آخرین وضعیت كرونا و واكسیناسیون همگانی در رسانه های صبح ایران؛

تغییر رویکرد مخالفان به تزریق واکسن

تغییر رویکرد مخالفان به تزریق واکسن برتریها: آمارهای واکسیناسیون در ایران به یک ثبات کلی رسیده و حتی افرادی که تا چند ماه پیش طرفداران طب سنتی را به مخالفت با واکسیناسیون الزامی تشویق می کردند، حالا مسئولان و حکیمان این طب، می گویند که باید مردم واکسن بزنند.


رسانه های کشور ۲۶ آبان ۱۴۰۰ خورشیدی نگاه ویژه ای به وضعیت کرونا و واکسیناسیون عمومی داشته اند. بگونه ای که اصولگرایان، اعتدالگرایان و اصلاح طلبان هر کدام گزارش، یادداشت و مصاحبه هایی در این خصوص منتشر نموده اند که در ادامه قسمتی از این گزارش ها رصد می شود.

رسانه های اعتدال گرا
جهش چاقی روی وزنه کرونا
روزنامه ایران از اضافه وزن مردم در روزگار کرونا گزارش می دهد: ۶۰ درصد ایرانیان چاق هستند؛ این نگرانی جدی وزارت بهداشت درباره وضعیت سلامت ایرانیان است که البته در دو سال قبل شیوع کرونا و فقر حرکتی به تشدید بحران چاقی و متعاقب آن افزایش بیماری های زمینه ای همچون فشار خون و قند خون بالا و... در میان ایرانیان دامن زده است. کم تحرکی و کاهش فعالیتهای بدنی به علت اعمال تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، اصناف و کسبه و اعمال محدودیت های کرونائی و بطور کلی تغییر سبک زندگی تحفه منحوس ویروس کروناست به صورتی که همه گیری بی تحرکی بعنوان عارضه جانبی همه گیری جهانی کووید۱۹، متخصصان حوزه سلامت را هم نگران کرده است. بررسی های وزارت بهداشت نشان می دهد، حدود ۷۸ درصد از مبتلایان کووید۱۹ گرفتار چاقی، دیابت و بیماری های زمینه ای بوده اند. همین طور یکی از عمده ترین علت های مرگ های زیر ۵۰ سال در کرونائی های دارای بیماری های زمینه ای، چاقی بوده است. این روزها نتایج ویروس کرونا بواسطه تمرکز نظام سلامت کشورها به جهت مداخلات درمانی برای کاهش مرگ و میرهای کرونائی به چشم نمی آید اما آن طور که سازمان بهداشت جهانی هشدار داده تعدادی از این پیامدها در آینده ای نزدیک تبدیل به ابرچالش نظام های سلامت خواهد بود. نداشتن فعالیت بدنی و چاقی و اضافه وزن همچون عواقب شوم کرونا است. در ایران نیز آن طور که پژوهش های انتشار یافته در سایت Environmental Health and Preventive Medicine) نشان داده است تیمی از پژوهشگران ایرانی فعالیت بدنی جمعیت ایران را در طول همه گیری کووید۱۹ بررسی کردند و دریافتند که در مجموع ۷۸ درصد از شرکت کنندگان در پژوهش دستورالعمل های فعالیت بدنی را در طول همه گیری رعایت نکرده اند. در حالیکه مطالعات قبلی نشان می داد قبل از همه گیری حدود ۳۳ درصد از جمعیت بزرگسال ایران دستورالعمل های استاندارد فعالیت بدنی را نادیده می گیرند. این در شرایطی است که کاهش فعالیتهای فیزیکی ناشی از فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری مشاغل، تعطیلی رویدادهای اجتماعی، دانشگاه ها، سالن های ورزشی و پارک های عمومی بعنوان اثرات قرنطینه شرکت کنندگان در این پژوهش را در معرض خطر بالای مبتلاشدن به افسردگی و اضطراب قرار داده است. مطالعات نشان می دهد، قبل از همه گیری ویروس کرونا از هر ۴ فرد بزرگسال یک نفر و از هر ۴ نوجوان ۱۱ تا ۱۷ ساله ۳ نفر فعالیت بدنی کافی ندارند. سطح بی تحرکی در بعضی کشورها در دوران همه گیری به علت افزایش استفاده از فناوری، تغییر الگوی حمل و نقل و شهرنشینی حدود ۷۰ درصد افزایش داشته و علاوه بر افزایش ریسک مبتلاشدن به بیماری های غیرواگیر و عوارض مرگ ومیر، عدم تحرک فیزیکی بار اقتصادی عمده ای را در سرتاسر جهان بوجود می آورد.

جزییات طرح محدودیت های هوشمند کرونایی
روزنامه حمایت در گزارشی آورده است: همانطور که پیش از این مسئولان نظام بهداشت و درمان کشور، همین طور سایر نهادهای متولی در امور در ارتباط با مقابله با بیماری کووید۱۹ اعلام نموده بودند، از آغاز ماه آینده طرح محدودیت های کرونائی هوشمند شکل اجرائی به خود خواهد گرفت. خبری که روز گذشته نیز محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از آن سخن گفت؛ این که کلیات و جزئیات طرح یاد شده به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده و براین اساس مقدمات آن هم درحال آماده شدن است تا از اول آذرماه اجرائی شود. موضوعی که مصطفی قانعی، عضو کمیته ی علمی کشوری کرونا نیز به آن اشاره نموده است. علاوه براین نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران هم به این مورد پرداخته است که در روند این طرح به تدریج داشتن کارت واکسن برای افراد الزامی می شود. البته وی بر این مورد هم تاکید کرده است که زدن واکسن به تنهایی اثربخش نخواهد بود و رعایت پروتکلهای بهداشتی همچنان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. به هر حال آنگونه که فرهادی اظهار کرده است؛ در طرح مذکور اولین اولویت مدنظر مدیریت هوشمند محدودیت ها کارکنان دولت بوده که طبق آن کارکنان دولت و موسسات دولتی باید با تزریق واکسن کرونا در محل کار حاضر شوند. در این میان بااینکه حدود ۸۰ درصد کارکنان دولت واکسن زده اند و آمارهای موجود نشان داده است که تنها عده کمی که هنوز واکسینه نشده اند که این افراد نیز باید در فرصت باقیمانده واکسن خودرا تزریق کنند. حال این پرسش مطرح می شود، در صورتی این افراد از تزریق واکسن اجتناب کنند، چه برخوردی در انتظار آنها خواهد بود؟ در پاسخ باید عنوان نمود که اگر افراد مذکور خودرا در مقابل بیماری کووید۱۹ واکسینه نکنند، از آغاز آذرماه از حضورشان در محل کار جلوگیری خواهد شد. در اینباره فرهادی هم گفته است که در وهله اول به چنین اشخاصی مرخصی بدون حقوق داده خواهد شد؛ در مرحله دوم برای آنها غیبت زده می شود و در مرحله سوم، پرونده کارکنان واکسینه نشده به هیات های بدوی تخلفات کارکنان دولت برای انفصال از خدمت به مدت یک ماه ارجاع داده خواهد شد. در این میان باید اظهار داشت که اساس کار در طرح محدودیت های هوشمند، سامانه های طراحی شده، همین طور کارت دیجیتال واکسن و کد QR روی آنست. بدین سان تمامی افراد باید به سامانه سلامت وزارت بهداشت مراجعه و کارت دیجیتال فارسی خودرا دریافت نمایند، برای اینکه از بازه زمانی اشاره شده برای افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، محدودیت هایی اعمال می شود.

رسانه های اصولگرا
تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا
به گزارش خبرگزاری مهر، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) همچون داروهایی هستند که به صورت گسترده برای درمان افسردگی تجویز می شوند. آنها شامل داروهایی مانند Lexapro (اسکیتالوپرام)، Paxil (پاروکستین) و Zoloft (سرترالین) هستند. «مارینا سیروتا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در اینباره اظهار داشت: «ما مشاهده کردیم بیمارانی که SSRIها را مصرف می کنند بطور متوسط ۸ درصد کمتر از افراد دیگر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند. حتی نتایج نشان داد نرخ زنده ماندن بالاتر در بین افرادی بود که دو SSRI خاص نظیر پروزاک (فلوکستین) و لووکس (فلووکسامین) مصرف می کردند. تیم مطالعه دریافتند ۴۸۱ بیمار که پروزاک یا لووکس را به تنهایی و بدون هیچ داروی ضدافسردگی دیگری مصرف کردند، ۲۶ تا ۲۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند. این یافته به دنبال بررسی تجربیات بیش از ۱۰ هزار بیمار کووید ۱۹ است. همه آنها بین ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ در یکی از ۸۷ مرکز در سرتاسر ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند. همگی قبل از تشخیص، زمینه های پزشکی و اجتماعی-اقتصادی مشابهی داشتند، اما یک تفاوت اساسی وجود داشت: تقریباً یک سوم آنها SSRI مصرف می کردند. بر اساس گزارش پژوهشگران، حدود ۵۰۰ بیمار (تقریباً ۱۵٪) که SSRI مصرف می کردند بر اثر کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادند، درحالیکه کمی بیش از ۱۱۰۰ نفر (نزدیک به ۱۷٪) از بیمارانی که این دارو را دریافت نکرده بودند، فوت کردند. از طرفی، اثر حفاظتی ظاهری SSRI ها هنگام تمرکز بر Prozac و Luvox بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. فقط ۴۸ نفر از ۴۸۱ بیمار (۱۰٪) در گروه دریافت کننده پروزاک یا لووکس فوت کردند. در همین راستا، پژوهشگران می گویند سفارش به استفاده از SSRI بعنوان درمانی برای کووید ۱۹ زود است. سیروتا هشدار داد: «قبل از این که بتوان از این داروها در بیماران آینده استفاده کرد، آزمایش های بالینی بیشتری باید صورت گیرد.»

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، هنگام وقوع زلزله چه کار کنیم؟
افکار نیوز در گزارشی آورده است: هنگام وقوع زلزله شرایط بحرانی ایجاد می شود که همراهی این مورد با شیوع ویروس کرونا، سفارش ها و مراقبت ها را دوچندان می کند. قبل از وقوع حادثه، با اعضای خانواده در مورد اقدامات مورد نیاز قبل و بعد از زلزله گفت و گو کرده و وسایل متناسب با شرایط را در کیف اضطراری، شامل کمک های اولیه، مواد غذایی خشک یا کنسرو شده و آب را همراه داشته باشید. وسایل مورد نیاز کرونائی را برای سه روز، شامل ماسک، صابون، محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح، کیسه ی زباله و دستکش یک بار مصرف همراه داشته باشید. همراه داشتن و تامین داروهای مورد نیاز افراد بیمار در خانواده خصوصاً بیماران کرونائی از قبل وقوع زلزله ضروری می باشد. از تجمع در سوله های مدیریت بحران بپرهیزید و اهتمام کنید درپارک ها و فضاهای سبز بمانید. چنانچه درمکان های عمومی اسکان یافتید، حتما از ماسک و شیلد بهره برده و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. هنگام عطسه و سرفه و با آرنج یا دستمال دهان خودرا بپوشانید تا عامل ویروس منتقل نشود. از لمس سطوح عمومی پرهیز کنید، ضد عفونی دست و اطراف را در دستور کار خود قرار دهید و از لمس چشم ها و بینی خود خودداری کنید. در مکان های عمومی از کسانی که علایم سرماخوردگی و آنفولانزا دارند دوری کرده و مراقب رعایت نکات بهداشتی از سمت کودکان و سالمندان باشید.

آنفلوانزا می تواند زمینه ساز مبتلاشدن به کرونا شود؟
سایت خبری رویداد ایران در گزارشی آورده است: بیماری آنفلوانزا به طور معمول از پاییز تا اوایل بهار مشاهده می شود. آنفلوانزا همراه با عطسه، سرفه، احساس خستگی است. شدت این بیماری در بین افراد مختلف متفاوت می باشد، اما به دلیل پاندمی کووید ۱۹ باید در این ماه ها بیش تر مراقب باشیم. احتمال دارد هر زمانی از سال به بیماری آنفلوانزا مبتلا شوید، سویه هایی مختلفی از این بیماری وجود دارد. هرساله پزشکان و پژوهشگران سویه در ارتباط با بیماری را مشخص می کنند. بعد از شناسایی سویه ها از آنها برای تهیه واکسن آنفلوانزا استفاده می شود. واکسن آنفلوانزا یکی از ساده ترین و مؤثرترین راه های پیشگیری از ابتلاء به بیماری آنفلوانزا است. در ابتدای بیماری، تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی کم است و می توانند شبیه به هم باشند. هر دو بیماری تنفسی هستند و می توانند علایم یکسانی داشته باشند. اما ویروس های مختلفی منجر به ایجاد این دو بیماری می شود. علایم شما می تواند به تشخیص این دو بیماری کمک نماید، اما آنفلوانزا و سرماخوردگی تا حدی علایم یکسانی دارند.

اگر تزریق دز دوم واکسن کرونا به ۷۰ درصد برسد ایمنی جمعی ایجاد می شود
باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سید راشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نوشت: الان به لحاظ میزان شیوع بیماری کرونا، وضعیت شهرستان های بروجن، شهرکرد، لردگان و فارسان نارنجی و وضعیت شهرستان های اردل، سامان، کیار، کوهرنگ، بن و خانمیرزا زرد است. میزان شیوع بیماری کرونا در استان با ثبات نسبی همراه می باشد و شاهد کاهش اندک در میزان بروز و بستری بیماران هستیم. کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی، شروع موج ششم بیماری کرونا، تهدید جدی سلامت و جان خود و عزیزمان را در پی خواهد داشت. وضعیت شیوع بیماری کرونا بسیار شکننده است و هرگونه واکسن هراسی و عادی انگاری سبب افزایش موارد مبتلاشدن و فوت شدگان ناشی از کرونا می شود. اگر درصد تزریق دز دوم واکسن کرونا در جامعه به ۷۰ درصد برسد که در استان تا این رقم ۴درصد فاصله داریم ایمنی جمعی ایجاد می شود. بااینکه امکان دارد با اپیدمی مواجهه نباشیم، اما همچنان رعایت دستورالعمل های بهداشتی باید در دستور کار قرار بگیرد.

بررسی عوارض ۴ واکسن کرونای تزریق شده در ایران
به گزارش راهبرد معاصر، مسعود یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته ی علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با اشاره به اینکه واکسن هراسی در کشورهای غربی بیشتر از ایران است، اظهار داشت: در ایران حدود ۸۲ درصد افرادی که تزریق واکسن به آنها پیشنهاد شده، پذیرفتند که دز اول را تزریق کنند. البته زیر ۱۲ سال را در آمار نمی آورم؛ چونکه جمعیت هدف ما بالای ۱۲ سال بوده است. از جمعیتِ بیش از ۶۷ میلیون نفر افراد بالای ۱۲ سال در کشور، بیش از ۵۵ میلیون نفر (۸۲ درصد)، دز اول را تزریق کرده اند. کسی که متقاعد شده دز اول را تزریق کند، دز دوم را هم در زمانی که نوبتش شود، تزریق می کند. اگر واکسن مناسب برای سنین زیر ۱۲ سال هم باشد، انتظار همین میزان واکسیناسیون را در افراد زیر ۱۲ سال هم می توانیم داشته باشیم. کسی که متقاعد شده خودش واکسن را تزریق کند و به بی خطری آن اعتماد کند، برای فرزندش هم همین اعتماد را خواهد داشت. بر این اساس انتظار داریم به پوششی بالای پوشش واکسیناسیون کشورهای اروپایی و حتی آمریکا برسیم. هم اکنون حدود ۶۵ درصد کل جمعیت کشور ما یک دز واکسن کرونا را تزریق کرده اند و حدود ۸۲ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال مان هم یک دز واکسن را تزریق کرده اند. در عین حال ۵۰ درصد کل جمعیت کشور و ۶۳ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال کشور دو دز واکسن شان را دریافت کرده اند. باید توجه کرد که در دنیا دو نظام برای ثبت عوارض واکسن ها داریم؛ یکی از روش ها نظارت غیرفعال است که به این صورت است که نهاد دولتی متولی واکسن، سامانه یا شماره تلفنی را اعلام می کند تا هرکس پس از تزریق واکسن عوارض داشت، وارد این سامانه شده یا تماس بگیرد و عارضه را ثبت کند. در این سیستم امکان دارد افراد عارضه را گزارش کنند و شاید هم آنرا گزارش نکنند؛ ازاین رو کم شماری در ذات این سیستم وجود دارد، اما هزینه کمتری دارند. در مقابل سیستم های مراقبت فعال را داریم که به این معناست که افرادی با کسانیکه واکسن تزریق کرده اند، تماس می گیرند. البته این سیستم بر روی نمونه ای از جمعیت که قابل مدیریت باشد، انجام می شود. طبیعتا به علت هزینه بالایی که دارد، بطور معمول نمونه های ۳۰ هزار نفره مدنظر است. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت سفارش کرده که اهتمام کنید ۳۰ هزار نفر را به ازای هر واکسن بگیرید.

جواب لطمه دیدگان کرونا را چه کسی می دهد؟
به گزارش شفاآنلاین، حال که بحث گزارش های صد روزه دولت و راستی آزمایی وعده های رییس جمهور داغ است، بد نیست نگاهی به یکی از وعده های مهم او بیندازیم تا ببینیم در عملکرد ۱۰۰ روزه آقای رئیسی در وضعیت نظام سلامت و واکسیناسیون چه وضعیتی دارد. واکسیناسیون کرونا برای همه آحاد مردم در اسرع وقت بود و هنوز مشخص نیست چه اتفاقی افتاد که در مدت چند روز از انتصاب وزیر بهداشت جدید سیل واکسیناسیون به کشور سرازیر شد. اما بدون شک، جدیت رییس جمهور و نظارت مستقیم بر روند انجام این کار را هم نمی توان نادیده گرفت و اقداماتی همچون تماس تلفنی و گفت‏ وگوی مستقیم با روسای جمهور روسیه و چین نقش اثرگذار در آن داشته است. آمارها نشان داده است طی ۱۰۰ روز گذشته گذشته ۸۱ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۵۵ دوز واکسن جدید در کشور تزریق شده که عمده آنها وارداتی بوده است: بدین شکل که چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰؛ مجموع واکسن های تزریق شده: ۱۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۵ دُز، سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰؛مجموع واکسن های تزریق شده: ۹۳ میلیون دُز. اما یکی از وعده های مهم دیگر آقای رییس جمهور که جمعیتی بیش از ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر را شامل می شود، هنوز محقق نشده است و آن وعده مهم « کمک به لطمه دیدگان از کرونا» است که در این رابطه می توان به دولت قبل نمره مردودی داد و دولت جدید نیز در ۱۰۰ روز گذشته برنامه ای برای این مهم نداشته و ثمره آن گسترش روزافزون فقر در جامعه بوده است. طبق آمار وزارت کار، گسترش کرونا در کشور نه فقط به صاحبان خیلی از مشاغل لطمه زد و کسب و کارهای خدماتی را با وقفه روبه رو کرد بلکه به بیکاری و از بین رفتن کسب و کار بیش از ۹۰۰ هزار کارگر در کشور انجامید. مدتی پیش وزیر کار نیز اعلام نمود: «حدود ۲.۴ میلیون نفر بیکار، ۲.۲ میلیون دارای اشتغال ناقص و ناپایدار، ۹.۷ میلیون نفر با اشتغال کم درآمد و ۴.۵ میلیون دارای اشتغال غیررسمی بدون بیمه هستند. این افراد آمار رسمی است که این وزارت خانه منتشر می کند و گسترش و تاثیر کرونا برفقر بیش از این آمارهاست. شاید بد نیست به آمار وزارت بهداشت نیز نگاهی بیندازیم که در آن قید شده از زمان انتشار کرونا در اسفند ۹۸ تا به امروز، ۶ میلیون و ۵۱ هزار و ۶۴۲ نفر به این ویروس مبتلا شده اند( هرچند که کارشناسان و مسئولان سابق وزارت بهداشت این آمار دو تا سه برابر بیشتر می دانستند.) در دولت دوازدهم که کرونا نیمی از عمر آنرا با چالش روبه رو کرد، تنها تدبیر دولت، تعطیلی کسب و کارها (یک هفته در میان) بود و در این بین میلیونها نفر، یا ورشکسته شدند یا زندگی و کار خودرا از دست دادند و بر خلاف وعده ها در این میان کمترین پشتیبانی از لطمه دیدگان کرونا صورت گرفت.

راهی برای کاهش ترس از کرونا
جوان آنلاین در گزارشی آورده است: همه گیری کووید-۱۹ شرایطی بحرانی در سرتاسر جهان بوجود آورده است. ترس از این بیماری اجتناب ناپذیر است و نیاز به کنترل و مدیریت دارد و در صورت عدم مدیریت می تواند اثرات مخرب فراوانی داشته باشد. مدیریت ترس برای دانشجویانی که درحال تحصیل و ارائه خدمات در مراکز مراقبت های بهداشتی هستند، ضروری می باشد، برای اینکه آنها در معرض خطر بیشتری برای بیماری کووید-۱۹ هستند. با عنایت به اهمیت این مسئله؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با انجام یک طرح تحقیقاتی در سال ۱۴۰۰، ارتباط سواد سلامت و ترس از بیماری کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه بصورت مقطعی بر روی ۲۷۸ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت انجام شد و پژوهشگران داده های موردنیاز تحقیق را بصورت آنلاین و بوسیله دو پرسش نامه سنجش سواد سلامت جمعیت شهری ایران و ارزیابی ترس از کووید-۱۹ جمع آوری کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که «خواندن»، «ارزیابی»، «درک»، «دسترسی» و «تصمیم گیری»؛ پنج مولفه سواد سلامت هستند که هر یک از آنها همبستگی منفی و معناداری با نمره ترس از کووید۱۹ دارند. به این صورت که با افزایش هر یک از این مولفه ها، میزان ترس از بیماری کووید-۱۹ کاسته می شود. پژوهشگران این تحقیق برمبنای یافته های به دست آمده می گویند که تمرکز بر ارتقای سواد سلامت دانشجویان، می تواند به آنها کمک نماید تا از اثرات منفی ترس از کووید-۱۹ در امان بمانند و در نتیجه کیفیت زندگی آنها بهبود یابد. این پژوهشگران معتقدند که کاهش ترس دانشجویان از کووید-۱۹، موجب آرامش بیشتر آنها و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران در مراکز بهداشتی می شود.

علائم مشابه کرونا و عارضه های آلودگی هوا
به گزارش خبرگزاری دانشجو، علیرضا فاطمی فوق تخصص عفونی ضمن اشاره به این که آلودگی هوا برای افراد معمولی تغییرات آنی و لحظه ای ایجاد نمی کند، اظهار نمود: علامت هایی همانند سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع همچون علایم شایع آلودگی هوا در افراد معمولی است. آلودگی هوا می تواند آلرژی و بیماری های زمینه ای در مبتلایان به بیماری های ریوی را تشدید کند. امکان دارد تداخل بیماری های زمینه ای همانند آلرژی با آلودگی هوا در این افراد عوارضی مشابه با کرونا داشته باشد. این نشانه ها و علایم نباید با کرونا اشتباه گرفته شود، چونکه در افرادی که ریه های تحریک پذیر با آلرژن ها دارند، امکان دارد علائمی همانند سرفه، تنگی نفس که از شایع ترین نشانه های ابتلاء به کووید ۱۹ است، ایجاد شود. به طور معمول سردردهای مقطعی و سوزش چشم از علایم شایع کرونا نیست. عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریباً یکسان و خطرآفرین است با این تفاوت که کرونا اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را به طور معمول به دنبال دارد. علایم و اختلالاتی که در مغز و اعصاب به واسطه ابتلاء به کرونا ایجاد می شود طولانی مدت است و شاید ماه ها زمان بر باشد، ولی در آلودگی هوا بعد پاک شدن هوا سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ از بین می رود. خلطی که به دلیل آلودگی هوا از گلو خارج می شود، سیاه رنگ است، در حالیکه خلط بیمار مبتلا به کرونا به طور معمول روشن است و چنانچه عفونی شده باشد، رنگ سبز متمایل به زرد دارد و سرفه های ناشی آلودگی هوا و کرونا تقریباً شبیه به هم هستند.

رسانه های اصلاح طلب
به گزارش خبرنگار ایمنا، بیماری آنفلوانزا به طور معمول از پاییز تا اوایل بهار مشاهده می شود. آنفلوانزا همراه با عطسه، سرفه، احساس خستگی است. شدت این بیماری در بین افراد مختلف متفاوت می باشد، اما به دلیل پاندمی کووید ۱۹ باید در این ماه ها بیش تر مراقب باشیم. احتمال دارد هر زمانی از سال به بیماری آنفلوانزا مبتلا شوید، سویه هایی مختلفی از این بیماری وجود دارد. هرساله پزشکان و پژوهشگران سویه در ارتباط با بیماری را مشخص می کنند. بعد از شناسایی سویه ها از آنها برای تهیه واکسن آنفلوانزا استفاده می شود. واکسن آنفلوانزا یکی از ساده ترین و مؤثرترین راه های پیشگیری از ابتلاء به بیماری آنفلوانزا است. در ابتدای بیماری، تفاوت آنفلوانزا و سرماخوردگی کم است و می توانند شبیه به هم باشند. هر دو بیماری تنفسی هستند و می توانند علایم یکسانی داشته باشند. اما ویروس های مختلفی منجر به ایجاد این دو بیماری می شود. علایم شما می تواند به تشخیص این دو بیماری کمک نماید، اما آنفلوانزا و سرماخوردگی تا حدی علایم یکسانی دارند. آنفلوانزا یکی از جدی ترین ویروس هایی است که سالانه بیماری های زیادی را به وجود می آورد. به جهت اینکه به آنفلوانزا مبتلا شوید نباید لزوماً جوان بوده یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید. احتمال ابتلای افراد سالم به بیماری آنفولانزا نیز وجود دارد و این افراد می توانند بیماری را از دوستان یا خانواده بگیرند. در بعضی از موارد، آنفلوانزا می تواند مرگبار باشد. مرگ ومیر ناشی از بیماری آنفولانزا در بین افراد ۶۵ ساله و مسن تر شایع است، اما احتمال وقوع آن برای کودکان و جوانان نیز وجود دارد. یکی از بهترین و مؤثرترین راه های پیشگیری و پیشگیری از انتشار ویروس آنفلوانزا دریافت واکسن آنفلوانزا است. محققین برای ساخت واکسن آنفولانزا از شایع ترین سویه ویروس آنفولانزا استفاده می نمایند. میلیونها واکسن از این سویه تهیه شده و توزیع می شود. با دریافت واکسن آنفولانزا بدن شما نسبت به آن سویه از ویروس آنفولانزا پادتن ترشح خواهد نمود. این پادتن ها شما را در مقابل ویروس ایمن خواهند کرد.

جواب لطمه دیدگان کرونا را چه کسی می دهد؟
روزنامه آرمان ملی در گزارشی آورده است: کرونا برروی صد نفر فوتی در روز قفل شده و هر روز بسیاری در انتظار دو رقمی شدن آمار مرگ و میر و یا آرزوی تحقق این امر در مبتلاشدن به این میهمان همیشگی بیمارستان ها هستند. حال که بحث گزارش های صد روزه دولت و راستی آزمایی وعده های رییس جمهور داغ است، بد نیست نگاهی به یکی از وعده های مهم او بیندازیم تا ببینیم در عملکرد ۱۰۰ روزه آقای رئیسی در وضعیت نظام سلامت و واکسیناسیون چه وضعیتی دارد. واکسیناسیون کرونا برای همه آحاد مردم در اسرع وقت بود و هنوز مشخص نیست چه اتفاقی افتاد که در مدت چند روز از انتصاب وزیر بهداشت جدید سیل واکسیناسیون به کشور سرازیر شد. اما بدون شک، جدیت رییس جمهور و نظارت مستقیم بر روند انجام این کار را هم نمی توان نادیده گرفت و اقداماتی همچون تماس تلفنی و گفت‏ وگوی مستقیم با روسای جمهور روسیه و چین نقش اثرگذار در آن داشته است. آمارها نشان داده است طی ۱۰۰ روز گذشته گذشته ۸۱ میلیون و ۶۲۶ هزار و ۹۵۵ دوز واکسن جدید در کشور تزریق شده که عمده آنها وارداتی بوده است: بدین شکل که چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰؛ مجموع واکسن های تزریق شده: ۱۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۵ دُز، سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰؛مجموع واکسن های تزریق شده: ۹۳ میلیون دُز. اما یکی از وعده های مهم دیگر آقای رییس جمهور که جمعیتی بیش از ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر را شامل می شود، هنوز محقق نشده است و آن وعده مهم « کمک به لطمه دیدگان از کرونا» است که در این رابطه می توان به دولت قبل نمره مردودی داد و دولت جدید نیز در ۱۰۰ روز گذشته برنامه ای برای این مهم نداشته و ثمره آن گسترش روزافزون فقر در جامعه بوده است. طبق آمار وزارت کار، گسترش کرونا در کشور نه فقط به صاحبان خیلی از مشاغل لطمه زد و کسب و کارهای خدماتی را با وقفه روبه رو کرد بلکه به بیکاری و از بین رفتن کسب و کار بیش از ۹۰۰ هزار کارگر در کشور انجامید.

۷ معیار پروتکلهای بهداشتی
همچنین این روزنامه در گزارشی دیگر آورده است: بعد از آنکه حکمی خیراندیش، از اساتید طب سنتی روز دوشنبه اظهار داشت: «که واکسن زدن واجب است»، روز پیش نیز رییس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه شرایط طب سنتی و نقطه نظرات طب ایرانی همیشه بر پایه پیشگیری بوده و واکسن هم کاملا مبتنی بر پیشگیری است، اظهار داشت: «طب سنتــی کاملا با واکسیناسیون موافق است. امیرحسین جمشیدی توضیح داد: شرایط طب سنتی و نقطه نظرات طب ایرانی همیشه بر پایه پیشــگیری بوده و واکسن هم کاملا مبتنی بر پیشگیری است؛ می توان اظهار داشت که طب سنتی کاملا با واکسیناسیون موافق است. امیدوارم شرایط از نظر تبلیغات و رسانه بگونه ای پیش رود که سبب تشدد افکار هموطنان نشود.» این درگفته ها در حالی مطرح می شود که تا چند روز دیگر (اول آذرماه) دولت، مدیریت هوشمند محدودیت ها را شروع می کند. برنامه یاد شده، شامل ۷ معیــار رعایت پروتکلهای بهداشتی است: تزریق واکسن یا انجام دو مرتبه تست پی سی آر آزمایشگاهی در هفته، استفاده مناسب از ماسک، رعایت حداقل دو متر فاصله، تامین چهار متر مربع فضا برای هر نفر، تامین تهویه مناسب، تامین امکانات ضد عفونی کردن دست ها و گندزدایی از سطوح مشترک. برمبنای آخرین آمار از روز دوشنبه تا سه شنبه (۲۵ آبان) ۶۴۳۰ مورد جدید کرونا شناسایی شده است.

مخالفت با علم یا مقاومت مدنی؟
روزنامه اعتماد در گزارشی آورده است: مرور آمارهای وزارت بهداشت، نشان داده است که ظرف هفته های گذشته، مراجعات برای تزریق نوبت اول واکسن کووید ۱۹ در کشور کاسته شده است. کاهش مراجعات برای دریافت دوز اول واکسن کووید ۱۹ در کشور در حالی است که هنوز بیش از ۳۵ درصد جمعیت کشور، دوز اول واکسن را نزده اند. طبق آماری که روز گذشته وزارت بهداشت منتشر کرد، در فاصله ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ تا ۲۴ آبان ۱۴۰۰، در مجموع، ۹۹ میلیون و ۴۲ هزار دوز (۹۹۰۴۲۰۰۰) واکسن کووید ۱۹ در کشور تزریق شده و مجموع دریافت کنندگان نوبت اول واکسن در کشور، ۵۵ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۶۵ نفر (۵۵۸۶۰۰۶۵) و مجموع دریافت کنندگان نوبت دوم، ۴۲ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۷۸۸ نفر (۴۲۶۱۹۷۸۸) است و ۵۶۲ هزار و ۷۵۶ نفر هم، سومین دوز واکسن را تزریق کرده اند در حالیکه به دنبال واردات ۱۴۷ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۷۰۸ دوز واکسن کووید ۱۹ طی ۹ ماه گذشته (با احتساب ترخیص سه محموله ۵۰۰ هزار دوزی واکسن وارداتی در شبانه روزی که پشت سر گذاشتیم) حالا حدود ۴۸ میلیون دوز واکسن مازاد در انبارها ذخیره شده و البته طبق اعلام وزیر بهداشت، مقرر است که واردات واکسن هم، تا سقف ۱۸۰ میلیون دوز ادامه یابد. سوال این است که با وجود جمعیت ۳۵ درصدی مخالف تزریق واکسن که ظاهرا با فعالیتهای خودجوش و تبلیغ و توجیه در شبکه های اجتماعی، درحال جذب هواداران بیشتر هم هستند، تکلیف این حجم بالا از واکسن های انبار شده و حجم های بالاتری در ایام آینده که همگی هم از همان برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی و با اطلاع کامل تمام مسئولان کشور خریداری شده، چه خواهد شد ؟

مردم بندرعباس با خسارات زلزله و کرونا چه می کنند؟
به گزارش روزنامه شرق، بیش از ۵۳ هزار زمین لرزه در عرض چهار سال؛ این آماری است که از تعداد زمین لرزه های کشور بعد از زلزله سهمگین کرمانشاه در ۲۱ آبان سال ۹۶ تا به امروز ثبت شده است. ۲۱ آبان سال ۱۳۹۶ بود که زلزله ای به وسعت ۷.۳ ریشتر، مناطق مختلفی از غرب کشور را تحت تأثیر خود قرار داد. زلزله ای که کانون آن ازگله و سرپل ذهاب بود و درپی آن دست کم ۶۲۰ نفر جان خودرا از دست دادند و خانه ها و منازل شهری و روستایی بسیاری در غرب کشور از بین رفت. بعد از آن بیش از ۵۳ هزار بار دیگر نقاط مختلف ایران لرزید و البته هیچ کدام از آنها خسارت جانی و مالی اش حتی نزدیک به حادثه سال ۹۶ هم نشد. این آخرین زمین لرزه در جنوب ایران رخ داد. بندرعباس مرکز این زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در استان هرمزگان بود اما بوشهر، بندر گناوه و قشم هم لرزش اولیه و پس لرزه های گوناگون آنرا حس کردند. تا به این لحظه، مرکز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بر طبق اطلاعات شبکه های لرزه نگاری وابسته به این مرکز اعلام نمود: از ساعت ۱۵: ۳۷ بیست وسوم تا ساعت ۹ بامداد بیست وچهارم آبان ۱۴۰۰ تعداد ۶۳ زمین لرزه در حوالی شهر فین واقع در استان هرمزگان ثبت شده است. در این حادثه دو نفر از مردم ایران جان باختند و تا به امروز نزدیک به ۱۱۰ نفر هم مصدوم شدند. به نظر همین آمار هم سبب شده این زلزله با وجود خسارت های نسبتا قابل تأملش چندان مورد توجه واقع نشود. مهرداد حسن زاده، مدیر کل بحران استان هرمزگان، درباره وضعیت این استان بعد از زلزله به شرق می گوید: «با پیگیری های انجام شده و بسیج همه نیروها در استان خوشبختانه توانستیم شرایط را مدیریت نماییم. همه امکانات موجود را جمع بندی کردیم و می توانم بگویم که بعد از گذشت حدود دو روز از حادثه، همه چیز تحت کنترل است».

و حالا معضل جعل کارت واکسن
روزنامه آفتاب یزد در گزارشی آورده است: این روزها تعدادی از هم وطنان ما برای خروج از کشور و مسافرت های کاری، تفریحی و... با مشکل جدیدی رو به رو شده اند. در واقع افرادی که واکسن های سینوفارم یا برکت را تزریق کرده اند برای خروج از کشور با مشکل مواجه می شوند. برای اینکه این واکسن ها مورد تایید خیلی از کشورهای دیگر نیست و در همین راستا افراد نیاز دارند که حداقل یک دوز واکسن آسترازنکا را دریافت نمایند. این مشکل باید هرچه سریعتر مورد توجه مسئولین قرار بگیرد برای اینکه عده ای برای شرایط مهم و خاصی مجبور به خروج از کشور هستند. تعدادی از افراد برای حل این معضل به کارت های واکسن تقلبی روی آورده اند. استفاده از کارت های واکسن تقلبی امکان دارد موجب شود به نقطه ای برسیم که کارت های واکسن صادر شده از ایران صرف نظر از نوع واکسن تزریق شده مورد تایید سایر کشورها قرار نگیرد و این علاوه بر ایجاد اختلال در انجام سفرهای ضروری می تواند به پرستیژ ملی کشور ما لطمه برساند. بابک قرائی مقدم کارشناس و پزشک در اینباره به آفتاب یزد اظهار داشت: «بر اساس پروتکل کشور الان برای کسانی که دو دوز واکسن سینوفارم یا برکت تزریق کرده اند دوز دوم هم واکسن مشابه تزریق می شود. باید جلوی عده ای که خلاف می کنند و می خواهند از کارت جعلی استفاده کنند گرفته شود. اما در این مورد کار خاصی نمی توان انجام داد. تنها کاری که دولت می تواند انجام دهد فراهم کردن واکسن آسترازنکا برای درصدی از جامعه است که قصد خروج از کشور را دارند. از طرفی الان برای واکسن سینوفارم جوامع جهانی به دنبال مراحل تایید نهایی آن هستند و احیانا به زودی سازمان بهداشت جهانی واکسن سینوفارم را بعنوان واکسن های مورد تایید مورد تایید قرار دهد. به اضافه این که درباره واکسن برکت هم باید این اقدامات صورت بگیرد.

بررسی عوارض ۴ واکسن کرونای تزریق شده در ایران
مسعود یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته ی علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به اینکه واکسن هراسی در کشورهای غربی بیشتر از ایران است، اظهار داشت: در ایران حدود ۸۲ درصد افرادی که تزریق واکسن به آنها پیشنهاد شده، پذیرفتند که دز اول را تزریق کنند. البته زیر ۱۲ سال را در آمار نمی آورم؛ چونکه جمعیت هدف ما بالای ۱۲ سال بوده است. از جمعیتِ بیش از ۶۷ میلیون نفر افراد بالای ۱۲ سال در کشور، بیش از ۵۵ میلیون نفر (۸۲ درصد)، دز اول را تزریق کرده اند. کسی که متقاعد شده دز اول را تزریق کند، دز دوم را هم در زمانی که نوبتش شود، تزریق می کند. اگر واکسن مناسب برای سنین زیر ۱۲ سال هم باشد، انتظار همین میزان واکسیناسیون را در افراد زیر ۱۲ سال هم می توانیم داشته باشیم. کسی که متقاعد شده خودش واکسن را تزریق کند و به بی خطری آن اعتماد کند، برای فرزندش هم همین اعتماد را خواهد داشت. بر این اساس انتظار داریم به پوششی بالای پوشش واکسیناسیون کشورهای اروپایی و حتی آمریکا برسیم. هم اکنون حدود ۶۵ درصد کل جمعیت کشور ما یک دز واکسن کرونا را تزریق کرده اند و حدود ۸۲ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال مان هم یک دز واکسن را تزریق کرده اند. در عین حال ۵۰ درصد کل جمعیت کشور و ۶۳ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال کشور دو دز واکسن شان را دریافت کرده اند. باید توجه کرد که در دنیا دو نظام برای ثبت عوارض واکسن ها داریم؛ یکی از روش ها نظارت غیرفعال است که به این صورت است که نهاد دولتی متولی واکسن، سامانه یا شماره تلفنی را اعلام می کند تا هرکس پس از تزریق واکسن عوارض داشت، وارد این سامانه شده یا تماس بگیرد و عارضه را ثبت کند.


منبع:

1400/08/27
14:37:47
5.0 / 5
226
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها