از نامزدهای انتخاباتی چه خبر؟

نگاه تیزبین مردم در انتظار مناظره دوم

نگاه تیزبین مردم در انتظار مناظره دوم به گزارش برتریها امروز دومین مناظره رسمی نامزدها برگزار می شود. تجربه مناظره نخست نشان داد که برگزاری آن، پاسخگوی انتظار و خواسته مردم نبود، ایرادی که می توانست با طراحی و اجرای کارشناسی شده، هم پاسخ دقیق نامزدان را به همراه داشته باشد و هم بستر را برای سنجش مردم مهیا سازد.۱۰ روز بیشتر تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده و با مشخص شدن اسامی نامزدهای قطعی این دوره از انتخابات، عرصه رقابت این افراد مهیا شده است تا با ارائه برنامه های خود، ضمن تشویق مردم به حضور گسترده در پای صندوق های رای، امکان انتخابی شایسته را هم فراهم نمایند. گفتنی است انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به همراه ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ۲۸ خردادماه به صورت همزمان برگزار می گردد.

از این رو با عنایت به تأثیر ترکیب، تعدد و چینش نامزدهای انتخاباتی در مسایلی چون راهبردها و تاکتیک های انتخاباتی جریان های سیاسی، کیفیت برگزاری انتخابات، میزان مشارکت و... رصد موضع گیری ها و اظهارنظرهای نامزدهای انتخابات، مورد توجه ناظران است. در ادامه به مهم ترین اظهارنظرهای نامزدهای انتخابی در ۲۴ ساعت گذشته پرداخته شده است.رشد اقتصادی سالانه کشور باید پنج درصد شود

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در برنامه رسانه ای اظهار داشت: ما چاره ای نداریم که رشد اقتصادی سالانه را به بالای ۵ درصد برسانیم تا از این بحران اقتصادی خارج شویم. ۲۶ سال است که میانگین رشد اقتصادی سالانه ۱.۵ درصد بوده است و اگر بخواهیم تا مشکل اشتغال و درآمد و توانمندسازی مردم را حل نماییم لازم است تا تمامی عوامل لازم برای افزایش رشد اقتصادی را به کار گیریم. دولت باید فقط در زیرساخت ها سرمایه گزاری نموده و با بهبود فضای کسب و کار، مشارکت بخش خصوصی را تشویق و تسهیل کند. باید بر صنایع متوسط و کوچک اتکا کرد و علاوه بر این رشد را در کل کشور توزیع کرد. سیاست پولی هم باید ثبات زا بوده و اقتصاد را پیشبینی پذیر کند.

همتی تصریح کرد: در کشور تعارض منافع وجود داشته و شفافیت وجود ندارد. رانت خوار در کشور زیاد است و نمی گذارند تا تولید راه بیفتد. رانت خواران، دلالان، قاچاقچیان و کاسبان تحریم گروه های ذی نفعی هستند که بر اقتصاد کشور چنبره زده و اجازه نمی دهند تولید در کشور شکل بگیرد. کاسبان تحریم اجازه نمی دهند که تحریم رفع گردد. در سال ۲۰ درصد هزینه تحریم پرداخت می نماییم. در سال ۹۹ میزان تجارت خارجی کشور ۸۰ میلیارد دلار بود که ۱۶ میلیارد دلار هزینه تحریم شد. این ۱۶ میلیارد دلار که ۸-۷ برابر یارانه پرداختی به مردم است، به جیب چه کسانی می رود؟ ما سخت افزارهای سامانه جامع مالیاتی را در اختیار داریم ولی نمی دانم که چرا نتوانسته ایم آنرا راه بیاندازیم. نمی دانم چه ارتباطی میان کسانی که مقرر است مالیات را دریافت کنند با کسانی که مالیات را پرداخت کنند وجود دارد. ما این تعارض منافع را برطرف خواهیم کرد. تا اصلاحات ساختاری انجام نشود، رشد اقتصادی اتفاق نخواهد افتاد. یکی از مسایل اساسی در کشور که ایجاد تورم می کند، سلطه مالی است. کسر بودجه دولت ناشی از سیاسی نگاه کردن به بودجه چه از طرف دولت یا مجلس است که نیازمند اصلاح ساختاری است. از طرفی دولت هزینه های خویش را از بانک مرکزی تأمین می کند که باعث افزایش تورم می شود. گرانی ناشی از تورم است و با حل کردن مشکل تورم دیگر نیازی به کنترل قیمت ها نخواهد بود. افزایش نقدینگی دو سال گذشته ناشی از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی و تضعیف ریال بود و اگر این برداشت ها رخ نمی داد، نقدینگی ۱۰ درصد هم رشد نمی کرد.عدم جذب نقدینگی در تولید به ایجاد حباب بزرگ در بورس منجر می شود

محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر پول و نقدینگی در تولید جذب نشود، باعث حباب بزرگ در بورس می شود. برنامه دولت ما برای مهار نقدینگی این است که تولید را به شدت پر جاذبه نماییم و بازدهی این بخش را از راه کاهش هزینه های تولید بالا ببریم و از طرفی، بر فعالیتهای غیر مولدی که حالا مالیات نمی پردازند، مالیات وضع نماییم و در نهایت بازدهی تولید را افزایش دهیم. اصلاح محیط کسب و کار یکی از اقدام های مهم برای تسهیل و افزایش بازدهی تولید است. حالا مجوز خیلی از فعالیت ها در تهران صادر می شود که این امر می تواند در استان ها صورت گیرد و کارآفرین چند روز معطل صدور مجوز و متحمل هزینه حمل و نقل نشود. چرا کارآفرین باید هزینه معطل شدن در تهران را بدهد و چرا باید وامی که می خواهد، به جای این که همان روز بدستش برسد، شش ماه دیگر دریافت کند؟ در تکنولوژی های جدید، دانشجویان می توانند حین تحصیل، نوآوری های خویش را عرضه کنند و درآمد داشته باشند و این اقدامی است که در کشورهایی نظیر هند انجام شده و حتی یکی از وزارت خانه های ما دو طرح دانشجویی را از راه فناوری های جدیدی که وزارت خزانه داری هند به کار گرفته بود، خریداری کرد که این امر می تواند الگوی مناسبی جهت استفاده از توان علمی دانشجویان ما هم باشد. اصولا نقدینگی و پول، تشنه بزرگ شدن است؛ یعنی پول جایی می رود که بزرگتر شود و دو مسیر برای پول متصور است: یکی رانت و دلالی و دیگری مسیر تولید.

به عقیده این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، مشکل دولتمردان ما این است که پول را نمی فهمند و بانک مرکزی ما نتوانست بفهمد پولی که از بانک ها بخاطر کاهش نرخ سود خارج می شود اگر وارد تولید نشود، باعث حباب بزرگی در بورس می شود که در نهایت و در جایی خواهد ترکید و اگر می دانستند پول یعنی چه و گردش پول را می شناختند، هیچگاه دست به چنین خطای بزرگی نمی زدند. اگر تولید، جاذبه و بازدهی بالایی داشته باشد، مانند یک آهن ربا و قویتر از رانت و دلالی، نقدینگی را به سمت خود جذب خواهد کرد، اما اگر هر یک تومان که وارد تولید می شود یک ریال بازدهی و هر یک تومان که وارد رانت می شود دو ریال بازدهی داشته باشد، پول به سمت تولید نخواهد رفت.


هزینه تبلیغاتم را صرف کمک به نیازمندان کنید
حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه شادمانی من در گرو نشستن لبخند بر لب یک خانواده نیازمندان است، از حامیان خود خواست که با کاهش هزینه تبلیغات، این هزینه ها را به نیازمندان اختصاص دهند و خاطرنشان کرد: برخی افراد مانند حاج قاسم سلیمانی، با مجاهدت در حوزه های مختلف همچون حوزه های امنیت، علم و فناوری، کارهای ماندگاری کردند که گره از مشکلات کشور گشود و باعث ایجاد امید شد. برخی دیگر هم با کوتاهی در انجام وظایف و سیاسی کاری مردم را ناامید کردند و با سوء مدیریت، ظرفیت های کشور بخصوص در حوزه اقتصاد را معطل گذاشتند. با وجود مردم عزیز و جوانان، راه پیشرفت کشور بسیار هموار است و با توکل به خدا و همدلی مردم، راه رسیدن به قله را هموار می بینم. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعتقاد دارد که برخی می خواهند با ایجاد موانع، راه پیشرفت کشور را کند کنند اما برای همه روشن است که این مردم و جوانان و خانواده شهدا و دختر و پسر و کارگر و کشاورز و فعالان عرصه های اقتصادی و اجتماعی هیچ مانعی را مقابل خود به رسمیت نمی شناسند. دیدن شرایط زندگی برخی مردم عزیز که تعدادشان هم کم نیست، انسان را آزرده خاطر می کند. باید جذب نیروها، ارتقاء آنها و تقسیم ظرفیت ها در کشور عادلانه و به نحوی باشد که مردم طعم شیرین عدالت را بچشند و این امر به دست توانای مردم و با انتخاب خدمتگزاران و مدیران لایق و کارآمد امکان پذیر است و حتما محقق خواهد شد.
این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز به تغییر وضعیت و ساختن کشور بر مبنای آموزه های امام(ره) و بیانیه گام دوم انقلاب که رهبری به ما تعلیم دادند، نیاز داریم و باید در جامعه، تحول ایجاد شود. هنگام ورود به قوه قضائیه که اعلام کردم در برخورد با وابستگان به قدرت و ثروت، خط قرمز نداریم برخی می گفتند «مگر می شود!؟» و ما ثابت کردیم که در برخورد با فساد، هیچ ملاحظه و اغماضی نکردیم و هم اکنون هم اعلام می کنم با کمک مردم وضعیت و شرایط فعلی را به نفع مردم تغییر می دهم. همیشه خبرهای خوشایند برای مردم آن بوده که با یک مفسد برخورد، یا یک بستر فساد اصلاح شده و یک فساد از سیستم بانکی و پولی و اقتصادی کمتر شده است و الان هم وقتی خوشحال می شوم که لبخندی بر لبان خانواده ای مستمند بنشیند و گره از کار کسی گشوده و مشکلات، برطرف شده یا جوانی مشغول به کار شود.


کشور نباید معطل FATF و تحریم ها باشد

سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در دولت سایه همه برنامه های ما مبتنی بر حقیقت ها است و کشورمان نباید معطل FATF و تحریم ها باشد. ما اگر در دولت سایه برنامه ای نوشتیم، مبتنی بر برنامه ها بوده است و تلاش کردیم برنامه ما یک برنامه واقعی و مبتنی بر حقیقت ها و ظرفیت های کشور باشد. خوشحالیم که در دیدن ظرفیت ها و حقیقت ها به این نتیجه رسیدیم که کشور می تواند در چهار سال آینده یک جهش داشته باشد. مهم ترین مبحث در عرصه سیاست خارجی که به آن رسیدیم این است که باید تعامل سازنده و گسترده با جهان داشته باشیم. معتقدیم که نباید معطل چند کشور غربی ماند و مسایل داخلی را معطل آنها کرد و در عرصه خارجی و بین المللی فرصت های خوبی داریم که این فرصت ها باید به خوبی شناسایی شود تا شکوفایی در کشور شکل بگیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر به جهش تولید و پشتیبانی از آن تاکید فرمودند. زمانی تولید می تواند جهش پیدا کند که صادرات هم جهش پیدا کند و زمانی صادرات جهش پیدا می کند که شما بتوانید تعاملات سازنده و گسترده با بخش های مختلف جهان داشته باشید. امروز در همسایگی ما ۱۵ کشور وجود دارد که آنها وارداتشان هزار میلیارد تومان است و ما هم باید سهمی از این بازار داشته باشیم و مناسبات قوی با آنان داشته باشیم. اگر ما صحبت از جهش می نماییم، باید در همه ابعاد همچون در تعاملات خارجی و اقتصادی هم باشد. مهم ترین نقدی که ما به دولت در عرصه اقتصادی داریم این است که اقتصاد کشور را معطل موضوعات موهوم کردند و ما اگر صحبت از جهش و پیشرفت اقتصادی می نماییم و می گوییم که کشور باید جهش داشته باشد، نباید معطل چیزهای دیگر بماند و دولت نباید منفعل باشد بلکه باید فعال باشد و بستر را برای فعال شدن اقتصاد فراهم آورد و اجازه ندهد موانع سیاسی، اقتصادی و حتی برخی حوادث طبیعی اقتصاد را معطل کند. اینکه من می گویم کشور معطل نماند و این که چند کشور در دنیا یک نهاد مالی را تشکیل دهند و ما اقتصاد خویش را بر مبنای مقرراتی که آنها می خواهند معطل آنان نماییم، حتما غلط است و ما باید چاره هایی داشته باشیم تا بتوانیم روابط گسترده اقتصادی با کشورهای جهان داشته باشیم.ناامیدی معنا ندارد، مشکلات حل شدنی است

علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن رونمایی از سامانه دولت یار عنوان کرد: اگر مردم در صحنه باشند ناامیدی معنا ندارد و مشکلات حل شدنی است. دولت ما اساس کار خویش را بر اساس مشارکت مردم گذاشته است. ما با مدل مشارکت مردم برمحور نخبگان طرح ها و برنامه های خویش را برای عرصه های مختلف آماده کرده ایم و اگر مردم در صحنه باشند ناامیدی معنا ندارد و مشکلات حل شدنی است. اگر نخبگان محور حرکت و تحول باشند، دیگر بحران و مشکلی نداریم و با برنامه های موجود می توانیم در مدت چهار سال تحولی عظیم ایجاد نماییم. کشور ما شایسته بزرگی و عظمت است و اساس برنامه های ما بر مبنای واقعیات جامعه است. باید طرح امایش سرزمینی برنامه ها را تدوین نماییم تا بتوانیم تحولی عظیم ایجاد نماییم. ما از۱۰سال قبل کار تحقیق را شروع کرده و نظام مسایل کشور را از ۴ سال پیش در ۱۸ پروژه ملی ترکیب کرده و یک مدل برای گره گشایی در عرصه هایی مانند مسکن، بیکاری و... آماده کرده ایم. متاسفانه اداره کشور از داخل اتاق ها صورت می گیرد و ما آماده هستیم این اتاق ها را به اتاق های شیشه ای تبدیل نماییم و با کار میدانی و تحقیقاتی بتوانیم ناظر بر آنچه برای مردم دغدغه است، مشکلات مردم در مناطق مختلف را متناسب با نیاز آنها حل نماییم. ۱۸۴۱ مساله را برای شهرستان های مختلف پیدا کرده ایم و متناسب با این راهکارها و اولویت های اصلی هر منطقه را پیشبینی می نماییم. این سامانه امکان نظارت بر مسؤلان را هم فراهم می آورد و با نهادسازی نوین بند-بند قانون اساسی را اجرایی می نماییم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: دولت ما پاسخگوست و به دنبال حل مشکلات و مسائل مردم است. کرونا یک امر فرا بخشی است و یکی از اشتباهات دولت آقای روحانی این بود که مسئول آنرا وزارت بهداشت و درمان گذاشت و آنرا به یک امر بهداشتی و درمانی قرار داد درحالی که کرونا یک امر فرا بخشی و جهانی است. مبحث کرونا فرابخشی و مسئول اصلی آن باید رئیس جمهور باشد، بنابراین من خودم مسئولیت را برعهده خواهم گرفت.باید از برجام حراست کنیم

محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برجام اظهار داشت: برجام سند افتخاری برای دستگاه دیپلماسی ایران حداقل در دهه های اخیر بود. کار بسیار ارزشمندی انجام شد. باید از برجام حراست نماییم و در جهت زنده کردن آن با شیوه های دیپلماتیک جاری تلاش نماییم. با حفظ برجام خواهیم توانست شرایطی فراهم نماییم که دارایی های بلوکه شده ایران به کشور برگردند. تا زمانی که درباره برجام و سایر توافقات بین المللی با رقبا و مخالفانمان در دنیا کنار نیاییم، نخواهیم توانست به این زورگویی ها خاتمه دهیم و به دارایی هایمان که با زورگویی بلوکه شده اند، نخواهیم رسید. یادم نمی آید درباره اختیارات رئیس جمهوری اطلاعیه ای صادر کرده باشم. فکر می کنم قانون اساسی بعنوان یک محور، ظرفیت های مناسبی را در اختیار رئیس جمهوری می گذارد تا بعنوان فرد دوم اجرایی کشور بعد از رهبری به وظایف خود رسیدگی کرده و هم دو قوه دیگر را با تذکرهای بموقع در راه قانون اساسی قرار دهد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: استفاده از این اختیارات قانونی بستگی به شخصیت افراد دارد که چقدر به اختیارات خود آگاه باشد، توانایی و زیرکی استفاده از این اختیارات قانونی را داشته باشد. ما اصلاح طلبان در قالب قانون اساسی به دنبال اصلاحات هستیم و در همین چارچوب درانتخابات شرکت کرده و برای تصدی مسند ریاست جمهوری شرکت می نماییم در قالب همین قانون اساسی و اختیارات مسئولیت خویش را به نحو احسن انجام می دهیم. همه می دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می تواند وجهه جمهوریت نظام را بیشتر از پیش نشان دهد و تثبیت کند. همه مردم می آیند تا سرنوشت خویش را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب برپایه یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست آینده کشور را بسازند. ضمن ابراز تاسف از این که شرایط بگونه ای رقم خورد و فضای سردی که برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم علل گوناگونی در چندین سال قبل داشت، رد صلاحیت نامزدهای یک جناح و از سوی دیگر چیدمانی که از سوی نامزدهای جناح دیگر صورت گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیشتر از پیش درمورد این که بخواهند موجودیت خویش را نشان دهند، تردید بیشتری برای آنها به وجود آمد. ما باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره برداری نماییم تا رای مردم بعنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد. این مستلزم این است در جریان این رقابت نابرابر شرایطی فراهم گردد تا مردم احساس کنند که اگر پای صندوق بیایند رای و نظر آنها به نحوی خواهد بود که بتواند موثر واقع شود که احساس کنند با حضورشان خواهند توانست آینده خوبی برای کشور رقم زنند.ارز ۴۲۰۰ یک رانت بزرگ ایجاد کرد

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه سیاست تعدیل نرخ ارز یک رانت بسیار بزرگ ایجاد می کند، اظهار داشت: ما در دولت سلام یک شبکه توزیع کالا به وجود می آوریم. یارانه زمانی مورد نیاز است و وظیفه دولت هاست که آنرا بپردازند که شکاف طبقاتی بوجود آمده باشد؛ وقتی قدرت خرید در یک جامعه مانند کشور ما فاصله بسیاری گرفته باشد که بنا بر گزارش هایی برپایه نسبت درآمد دهک بالاتر به پایین ترین دهک، حدود ۱۵ و نیم برابر است. زمانی که شکاف طبقاتی زیاد می شود و توزیع اقتصاد، ناعادلانه و ساختارها استضعاف گر است و زمانی که تفاوت میان طبقات مختلف اجتماعی بین مناطق مختلف کشور داریم و مجبوریم جبران نماییم که راه آن، یارانه است. این نحوه بر اساس تعدیل قیمت ها تولید پول و یارانه را توزیع می نماید به عبارتی بهتر، گرانی را خلق می کند و هزینه های عمومی را بالا می برد و از این محل، منابعی را ایجاد و سپس توزیع می نماید. ما چند ده برابر یارانه مستقیمی که پرداخت می نماییم یارانه پنهان می پردازیم و هر میزان پول ملی کاسته می شود، شکاف قیمتی در حال افزایش می باشد. زمانی در گاز، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می پرداختیم که حالا تا دو برابر آنرا ذکر می کنند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نظام جامعی را بعنوان «نظام جامع بیمه، مالیات و حمایت» طراحی کردیم اظهار داشت: این سامانه برای تک تک خانوارهای ایرانی شناسنامه ای را در نظر می گیرد و مردم به سه گروه تقسیم می شوند؛ آن هایی که درآمدشان بیشتر از هزینه ماهیانه شأن است؛ آن هایی که درآمدشان کمتر از هزینه های شأن است و آن هایی که سر به سر هستند. نظامی که درحال طراحی آن هستیم، هوشمند است و همه مجموعه خدمات یارانه و بیمه حمایت به این سامانه وصل می شوند. پایه دولت سلامت بر مبنای شفافیت است. هر حوزه ای سامانه هوشمند الکترونیک دارد و پایه دولت سلامت بر مبنای شفافیت است. با رویه ارز ۴ هزار تومانی مخالف هستم و آنرا رویه ای در شرایط فعلی دانست که قرار بود اقلام و مایحتاج مردم به صورت ارزانقیمت به دست مردم برسد البته این کار با این تصور انجام شد که نتایج مثبت آن نصیب مردم شود و نیت خیر دولت کافی است تا مردم به نتیجه برسند البته این کار بدون نظام توزیع هوشمند انجام شد ما اول انقلاب که کوپن به مردم داده بودیم عملاً یک شبکه توزیع بوجود آمده بود البته این کار کم و بیش در فضای انقلابی اول انقلاب جواب می داد، اما الآن مردم هم چوب را می خورند و هم پیاز را، هم ۳۰ میلیارد دلار از دارایی هایشان کم می شود که مشخص نیست به کجا می رود که کلی سلطان ایجاد می شود و دستگاه قضاء هم باید برای محاکمه آنها ورود کند و از سویی دیگر باید اصل این سیاست را اصلاح کرد.منبع:

1400/03/18
22:50:35
5.0 / 5
406
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها