عدم تصویب FATF مانع بازگشت سرمایه كشور شد

عدم تصویب FATF مانع بازگشت سرمایه كشور شد به گزارش برتریها روزنامه آرمان ملی در گفت وگویی آورد: لوایح FATF هم مسئله ای است که باید به آن توجه گردد. دو لایحه به صورت کامل در ایران پذیرفته شدند و دو لایحه دیگر هم مورد تایید مجلس قرار گرفت اما همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف است.


روزنامه آرمان ملی ۱۷ خرداد به گفتگو با سیدجلال ساداتیان سفیر پیشین ایران در بریتانیا پرداخت و نوشت: تحریم هایی که نتایج فعالیتهای ترامپ در ۴ سال گذشته بوده، فشار زیادی به کشور و دولت ایران وارد کرده است. این اقدامات غیرقانونی بوده و تحریم های در رابطه با برجام هیچ کدام به تصویب کنگره آمریکا نرسیده است. از طرفی تحریم هایی که ضد ایران به صورت قانونی وضع کرده اند در ارتباط با مسائل حقوقی و دفاعی ایران است و ارتباطی با برجام ندارد. نباید فراموش کرد زمانی که برجام برداشته شد تا یک سال و چند ماه شاهد لغو تحریم ها و اثرات مثبت آن بودیم تا زمانی که دونالد ترامپ بر سر کار آمد. همچون تحریم های دوره ترامپ، تحریم های بانکی است که بر کشورمان فشار زیادی وارد کرد و بانکهای سایر کشورها به باعث آن با ایران همکاری نکردند. تحریم های ثانویه سبب شده بود همکاران ایران در عرصه مالی هم تنبیه شوند. حتی همسایگان ایران در این حوزه نمی توانستند با ایران همکاری کنند و این نشان از تحریم سنگین ترامپ ضد ایران بود که عملا دست دولت را به صورت کامل بسته بود.

چه عوامل دیگری باعث سخت تر شدن شرایط و تحریم ها شد؟ ... فارغ از این که ارجاع این لوایح به مجمع کار درستی بوده یا خیر اما تعداد بیشتری از اعضای مجمع با این استدلال که این لوایح ایران را محدود می کند، به آن رای منفی دادند. کارشناسان در این حوزه ورود و تاکید نمودند که اگر تحریم ها ضد ایران برداشته شود، ما به واسطه عدم تصویب FATF با مشکل مواجه خواهیم شد. مصداق بارز آن پول های زیادی است که امروز باید از کره جنوبی و عراق به ایران برگردد اما به بهانه عدم تصویب این لوایح همکاری صورت نمی گیرد. این لوایح یک مبحث مجزا از تحریم هاست اما تاثیرات متقابل بر هم دارند. اگر بزودی در وین مذاکرات به نتیجه برسد و تحریم ها لغو شود عدم تصویب لوایح باز هم یک مانع است و به همین علت مشخصا FATF بر مسائل اقتصادی کشور اثرگذار است.

رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و بعضی از اعضای تشخیص مصلحت نظام بر اهمیت تصویب FATF تاکید کرده اند و تصویب آنرا لزوم می دانند. باید دید با مثبت شدن مذاکرات وین مبحث FATF در کشور هم حل می شود یا نه؟ این نگاه خوشبینانه وجود دارد که همزمان با به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، سازوکار FATF هم در کشور تصویب شود تا ما بتوانیم از مزایای برجام به نحو کامل تری استفاده نماییم. البته این نگاه هم وجود دارد که مذاکرات وین به نتیجه برسد ولی همچنان FATF در کشور تصویب نشود و تصمیم گیری در مورد آن به ماه های بعد موکول گردد. نگاه بدبینانه هم این است که مذاکرات در وین به نتیجه نرسد و مبحث FATF هم در کشور به نتیجه نرسد.

همواره به دولت به دلیل عدم همکاری اقتصادی با همسایگان انتقاد می شد. عدم تصویب FATF تا چه میزان دست دولت را برای همکاری با همسایگان مسدود کرد؟
ایران در یک نمونه مشخص میزان زیادی برق به عراق صادر کرده است و امروز عراق نمی تواند پول های ایران را به بهانه تحریم و عدم تصویب FATF به ایران بازگرداند. مشخصا تأثیر گذاشته و این مانع برای همکاری با سایر کشورها هم وجود داشت. همین مساله سبب شده تهاتر در دستور کار قرار گیرد که مشخصا پاسخگوی مسائل اقتصادی کشور نیست. کشورها عنوان کرده اند که حتی اگر تحریم ها برداشته شود باید فکری به حال این که ایران در فهرست سیاه مبادلات مالی قرار گرفته است هم شود.

امروز ایران تبادلاتی با افغانستان در حوزه سوخت دارد که به سختی از راه صرافی ها پول هایی وارد کشور می شود اما کشورهایی همچون ترکیه، امارات و ترکمنستان و سایر همسایگان امروز نمی توانند با ایران همکاری مالی داشته باشند و باید هر چه زودتر فکری برای مرتفع ساختن موانع شود.منبع:

1400/03/17
13:32:55
5.0 / 5
327
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها