سه اصل مهم رهبر انقلاب برای حرکت جوانان انقلابی در فضای رسانه

سه اصل مهم رهبر انقلاب برای حرکت جوانان انقلابی در فضای رسانه رهبر معظم انقلاب روز اربعین، به بهانه حرکت آگاهی بخش و تبیینی حضرت زینب (س) پس از عاشورا، سه اصل مهم حرکت جوانان انقلابی در فضای رسانه را اعلام کردند؛ اخلاق، عقلانیت و عاطفه.


در حالی که فضای مجازی، در سطح اول تاثیرگذاری بر افکار عمومی قرار گرفته، حضرت آیت الله خامنه ای در آخر مراسم عزاداری هیئت های دانشجویی، بوسیله ارتباط تصویری با دانشگاه تهران (محل تجمع این هیئات) محور سخنان کوتاه، اما مهم خودرا به اصول حرکت تبیینی و آگاهی بخش در رسانه و فضای مجازی اختصاص دادند.
برکات بزرگ فضای باز انتشار افکار
با توجه به مخالفت برخی جریان ها در کشور با فضای مجازی، آزادی بیان و آزادی نشر افکار، رهبر انقلاب با اشاره به اینکه «امروز خوشبختانه میدان باز است برای انتشار افکار»، تاکید کردند: «این فضای عمومی در کنار مشکلاتی که ممکنست به وجود بیاورد، برکات بزرگی هم دارد.»
ایشان برکت این فضا را امکان انتشار افکار صحیح دانسته و افزوده اند: «می توانید افکار درست را، افکار صحیح را منتشر کنید، پاسخ به اشکالات را، پاسخ به ابهام آفرینی ها را در این فضا با استفاده ی از این امکان منتشر کنید و میتوانید دراین زمینه به مفهوم واقعی کلمه جهاد کنید.»
تاثیر بر افکار عمومی با «تبیین»
مقام معظم رهبری سمت و سوی این حرکت را بیان حقایق خوانده و با تاکید بر اهمیت دادن جوانان و دانشجویان به مسئله «تبیین» افزوده اند: «خیلی از حقایق هست که باید تبیین بشود. در قبال این حرکت گمراه کننده ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدف های بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و گرفتار ابهام نگه داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و به خصوص جوانها، «حرکت تبیین» خنثی کننده این توطئه دشمن و این حرکت دشمن است.»
اصل قطعی برای فعالیت در فضای مجازی و رسانه
رهبر انقلاب در ادامه به یک اصل مهم در مقابل چند آفت مرسوم فعالیت در رسانه و فضای مجازی اشاره کرده اند: رعایت اخلاق و پرهیز از دروغ و تهمت و دشنام.
به باور ایشان، «اصل قطعی در این باب این است که بایستی از شیوه اخلاقی در این کار پیروی کرد» و «از این کاری که بعضی ها در فضای مجازی یا در مطبوعات و در مقاله ها و اینجا و آنجا انجام میدهند که با دشنام، با تهمت و فریب و دروغ با افکار عمومی مواجه میشوند، باید بشدّت اجتناب کرد.»
روشن است که مخاطب این سفارش مهم رهبری، کسانی که نظام و انقلاب را قبول ندارند، نیستند. حرکت جریان های انقلابی در فضای رسانه هم گاه با نیت دفاع از نظام، گرفتار برخی آفت ها می شود و الان رهبری با نگاه لطمه شناسانه خود، «اصل قطعی» در فعالیت در فضای رسانه را «پیروی از شیوه اخلاقی» خوانده و از دشنام، تهمت، فریب و دروغ پرهیز داده اند.
عقلانیت و عاطفه
این روزها که فضای مجازی، عرصه زد و خورد شدید می باشد و حتی تعدادی از وجود گردان و لشگر و ارتش در آن نام می برند، رهبر انقلاب پس از تاکید به اخلاقی بودن شیوه ها، بر دو عنصر عقلانیت و عاطفه تاکید کرده اند: «بایستی حقایق را با منطق قوی، سخن متین و عقلانیّت کامل، همراه با زینت عاطفه و عواطف انسانی، و به کارگیری اخلاق منتشر نمود. امروز همه ما بایستی در این میدان حرکت بکنیم؛ هر کدام به نحوی و با سهمی که در این راه داریم.»
دو عنصر عقلانیت و عاطفه، آن روی سکه فریب و دروغ و دشنام و تهمت است؛ روشی که ممکنست تاثیر آن بر افکار عمومی دیرتر باشد، اما اثرات آن عمیق و ماندگار است.
روشن است که بدبینی بسیاری افراد به نظام و انقلاب، ناشی از مشاهده رفتارهای تند و نادرست و برخوردهای نامناسب بوده و همین موضوع ممکنست موجب نشر دلخوری های آنان در فضای رسانه ای و مجازی شود و اگر جوانان انقلابی بجای برخورد منطقی و توام با «عاطفه انسانی» با خشم و تحقیر و تهمت به آنها واکنش نشان دهند، بدبینی شان به نظام و انقلاب مستحکم تر می شود. اما رفتار دلسوزانه و انسانی و همراه با عاطفه است که ممکنست بتواند در نگاه این دسته تغییر مثبت بوجود آورد.
بالا رفتن وزن فضای مجازی
بیانات رهبر انقلاب در زمانی مطرح می شود که طبق یک نظرسنجی تازه، پیگیری خبرهای روز بوسیله صداوسیما در شهریورماه ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۱۳۹۷، ۱۵.۶ درصد کم شده است. در مقابل استفاده از فضای مجازی بعنوان منبع کسب خبر در این بازه زمانی، بیش از ۱۵ درصد بالا رفته است.
طبق نظرسنجی ملی ایسپا در شهریور امسال، درباره نحوه پیگیری خبرهای روز جامعه، ۴۲.۱ درصد پاسخگویان صداوسیما، ۴۱.۴ درصد فضای مجازی (رسانه های اجتماعی و سایت های خبری) و ۵.۱ درصد شبکه های ماهواره ای را منبع خبر خود اعلام نموده اند. اطلاعات این نظرسنجی با رعایت اصول علمی و با در نظرگرفتن جمعیت بالای ۱۸ سال کل کشور (مناطق شهری و روستایی) با تعداد نمونه ۱۵۸۱ نفر به شیوه مصاحبه تلفنی گردآوری شده است.
معیار پیروی از رهبری در فضای رسانه
اکنون ده ها رسانه رسمی و دولتی و غیردولتی که نسبتی با ارگان های دولت یا نهادهای مختلف نظام دارند، یا میلیونها کاربر شبکه های اجتماعی که دل در گرو انقلاب و رهبری دارند، از رسانه و فضای مجازی برای مقابله با تبلیغات دشمن استفاده می کنند؛ متاسفانه مطالب و رویکرد های سرشار از بهتان و دور از اخلاق و عقلانیت، در فضای همین نوع رسانه ها بروز غیرقابل انکاری دارد. حال آن که معیار صحت حرکت آنها، نه فقط جهتگیری در دفاع از انقلاب، بلکه التزام به سه اصل اخلاق، منطق و عاطفه است.
تاثیر دروغ و دشنام بیشتر است یا اخلاق و منطق؟
ممکن است در کوتاه مدت اخبار خاص و هیجانی یا دروغگویی و دشنام مشتری زیادی جذب نماید، اما در درازمدت، منطق و عقلانیت، عاطفه و اخلاق است که موجب اقناع مخاطب در طولانی مدت می شود و درواقع نکات رهبر انقلاب در صورت تحقق، سبب تاثیر عمیق می شود.
به نظر می رسد آفت هایی چون فریب، دروغ، دشنام و تهمت که رهبری روی آن دست گذاشته اند، با تصور افزایش قدرت از طرف برخی انقلابیون مورد استفاده قرار می گیرد. حال آن که معیار تاثیرگذاری اقدامات رسانه ای، نه زیاد دیده شدن مطلب و لایک و نشر زیاد، بلکه اقناع است و اقناع با تغییر ماندگار در رفتار مخاطب قابل ارزیابی است.
با این وصف، گرچه رهبر انقلاب تاکید بر سه گانه اخلاق، عقلانیت و عاطفه را از موضع دینی بیان کرده اند، اما واقعیت آنست که اثرگذاری طولانی مدت پیام نیز جز با همین معیارها ممکن نیست.
با گذشت دست کم بیست سال از حضور جدی و بیش از پیش فضای مجازی در افکار عمومی کشور ما، باید دید این میزان فعالیت برخی دلبستگان انقلاب در فضای مجازی، در مجموع چه میزان آثار مثبت و منفی داشته است و چقدر در تأثیرگذاری بر افکار عمومی موفق ظاهر شده اند؟
نمی دانیم دراین زمینه کاوش علمی و دقیقی انجام شده یا نه، اما ظواهر امر توفیق زیادی دراین زمینه نشان نمی دهد و بنظر می رسد دست کم یک علت مهم آن، کم توجهی به همین سه عامل یاد شده رهبر انقلاب است: اخلاق، عقلانیت و عاطفه.


منبع:

1400/07/07
09:47:00
5.0 / 5
334
تگهای خبر: دانش , سایت , علم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها