اهمیت واکسیناسیون عمومی در سلامت جامعه

اهمیت واکسیناسیون عمومی در سلامت جامعه به گزارش برتریها تابحال چندین پیک کرونایی داشته ایم که به باور خیلی از کارشناسان پنجمین پیک بسیار سهمگین بوده است؛ ازاین رو با واکسینه کردن بخش قابل توجهی از جامعه، میتوان کنترل بیماری و حتی برداشتن گام به گام محدودیت ها را انتظار داشت.


واکسیناسیون زمانی می تواند موفق واقع شود که ۷۰درصد افراد جامعه واکسن زده باشند. وزیر بهداشت دولت سیزدهم قول سرعت گرفتن واکسیناسیون و واکسینه کردن تمام گروه های هدف تا ۲۲ بهمن ماه را داده است؛ قولی که البته باتوجه به افزایش واردات واکسن و ورود محموله های پنج میلیونی به نظر می آید، زودتر از موعد مقرر محقق شود. در عین حال به قول وزیر بهداشت با واکسینه کردن بخش قابل توجهی از جامعه، میتوان کنترل بیماری را انتظار داشت؛ هرچند که حدی از پروتکلهای بهداشتی همچنان پس از واکسیناسیون هم باید تداوم یابد.

رسانه های اعتدال گرا
واکسن کرونا جای واکسن آنفلوآنزا را می گیرد؟
حمیدرضا نجاری رئیس اداره آنفلوآنزای مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت به خبرگزاری خبر آنلاین می گوید: «روند بیماری کووید آهسته تر از آنفلوآنزا است، آنفلوآنزا یک بیماری حادِ تب دار و تنفسی است که ظرف چهار پنج روز به اوج خود می رسد؛ اما در کووید ما توقع داریم درگیری بافت ریه از روز ششم یا هفتم به بعد شروع شود، ازاین رو روند بیماری در آنفلوآنزا سریع تر است. اما فرق میان آنفلوآنزا و کووید در کلینیک قابل تشخیص نیست. برای کادر پزشکی یک مرکز درمانی دشوار می باشد که بخواهند این دو بیماری تنفسی را از یکدیگر تشخیص دهند، ازاین رو در مواردی که علایم وجود دارد حتما تست آنفلوآنزا را از حدود نیمه دوم سال در مراکز درمانی لحاظ می کنند.» همه گیری که در آنفلوآنزا رخ می دهد مانند کووید نیست. درصد سرایت آنفلوآنزا کمتر است اما بیماری ای است که همیشه در نیمه دوم سال سیستم سلامت کشور را با چالش مواجه می کند. به همین خاطر مانند روال قبل در سالهای قبل افرادی که در برخورد با ویروس آنفلوآنزا پر خطر محسوب می شوند بایستی برای آنها واکسیناسیون صورت بگیرد. همچون خانم های باردار، افراد مسن، کسانی که نقص سیستم ایمنی و بیماریهای خاص دارند، همینطور کادر بهداشت و درمان. بنابراین برای همه این گروه ها از آن جایی که جزو افراد با رسیک بالا هستند، مانند روال گذشته تمهیداتی اندیشیده شده که سال جاری هم واکسن جدید آنفلوآنزا دریافت نمایند.

دو نکته درباره واکسن کرونا
روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: روند واردات واکسن کووید۱۹ به شدت سرعت گرفته و روزانه میلیون ها واکسن از گوشه و کنار جهان وارد کشور می شود. به تناسب این واردات انبوه، روند واکسیناسیون هم شتاب تازه ای به خود گرفته است. از یکطرف گروه های سنی پائین تر برای تزریق واکسن دعوت شده اند و ازسوی دیگر هم صرفنظر از سن افراد، گروههای شغلی و صنفی هم به سبب تردد و تماس بیشتر در انتظار تزریق واکسن قرار گرفته اند.
اما چرا عده ای در استفاده از واکسن تردید دارند. امکان دارد علل زیادی در کار باشد. برخی از افراد به استفاده از طب سنتی عقیده دارند. بعضی دیگر به شایعات رایج و پرتعداد در فضای مجازی نگاه می کنند و تردیدها مرتباً توسعه می یابد. متاسفانه هنوز راهکار مناسب، علمی و قابل قبولی برای مقابله با کرونا از راه طب سنتی عرضه نشده و هنوز تردیدها و نگرانی ها دراین زمینه وجود دارد. به علاوه اخیراً یکی از مدعیان و مروجین مداوای کرونا و مقابله با این ویروس منحوس، خودش به سبب مبتلا شدن به کرونا درگذشت و ثابت شد که ویروس کرونا حتی با ایشان هم رودربایستی ندارد و اگر کوتاهی و تعلل شود، حتی او را هم از پا درمی آورد. با توجه به این موضوع، تردید و مقاومت در مقابل تزریق واکسن، فقط محدود به ایران هم نیست بلکه در خیلی از کشورها ازجمله در اروپا و آمریکا هم کسانی هستند که از تزریق واکسن استقبال نمی کنند و چندان هم عقیده ای به نتایج تزریق ندارند. ولی آیا میتوان زندگی و آینده را برای خود و اطرافیان به امیدهای واهی به حال خود رها کرد و از تزریق واکسن امتناع ورزید؟ عقل و منطق ایجاب می کند که همگان راهکار ساده و کم خطر استفاده از واکسن را برگزینند و نگرانی و عواقب غیرقابل پیشبینی عدم تزریق واکسن را کنار بزنند.

منتظر واکسن برند نباشید
روزنامه ایران از سلایق و رفتار افراد در مورد واکسن و واکسیناسیون به ارائه گزارشی پرداخت و نوشت: با توجه به این که همچنان روند تزریق واکسن با سرعت و شتاب بیشتری صورت می گیرد اما شاهد می باشیم که بعضی از افراد به علل مختلف بر اثر تبلیغات منفی هنوز در تزریق واکسن گرفتار شک و تردید هستند و همچنان برخی به دنبال تفاوت های بین واکسن ها می گردند اما کارشناسان و متخصصان حوزه بهداشت معتقدند باتوجه به اشکال مختلف کرونا و احتمال ابتلای افرادی که واکسن نزده اند به این بیماری خطرناک بالاست. متخصصان بهداشت و درمان معتقدند مردم باید در نخستین فرصت و بر مبنای برنامه ریزی که وزارت بهداشت برای گروه های هدف تعیین کرده است مبادرت به تزریق واکسن کنند. آنها براین باورند که در صورت عدم تزریق واکسن زنجیره انتقال کرونا قطع نخواهد شد بلکه آمارمبتلایان افزایش خواهد یافت و منحنی صعودی فوتی ها، سیر نزولی پیدا نمی نماید. بعضی از افراد جامعه معتقدند امتناع از تزریق واکسن باعث تضییع حق دیگران می شود و روند مبتلا شدن را فزونی می دهد. برخی هم بر خلاف تصور و شایعات در شبکه های اجتماعی اطمینان بیشتری به واکسن های داخلی دارند تا واکسن های وارداتی! برخی هم دسترس پذیر بودن واکسن را فارغ از این که در کجا تهیه شده اند از ضروریات می دانند. جلو در سوله محل تزریق واکسن؛ خیابان ایروانی؛ انبار نفت تهران. نوبت واکسن تاکسیرانان و دانشجویان است. حمیدرضا احمدی دانشجوی مقطع کارشناسی در پاسخ به این پرسش که چه معیارهایی برای تزریق واکسن و این که اگر حق انتخابی وجود داشت به سراغ چه واکسنی می رفت این گونه توضیح می دهد: به نظر من در شرایط بحرانی که در آن قرار داریم بهترین واکسن در دسترس ترین واکسن است که تأییدیه بهداشت جهانی را داشته باشد. واکسن های داخلی چون تأییدیه بهداشت جهانی را ندارند مقداری اطمینان کردن به آنها دشوار می باشد. اما در شرایط کنونی هر واکسن در دسترسی، زدنش بهتراز نزدن آن است. سهیل صفری دوست حمیدرضا هم در پاسخ به همین سؤال می گوید: من ترجیح می دادم فایزر بزنم اما چون مرگ و میرها زیاد شد تصمیم گرفتم هر واکسنی که می زنند راضی شوم. می پرسم چرا فایزر؟ در پاسخ بعد از اندکی تأمل شانه بالا می اندازد و می گوید «شنیدم که واکسن خوبی است.»

رسانه های اصولگرا
کرونا هم جان می گیرد هم نان
روزنامه خراسان در گزارشی نوشت: زمانی که امواج بحران کرونا در اواخر سال ۹۸ به کشور رسید کمتر کسی تصور می کرد که این بیماری بیشتر از سه تا چهار ماه ادامه یابد ولی اکنون با گذشت بیشتر از ۱۸ ماه از آغاز این بیماری در کشور خیلی از مشاغل و کسب وکارها همچنان درگیر و بسیاری تعطیل شده اند همچون مشاغل و کسب وکارهایی که در این بحران صدمه زیادی دیدند واحدهای صنفی وابسته به گردشگری هستند، این مساله نشان میدهد کرونا علاوه بر اینکه جان خیلی از هموطنان مان را گرفته است نان خیلی از صاحبان مشاغل را هم آجر کرده است. در شهرستان طرقبه شاندیز که یکی از شهرستان های وابسته به گردشگریست بر مبنای اظهارات فرماندار شهرستان، حدود هزار واحد صنفی تعطیل شده و کرونا مجموعه گردشگری چالیدره را به مرز ورشکستگی کشانده است. فرماندار طرقبه شاندیز از صدمات و خسارت های بسیار زیاد کرونا بر بدنه اقتصادی و اصناف این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: با شیوع ویروس کرونا به طور متوسط ماهیانه ۲۰ میلیارد تومان به اصناف این شهرستان خسارت وارد می شود و متاسفانه حدود هزار واحد صنفی کسب وکار خویش را تعطیل کرده اند و تعطیلی های پی در پی ناشی از شیوع انواع پیک های کرونا، مجموعه چالیدره را به آستانه ورشکستگی کشانده است. به گزارش خراسان رضوی، با هر بار اوج گیری کرونا و شروع پیک جدید شاهد وارد آمدن صدمه های جبران ناپذیری به بخش های مختلف جامعه بخصوص به اصنافی هستیم که در حوزه گردشگری فعال می باشند و با شیوع هر پیک تازه، باید شاهد بسته شدن کسب وکار و خانه نشین شدن خیل عظیمی از نیروی کاری باشند که در شرایط کرونا درآینده کاری بسیار مبهمی به سر می برند.

آینده کرونایی آرام تری برای کشور پیشبینی می شود
پیام طبرسی معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در گفتگو با خبرگزاری فارس درباره «آخرین وضعیت بیمارستان مسیح دانشوری»، اظهار داشت: خوشبختانه ورودی بیماران نصف شده و از ۴۵۰ بیمار آمار روزانه به روزی ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر رسیده است. البته این تعداد هم خیلی زیاد بوده و نسبت به پیک های سوم و چهارم زیاد است؛ چون در اوج آنها روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر بیمار رجوع می کردند اما ما در این پیک تا ۴۵۰ عدد رجوع بیمار هم داشتیم. واکسیناسیون سرعت گرفته و بنظر می رسد با همین حجم واکسیناسیون و رعایت نکات بهداشتی دو سه ماه آینده وضعیت بهتری داشته باشیم. اگر پوشش واکسیناسیون به ۷۰ تا ۷۵ درصد برسد و رعایت نکات سفارش شده بهداشتی هم حفظ شود، فکر می نماییم دیگر مشکل کرونا را به این صورت که در موج های کنونی داشتیم نداشته باشیم؛ البته به شرط این که جهش جدیدی در ویروس نداشته باشیم. خوشبختانه جهش مطرح لامبدا نتوانسته زیاد در دنیا غالب شود و سوش دلتا غالب است؛در نتیجه فکر می نماییم وضعیت آرام تری در سه چهار ماه آینده داشته باشیم.

کووید ۱۹ طولانی مدت خطر زوال عقل را افزایش می دهد
به گزارش خبرنگار مهر، نگرانی فزاینده ای وجود دارد در خصوص این که بعضی از این بهبودیافتگان امکان دارد تغییرات در ارتباط با زوال عقل را زودتر از آنچه انتظار می رود، تجربه کنند. «علیرضا عطری» متخصص مغز و اعصاب و مدیر مؤسسه تحقیقاتی بنر سان هلث آریزونا، می گوید: هر چیزی که سبب کاهش قدرت شناختی و انعطاف پذیری فرد شود، سبب تسریع فرایندهای تخریب عصبی می شود. این فرآیند می تواند علایم اختلالات عصبی مانند زوال عقل را زودتر نشان دهد. زوال عقل یک اصطلاح کلی برای اختلال در توانایی به خاطر سپردن، فکر کردن یا تصمیم گیری است که مانع زندگی روزمره فرد می شود. این اختلال ناشی از بیماری هایی مانند آلزایمر و صدمه هایی است که بر مغز تاثیر می گذارد و به طور عمده افراد ۶۵ سال به بالا را درگیر می کند. کووید ۱۹ می تواند این روند را تشدید کند و سبب زوال شناختی و سپس زوال عقل شود. بروز زوال عقل می تواند دلیل دیگری برای افراد برای واکسیناسیون باشد.

آیا اسپری بینی از مبتلا شدن به کووید-۱۹ پیشگیری می کند؟
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اسپری های بینی موجود در بازار کاربردهای دیگری دارند، این محصولات فاقد مواد دارویی فعال می باشند که به صورت مستقیم بیماریها را از بین ببرند یا از آنها پیشگیری کنند. آنها نباید بعنوان جایگزین داروها و واکسن ها برای جلوگیری یا درمان عفونت کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرند. محققان معتقدند، هر گونه اسپری که با جلوگیری از چسبندگی ویروس به غشای بینی و با شست وشوی فیزیکی، ویروس را از بینی حذف کند احیانا قابلیت مقابله با ویروس کرونا و حتی نوع دلتا را دارد. ناتان جونز، مدیر اجرایی شرکت Xlear، سازنده اسپری بینی همینطور مجموعه ای از مراقبت های دندانپزشکی مستقر در یوتا، امریکا توضیح می دهد که ویروس و انواع آن در مرحله اول با چسبیدن به غشای بینی بعنوان منبع اصلی عفونت، بیماران را آلوده می کنند. این شرکت اسپری بینی برای مقابله با ویروس مبتنی بر عصاره دانه های گریپ فروت طراحی نموده است، اما تابحال سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریها (CDC) در مقابل این درخواست ها مقاومت کرده اند. شرکت بیوتکنولوژی Sanotize مستقر در ونکوور کانادا هم هنوز مرحله سوم آزمایش های خویش را در چندین کشور برای سنجش اثربخشی اسپری بینی در مقابل دلتا آغاز نموده است. به قول این شرکت، آزمایش های اولیه امیدوارکننده بوده است و قبلا تایید موقت برای فروش از جانب سازمان های بهداشت عمومی ازجمله نیوزیلند را دریافت کرده است. این شرکت امیدوار است مرحله سوم آزمایشی تا انتهای سال به اتمام برسد.

رسانه های اصلاح طلب
ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، به نام مردم، به کام مافیا
آیا کرونا وحشی تر می شود
روزنامه شهروند نوشت: «بسیاری از کارشناسان براین باورند که این پیک، پنجمین پیک سهمگین کرونا در کشور بوده است؛ پیکی سهمگین و جانفرسا که از هند سر درآورد و خودش را به ایران رساند و تا جایی که توانست جان گرفت و بیماری ایجاد کرد، آمارهای مبتلا شدن و میزان مرگ ومیر از زمان شروع کرونا در کشور را جابه جا و در بعضی از روزها آمار فوتی بالای ۷۰۰ نفر را ثبت نمود. اولین روزهای اسفند ماه ۱۳۹۸ بود که خبر ورود کرونا به کشور به صورت رسمی اعلام گردید. موج اول را در هجمه اول ویروس به ایران از زمان تأیید بیماری تا اواخر اسفند ماه ۹۸ شاهد بودیم. در آن زمان بحث رعایت پروتکل ها بسیار اهمیت داشت و مردم هم بیشتر رعایت می کردند و در واقع این پیک یک ماه به اوج خودش رسید و خیلی زود هم فروکش کرد و تا اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۹ این روند ادامه داشت اما این سیر نزولی کافی بود که مردم گمان کنند کرونا برای همیشه رخت بربسته و تا حدودی محدودیت ها هم برداشته شد. اواخر تابستان و اوایل پاییز ۱۳۹۹ باردیگر موج سوم خودش را نشان می داد و این در حالی بود که بحث همه نگرانی تداخل کرونا با آنفلوآنزا بود. پیک سوم شدیدتر از دو پیک دیگر ظاهر شد و میزان فوتی ها را ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در روز رساند. با آن که شرایط سخت بود اما رعایت پروتکل ها و همراهی مردم سبب شد این موج هم تا حدود زیادی فروکش کند و از اواسط دیماه آمارهای فوتی ها از سه رقمی به دو رقمی برسد. اما باز هم این آخر ماجرا نبود و خطر بزرگ تری بیخ گوش مان به صدا درآمد و آن هم ورود نوع انگلیسی ویروس کرونا بود که وزیر بهداشت وقت خبر از آن داد؛ ویروسی با قدرت سرایت و انتشار چند برابری نسبت به کرونای ووهان. ازاین رو کرونا طغیان چهارمش را در کشور رقم زد. از اعلام رسمی ورود کرونای انگلیسی چند روزی نگذشته بود که همه استان ها قرمز شد و بیمارستان ها هم پر شد از بیمارانی که کرونا راه تنفس شان را می بست.

مردم به شایعات فضای مجازی توجه نکنند و سریعتر واکسن بزنند
محمدرضا قدیر رئیس دنشگاه علوم پزشکی قم درارتباط با آخرین وضعیت کرونا در این استان به خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: روند کلی مراجعان کمی کاهشی شده است؛ یعنی از قله پیک پنجم عبور کرده ایم. افت میزان بیماران سرپایی محسوس است، اما بیماران بستری ما افت قابل توجهی نداشته است و با شیب بسیار کمی نزولی شده است. بنابراین باید مراقب باشیم که در دام پیک های سینوسی نیفتیم. هر تجمعی امکان دارد یک پیک سینوسی را به همراه داشته باشد و با توجه به این که هنوز در قم میزان تجمعات بالا است، نگران این هستیم که عادی انگاری ایجاد شود و گرفتار پیک های مقطعی و سینوسی شویم. انشاالله بتوانیم این پیک را به صورت کامل پشت سر بگذاریم. ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است. ویروس های تنفسی مرز نمی شناسند. بهرحال در همه دنیا پخش می شود. همانطور که دیدیم سویه های هندی و انگلیسی همه دنیا را گرفت. هم اکنون هم بحث لامبدا و جهش های جدید وجود دارد و تنها راه برون رفت از این بحران واکسیناسیون است. باید مردم را تشویق نماییم و یک واکسیناسیون گسترده داشته باشیم و همه مردم بیایند واکسن بزنند. وزیر بهداشت، آقای عین اللهی شدیدا پیگیر این مساله هستند و الحمدلله سیلی از واکسن وارد کشور شده است. خواهش می کنم مردم سریعا بروند و واکسن بزنند. در پیک پنجم در قم هیچ یک از کادر بهداشت و درمان بستری نشدند. آنهایی هم که مبتلا شدند بسیار خفیف مبتلا شدند و اینها همه به خاطر واکسیناسیون بود. علیرغم این که پیک خیلی سنگین بود حتی از پرسنل اورژانس ما هم کسی مبتلا به کرونا نشد و بیشتر از ۹۰ درصد کسانی که بستری هستند کسانی اند که واکسن نزده اند، بنابراین خواهش می کنم که مردم عزیز ما به شایعات فضای مجازی و گفته هایی که پایه علمی ندارد، توجه نکنند. تنها راه نجات از این بحران و جلوگیری از پیک ششم واکسیناسیون است.

کدام واکسن های تولید ایران مناسب کودکان هستند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز، به نقل از علیرضا زالی نوشت: برای نخستین بار تعداد کل بستری ها به زیر ۷۰۰۰ نفر تنزل یافت و تعداد مراجعین سرپایی به ۱۷ هزارنفر تنزل یافت و ۱۲۲۶ بیمار در ۲۴ ساعت گذشته ترخیص شدند. تعداد موارد جدید بستری در تهران هم ۱۲۰۰ نفر بوده است و خوشبختانه تعداد ترخیص درحال پیشی گرفتن از تعداد جدید بستری شدگان است. از تعداد جدید بستری شدگان ۱۸۳ نفر در icu بستری شدند که نشان میدهد تابلوی بالینی سوش پنجم در تهران روبه کاهش وخامت بیماری است. از نظر تعداد فوتی ها هم نسبت به هفته گذشته ۶درصد فوتی ها کم شده است. واکسن تولیدی انستیتو پاستور که در ۷ استان فاز سوم را پیش برد بخشی از مطالعات را بر گروه سنی کودکان انجام داد که حاکی از اثربخشی و ایمنی زایی آن در این گروه است. خبرهای خوبی دوستانمان از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله دادند که واکسن نورا در فازهای مقدماتی مطالعات بالینی اثربخشی و ایمنی خوبی بر کودکان بوده است. بر این اساس پیشبینی می شود در ایام آتی واکسن نورا و پاستور به سبد واکسیناسیون در گروه های متنوع اضافه شود. از طرفی واکسن های گوناگونی در دنیا مجوز ورود به گروه سنی کودکان را دریافت کردند همچون سینوفارم که در سبد واکسیناسیون ما است و این واکسن در چین وارد فاز چهارم کلینیکال ترایال شده است و در مطالعه فاز چهارم اثربخشی واکسن بر دانش آموزان و کودکان بررسی شده است.


منبع:

1400/06/26
14:18:02
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها