ناکارآمد ساختن تحریم های اقتصادی با عضویت در شانگهای

ناکارآمد ساختن تحریم های اقتصادی با عضویت در شانگهای برتریها: یکی از رخدادهای بااهمیت چند روز اخیر عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای بود. خیلی از تحلیل گران از آن با عنوان سکوی پرشی برای اقتصاد ایران یاد می کنند البته بنظر می رسد زمانی این نتیجه حاصل می شود که همچنان دیپلماسی فعال در تمام حوزه ها در جریان باشد.


اگر اراده سیاسی در بین کشورهای عضو شانگهای شکل بگیرد، مطمئناً به هم افزایی مبادلات تجاری بین کشورها منجرخواهد شد. در این راستا باید اذعان داشت که کشورهای عضو شانگهای به انرژی ایران و هم به مسیرهای ترانزیتی ایران نیاز دارند و ایران هم به محصولات صنعتی کشورهای عضو نیاز دارد، بدین سبب پیوستن به این سازمان بدون شک برای ایران از نظر بالا رفتن ظرفیت های اقتصادی مفید خواهد بود. بررسی روزنامه ها، تارنماها و خبرگزاری های داخلی نشان میدهد که رسانه های داخلی به تحلیل های مختلف درباب اجلاس شانگهای پرداخته اند.

رسانه های اعتدال گرا
استفاده از ظرفیت «شانگهای» برای رونق اقتصادی کشور
روزنامه ایران به بازتاب سخنان آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس جمهوری پرداخت و نوشت: امروز نه فقط وزارت امور خارجه بلکه همه وزارتخانه ها مسئولیت و ماموریت دارند که از ظرفیت ایجاد شده، نهایت استفاده را در رونق و شکوفایی اقتصادی کشور به عمل بیاورند. امروز کشورهای عضو شانگهای نیز زمینه و بستر همکاری با جمهوری اسلامی ایران را از هر زمان دیگری مهیاتر می دانند و احساس می کنند می توانند همکاریهای بهتر و بیشتری را با ایران رقم بزنند و در سخنان خود نیز بر تقویت و تعمیق سطح همکاری با تهران تاکید داشتند. بندر چابهار دروازه ارتباط با کشورهای آسیایی و جهان است، پس شتاب در توسعه و بهره برداری آن، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. رییس جمهوری همین طور به رایزنی های انجام شده برای تقویت همکاریهای دوجانبه با تاجیکستان اشاره نمود و اظهار داشت: دو کشور ارتباط فرهنگی با ریشه و اعتقادی با یکدیگر دارند و در این سفر، دو طرف مصمم شدیم تا فصل نوینی از روابط دوجانبه بین دو کشور رقم بخورد. رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش ها و فداکاری دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت کشور اظهار داشت: امروز شتاب واکسیناسیون برای مردم امیدبخش شده است و در کنار آن دقت و انضباط واکسیناسیون اهمیت زیادی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. به لطف الهی با شتابی که در روند واکسیناسیون شروع شده سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در زمان خود شروع خواهد شد و همه دانش آموزان، دانشجویان و خانواده آنها اطمینان داشته باشند که امر آموزش در کشور رونق خواهد گرفت و تعطیلی و تأخیر در آنرا خسارت به فرزندان خود می دانیم.

رسانه های اصولگرا
عضویت در شانگهای در کاهش وابستگی ما به دلار مؤثر خواهد بود
روزنامه رسالت به گفت و گو با یعقوب رضازاده عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: کشور ما طی ۴۲ سال اخیر که از انقلاب گذشته است به صورتی تحت تحریم های ظالمانه آمریکا و کشورهای غربی بوده است. حالا آن تحریم ها با شدت بیشتری ادامه دارد، اما خوشبختانه بااراده ملت و رهنمودهای رهبر انقلاب توانستیم در مقابل این تحریم ها از خودمان مقاومت و ایستادگی نشان دهیم. اما ازیک طرف با انتخاب حجت الاسلام رئیسی بعنوان رییس جمهور کشورمان، یک چهره تازه ای از نظام جمهوری اسلامی ایران برای ارتباط با دنیا خصوصاً برای کشورهای عضو سازمان شانگهای به وجود آمد.
رضازاده اظهار داشت: این کشورها می توانند یک رقیب جدی و بسیار خطرناک برای کشور آمریکا و اتحادیه اروپا باشند. پس این اتفاق و شرکت رییس جمهور در اجلاس شانگهای و عضویت رسمی ایران در این سازمان می تواند پیام بسیار مثبتی برای ملت ایران و تمام مردم دنیا داشته باشد تا بتوانیم با حضور در این سازمان صادرات، واردات و تجارت و اقتصاد خودمان را تقویت نماییم. تأثیر عضویت در این سازمان می تواند بر وابستگی و عدم وابستگی به دلار برای ما تأثیرگذار باشد و ارزش پول های کشورهای عضو سازمان شانگهای را نیز افزایش دهد. این اتفاق موجب ایجاد کریدورهای غیر برجامی برای ما خواهد شد و فکوس و توجه وزارت امور خارجه از ارتباط با کشورهای غربی و کوشش برای رفع تحریم ها برداشته می شود. چونکه همکاری با کشورهای مشرق زمین که خودشان یک بعد مهم و قوی اقتصادی هستند برای کشورهای غربی دشوار است.

وزارتخانه ها ظرفیت های همکاری با سازمان همکاریهای شانگهای را شناسایی کنند
خبرگزاری فارس به بازتاب سخنان آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس جمهور پرداخت و نوشت: امروز نه فقط وزارت امور خارجه بلکه همه وزارتخانه ها مسئولیت و ماموریت دارند که از ظرفیت ایجاد شده، نهایت استفاده را در رونق و شکوفایی اقتصادی کشور بعمل بیاورند. امروز کشورهای عضو شانگهای نیز زمینه و بستر همکاری با جمهوری اسلامی ایران را از هر زمان دیگری مهیاتر می دانند و احساس می کنند می توانند همکاریهای بهتر و بیشتری را با ایران رقم بزنند و در سخنان خود نیز بر تقویت و تعمیق سطح همکاری با تهران تاکید داشتند. بندر چابهار دروازه ارتباط با کشورهای آسیایی و جهان است، پس شتاب در توسعه و بهره برداری آن، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. دو کشور ارتباط فرهنگی با ریشه و اعتقادی با یکدیگر دارند و در این سفر، دو طرف مصمم شدیم تا فصل نوینی از روابط دو جانبه بین دو کشور رقم بخورد. سیاست خارجی دولت، تقویت روابط با کشورهای همسایه با اولویت دیپلماسی اقتصادی می باشد و این سیاست را با قدرت پیگیری خواهیم کرد و هیچ مانعی برای تقویت روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه وجود ندارد. رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش ها و فداکاری دست اندرکاران حوزه بهداشت و سلامت کشور اظهار داشت: امروز شتاب واکسیناسیون برای مردم امیدبخش شده است و در کنار آن دقت و انضباط واکسیناسیون اهمیت زیادی دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

رسانه های اصلاح طلب
شانگهای فرصت جدی برای اقتصاد ایران
روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم هادی حق شناس اقتصاددان منتشر نمود و نوشت: پیمان های دوجانبه و چندجانبه امروز یک امر مرسوم در جهان هست. در گذشته نه چندان دور هم گات و هم بعدا WTO یا سازمان تجارت جهانی در دنیا به وجود آمد که همه کشورها حدودا عضو آن سازمان شدند و الان هم عضو آن سازمان هستند. حدودا در یک دهه اخیر خیلی از کشورها به دنبال تفاهمنامه های دوجانبه یا چندجانبه هستند. ایران پیش از انقلاب به بلوک اقتصادی اکو ملحق شده بود. در سالهای پس از انقلاب حدودا به هیچ بلوکی ملحق نشدیم و فقط در همین سه سال اخیر به کشورهای اوراسیا و امسال به کشورهای عضو شانگهای ملحق شدیم. پیوستن ایران به این دو بلوک ارواسیا و شانگهای منافع اقتصادی منطقه ای به دنبال خواهد داشت. چون تجارت بین این کشورها از تعرفه های ترجیحی برخوردار خواهد بود و همین طور این کشورهای عضو در مجامع بین المللی از حمایت های سیاسی نیز برخوردار خواهند شد. البته نباید فراموش نماییم که هم شانگهای و هم اوراسیا دو ظرفیت بالقوه برای اقتصاد ایران هستند. و به جهت اینکه این ظرفیت های بالقوه تبدیل به ظرفیت بالفعل شود، باید همه دستگاه های اجرائی و بخش خصوصی جهت استفاده از مزیت های این دو توافقنامه منطقه ای بسیج شوند. کشورهای عضو شانگهای هم به انرژی ایران و هم به مسیرهای ترانزیتی ایران نیاز دارند و برعکس ایران هم به محصولات صنعتی کشورهای عضو نیاز دارد. بعنوان مثال امروز هند در چابهار مشغول سرمایه گذاری است که کالای خودرا به افغانستان برساند. یا چین می خواهد راه ابریشم را احیا کند.

راه شانگهای از برجام می گذرد
روزنامه همدلی یادداشتی به قلم عادل جهان آرای روزنامه نگار منتشر نمود و نوشت: پس از سال ها انتظار و به نظاره نشستن ایران در نشست های سران پیمان شانگهای، سرانجام تهران هم رسما به عضویت سازمان همکاری شانگهای درآمد. این رخداد سیاسی در ایران با واکنش های زیادی مواجه گردید و کمی شبیه به روزهایی بود که برجام به موفقیت رسید و روحانی مدام بر طبل پیروزی می کوبید. حال خبر عضویت ایران در شانگهای به صورتی گاه تیتر یک یا دو همه رسانه های اصول گرا و اصلاح طلب را به خود اختصاص داد. این رخداد را می توان از چند زاویه بررسی کرد. اول اینکه عضویت در این سازمان بی شک از منظر سیاسی و اقتصادی برای کشورهای عضو فواید بسیاری دارد و چه بسا می تواند در پیشرفت و توسعه اعضا نقش ایفا کند. دوم آیا همه کشورها می توانند از سود برابر با آن برخوردار باشند و سوم، آیا این پیمان می تواند نقش بازدارنده در مقابل پیمان های اقتصادی و سیاسی جهان بازی کند و کشورهای عضو می توانند از آن بعنوان پشتوانه سیاسی و اقتصادی بهره بگیرند.

منافعی که از عضویت پیمان شانگهای به دست می آید
روزنامه آرمان ملی یادداشتی به قلم نعمت احمدی حقوقدان منتشر نمود و نوشت: هم حالا سازمان همکاری شانگهای ۹ عضو اصلی ایران، ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، چین، پاکستان، هند و دو عضو ناظر مغولستان و افغانستان را در جمع خود دارد. چندین کشور مانند ارمنستان، جمهوری آذربایجان، کامبوج، نپال، ترکیه، سریلانکا، شرکای بحث و گفت و گو می باشند. در اجلاس تاجیکستان علاوه بر کشورهای عضو و ناظر برخی از نهادهای بین المللی مانند انجمن ملل آسیای جنوب شرقی و سازمان ملل نماینده ای اعزام کرده بودند. هدف از تشکیل سازمان همکاری شانگهای مسائل امنیتی در آسیای میانه خصوصاً مبارزه با تروریسم و جدایی طلبی و افراطی گری بود. در اجلاس سال ۲۰۰۴ که در تاشکند پایخت ازبکستان متن نهایی مورد موافقت اعضای شرکت کننده تحت عنوان «سازمان منطقه ای ضدتروریسم» تهیه و به تصویب اعضا رسید. مبارزه با قاچاق مواد مخدر هم در طول مرز کشورهای عضو مورد تائید اعضاء قرار دارد. از ابتدا اعضای سازمان همکاری شانگهای اصرار داشتند که نمی خواهند به سازمانی نظامی مشابه پیمان ناتو تبدیل شوند و یا خلأ پیمان منحل شده ورشو را در مقابل پیمان ناتو پر کنند. اما مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی و افراطی گری مورد تائید و تاکید اعضا قرار دارد و در همین ارتباط مانورهای نظامی طی سالهای ۲۰۰۳ در قزاقستان و چین به جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم به اجرا درآمد در سال ۲۰۰۵ هم بین دولت چین و روسیه (ماموریت صلح ۲۰۰۵) بعنوان اولین مانور نظامی مشترک به اجرا درآمد.

سازمان شانگهای و FATF
روزنامه شرق یادداشتی به قلم معین شرقی. حقوق دان منتشر نمود و نوشت: با تأسیس سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۱۱، یکی از مباحث مهم، واکنش دیگر بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای خصوصاً قدرت های بزرگ بود. هریک از این کشورها تلاش کردند موضع خودرا در قبال سازمان همکاری شانگهای تدوین و سیاست خودرا درباره آن مشخص کنند. ایران ازجمله این کشورها بود که به جهت هم جواری منطقه ای می توانست تحت تأثیر نتایج شکل گیری این سازمان قرار گیرد و اعلام نمود خواهان عضویت در این سازمان است و در این راه کوشش کرد و بالاخره موفق شد در سال ۲۰۰۵ به عضویت ناظر در این سازمان درآید و در پی آن بالاخره سند عضویت دائم ایران در شهریور ۱۴۰۰ یعنی سال ۲۰۲۱ به تأیید رسید و ایران نیز عضو دائمی این سازمان شد. در این سال ها مهم ترین مانع پیوستن ایران به سازمان شانگهای از منظر حقوقی، قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل بود که سازمان ملل نیز با صدور قطع نامه ۲۲۳۱ در خصوص لغو تحریم های گذشته، راه را برای پیوستن کشور عزیزمان به سازمان شانگهای هموار کرد. با کوشش های دولت یازدهم درباب برجام و رفع موانع حقوقی و سیاسی، روند شکل گیری مشارکت جامعی بین تهران و پکن از سر گرفته شد و ایران مجدد درخواست عضویت دائم خودرا به این سازمان ارائه داد. متعاقب آن تیره وتارشدن روابط ایران و تاجیکستان، به ویژه اعتراض تاجیکستان در ماجرای کنفرانس وحدت اسلامی در تهران، فصل جدیدی از مانع تراشی ها درباب گسترش روابط تهران و پکن را فراهم آورد و باردیگر عضویت ایران در سازمان شانگهای به تعویق افتاد.

پذیرش تبعات حل مسائل
روزنامه اعتماد یادداشتی به قلم عباس عبدی منتشر نمود و نوشت: دایمی شدن عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای نیز خبر خوبی است. هر چند این وضعیت محصول سال ها پیگیری و گفت و گو است ولی صرف این که ایران هم اکنون و با حضور رئیس جمهور جدید به عضویت دائم در آمده مهم می باشد. اهمیت آن نیز بدین جهت است که بعد از انقلاب از حضور در پیمان های منطقه ای پرهیز شده است. این پیمان ها در حقیقت جزیی از نظام بین المللی و به صورتی حلقه اتصال ایران به این نظام هستند. هر چند برخی امکانات برای کشور فراهم می آورد، ولی محدودیت هایی هم بوجود می آورد که در مجموع مثبت است. این که عضو یک پیمان بین المللی یا منطقه ای شویم، ذاتا مفید و امیدبخش است برای اینکه وارد یک تعامل و تعهد دوجانبه شده ایم و این برخلاف گذشته است. به نظرم این حضور قرینه قوی برای وجود اراده جهت حل وفصل برجام است. بعد از این مرحله بطور قطع باید وارد حل مسائل ریشه ای تر و ساختاری شد. کسری بودجه دولت و افزایش نقدینگی، ثبات سیاست های کلان اقتصادی و تحرک در فضای کسب وکار و قیمت گذاری کالاها و بطور مشخص، حامل های انرژی و مبارزه با فساد و افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در اولویت هستند. در نخستین گام دولت متنی را در مبارزه با فساد منتشر نموده که واجد معنای روشنی نیست و کسی متوجه نخواهد شد که از فردا چه اتفاقی با فساد رخ خواهد داد؟ دولت در هر موردی که بخواهد سیاستگذاری کند با دوراهی های سختی مواجه می شود. نمونه اش آزادسازی واردات خودرو است. در این مورد خیلی سریع تصمیم گرفته شد. این سیاست اگر در ذیل یک راهبرد کلی نباشد و بصورت پایدار اتحاذ نشود، فایده چندانی ندارد.

موانع موجود بر سر راه ایران برای بهره برداری کامل از ظرفیت عضویت دائم در سازمان شانگهای
خبرگزاری ایسنا به گفت و گو با محمدرضا فرقانی دیپلمات پیشین کشورمان پرداخت و آورد: عضویت کامل ایران در این سازمان این زمینه را برای ایران فراهم می آورد که همکاریهای خودرا با کشورهای عضو این سازمان گسترش داده و با همکاری کشورهایی چون چین و روسیه آسان تر تحریم های آمریکا را کنار بزند. از زمان موافقت اعضا، ایران رسما عضو دائم این سازمان به حساب می آید گرچه باید یک روند اداری و فنی نیز در این حوزه طی شود. وی در مورد این که چه عواملی مانع می شود که ایران بتواند از ظرفیت ایجاد شده بصورت کامل در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی استفاده نماید، اظهار داشت: به نظرم یکی از موانع اصلی در این حوزه در داخل خود کشور است. باید این اراده در داخل کشور و تمام سازمان ها و ارگان های مربوطه بوجود آید که از فرصت به وجود آمده در امتداد تامین منافع اقتصادی کشور بصورت کامل استفاده گردد. فرقانی همین طور موضوع دوم را نوع روابط ایران با کشورهای عضو سازمان شانگهای دانست و اشاره کرد: در چهار، پنج سال اخیر به علت مخالفت تاجیکستان عضویت دائم ایران در این سازمان به تأخیر افتاده بود. مخالفت تاجیکستان با این مساله به خاطر سوء تفاهمی بود که بین دو کشور ایجاد شده بود و با حل این سوءتفاهم تاجیکستان نیز بعنوان یک عضو دائم موافقت خودرا با پذیرش ایران اعلام نمود. بدین سبب در امتداد بهره برداری از فرصت ایجاد شده باید روابط خودرا با کشورهای عضو این سازمان گسترش داد و اجازه نداد که سوءتفاهم ها در روابط ایران با این کشورها موجب ایجاد مشکل شود.منبع:

1400/06/30
09:31:59
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها