انجام 930 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات

انجام 930 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات برتریها: مجموع تراکنش های مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) در هفت ماه نخست، از مرز 930 میلیون تراکنش گذشته است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، در چهاردهمین جلسه کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی قرار شد تمامی دستگاه های اجرائی کشور، برای تبادل اطلاعات و استعلامات الکترونیکی از گذرگاه ملی خدمات دولت (GSB) استفاده کنند. این درگاه که در مرکز ملی تبادل اطلاعات وزارت ارتباطات ایجاد شده، سامانه ای است که بستری را فراهم می آورد تا دستگاه های اجرائی برای تبادل اطلاعات با یکدیگر و گرفتن استعلامات سطح کلان، بجای اقدام بوسیله سرویس الکترونیکی مجزا و شبکه ای، به این گذرگاه وصل شوند و باتوجه به استانداردها و امن بودن آن گذرگاه، خدمات الکترونیکی مربوط به دولت را تبادل یا دریافت نمایند.
این درگاه باهدف یکپارچه سازی خدمات دستگاه های دولتی و فراهم آوردن امکان دریافت استعلامات میان دستگاهی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، به راه افتاده است. سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان مجری این مرکز بوسیله سامانه گذرگاه ملی خدمات دولت، گزارش های دوره ای لازم از میزان بهره گیری از تراکنش های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و آمار آنها را به دستگاه های اجرائی ذی ربط و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال می کند.
آخرین وضعیت مرکز ملی تبادل اطلاعات تا اختتام مهرماه ۱۴۰۰، در جدول زیر آمده است.


برترین دستگاهها برمبنای تعداد تراکنش
سازمان ثبت احوال کشور با ارائه ۷۵ میلیون و ۱۳۸ هزار استعلام که ۴۹ درصد از کل تراکنش ها را به خود اختصاص داده، در جایگاه نخست بالاترین دستگاه های سرویس دهنده قرار دارد. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با ۴۴ میلیون تراکنش ۲۹ درصد از تراکنش ها را به خود اختصاص داده و وزارت بهداشت با بیش از هفت میلیون تراکنش رتبه سوم را دارد.


همین طور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ۳۴ میلیون درخواست، در میان سرویس گیرنده ها رتبه اول را دارد. سامانه «دولت همراه» سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیش از ۱۷ میلیون درخواست رتبه دوم و بعد از آن وزارت بهداشت در رتبه بعدی قرار گرفته اند.
پردرخواست ترین دستگاهها برای دریافت سرویس و استعلام، به ترتیب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان فناوری اطلاعات ایران، وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بیمه سلامت، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی کشور و قوه قضاییه هستند که تعداد تراکنش های بین دستگاهی را به بالای ۱۵۱ میلیون تراکنش رسانده اند.


مجموع درخواست های انجام شده در مرکز ملی تبادل اطلاعات در هفت ماه نخست امسال، از مرز ۹۳۰ میلیون تراکنش گذشته است. میزان درخواست ها در فروردین بیش از ۱۰۲ میلیون، در اردیبهشت بیش از ۱۳۳ میلیون، در خرداد بیش از ۱۵۴ میلیون، در تیر بیش از ۱۵۴ میلیون، در مرداد بیش از ۹۸ میلیون، در شهریور بیش از ۱۳۵ میلیون و در مهر بیش از ۱۵۱ میلیون درخواست در مرکز ملی تبادل اطلاعات به ثبت رسیده است.


اطلاعات جامع میزان بهره گیری از تراکنش های خدمات الکترونیکی بین دستگاهی و آمار آنها تا اختتام مهرماه ۱۴۰۰، در این لینک قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1400/08/17
21:12:30
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها