و جلیلی هم که از ابتدا کمتر حاضر به بیان صریح پشتیبانی از رییسی بودند، حالا هر روز به نحوی تلاش می کنند گلیم خودرا از آب بیرون بکشند.
*آن چه این گزاره درباب ناروشن بودن مسیر پیروزی رییسی را تاحدودی محتمل تر می سازد، ضعف وی در کار تشکیلاتی و ستادی است؛ حال آنکه این فقره ازجمله مهم ترین مسایل در هر کارزار انتخاباتی است. بدین ترتیب درحالی که اساسا همین ضعف در کار ستادی و نیز احتمال ناکامی رییسی در مناظره ها به آن منجر گردید که چهره های دیگر اصولگرا نیز وارد گود شده و او را پوشش دهند، حال که عملا رقیب جدی از اردوگاه اصلاح طلبان مقابل رییسی نیست و این اصولگرایان حضور خودرا از این حیث ناموجه یافته اند.
* باتوجه به نظرسنجی های موجود با وجود تمامی این موارد همچنان رییسی پیروز انتخابات خواهد بود اما آن چه در عین حال باید درنظر داشته باشیم، شرایط خاص سیاست ورزی در ایران و به ویژه روحیات جامعه ایرانی در بزنگاه های انتخاباتی و بطور دقیق تر رفتار انتخاباتی شهروندان ایرانی است. خاصیت جالبی که سبب شده نتیجه انتخابات مختلف در ادوار مختلف در دقیقه ۹۰ تغییر کند و آن چه هیچ کس انتظارش را نمی کشد، جامه عمل بپوشد.


بازار داغ وعده های انتخاباتی
روزنامه ابتکار حواشی انتخابات ۱۴۰۰ را بررسی کرد و نوشت:
*نامزدهای بازمانده از انتخابات ۱۴۰۰ در حالی به دیدار اقوام رفته و یا به دل کوه زدند که رقابت در بین نامزدهای باقی مانده در حد چند نیش و کنایه توئیتری باقی مانده است.
*با شروع پروسه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بااینکه عرصه انتخابات به علت نبود فضای رقابتی کم فروغ است اما اخبار و حواشی پیرامون نامزدهای تایید صلاحیت شده و داوطلبان ردصلاحیت شده در فضای مجازی در جریان است.
* مهرعلیزاده همچنان به دنبال حمایت اصلاح طلبان است، محسن رضایی روی رای قومیت ها و زنان حساب باز کرده و ابراهیم رئیسی به دنبال جلب نظر اهل تسنن است.
*ستاد کاندیدای محسن مهرعلیزاده اعلام نمود که «علی رغم همه محدودیت ها و گلایه ها می توان حماسه ای دیگر از جنس دوم خرداد آفرید و دولت سوم اصلاحات را تشکیل داد.» بنظر می رسد این سخنان در واکنش به جریان اصلاحات و افرادی باشد که مهرعلیزاده را یک اصلاح طلب نمی دانند و تصمیمی برای پشتیبانی از او ندارند. وی در بخش دیگر از سخنانش اظهار داشت: در ۲ یا ۳ ماه اول امیداوریم رشد تورم را متوقف کرده و تا آخر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد از تورم فعلی را که ۴۶ درصد است کاهش دهیم.

*علیرضا زاکانی با اشاره به وعده ارائه یارانه ۴۵۰هزارتومانی به یکی از کاندیداها اظهار داشت: دوران شعار دادن مثل آقای کروبی تمام شده است! چند روز قبل محسن رضایی وعده داده بود به ۴۵ میلیون ایرانی، ۴۵۰ هزار تومان یارانه می دهد.

آقایان وعده هارا ثبت و ضبط می کنیم
روزنامه آفتاب یزد یادداشتی به قلم مجید ابهری منتشر نمود و نوشت:
*در اغلب کشورهایی که انتخابات ریاست جمهوری صورت می گیرد، بیشتر نامزدها در سخنرانی ها و میتینگ های انتخاباتی ضمن بیان نظرات و برنامه ها در مورد حل مشکلات و جبران کاستی ها و کمبود ها، قول هایی می دهند که به «وعده های انتخاباتی» معروف هستند.
*باتوجه به نقاط ضعف دولت های قبلی و کاستی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، این کاندیداها وعده هایی در امتداد تحقق و جبران آنها به مردم می دهند. در بیشتر کشورها همچون وطن عزیز ما شنیدن این وعده ها و به باد سپردن آنها تبدیل به یک مشرب نهادینه سیاسی شده و فردی هم از رای دهندگان پس از اختتام فصل انتخابات از خود و کاندیداها نمی پرسند: «آن وعده ها چه شد و بر سر آن همه قول وقرار چه آمد؟»
*وعده هایی که شنونده را به جزایر قناری وهاوایی می برد و ساعت ها در خلسه فرو می نشاند. حالا اگر بخواهیم از این عزیزان در مورد این وعده و وعیدها سوال نماییم اساسا خواهند فرمود: ما گفتیم شما چرا قبول کردید؟ درست هم می گویند؛ عقل چیز خوبیست و چراغ راه انسان.
* به نامزدهای این دوره عرض می نماییم وعده ها وقول های این آقایان علاوه بر ضبط، صورت جلسه نیز خواهند شد. تا اگر زبانم لال به این وعده ها عمل نشد یا به فراموشی سپرده شدند این اسناد و مدارک جهت یادآوری در رسانه های مکتوب و مجازی منعکس شوند. پس لازم است این عزیزان کاملا مراقب حرف های خود باشند.

جو انتخاباتی در بازار ارز
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به تاثیر انتخابات بر بازار ارز پرداخت و نوشت:
*دلار بیش از ۸۰۰ تومان رشد کرد و به کانال ۲۴هزار تومانی قدم گذاشت. قسمتی از فعالان بازار باور داشتند اخبار و حاشیه های پیرامون انتخابات ریاست جمهوری، ابهام هایی را در ذهن معامله گران به وجود آورده و زمینه ساز ورود تقاضای احتیاطی به بازار شده است.
*ابهام درمورد مذاکرات هسته ای و احتمال عزل همتی دیگر متغیرهای تحریک دلار در نخستین روز هفته بودند.
* تحلیل های متفاوتی درباره دلیلهای رشد یکباره قیمت دلار وجود داشت. دسته ای باور داشتند، دلار در واکنش به حاشیه ها و ابهام های پیرامون انتخابات ریاست جمهوری راه صعودی را در پیش گرفت. این در حالی بود که عده دیگری به دلیلهای بنیادی تری چون بالا ماندن رشد نقدینگی تکیه داشتند.
* تعدادی از فعالان، خبرهای پیرامون مذاکرات هسته ای را در افزایش قیمت دلار موثر دانستند. از دید آنها بازار باتوجه به احتمال لغو تحریم ها در راه کاهشی قرار گرفت، ولی چنین اتفاقی نه فقط رخ نداد که چشم انداز مشخصی نیز درباره احیای برجام وجود ندارد.
*گروهی از فعالان نیز باور دارند، بازار در ماه های پیش به علت محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، با ضعف تقاضا مواجه بود، ولی در هفته های اخیر، کمی تقاضای تجاری در بازار بیشتر شده و همین عامل باعث شده است که بازار از لحاظ بنیادی ظرفیت رشد بیشتری پیدا کند.
*به گفته فعالان، در ایام اخیر شایعات و اخباری در مورد عزل رییس کل بانک مرکزی منتشر گردید. این خبر مورد توجه معامله گران قرار گرفت و به دنبال آن، قسمتی از تقاضای احتیاطی وارد بازار شد. تعدادی از رسانه های خبری عنوان کرده اند که همتی به علت اختلافات انتخاباتی با روحانی ممکنست طی روزهای آتی از بانک مرکزی استعفا بدهد یا از نامزدی ریاست جمهوری کناره گیری کند.

رییسی می ماند و رضایی
خبرگزاری ایسنا به گفت و گو با ابراهیم نکو فعال سیاسی اصلاح طلب درباب ترکیب کاندیداهای موجود پرداخت و آورد:
* اگر اصلاحات دلخوری هایش را از مهرعلی زاده کنار بگذارد می تواند یک تنه با یکسری حربه های تبلیغاتی در مناظرات درخششی داشته باشد.
* در جبهه اصولگرایان یک دیدگاه اصلی وجود دارد؛ البته نقدهایی هم به هم دارند اما آن نقدی نیست که مورد پسند جامعه قرار گیرد. مردم آخر به این نتیجه می رسند همه این کاندیداها در یک مسیر حرکت می کنند. ممکنست گاهی آقای رضایی در حوزه اقتصاد و سیاست چالش هایی با آقای رییسی داشته باشد اما به مرور می شود انتظار داشت آقایان زاکانی، جلیلی و قاضی زاده هاشمی در یک زمانی به نفع آقای رئیسی کنار بکشند و ما در نزدیک روز رای گیری با آقایان رضایی و رئیسی رو به رو می شویم.
*با توجه به تجارب گذشته آقای رضایی حدس بر آنست که او نمی تواند با آقای رئیسی رقابت کند.
*آقای همتی باتوجه به عملکردش در حوزه بانکی و بازار سرمایه با چالش های جدی رو به رو خواهد بود و حرفی برای گفتن نخواهد داشت.
* آقای مهرعلی زاده هم اگر بتواند با چیدمان خاصی و به شرط حمایت اصلاح طلبان در مناظرات اول درخششی داشته باشد، یقینا می تواند پدیده ای باشد. او یکی از مدیران پربار کشور است.

سیره آیت الله هاشمی قهر کردن با صندوق رأی نبود
خبرگزاری ایلنا به گفت و گو با محمد هاشمی عضو هیات موسس حزب کارگزاران سازندگی پرداخت و آورد:
* لزوماً نباید نگاه مردم و شورای نگهبان یکی باشد و این مردم هستند که حرف آخر را می زنند.
* اگر سال ۹۲ هنگامی که مرحوم آیت الله هاشمی رد صلاحیت شدند، بزرگان کشور در آن زمان نسبت به برخی رد صلاحیت ها هشدارهایی را می دادند، امروز دیگر شاهد رد صلاحیت چهره هایی همچون علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری نبودیم.
* نکته مهمی که وجود دارد این است که در منش و سیره آقای هاشمی قهر کردن از صندوق رأی نبود ایشان اگر اتفاقی برایش می افتاد آنرا به فرصت تبدیل می کرد.
* سال ۹۲ هنگامی صلاحیت آقای هاشمی را احراز و تائید نکردند، ایشان آقای روحانی را بیان کرد و یک حماسه صورت گرفت، در حقیقت آقای هاشمی برخلاف اشخاصی که ایشان را احراز صلاحیت نکردند و خواستند که در مدیریت اجرائی کشور بهر دلیلی نقش نداشته باشد، از شرایط به وجود آمده به گونه دیگری استفاده نمود.
* هر نهاد، سازمان و گروهی وظایف و اختیاراتی دارد که برمبنای آنها عمل می کند و تصمیم می گیرد اما دیگران هم به همین دلیلهای وظایفی دارند و حرف خودشان را می زنند و اعتقادم بر این است در این فضا حرف آخر را مردم می زنند.
* اختیار دست مردم است، آنان هستند که حرف آخر را می زنند معتقدم اگر مردم طبق تجاربی که در این ۴۰ سال داشته ایم بگفته مرحوم هاشمی پای صندوق های رأی بیایند و قهر نکنند، اتفاقات به گونه دیگری رقم خواهد خورد.

آقایان سوپر انقلابی، خواهشا بس کنید
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در یادداشتی نوشت:
*افرادی که متاسفانه از سوپر انقلابی ها به حساب می آیند، آمده اند و بی رودربایستی مردم را تحقیر می کنند. از ارزش کم رای مردم می گویند. از مشارکت حداقلی و مزایای آن حرف می زنند. مردم را چونان برده و رعیت به تصویر می کشند. ای وای بر ما، بر همه ما. این است صدای انقلاب اسلامی عزیز ما؟
*واکنش ها پس از اعلام اسامی افراد تایید صلاحیت شده و یا به تعبیری احراز صلاحیت شده طبعا و طبیعتا به جهت ترکیب موجود بسیار زیاد بود. قِسمی از افرادی که واکنش نشان دادند طبق معمول و انتظار از اپوزیسیون و ضد انقلاب های ملعونی بودند که مانند گرگ در تمام این سال ها دنبال فرصت برای حمله به نظام و انقلاب بوده اند.
* قِسم قابل توجهی از افراد در زمره افرادی بودند که قلبشان برای انقلاب و نظام می تپد و برچسب ضد انقلاب به آنها نمی چسبد.
* چه اصولگرا باشی و چه اصلاح طلب باید قانون را فصل الخطاب بدانی و قانون هم این اختیار را به شورای نگهبان داده است.
*شورای نگهبان برمبنای اختیاراتش عده ای را تایید نکرده است که در انتخابات باشند، سلمنا. همه هم پذیرفتیم، اما قرار نیست که شما برادران سوپر انقلابی با چنان سرعت خیره کننده ای به تحقیر مردم بپردازدید. کجا امام و رهبری نقش مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت سیاسی اشان را اینطور تصویر کرده اند که شما این حرف ها را می زنید.

رسانه های اصولگرا
مردم بدون توجه به فضاسازی دشمنان داخلی و خارجی در انتخابات شرکت می کنند
خبرگزاری فارس به گفت و گو با رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی پرداخت و آورد:
* مردم ایران بدون توجه به فضاسازی های دشمنان داخلی و خارجی در انتخابات حضوری پرشور دارند و این دوره نیز همانند انتخابات قبلی بار دیگر ما شاهد حضور چشم گیر مردم در انتخابات خواهیم بود.
* از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا حالا همیشه در بزنگاه ها دشمنان ما چه بوسیله رسانه ها و چه بوسیله عناصر خود در داخل کشور به فضاسازی برای عدم مشارکت مردم در عرصه های مختلف همچون راهپیمایی ۲۲ بهمن، روز قدس، انتخابات و... داشته اند که همیشه مردم ما آنها را ناکام گذاشته اند.
* ما منکر مشکلات معیشتی مردم نیستیم و مشکلات اقتصادی در جامعه به وضوح مشهود است، اما گام اول و مهم برای حل این مشکلات حضور حداکثری در انتخابات و انتخاب فرد اصلح است که البته مردم ما به خوبی این مسأله را می دانند و به آن عمل می کنند.
* مردم ما در این دوره از انتخابات هم بدون توجه به اظهارات دشمنان خارجی و داخلی حضور پرشوری در انتخابات خواهند داشت و بار دیگر با حضور چشمگیرشان در پای صندوق های رأی نقشه دشمنان را نقش بر آب خواهند کرد.
* مردم ما در انتخابات بدون توجه به این که فلان کاندیدا از چه جناح، چه گروه و چه جریانی است، برنامه ها و سوابق کاری وی را مورد ارزیابی قرار می دهند و بدون توجه به دسته بندی های سیاسی و باتوجه به برنامه ها و سوابق کاری افراد به کاندیدا رأی می دهند. پس اینگونه جوسازی ها بر آنها تأثیری ندارد.

هرنامزدی شعار بدهد دولت هیچ کاره است، نشانه بی کفایتی اوست
خبرگزاری مهر به گفت و گو با علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و آورد:
* قبیله گرایی ها، فسادهای بزرگ اقتصادی، تبعیض ها و رانت ها، مسایلی است که در جامعه مشاهده می نماییم. مسایلی که هرکدام سبب رنج و درد تمام مردم است.
* پس از جنگ جهانی دوم تا امروز، جهان آماده نظم پذیری جدید نبوده است و نقش ملت متمدن ایران در این نظم پذیری، بسیار با اهمیت می باشد.
*هیچ گاه از پس از جنگ جهانی دوم تا امروز منطقه ما به این اندازه آماده تحقق اراده ملت ها نبوده و نقش اراده ملت رشید ایران در این بین بسیار تعیین کننده است و هیچگاه ضرورت تغییر به اندازه امروز در داخل کشور مشاهده نمی گردد.
* ما به نقطه ای رسیده ایم که در ابتدای گام دوم انقلاب اسلامی هستیم و باید شعارهای انقلاب را به عینیت برسانیم و ایرانی بعنوان الگو و سرآمد بسازیم.
*امروز شرایط و سختی ها و پلشتی هایی داریم که طاقت مردم را ربوده و لطمه های جدی از قبل آن به سرمایه های اجتماعی ما وارد شده است، پس این شرایط دیگر قابل تحمل نیست.
* ما نیازمند یک تحول بزرگ و همه جانبه و به مدلول دیگر یک انقلاب بزرگ و متحول کننده هستیم. این انقلاب در جهت سازندگی برای تحقق شعارهای انقلاب اسلامی است.
*جمهوری اسلامی باید از آزادی ها صیانت کند و آنرا توسعه دهد و بتواند استقلال برای ما به ارمغان بیاورد و عدالت معنویت را در جامعه ما گسترش دهد.

رییس جمهور منتخب باید کشور را رو به جلو حرکت دهد
خبرگزاری تسنیم به گفت و گو با کیومرث سرمدی نماینده مردم اسدآباد در مجلس پرداخت و آورد:
* خوشبختانه ما توانسته ایم در طول ۴۲ سال قبل با حضور گسترده مردم بصورت میانگین هر سال یک انتخابات را برگزار نماییم، موضوعی که سبب شده دشمنان و افراد بدخواه در داخل و خارج کشور به دنبال تضعیف آن بوده و با ناامید کردن مردم، مشارکت آنها در انتخابات را پایین بیاورند.
*حضور گسترده مردم در عرصه های مختلف سبب ناامید شدن دشمنان شده و همین مساله سبب شده آنها به دنبال تکرار سناریوها و توطئه های خود مقابل ملت ایران باشند.
* وقتی مردم در انتخابات حضوری گسترده پیدا می کنند در عوض از منتخب خود نیز انتظاری داشته و می خواهند که او واقعیت موجود جامعه را پذیرفته و باتوجه به مشکلات موجود راهکارهای مناسب و عملیاتی ارائه دهد تا مشکلات برطرف شوند.
* مردم بااینکه باید در انتخابات آینده در قبال رایی که می دهند پاسخگو باشند اما قبل از آنها فرد منتخب باید پاسخگوی مردم و انتظارات آنها باشد.

روزنامه فرهیختگان به گفت و گو با مرتضی غرقی خبرنگار باسابقه صداوسیما پرداخت و نوشت:
*من آنچه بیان می کنم، فقط مشاهدات عینی و تجربیات کار با همتی است؛ چونکه من به هیچ یک از جریانات سیاسی وابستگی ندارم و آنچه بیان می کنم برداشت شخصی از شخصیت حرفه ای همتی است.
*همتی در دورانی که محمد هاشمی رئیس سازمان صداوسیما بود، معاون سیاسی بود و کار را از خبرنگاری در واحد مرکزی خبر آغاز کرد. پس از آن رئیس اخبار استانها و سپس معاون سیاسی شد. وی در کارش بسیار تسلط داشت و پس از این دوره مدرک دکتری گرفت. وقتی هاشمی از صداوسیما رفت، همتی نیز به بیمه رفت.
*در دورانی که وی معاون سیاسی بود، اتفاقات مهمی رقم خورد. رادیو پیام یکی از ابتکارات همتی بود که توسط عبدالرشیدی افتتاح شد و بُعد خبررسانی رادیو را گسترده تر و به روز کرد. در آن زمان فقط در دو بخش ۲۱ و ۱۴ بخش خبری داشتیم و برای مردم بخش های ۲۲ و ۱۲ جا نیفتاده بود. در بخش تلویزیون هم حرکت هایی صورت گرفت و او نوآوری های خاص خودرا داشت.
*نگاه همتی یک نگاه مذهبی روشنفکرانه است؛ یعنی در عین حال که اعتقادات شخصی خودرا دارد هیچگاه گرفتار جمود فکری نشد، درحالی که تعدادی از افراد باتوجه به شرایط روز حرف هایی بیان می کنند که خودشان هم باور ندارند، اما همتی باور یا تجربه عملیاتی برای حرف هایی که بیان می کرد، داشت.
* تجربه ای که ایشان در زمینه اقتصاد دارد، مدرک اقتصادیست و مدتی نیز در بیمه مرکزی بوده. بنظر می رسد ایشان در مدیریت بانک مرکزی حرکت نسنجیده ای انجام نداده و ازسوی دیگر می توان گفت او از نیروهای جوان در این حوزه است که پختگی لازم را دارد.

محسن رضایی؛ جنگ، مصلحت، انتخابات
روزنامه رسالت به بررسی سوابق کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و نوشت:
*محسن سبزوار رضایی میرقائد مشهور به محسن رضایی در شهریورماه سال ۱۳۳۳ به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه را در مسجدسلیمان گذراند و بعد وارد هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران در اهواز شد.
* رضایی در سال ۱۳۵۳ در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت تهران پذیرفته شد. وی در همان سال در بخش مهندسی طراحی پایه کارخانجات ارج و ایران تایر، مشغول به کار شد. اما رضایی همزمان با تحصیل، مبارزات خودرا مقابل رژیم پهلوی نیز شروع کرد و در همان سال ها به وسیله ساواک بازداشت هم شد.
* در سال ۱۳۵۸ بود که به پیشنهاد شهید مرتضی مطهری، هفت گروه مسلح مسلمان با یکدیگر ادغام شدند و دراین بین محسن رضایی از جانب گروه منصورون به عضویت شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درآمد.
*پس از پیروزی انقلاب اسلامی، محسن رضایی در بهار سال ۱۳۵۸ با حمایت حضرت امام خمینی (ره)، واحد اطلاعات و بررسی های سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ایجاد کرد و همین طور به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد.
* رضایی در دوره جنگ تحمیلی بعنوان فرمانده سپاه، خدمات بهادار ای از خود نشان داد و عملیات های بسیاری را مدیریت کرد. ازجمله آن عملیات های بزرگ، می توان به سال دوم جنگ تحمیلی اشاره نمود. در آن زمان، ایران در چهار عملیات پی درپی در عملیات های طریق القدس، ثامن الائمه، فتح المبین و بیت المقدس توانست بخش قابل توجهی از اراضی اشغال شده را آزاد و به مرزهای بین المللی برسد.منبع:

1400/03/09
21:14:01
5.0 / 5
331
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها