انتخابات ۱۴۰۰ در نهادهای رسمی و محافل سیاسی

آخرین لیست بندی ها برای تصاحب كرسی شوراها

آخرین لیست بندی ها برای تصاحب كرسی شوراها به گزارش برتریها تشکل های سیاسی، لیست های خود برای انتخابات شورای شهر پایتخت و کلانشهرها را نهایی کرده و یکی بعد از دیگری به انتشار فهرست های خود می پردازند. شورای ائتلاف و شورای وحدت لیست های خویش را اعلام نموده و جبهه اصلاحات ایران هم بزودی لیست خویش را منتشر می کند.


روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار می شود. تکاپوهای انتخاباتی از مدت ها قبل شروع شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره های شاخص جریان های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می برند.
این گزارش آخرین رخدادها در مورد انتخابات پیش رو طی شبانه روز گذشته را به صورت جمع بندی عرضه می کند. تازه ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای در رابطه با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات
*کمیسیون تبلیغات انتخابات و در نظر گرفتن فرصت ۶ دقیقه ای برای همتی
کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بعد از بررسی شکایت عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به وی فرصت احقاق حق ۶ دقیقه ای اختصاص داد.
شکایت همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نسبت به موارد مطروحه در کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و به او جهت پاسخ به برخی اظهارات در مناظره ها فرصت احقاق حق داده شد.

*کمیسیون تبلیغات انتخابات و درنظر گرفتن فرصت ۸ دقیقه ای برای دولت
«سید احسان قاضی زاده هاشمی» عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ریاست جمهوری درگفت و گو با ایرنا از اختصاص زمان ۸ دقیقه ای به دولت برای دفاع از عملکرد خود در مقابل سخنان نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات اطلاع داد.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: بر مبنای مصوبه کمیسیون، مقرر شد دولت در یک برنامه ضبط شده به مدت ۸ دقیقه، به اظهارات کاندیداهای انتخابات در جریان مناظره اول و دوم پاسخ داده و از عملکرد خود دفاع کند.
عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ریاست جمهوری زمان پخش برنامه دفاعیه دولت را قبل از آغاز سومین مناظره عنوان نمود و اظهار داشت: در صورتیکه در مناظره سوم هم درخواست و شکایتی به کمیسیون ارسال شود، تا قبل از آخر زمان تبلیغات، شکایت ها قابل رسیدگی و پخش است.
وی درباره محورهای این فیلم ۸ دقیقه ای عنوان کرد: در جلسات کمیسیون نماینده وزارت کشور حضور داشت و از محورها آگاه است و به حوزه اطلاع رسانی دولت انتقال داده شده است.
عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ریاست جمهوری درباره شکایت «سید ابراهیم رییسی» و «امیرحسین قاضی زاده هاشمی» دو نامزد دیگر سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برای دفاع از خود در مقابل مطالبی که دیگر نامزده ها در مناظره اول و دوم به آنها گفتند، اظهار داشت: کمیسیون به آقای رییسی ۵ دقیقه و آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۲ دقیقه زمان برای دفاع از خود داد که البته این دو نامزد از این زمان استفاده نکردند.

* رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران: در بررسی صلاحیت ها مرّ قانون در کنار رافت اسلامی معیار بود
«احمد نادری» رئیس هیات نظارت شوراهای استان تهران در گردهمایی عوامل انتخابات ۱۴۰۰، اظهار نمود: در استان تهران از ۵ هزار و ۹۳۷ نفر شرکت کننده مجموعاً توسط نهادهای اجرایی و نظارت در مرحله شهرستان ها ۱۵۴۸ نفر رد صلاحیت داشتیم و ۹۰۸ نفر توسط هیات اجرایی رد صلاحیت شدند. ۱۰۴۰ نفر هم توسط هیات نظارت شهرستان ها رد صلاحیت شدند که البته ما هر ۱۵۴۸ نفر را رسانه ای کردیم و از این ۱۵۴۸ نفر، ۱۲۸۰ نفر به هیات نظارت عالی استان که مرجع آن، ما بودیم، شکایت کردند و نتیجه این شد که ما ۴۲۵ نفر را به گردونه انتخابات بازگرداندیم.
رییس هیات نظارت شوراها افزود: معیارهای ما در استان تهران اعمال مر قانون در کنار رافت اسلامی بود. ما از همه ادیان و مذاهب تایید صلاحیت داشتیم و نشان دادیم که بدون جناح بندی و حب و بغض به وظیفه خود پرداختیم.

*رئیس کمیته فن آوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور: دستورالعمل تبلیغات انتخابات در فضای مجازی تصویب و ابلاغ گردیده است
«امیر شجاعان» ضمن اشاره به راه اندازی «سامانه انتخاب ایران» اظهار داشت: به منظور بهره گیری بیشتر از فرصت های فضای مجازی در انتخابات و بخصوص ایجاد شور انتخاباتی، افزایش مشارکت مردمی و مقابله با تخریب و شائبه افکنی ضد نامزدها و ضابطه مند نمودن تبلیغات درفضای مجازی، دستورالعمل تبلیغات انتخابات در فضای مجازی تصویب و ابلاغ گردیده است.
رییس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: در اجرای مفاد این دستور العمل، سامانه انتخاب ایران، بعنوان بستر ارتباطی میان مردم، دست اندرکاران انتخابات، نامزدها و انتشار دهندگان، برای ساماندهی تبلیغات در فضای مجازی و آگاهی از فعالیتهای تبلیغاتی در این فضا به راه افتاده است و این سامانه از راه آدرس https: //entekhabiran.moi.ir در دسترس عموم مردم قرار دارد.
به قول شجاعان، در این سامانه اطلاعات در ارتباط با کاندیداهای انتخابات قابل مشاهده برای رای دهندگان خواهد بود.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل های اصلاح طلب
*اطلاعیه دبیرخانه جبهه اصلاحات ایران درباره انتخابات مقدماتی در «سرا»
دبیرخانه جبهه اصلاحات ایران درباره انتخابات مقدماتی در سامانه رای سنجی اصلاح طلبان «سرا»، اطلاعیه ای صادر کرد. در متن این متن این اطلاعیه آمده است: انتخابات مقدماتی برای گزینش فهرست مورد حمایت جبهه اصلاحات ایران در انتخابات شورای شهر تهران طی روزهای ۲۰ و ۲۱ خرداد برگزار شد و علیرغم همهٔ موانع و هجمه ها، به یاری خدا و تلاش بی وقفهٔ مجریان و ناظران انتخابات با مشارکت هزاران نفر از اصلاح طلبان در تهران برگزار و گام بلندی در جهت تقویت مشارکت، دموکراسی و شفافیت در تصمیم گیری های مهم و کلان اصلاح طلبان برداشته شد.
در ادامه می خوانیم: شمارش و تجمیع آراء صحت سنجی شده ساعت پایانی دیشب انجام و بر مبنای تصمیم هیات رئیسه جبهه، گزارش آن به کمیته پایش و داوری جبهه، بعنوان نهاد ناظر بر اجرای انتخابات سرا، عرضه شده است. جلسهٔ کمیتهٔ پایش و داوری جهت بررسی و صحت سنجی نتایج امروز برگزار و بعد از تایید کمیته نتیجهٔ رای سنجی منتشر خواهد شد.

آخرین اخبار از تشکل های میانه رو
*عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه: برای اینکه از یک کاندیدا حمایت نماییم یا خیر نتوانستیم تصمیم بگیریم
«محمود واعظی» در مصاحبه ای درباره حمایت حزب متبوعش از کاندیداهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما در حزب اعتدال و توسعه تا امروز فرصت نکرده ایم که به مصادیق این چنینی در امر انتخابات ورود نماییم.
این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه افزود: جلساتی هم که در شورای مرکزی برگزار کردیم تماماً درباره تشویق مردم برای حضور در انتخابات، مشارکت حداکثری و اینکه باید یک انتخابات خوب و پر شور داشته باشیم بوده است و روی همه این موارد هم توافقات لازم انجام شد.
وی افزود: اما اینکه از یک کاندیدا حمایت نماییم یا خیر نتوانستیم تصمیم بگیریم و گفتیم، اعضای حزب خودشان بروند به فردی که فکر می کنند مناسب می باشد، رأی بدهند.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا
*اعلام لیست «جهادگران» با شعار «تهران شهر زندگی»
مجموعه جهادگران ایران اسلامی با انتشار اطلاعیه ای ضمن دعوت از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات ۲۸ خرداد ماه، لیست انتخاباتی ۲۱ نفره خود برای انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران را اعلام نمود. نام هایی چون وهاب عزیزی، عبدالمقیم ناصحی، مسعود زریبافان، مهدی صیادشیرازی و... در این لیست به چشم می خورد.

*انتشار لیست نهایی شورای وحدت برای شورای شهر تهران
بر پایه تصمیم نهایی هیات عالی شورای وحدت و آخر فرآیند ارزیابی صلاحیت ها و شاخصهای مورد نظر این شورا، فهرست کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی شهر تهران، روز پنجشنبه طی مراسمی رونمایی گردید.
براین اساس، اسامی ۲۱ نفر نامزد مورد نظر شورای وحدت جهت انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهر تهران به شرح ذیل است؛ مرتضی طلایی، عبدالمقیم ناصحی، اابوالفضل قناعتی، ضرغام صادقی، سعید طالبی نیا، حسن بیادی، احمد نیکبختیان، مسعود زریبافان، مهدی وکیل پور، حسین اخگر پور، فهیمه خان محمد زاده، فرشته حشمتیان، سیده سکینه عمرانی، رقیه ودایع خیری، علیرضا خجسته پور، هاشم داداش پور، فرید شهاب، سید مجید صدری، محمد وکیلی، احمد کرمی، سید حسن رجبی یکتا.

*سخنگوی شورای ائتلاف: بعد از اعلام لیست ائتلاف برخی شبهات عنوان شد که شفاف سازی می کنیم
«امیرابراهیم رسولی» ضمن اشاره به برگزاری جلسه همفکری ۲۱ کاندیدای ائتلاف با حضور «غلامعلی حدادعادل» رئیس این شورا اظهار داشت: در این نشست هماهنگی های لازم برای هفته آتی تا روز انتخابات مورد بررسی قرار گرفت و تدابیر لازم اتخاذ شد.
سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اضافه کرد: بعد از انتخاب لیست ائتلاف و معرفی آنها، برخی شبهات عنوان شد که وظیفه خود می دانیم نسبت به شفاف سازی اقدام نماییم. بر همین مبنا در اوایل هفته جاری نشست خبری ائتلاف برگزار می گردد.
رسولی تصریح کرد: حق مردم است که سوال بپرسند و ما باید پاسخگو باشیم. اینجانب هم بعنوان سخنگو تلاش می کنم تا شبهات برطرف شود و در این راستا پاسخگوی سوالات خواهم بود.منبع:

1400/03/22
21:58:21
5.0 / 5
260
تگهای خبر: پایتخت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها