انتخابات ۱۴۰۰ در رسانه ها؛

شروع مناظرات با وعده های اقتصادی نامزدها

شروع مناظرات با وعده های اقتصادی نامزدها اولین مناظره زنده تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور هفت کاندیدای تایید صلاحیت شده برگزار شد، یکی از مهم ترین بخش های این مناظره مسایل و چالش های پیش رو اقتصاد بود که نامزدها در این حوزه به ارائه برنامه خود پرداختند.


دشمنان می دانند، اقتدار و قدرت نظام اسلامی، همین حضور و حمایت های مردم است و اگر اتفاقی بیافتد که معلوم شود، مردم طرفدار انقلاب و نظام نیستند، ضربه بزرگی به نظام وارد می شود و دشمن هم همین را می خواهد که آبروی نظام از بین برود و بگویند مردم دیگر تمایلی به نظام ندارند، ازاین رو تلاش می کنند که مردم را از حضور در انتخابات دلسرد کنند. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان داده است که رسانه های داخلی به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه های اعتدالی، اصلاح طلب و اصولگرا
رسانه اعتدالی خبرآنلاین در شبانه روز گذشته در مطلبی به تحلیل سخنان کاندیداهای انتخابات پرداخت و پایگاه خبر تحلیلی انتخاب سخنان کاندیداهای انتخابات در نخستین مناظره را بررسی کرد. رسانه های اصلاح طلب هم در مطالب و گفت وگوهایی مختلف بر لزوم اعتمادسازی برای مشارکت حداکثری در انتخابات تاکید نمودند و مشکلات پیش رو در این امر خطیر را مورد بررسی قرار دادند در این خصوص پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در تیتری با عنوان این مناظره کمکی به افزایش مشارکت نکرد، لزوم جلب مشارکت مردم را بازتاب داد. دیگر روزنامه ها در گزارش های مختلف به برنامه ها و وعده های بدون پشتوانه کاندیداهای ریاست جمهوری پرداختند. برای نمونه خبرگزاری ایسنا و برنا به ترتیب در تیترهایی با عنوان وعده های اقتصادی کاندیداها مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد و کاندیدا را آنقدر بالا نبرند که پس از سایه آن بترسند، این مورد را بررسی کردند. رسانه اصولگرای فارس در تیتری با عنوان «متلک گویی و افترا زنی برخی کاندیداها در مناظره انتخاباتی به جای پاسخگویی به مردم» سخنان احمد راستینه نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی را بررسی کرد. همینطور دیگر خبرگزاری این جریان همچون مهر در مطالب و گفت وگوهای خود بر ضرورت مشارکت حداکثری مردم و توجه به این مهم را بازتاب دادند.

رسانه های اعتدالی
حمله به همتی در مناظره غیرمنصفانه اما قابل پیشبینی بود
خبرگزاری خبرآنلاین به گفتگو با حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران پرداخت و آورد:
* نمی توان انتظاری از هیجانی بودن این مناظرات داشت چونکه با این آرایش صحنه که نمی توان معجزه رخ دهد.
*این مناظره مشتی از یک خروار و مشکلاتی که در این انتخابات با آن مواجه هستیم، بود.
* انتخابات پیش رو هم از جهت شور و اشتیاق حضور مردم و هم از جهت حضور کاندیداهایی در تراز مردم ایران (ضمن احترام به همه کاندیداهای حاضر در این انتخابات) با ضعف های اساسی روبرو است.
* این مناظره تمام جلوه های ضعیف و غیرقابل قبول این انتخابات را به نمایش گذاشت.
* ایراد بعدی این مناظره این بود که کاندیداها به دولت حمله می کردند در حالیکه هیچ یک از دولتمردان آقای دکتر روحانی در آن صحنه حاضر نبودند. اگر می خواستند پاسخی بشنوند باید کرسی مخصوصی برای دولت طراحی می کردند تا دولت بتواند از خودش دفاع کند این نکته هم از ضعف های اساسی کار بود.
* آقای همتی هم مورد حمله قابل پیشبینی اما غیرمنصفانه ای قرار گرفت به جای این که بتواند راهکارهای عالمانه خویش را در اقتصاد ایران ارائه کند مجبور شد به تهاجمات چندنفره پاسخ بدهد از نگاه بنده در این بخش توانست جسارت های خودش را نشان دهد.
*اساسا طراحی این مناظره در چارچوب فرصت های دو، سه و چهار دقیقه ای اشتباه بود به بیانی حداقل در بخش اول باید به هر کاندیدایی وقت می دادند که در ابتدا اظهاراتش را مطرح کند و خویش را معرفی کنند.

این چهار کاندیدا نامزد پوششی رییسی هستند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به انعکاس سخنان کاندیداهای انتخابات در نخستین مناظره آنها پرداخت و آورد:
* مبحث موانع تولید از مسایل مهم می باشد که امروز تولیدکنندگان ما با آن مواجهند موانع تولید کاری کرده که تولید کنندگانی که با اندیشه و انگیزه در حوزه تولید حضور بهم رساندند تولیدشان گرفتار مشکل شده است برای اینکه تولید رونق پیدا کند باید برای تولید جذابیت ایجاد نماییم و از آن طرف جذابیت امور اقتصادی غیرمولد را بکاهیم.
* اینکه نقدینگی یا پول ها به طرف ارز و طلا و زمین و امور غیر مولد باید جاذبه اش از دست برود، این احتیاج به سازو کار دارد.
*این که می گوییم جذابیت نداشته باشد این جذابیت نداشتن به این معنا نیست که از فردا مانع شویم بلکه باید کاری نماییم سازو کارها برای کارهای غیر مولد و کاستن از مالیات هایی که تولیدکنندگان تولید خویش را انجام می دهند صورت گیرد.
* اگر ۲۵ درصد مالیات برای تولید گذاشتیم باید با شیب ملایم به میزان پایین تری برسانیم که به میزان ۱۰ درصدی برسد.
*برای حل مسئله تولید باید در عمل کاری نماییم که تولید کننده مشکل نداشته باشد.
*صدور برخی مجوزها برای تولید کننده مشکل است. باید سازو کاری داشته باشد. این سازو کارها که به صورت مجوزهاست باید پسینی باشد نه پیشینی تا وقتی که بتواند تولید کننده را موفق کند کاری باید بکنیم که مسئله قاچاق از موانع جدی تولید به حداقل برسد و نقدینگی باید به سمت تولید برود.

رسانه های اصلاح طلب
وعده های اقتصادی کاندیداها مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد
خبرگزاری ایسنا به گفتگو با حجت الاسلام سید کاظم موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پرداخت و آورد:
* ما باید کاری نماییم که انتخابات پرشور برگزار گردد چون که خواسته رهبری معظم انقلاب متدینین، خانواده های شاهد، جانباز، ایثارگر، آزاده و کل ملت ایران همین است.
*اگر مشارکت بالا برود امید دشمن هم به یاس و ناامیدی تبدیل خواهد شد.
* هرکدام از کاندیداها وعده هایی داده اند از افزایش یارانه نقدی گرفته تا اقتصاد آنچنانی و مبارزه با فساد، طبیعتا ما نیازمند انتخاب فردی جامع بعنوان رئیس جمهور هستیم که هم در حوزه فساد زدایی و هم تقویت اقتصاد، زیرساخت های کشور، حوزه های، پولی و بانکی، نفت، میعانات و معادن تخصص داشته باشد یا اگر تخصص ندارد کارشناسان و مشاورین خبره ای را برای خود انتخاب کنند.
* مشکل امروز ما معیشت، اشتغال و بهم ریختن بازار بورس است و رئیس جمهور باید ظرفیت جمع و جور کردن این مسایل را داشته باشد.
* نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که همه آنها افراد فرهیخته ای هستند باید دقت و توجه لازم را داشته باشند بخصوص افرادی که پیشکسوت و پیش قراول هستند توجه شان به این مورد باشد که ما در سال چهل و دوم انقلاب هستیم و در گام دوم انقلاب باید حضور جوانان در سیستم اجرایی کشور را در نظر بگیریم، نخبگان و صنعتگران را مورد توجه قرار دهیم، کیفیت صنعت داخلی را بالا ببریم و اقتصاد مقاومتی را تقویت نماییم که احتیاج به بیرون نداشته باشیم.

مناظره فرصت خوبی است که نشان دهد برخی ها تغییر عقیده داده اند
خبرگزاری ایلنا به گفتگو با علی محمد حاضری فعال سیاسی اصلاح طلب پرداخت و آورد:
* مناظرات برای جامعه ما یک فرصت است تا ببینند همه آنچه را که نیروهای تحول خواه مطرح می کردند و تابحال در مقابلش مقاومت می کردند هم اکنون برای جلب رای مردم فراموش کرده اند که خلاف نظر و عقیده شان است.
* در مورد آقای زاکانی اگر یک سطر کارنامه ای از ایشان در پشتیبانی از برجام فردی برایمان بیاورد ما آنرا قیمت گذاری می نماییم و با قیمت بالا خریداری خواهیم کرد. این اشخاص در سابقه و ایده های شان جز کارشکنی در مقابل برجام نبوده است و اتفاقاً نماد مقابله به معنای کوشش برای فروپاشی و سنگ اندازی در راه تحقق برجام بوده اند.
* مسئله مهم در این میان این است که خیلی ها مانند جلیلی هنگامی که می فهمند مطلوبیت ها و انتظارات مردم چیست مواضعی همسو با آنها اتخاذ می کنند که اشتباه می کنند چونکه مردم حافظه تاریخی شان را از دست نداده اند.
* سوابق، گرایش های قبلی و جوهره وجودی که این افراد را می سازند که تغییر نمی کند! این افراد قرار نیست یک شبه عوض شده باشند آنها همان هایی هستند که طی چند دهه مواضع گذشته شان نشان داده اند و شاکله اصلی شان همان است که بوده؛ بنابراین اشتباهی که دارند این است که فکر می کنند مردم حافظه تاریخی شان را از دست داده اند و می توانند با این نوع عملکردها و ادعاها مردم را فریب دهند!
*مهم این است که مجموعه این انتخابات با همه مهندسی هایی که انجام شد یک رقابتی برای موضوعات و مباحثی است که تابحال جریان اصولگرایی آنها را نفی کرده و مطرح شدن باردیگر آنها در جامعه سبب می شود افراد این جریان هرکدام شان روی دست یکدیگر بلند شوند برای اینکه چیزی را بگویند.
* مناظرات برای جامعه ما یک فرصت است تا ببینند همه آنچه را که نیروهای تحول خواه مطرح کرده و تابحال در مقابلش مقاومت می کردند هم اکنون برای جلب رای مردم ادعاها را مطرح می کنند که خلاف نظر و عقیده شان است.

کاندیدا را آنقدر بالا نبرند که پس از سایه آن بترسند
خبرگزاری برنا به گفتگو با حجت الاسلام مهدی شیخ»، نماینده مردم تهران در مجلس دهم، پرداخت و آورد:
*مجلس یک هویت و ریاست جمهوری هم یک هویتی دارد، در این که این دو با هم تعامل دارند و تعاملشان اجتناب ناپذیر است شکی نیست این تعامل دراین زمینه هاست که مثلا مجلس و دولت مکمل یکدیگر در کار هستند.
*بودجه دولت را مجلس تصویب می کند، مجلس نظارت بر وزرا و تایید صلاحیت وزرا را انجام می دهد و مکمل یکدیگر هستند.
* این که نمایندگان دغدغه قوه اجرایی را داشته باشند طبیعی است و با آن درگیر هستند ولی بستگی به عملکرد و حواشی دارد و این کار احتیاج به ظرافت دارد. این که مثلا اگر من نماینده مجلس از یک کاندیدا خاصی حمایت می کنم این حمایت نباید افراطی باشد.
* یکی از مواردی که باید در حمایت نمایندگان از رئیس جمهور رعایت شود این است که، فاصله طبیعی حفظ شود. طوری نباشد که طرف را آنقدر بالا ببرند و بزرگ کنند که بعد خودشان از سایه او بترسند و نتوانند اقدامی ضد او کنند.
* حب در انسان ها اثرگذار است این که ما از نماینده ای افراطی حمایت نماییم یعنی فراتر از آنچه که مصلحت هست و قانون به ما اجازه می دهد درست نیست.

آیا نامزدهای اصولگرا به نفع رییسی کنار می روند؟
پایگاه خبری تحلیلی فرارو به گفتگو با ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا پرداخت و آورد:
* برخی از ناظران سیاسی معتقدند که امکان دارد اتفاقی که در سالهای ۷۶، ۸۴ یا حتی ۹۲ افتاد و در آن دوره ها نامزدی که شانس کمتری داشت از لحاظ دید کلی و تبلیغاتی که وجود داشت به ریاست جمهوری دست یافت، در این دوره هم همان اتفاق امکان دارد رخ دهد، بنظر می رسد به سبب فضای سردی که در انتخابات وجود دارد این احتمال خیلی اندک است.
* در دوره های گذشته به سبب شور و هیجانی که فضای انتخاباتی داشت، این شور انتخاباتی می توانست به سمت هر یک از نامزدها میل پیدا کند.
*این دوره به سبب فضای سردی که وجود دارد میزان مشارکت بسیار کمتر از دوره های گذشته خواهد بود و بنا بر این این که تغییر محسوسی در پیشبینی ها صورت گیرد، خیلی کم است.
* برخلاف خیلی از کارشناسان که همه چیز را صددرصد تمام شده به نفع ابراهیم رئیسی می دانند، بنده چنین استنباطی ندارم، به هر حال امکان دارد اتفاقاتی در این زمان باقی مانده و بخصوص در مناظرات رخ دهد و ورق کار برگردد.
* این که از هم اکنون بخواهیم به صورت صددرصد آقای رئیسی را رئیس جمهور بدانیم به نظر من این کار غلطی است، بلکه باید فضا را به خوبی رصد کرد چون که در انتخابات گذشته در ایام آخر اتفاقاتی رخ داد که باعث، اتقاق افتادن شگفتی های قابل توجهی شد.
* هیچ تضمینی وجود ندارد که در هر شرایطی آقای رئیسی به ریاست جمهوری نائل شود، ازاین رو باید هر احتمالی را در نظر گرفت، اما همان گونه که عرض کردم احتمال تغییر در وضعیت نامزدها به مانند دوره های گذشته بسیار کمتر است به سبب فضای سردی که وجود دارد و همینطور مشارکت پایینی که رخ خواهد داد.

این مناظره کمکی به افزایش مشارکت نکرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز به گفتگو با محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح طلب پرداخت و آورد:
*برخی چهره ها که توقع می رفت، فعال تر شرکت نمایند، ندرخشیدند و برخی که خیلی در اعداد افراد رای آور نبودند یا کاندیدای مشخص یک جناح نبودند، خوب درخشیدند.
*اولین مناظره انتخاباتی با واکنش های متفاوتی همراه بود اما بعضی از سیاسیون معتقدند که تأثیر چندانی در افزایش مشارکت نخواهد داشت.
* «محور مناظره امروز اقتصادی بود اما از آنجایی که هر نامزدی وقت اندک و محدودی داشت نمی شد که زیربنایی به موضوعات اقتصادی پرداخته شود بنابراین همه مباحث اقتصادی نیمه کاره عنوان شد.»* در بحث های تهاجمی که اول مناظره شکل گرفت، فضا قدری انتخاباتی شد و اگر ادامه پیدا می کرد، می توانست به افزایش مشارکت کمک نماید.
* به نظر من از این پس مسایلی که در حوزه های فرهنگی و سیاسی مطرح می شود، می تواند تعیین کننده باشد.
* تصور نمی کنم که این مناظره به مشارکت کمک زیادی کرده باشد امیدوارم که مناظرات بعدی با حرف های جدی تری همراه باشد و نتیجه این باشد که مجموعه قهر کرده با صندوق رای، تجدید نظر کنند.

رسانه های اصولگرا
متلک گویی و افترا زنی برخی کاندیداها در مناظره انتخاباتی به جای پاسخگویی به مردم
خبرگزاری فارس به گفتگو با احمد راستینه نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی پرداخت و آورد:
* برخی از کاندیداها به جای پاسخگویی به مردم به متلک گویی و افترا زنی به دیگران روی آوردند.
*در نخستین مناظره انتخابات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این مسئله پیشبینی می شد و محتمل بود که برخی از کاندیداها به جای این که برنامه خویش را ارائه دهند و از کارنامه عملکردی خودشان دفاع کنند با توجه به این که عملکردشان در بین مردم کاملاً شفاف و روشن بود برای عبور از پاسخگویی به متلک گویی و تهمت روی آوردند.
* این کاندیداها فضای تهمت زنی در عرصه سیاسی را که یادگار اسلاف جریان های سیاسی آنها است یک مرتبه دیگر تکرار کردند.
* اسلاف سیاسی اصلاح طلبان در دوره های گذشته نشان دادند هیچ گاه با برنامه و مسئله محور با مردم صحبت نکردند و به جای پرداخت به راهکارهای حل مسایل مردم بخصوص در حوزه اقتصادی به دوگانه سازی های دروغین و کاذب روی آوردند و تلاش کردند در یک فضای غیرواقعی و فضای احساسی کارنامه غیرقابل قبول خویش را بپوشانند.

خبرگزاری مهر به گفتگو با جواد عامری دبیرکل جمعیت ایثارگران پرداخت و آورد:
* آنهایی که به هیچ دینی هم معتقد نیستند به این مورد باور دارند فردی که وعده غیرواقعی می دهد به شکلی مردم را گول زده و غش در معامله می کند.
* وعده های بدون پشتوانه ندهند، چونکه اگر این وعده ها عملی نشود، باعث دلسردی در بین مردم خواهد شد.
* این که فردی وعده ای می دهد و آن وعده محقق نمی گردد، به کل نظام صدمه می زند و مردم را نسبت به کل نظام بدبین می کند. بخصوص اگر این فرد رئیس جمهور باشد که مسوول اصلی اجراییات کشور است.
* یک عده به جهت اینکه به قدرت برسند به هر قیمتی می کوشند با وعده های خود مردم را جذب کنند.
*ما در دوران روحانی دیدیم وعده های صد روزه برای حل مشکلات داد که به هیچکدام عمل نکرد و نه تنها به این وعده ها عمل نکرد بلکه هر روز وعده های جدیدتری داد.
* بهترین کار به جهت اینکه بفهمیم سخنان و وعده هایی که افراد می دهند، قابل تحقق است یا خیر، باید به عملکرد و سابقه آنها دقت کنیم و ببینیم آیا در مسئولیت هایی که داشته اند و به قول هایی که در گذشته داده اند عمل کرده اند.
* یکی دیگر از روش هایی که میتوان برای شناخت بهتر از نامزدها از آن بهره برد توجه به این مورد است که این فرد خویش را منتسب به چه جریان و تفکری می داند.

رضایی یا کنار می رود یا رای مردم کنارش می زند
باشگاه خبرنگاران جوان به گفتگو با مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی پرداخت و آورد:
*محسن رضایی امکان دارد کناره گیری کند، اما اگر کناره گیری هم نکند آرای مردم رضایی را کنار خواهد زد.
* انتخابات حضور متنوع افراد است، نظرات و دیدگاه های مختلفی را می توانند بیان کنند و محسن رضایی هم نظرات خویش را بیان می کند، که مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
* هم اکنون مردم به دنبال برنامه، کارنامه، کارآمدی و عملیات میدانی نامزدها هستند و نامزدی را می بینند که برنامه داشته باشد و به برنامه ها عمل کند.
*دقت مردم بالاست چونکه مردم علاوه بر این که به برنامه ها توجه می کنند به این هم توجه می کنند که نامزد مربوطه قبل از آن چه قدر به حرف های خود عمل کرده است و مناظره ها برنامه های افراد را نشان داده است.
* برخوردهای غیر اخلاقی که در دوره های قبل هم اتفاق می افتاد مانند متلک گویی ها و... دیگر رای آور نیست، افراد می توانند برنامه های یکدیگر را نقد کنند و یا بگویند که برنامه خوب است، اما در توانایی اجرایش را ندارید در این حدود نقد نامزدها بر یکدیگر خوب است.
* محسن رضایی در دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت کرده و سبد رای بالایی نداشته است، حتی در این دوره هم بر اساس نظرسنجی ها صورت گرفته یک دهم رئیسی هم رای ندارد، در کل رضایی امکان دارد خود کناره گیری کند، اما اگر کناره گیری هم نکند آرای مردم و صندوق های انتخابات رضایی را کنار خواهند زد.منبع:

1400/03/16
16:06:24
5.0 / 5
360
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها