هجمه ها را تحمل می نماییم تا مشكلات مردم حل شود

هجمه ها را تحمل می نماییم تا مشكلات مردم حل شود به گزارش برتریها محمود واعظی در گفتگو با روزنامه ایران عنوان کرد: هم افتخار دولت ما و هم افتخار دولت آینده، و اساساً هرکسی که می خواهد در دولت بعدی باشد، این است که خدمتگزار این مردم باشد.روزنامه ایران شنبه ۲۲ خرداد در گفتگو با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری آورده است: از نکات جالب انتخابات ریاست جمهوری این دوره، یکی این که بعضی از نامزدان به مدافع آن چیزی تبدیل گشته اند که خود ۸ سال قبل آنرا نقد می کردند. این که هیچ کدام از نامزدها، برجام را نقد نمی کند، این که از مذاکره و حتی از پیوستن به «اف. ای. تی. اف» دفاع می کنند و عجیب این که از مخالفت با فیلترینگ گفته می شود، ناظر بر همین حقیقت است. بنابراین بود که حسن روحانی چهارشنبه گذشته در هیأت دولت اظهار داشت که «چیزهای بهتری در این روزها هم می شنویم.»او با اشاره به اینکه «چقدر خانم ها در این چند روز خوب شدند... اقوام و اقلیت ها چقدر خوب شدند» به تحولات بزرگی اشاره نمود که در این هشت سال رخ داد و اظهار داشت: «این دولت طی این هشت سال چه کرده است! کسانی که در دولت یازدهم رودررو و سینه به سینه بنده شده بودند و همه جور پرونده درست کردند که باید این فیلتر شود، آن فیلتر شود، الحمدلله هم اکنون همه می گویند ما طرفدار پهنای باند هستیم.» درباره این تغییر رویکردها در موسم انتخابات و هم مطالبی که برخی نامزدان ضد دولتمردان مطرح کرده اند، آن هم دولتمردانی که در سالهای فشارحداکثری، مقابل دشمن ایستاده اند با محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری گفتگو کرده ایم که می خوانید.مذاکرات احیای برجام درحالی دارد به نتیجه می رسد که دولت دوازدهم از نتایج مثبت آن مانند آزادسازی میلیاردها دلار از منابع بلوکه شدن ایران یا عادی شدن فروش نفت و دیگر مبادلات اقتصادی نفعی نمی برد و نفع آن تماماً به دولت بعدی می رسد. اما آنچه از نظر مردم جالب است، این که امروز، برخی چهره های سیاسی- انتخاباتی که در ۸ سال قبل جزو منتقدان جدی و پای کار برجام و مذاکره بودند، امروز از مذاکره دفاع می کنند یا درباره برجام، هیچ سخن منفی بر زبان نمی آورند.


ابتدا لازم است همه مردم بدانند که کاری که دولت در مذاکرات انجام می دهد، کاری آگاهانه است و برای حصول به نتیجه مطلوب ملت ایران دنبال می کند. به این مفهوم که اگر ما یک دولت فرصت طلب بودیم که فقط منافع خویش را در نظر می گرفتیم، طبیعتاً می بایست در این دو سه ماه باقی مانده وقت کشی می کردیم تا دولت بعدی روی کار بیاید و خود این دولت مذاکره را دنبال کند، خودش تصمیم بگیرد و خودش هم جواب مردم را بدهد، اما ما این کار را نکردیم چون منافع کشور و مردم برایمان اهمیت دارد چنانکه رئیس جمهوری هم بارها گفته است که از کوشش برای رفع تحریم ها یک ساعت هم کوتاهی نمی نماییم.


با این حال به نظر می آید علاوه بر این که دولت نفع شخصی از توافق احتمالی نخواهد برد، همچنان هجمه ها ضد همکاران شما ادامه خواهد داشت؟
دلیلش این است که ما اعتقاد داریم این دولت، خادم و خدمتگزار مردم است و بنابراین تا روز آخر، یعنی تا ۱۲ مرداد که سر کار است، مسئولیت دارد تا برای مردم کار کند. درست است؛ هر نتیجه ای که مذاکرات امروز بدهد و هر توافقی که حاصل شود، هیچ منفعتی برای این دولت نخواهد داشت، بلکه منافع آن برای دولت آینده است. اما ما اینطور فکر می نماییم که «مگر دولت آینده با دولت ما فرق دارد؟» یا به عبارت بهتر، «مگر مقرر است ما برای یک ملت دیگر کار نماییم و دولت آینده هم برای یک ملت دیگر کار کند؟» هم افتخار دولت ما و هم افتخار دولت آینده، و اساساً هرکسی که می خواهد در دولت بعدی باشد، این است که خدمتگزار این مردم باشد.


درباره این نقطه نظرات متفاوت مخالفان دولت چه نظری یا دفاعی دارید که همان ها که در طول این سال ها مخالف برنامه های دولت در حوزه سیاست خارجی و برجام بوده اند حالا مدعی تعامل با دنیا و موافقت با برجام هستند؟
بالاخره بین جریان ها و شخصیت های سیاسی تفاوت هایی هم وجود دارد. مثالی بزنم. اگر من بخواهم مانند منتقدان خود فکر کنم و به مسائل از زاویه ای صادقانه و منصفانه نگاه نکنم، کارهای کشور پیش نمی رود. به عبارت دقیق تر، اگر صرفا به این علت که فرد دیگری دارد کار خوبی انجام می دهد، مانع این کار شوم و صرفا کارهایی را تأیید کنم که خودم انجام می دهم، در این صورت من هم مانند بقیه خواهم شد و میان ما و آنان تفاوتی نخواهد بود. ازاین رو، بر این عقیده هستیم که همه ما، با هر گرایش سیاسی و فکری و در هر دولتی که باشیم، خدمتگزار این مردم هستیم.در این صورت، اگر بتوانیم گره ای از کار این مردم بازکنیم، خواه امروز در دولت باشد و خواه روز دیگر در بیرون از دولت، صریح اعلام می نماییم که حاضریم این کار را انجام دهیم؛ یعنی تحریم ها را برداریم، موافقتنامه را امضا نماییم، فحشش را هم بخوریم و همان گونه که ۸ سال قبل انتقادها را تحمل کردیم، در این دو ماه هم انتقادها را تحمل می نماییم، اما مسأله ما این است که یک؛ مشکلات مردم برطرف شود و دغدغه دوم ما این است که دولت آینده بتواند در یک جاده صاف و سرراست کار خویش را آغاز کند، به این صورت که همه پول های بلوکه شده ملت ایران آزاد شده باشد، همه تحریم ها برداشته شده باشد تا بتواند با فراغ بال بیشتر، با دستان بازتر و با خیال آسوده تری به مردم خدمت کند. ما دنبال این هستیم.


یکی از کاندیداهای انتخابات اخیراً دولت را متهم به کوتاهی و به تعویق افتادن تصویب لوایح «اف. ای. تی. اف» کرده است. او گفته که دولتی ها همکاری مناسبی با مجمع تشخیص مصلحت نظام نداشته اند.
دولت در این حوزه همه تلاش خویش را کرده است، اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام اراده ای وجود داشت که به صورت مستمر بررسی این مسأله را به تعویق می انداخت و آنرا به صورت دقیق و کامل مطرح نمی کرد. همه مردم می دانند که لوایح در رابطه با «اف. ای. تی. اف» در مجمع تشخیص مانده بود و کار هم دست همان نامزد محترمی است که این حرف ها را گفته است. اما گذشته از اینها، برخی ها امروز سخن شیرین و جالبی را می گویند.تا آن زمان مرتب مصاحبه می کردند یا در جاهای مختلف می گفتند که «چه فایده که دو لوایح باقی مانده «اف. ای. تی. اف» را تصویب نماییم، ما که تحریم هستیم و تصویب این لوایح فایده ای ندارد.» حالا که بحث برداشته شدن تحریم مطرح شده و امیدها در این حوزه پررنگ شده است، می گویند «چه فایده که به «اف. ای. تی. اف» بپیوندیم، اگر تحریم ها برداشته شود، وقتی در لیست خاکستری «اف. ای. تی. اف» هستیم، روابط بانکی ما که تغییر نمی کند.» این مواضع متناقض، بسیار عجیب و البته بسیار جالب است. چونکه «اف. ای. تی. اف» را خودتان نگه داشتید.اگر شما در زمان خودش درباره «اف. ای. تی. اف» تصمیم می گرفتید و فضا را باز می کردید، وقتی که تحریم برداشته می شد، هیچ مانعی جلوی راه مبادلات بانکی ما نمی بود. اما برخی، روز گذشته «اف. ای. تی. اف» را به تحریم گره می زدند و امروز هم اینطور این مسائل را به هم گره می زنند. به نظر من این کار اشکال دارد و از نظر سیاسی و از دیدگاه مردم پسندیده نیست. البته باید به این نکته هم اشاره نمود که همان گونه که شما گفتید، به نظر می آید حالا که از مردم رأی می خواهند، می گویند ما چاره مسأله «اف. ای. تی. اف» را بلد هستیم، اما دولت کم کاری کرده است، این درحالی است که این دو لایحه از مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به مجمع تشخیص آمد، اما وقتی مجمع تشخیص این لوایح را نگه داشت، دولت چه کاری می توانست انجام دهد؟ اگر کسی خواب است میتوان او را بیدار کرد، اما اگر کسی خویش را به خواب زده باشد، هرکاری هم که بکنیم، نمی توانیم او را بیدار نماییم. بنابراین، آنچه درباره «اف. ای. تی. اف» گذشت، به این علت بود که نمی خواستند این مسأله حل شود.


۵۰ روز به پایان کار دولت آقای روحانی باقی مانده است، اما شاهد می باشیم که در چنین شرایطی مجلس شکایت از دولت را به قوه قضائیه ارسال کرده است.
این کار درستی نیست. این مجلس دارد اقداماتی انجام می دهد که پسندیده شأن مجلس و روابطی نیست که باید میان قوه مقننه و اجراییه باشد. امیدوار هستیم با ارتباط نزدیکی که میان آقای دکتر قالیباف و دکتر روحانی وجود دارد بتوانند با تفاهم این مسائل را حل کنند.
منبع:

1400/03/22
13:58:15
5.0 / 5
316
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها