حذف محدودیت سنی واکسیناسیون در سراسر کشور

حذف محدودیت سنی واکسیناسیون در سراسر کشور به گزارش برتریها روزنامه ایران در گزارشی آورده است: سرانجام بعد از ماه ها انتظار و وعده وعیدهای مسئولان در نهایت روز گذشته به دستور وزیر بهداشت، محدودیت سنی تزریق واکسن مقابل ویروس کرونا در سراسر کشور برداشته شد.


روزنامه ایران چهارشنبه ۳۱ شهریور در گزارشی نوشت: از این پس همه افراد بالای ۱۸ سال در ۳۱ استان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام واکسیناسیون به آدرس salamat.gov.ir نوبت دریافت نمایند. برداشتن محدودیت سنی واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال خبر خوشی بود که وزیر بهداشت هفته پیش در مسافرت به استان همدان وعده آنرا داد و حالا علاوه بر سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران همه دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور اعلام آمادگی کرده اند که با افزایش جایگاه های تزریق واکسن محدودیت سنی واکسیناسیون علاوه بر پایتخت در همه استانها برداشته شود.
بر این اساس و طبق دستور وزیر بهداشت مقرر شده واکسیناسیون کامل جمعیت مشمول در پایتخت تا نیمه آبان ماه به اتمام برسد. مطالب بیان شده از طرف وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست کمیته های علمی کرونا همین طور نشان میدهد تا حالا با واکسینه کردن حدود ۴۵ میلیون نفر بیش از ۵۰ درصد ایرانیها واکسینه شده اند و با حذف محدودیت سنی، واکسیناسیون مردم تا هفته آتی به ۷۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
از این رو نظر مسئولان وزارت بهداشت بر این است با افزایش واکسیناسیون کرونا لاک داون هوشمند جایگزین دستورالعمل های بهداشتی قبلی شود تا با بهره گیری از مطالب به روز دنیا به سمت و سوی قطع و کاهش زنجیره انتقال ویروس کرونا حرکت نماییم. بعنوان مثال و بنا به اعلام وزیر بهداشت باید تغییراتی در حوزه قرنطینه و لاک داونی که در کشور اعمال می شود، ایجاد شود. اقداماتی مانند عدم تردد شبانه، مسافرت نرفتن، عدم خروج ماشین ها و... نمی تواند همیشه ادامه داشته باشد و باتوجه به وضع موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم. نه این که یک چیزی را بعنوان دستورالعمل قرار داده و روی آن بایستیم.
بااینکه این روزها روند واردات واکسن شتاب فراوانی به خود گرفته و طبق گفته معاون فنی گمرک نیز روز گذشته پنجاه و پنجمین محموله واکسن وارداتی کرونا شامل دو میلیون دوز واکسن سینوفارم وارد کشور شد، با این وجود نگرانی مسئولان وزارت بهداشت متوجه این مساله است که مردم بدون ثبت نام در سامانه سلامت به پایگاه ها مراجعه کنند و موجب ایجاد ازدحام و شلوغی شوند؛ در همین زمینه وزارت بهداشتی ها مدام تاکید می کنند داشتن نوبت از سامانه نوبت دهی واکسن الزامی است و افراد تحت هیچ شرایطی بدون نوبت به پایگاه های واکسیناسیون مراجعه نکنند.
وزیر بهداشت در حالی روز گذشته در نشست کمیته های علمی کرونا این خبر خوش را به مردم ایران داد که روزانه بیش از یک و نیم میلیون واکسن کرونا در کشور تزریق می شود. تنها در یک هفته گذشته بیش از ۸ میلیون واکسن در کشور تزریق شده است و هر هفته نیز واکسن هایی با حجم انبوه از نوع سینوفارم و آسترازنکا به سبد واردات واکسن اضافه می شود.
همچنین طبق دستور وزیر بهداشت قرار بود چنانچه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تعداد جایگاه های تزریق واکسن و همین طور مراکز تجمیعی واکسیناسیون را بالا برند بعد از دسترسی به تعداد دوز زیاد واکسن بدون در نظر گرفتن گروه سنی، واکسیناسیون مقابل کووید۱۹ را انجام دهند.
با این حال و در چنین شرایطی گروه های سنی بالای ۱۸ سال پس از ماه ها انتظار برای تزریق واکسن کرونا می توانند با ثبت نام در سامانه و نوبت دهی به پایگاه های تجمیعی مراجعه و واکسن کرونا دریافت نمایند. بهرام عین اللهی در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا اظهار نمود: از امروز(۳۰ شهریور) محدودیت و شرط سنی واکسیناسیون در سراسر کشور برداشته شد و دیگر محدودیتی نداریم و تمام افراد بالای ۱۸ سال می توانند به مراکز واکسیناسیون برای تزریق واکسن مراجعه کنند.
به گفته عین اللهی، ایران به مرز تزریق ۴۵ میلیون دوز واکسن رسیده و هفته پیش ۸ میلیون دوز واکسن تزریق شده است و پیش بینی می شود در چند هفته آتی ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شوند و از مشاهده صحنه های تلخ و مرگ و میر بیش از ۶۰۰ نفر جلوگیری شود. وی افزود: ما درحال حاضر واکسیناسیون کنکوری ها را آغاز نموده ایم و سن بتدریج کاهش پیدا خواهدنمود و برنامه داریم در ۲ تا ۳ هفته آتی واکسیناسیون دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال صورت گیرد.
او با اشاره به هجمه وحشتناک جاهلان و مغرضان واکسن می گوید: امروز در هجمه وحشتناکی از عدم واکسیناسیون قرار گرفتیم که یک عده جاهلند و عده ای هم مغرضند که خودشان می دانند واکسن خوب است، اما به دلایلی مقابل آن صحبت می کنند.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از حرف هایش به این نکته هم اشاره نمود که بیشتر مرگ و میرهای کرونا عصر و شب اتفاق می افتد: «فکر نکنید همه جا مانند مسیح دانشوری، بقیةالله و... است. همه جای کشور اینگونه نیست، بلکه بسادگی افراد را اینتوبه می کنند. من ۹ استان را رفتم و تمام آی سی یوهای آنرا دیده ام. اوضاع بسیار خراب است. پروتکل هایی که زحمت کشیده می شود و داده می شود، اجرا نمی گردد. مهم ترین مسأله برای بیمار کرونا نگهداری و اکسیژن او است. بیشتر مرگ ها هم در عصر و شب یعنی در مواقعی که پرسنل درست رسیدگی نمی کنند، اتفاق می افتد. انتظار دارم که این گزارش ها داده و کار شود.منبع:

1400/06/31
12:12:36
5.0 / 5
299
تگهای خبر: پایتخت , دانش , علم , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها