بررسی سفر گروسی به ایران در روزنامه های صبح كشور؛

سفر گروسی به ایران در جهت راستی آزمایی رویکرد های آژانس

سفر گروسی به ایران در جهت راستی آزمایی رویکرد های آژانس برتریها: سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه مذاکرات هسته ای می تواند فضای مثبتی را بوجود آورد، بااینکه خیلی از مقامات بر ضرورت اثبات حسن نیت دولت آمریکا تاکید کرده اند اما در این میان سفر گروسی می تواند اختلافات اخیر ایران و آژانس را تعدیل کند.


رسانه های کشور سوم آذر ۱۴۰۰ خورشیدی، نگاه ویژه ای به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران داشته اند. به شکلی که اصولگرایان، اعتدالگرایان و اصلاح طلبان هر کدام گزارش، یادداشت و مصاحبه هایی در این خصوص منتشر نمودند که در ادامه قسمتی از این گزارش ها رصد می شود.

رسانه های اعتدال گرا
ادامه گفت و گو برای خاتمه موضوعات گذشته
روزنامه ایران در گزارشی به دیدار رافائل گروسی و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پرداخت و نوشت: «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که شنبه شب به تهران سفر کرده بود، روز گذشته برای بار دوم در سه ماه اخیر با هدف گفت و گو پیرامون روند همکاریهای تهران و آژانس با رییس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد. اولین دور رایزنی میان «گروسی» و محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در فضای سازنده ای صورت گرفت تا اسلامی در یک نشست خبری مشترک کوتاه به تاکید چند باره مدیر آژانس در خصوص این که «هیچ انحرافی در برنامه های هسته ای ایران دیده نشده است»، اشاره کند و همین مورد را نشانه انجام گفت وگوها در یک فضای سازنده بداند. پاسخ ایران به پرسش های آژانس و تفاهم دو طرف در خصوص ادامه مذاکرات جهت خاتمه دادن به مباحث مربوط به بخش های بسته شده در گذشته که در برجام به آنها پرداخته شده بود، از مهم ترین محورهای مورد تفاهم در ملاقات های مهم روز به شمار می آید. محور اصلی رایزنی های روز گذشته در امتداد بروز مشکلاتی است که طی ماه های گذشته میان ایران و آژانس پیرامون دو موضوع اختلافی به وجود آمده است. قبل از این، ایران در چهارچوب تعهدات برجامی اش پذیرفته بود که پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا نماید اما انجام این اقدام را در پی عدم محقق شدن منافع اقتصادی اش به سبب خروج یکجانبه امریکا از برجام و به سبب قانون راهبردی مجلس متوقف کرد. با این وجود، مقام های ایرانی برای ممانعت از بروز تعمیق اختلافات در روند همکاری دوسویه با آژانس با مدیرکل این سازمان به تفاهم مشترک سه ماهه ای دست پیدا کردند که بر پایه آن، گرچه امکان نظارت مستقیم و آزادانه آژانس بر کارهای هسته ای ایران در قالب پروتکل الحاقی از میان می رفت اما کشورمان پذیرفت دوربین های آژانس به مدت سه ماه به ثبت اطلاعات ادامه دهند و چنانچه دو طرف در طول این مدت به تفاهم پیرامون موضوعات اختلافی برسند، این اطلاعات در اختیار آژانس قرار گیرد. این تفاهم که سه ماه بعد از اجرا، یک ماه دیگر هم تمدید گردید در نهایت در شهریورماه گذشته و در اولین سفر «گروسی» به تهران به صدور یک بیانیه تفاهم انجامید و قرار شد که تهران و آژانس به موازات شروع رایزنی میان مقام های دیپلماتیک دولت سیزدهم و مقام های ۱+۴، پیرامون محورهای مورد بحث به گفت وگوهای خود ادامه دهند.

رسانه های اصولگرا
از گروسی تضمین عینی می خواهیم
نوذر شفیعی کارشناس مسایل بین الملل در گفت و گو با روزنامه فرهیختگان گفت: مشکلاتی در این میان وجود دارد که باید حل شود. این که چه کسی مقصر است اهمیت دارد، ولی مهم تر از آن این است که هم آژانس هم طرف ایرانی و هم حتی اعضای ۱+۴، باید بپذیرند که برای حل مسائل، نیازمند درجه ای از اراده سیاسی و حسن نیت هستیم. دو مساله کلی میان ایران و آژانس وجود دارد. مساله اول آنکه آمریکا از توافقنامه برجام خارج شد و متعاقب آن، ایران هم تعهداتش را در برجام کم کرد و کارهای هسته ای اش را در قالب برنامه های صلح آمیز هسته ای از سر گرفت. این اقدام آمریکا و اتفاقات پس از آن، هم برای آژانس و هم برای ایران، تبدیل به مساله شده است. مساله به وجودآمده برای ایران این است که دیگر نمی تواند به آسانی اعتماد کند و با توجه به این که به روز کردن برنامه های اتمی کار زمانبری است، ایران نمی تواند با هر خواسته آژانس یا ۱+۴ موافقت کند، مگر این که به ایران «تضمین های عینی» داده شود. منظور از «تضمین های عینی» این است که تدابیری از طرف طرف ها اندیشیده شود تا ما دیگر شاهد تکرار آن تجربه تلخی که در برجام داشتیم نباشیم. بحث دوم و نگرانی دیگر ایران این است که در چند مدت گذشته، شاهد خرابکاری در تاسیسات هسته ای اش بوده است که برخی از این خرابکاری ها، در نتیجه درز اطلاعات از آژانس بین المللی انرژی اتمی به بیرون بوده است. فارغ از این که درز اطلاعات ارادی بوده یا خیر، به هر حال، اقدامات خرابکارانه مقابل تاسیسات هسته ای ایران، متاثر از این خطا اتفاق افتاده است. در نتیجه این اتفاق بوده است که ایران به ناچار، تدابیر امنیتی شدیدی را برای حفاظت بیشتر از تاسیسات هسته ای اش اتخاذ نموده است.

تعامل ایران و «آژانس» در سایه اختلاف ها
روزنامه خراسان در گزارشی نوشت: در آستانه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و پنج روز مانده به شروع مذاکرات وین میان ایران و ۱+۴، رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران آمد و این دفعه با چراغ سبز تهران توانست مجوز دیدار با وزیرخارجه کشورمان را نیز به دست آورد، هرچند هنوز پشت درهای بسته پاستور و دیدار با رییس جمهور ایستاده است تا شاید در مسافرت بعدی اگر رفتار و گفتارش اصلاح شده باشد بتواند به دیدار رئیسی هم برود. روز گذشته ابتدا گروسی که برای بار دوم در دولت سیزدهم به تهران سفر کرده بود با استقبال کمالوندی معاون بین الملل سازمان برای مذاکره با اسلامی وارد سازمان انرژی اتمی شد. بعد از دو ساعت گفت و گو پشت درهای بسته دوطرف در نشست خبری مشترک در مقابل خبرنگاران حاضر شدند و بدون پاسخ به پرسشی تنها به بیان مواضع و جمع بندی خود از گفت وگوها پرداختند. به گزارش خراسان، محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در نشست خبری با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه ایران در برنامه هسته ای خود مصمم است، اضافه کرد: نکته حائز اهمیتی که برای ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح است این است که مسائل بین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه آمیزی را که دشمنان ایران در راه پیشبرد برنامه هسته ای ایران اعمال می کنند، مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت. وی اشاره کرد: آقای گروسی امروز چندین بار اظهار داشت که هیچ انحرافی در برنامه های هسته ای ایران مشاهده نکرده اند و طبق معاهدات و ضوابط، کارهای هسته ای ایران در حال انجام می باشد.

توافقات سازنده در تهران
به گزارش روزنامه رسالت، سفر گروسی به تهران، پیش از نشست شورای حکام آژانس و همین طور یک هفته پیش از شروع مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین انجام شده است و برای نخستین بار با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان دیدار و گفت و گو کرد. برمبنای شنیده ها، دیدارهای امروز مدیرکل آژانس در تهران خوب و همراه با توافقات سازنده ای بوده. مقامات ایرانی اعلام نموده اند که تهران متعهد به همکاری فنی با آژانس است؛ درعین حال از آژانس دعوت کرده اند که در دایره فنی بماند. مقامات ایرانی این سفر را در قالب همکاریهای فنی بین ایران و آژانس عنوان کردند و مدیرکل آژانس هم هدف آنرا بررسی موضوعات مورد دغدغه طرفین عنوان کرده است. گروسی پیش از عزیمت به تهران، به بحث بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران اشاره نمود و بنا بر این انتظار می رود بحث سرویس یا گنجاندن دوربین های مجتمع کرج در توافق اخیر ایران و آژانس یکی از محورهای مهم این سفر باشد. اما باید توجه داشت که دوربین های مجتمع کرج به سبب خرابکاری تروریستی لطمه دیده و طبیعی است که کشور، حساسیت لازم را جهت بررسی ابعاد آن ماجرا و همین طور دوربین ها داشته باشد. موضوع دیگری که احتمالاً در این سفر، مورد گفت و گو قرار می گیرد. درخواست آژانس برای دسترسی به چهارمان است که گزارش اخیر مدیرکل آژانس حدودا به این موضوعات اشاره کرده بود. رایزنی پیش از نشست شورای حکام و مذاکرات ایران و ۱+۴، شاید بتواند فضای موجود بین ایران و این نهاد سازمان ملل تلطیف کند یا دستکم از تشدید آن ممانعت کند. انتظار ایران از آژانس این است که این نهاد که ماهیتی فنی دارد در قالب وظایف تکنیکال خود فعالیت کند، طبیعتا مدیرکل چنین نهادی، نیز در یک چارچوب فنی به وظایف خود عمل کند. اما مصاحبه های گاه وبی گاه آقای گروسی که گاهی بجای اظهارات فنی مشابه مواضع سیاسی بوده است، موجب طرح گمانه فاصله گرفتن مدیرکل از وظایف ذاتی است. سفر به آمریکا، برای گفت و گو با اعضای ضد ایرانی کنگره و همین طور ارائه جزییات غیر ضرور در گزارش های آژانس، موجب تقویت این گمانه زنی فوق می شود.

اعتراف گروسی به گزارش های مغرضانه
روزنامه سیاست روز در گزارشی آورده است: در سخنانی که می توان آنرا اعتراف گروسی به مغرضانه بودن گزارش هایش در نشست های آژانس دانست، رییس سازمان انرژی اتمی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اعلان اینکه ایران در برنامه هسته ای خود مصمم است، اظهار داشت: گروسی چندین بار اظهار داشت که هیچ انحرافی در برنامه های هسته ای ایران مشاهده نکرده اند. «محمد اسلامی» معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی روز گذشته برای بار دوم پس از حدود ۲ ماه و نیم باز هم میزبان «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل این سازمان بود. وی بعد از دیدار و گفت و گو با گروسی که حدود ۲ ساعت به طول انجامید، در جمع خبرنگاران به تشریح رایزنی های انجام شده پرداخت. امروز گفت وگوهایی درباره مسائل موجود و آنچه برای توسعه همکاری ها است را در دستور کار قرار دادیم. نکته حائز اهمیتی که برای ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح است این است که مسائل فیمابین ایران و آژانس فنی است و آژانس مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه آمیزی که دشمنان ایران در راه پیشبرد برنامه هسته ای ایران اعمال می کنند را مدنظر ندارد و از آن تاثیر نخواهد پذیرفت. آقای گروسی امروز چندین بار اظهار داشت که هیچ انحرافی در برنامه های هسته ای ایران مشاهده نکرده اند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، کارهای هسته ایش در حال انجام می باشد. بخش هایی از آنها باقی مانده که مربوط به مسائل گذشته است، که در برجام به آنها پرداخته و بسته شده است. امروز تفاهم کردیم این موارد را خاتمه بدهیم و با رویه ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکرات آن هنوز ادامه دارد، آنها ادامه پیدا نکنند.

آژانس به تعهدات خود عمل نکرد
محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرگزاری مهر، ضمن تاکید بر لزوم نقش مطالبه گر بودن کشورمان در رایزنی با «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اظهار داشت: اولین نکته این است که ما باید نسبت به آژانس مطالبه گر باشیم، یعنی خودمان را بدهکار آژانس نبینیم و در موضع بدهکار نباشیم. متأسفانه در دوره های قبل وقتی که مدیر آژانس به تهران سفر می کرد، می نشستیم و در موضع بدهکار به حرف های آژانس گوش می کردیم که چه مطالبه ای دارند تا آنرا برآورده نماییم و این رویه غلط بود. هر آنچه که در دوره های قبل، آژانس از ما مطالبه کرده است را برآورده کردیم و علاوه بر پروتکل الحاقی و پادمان، ویژه ترین و محدودکننده ترین سازوکار بازرسی و نظارت آژانس در جهان را پذیرفتیم و سال ها به آن متعهد بودیم. یکی از آن تعهدات این است که اگر کشوری ذیل معاهده NPT به تعهداتش عمل کند در قبال آن باید خدماتی را از آژانس دریافت کند. ما نه فقط به پادمان پایبند بودیم بلکه علاوه بر آن، به پروتکل الحاقی نیز پایبند بودیم. علاوه بر آن به تعهدات برجامی نیز که اضافه بر پروتکلهای الحاقی بود نیز پایبند بودیم؛ از جانب آژانس راستی آزمایی نیز شدیم، اما آژانس هیچکدام از تعهدات حداقلی خودش را در قبال ما انجام نداده است. ما بعنوان عضو NPT درحد پادمان محدودیت ها و نظارت ها را خواهیم پذیرفت، اما دلیلی بر رعایت پروتکل الحاقی و اضافه بر آن، وجود ندارد. پاداش اجرای چند برابری تعهداتمان در مقابل آژانس و بازگذاشتن دست بازرسان آژانس و دوربین های نظارتی آژانس و پایبندی به این تعهدات اضافی و پایبندی به تعهدات اضافه، این بود که همیشه از طرف آژانس و مسئولان آن مقابل ما تبلیغات و فرافکنی شده است.

رسانه های اصلاح طلب
رایزنی در تهران برای تصمیم در وین
روزنامه همدلی در گزارشی آورده است: رایزنی های پیش از مذاکرات باردیگر برجام همچنان ادامه دارد. شاید بتوان اظهار داشت که مذاکرات هسته ای ایران یکی از فرسایشی ترین نوع از مذاکرات بین المللی برای حل وفصل موضوعی مورد مناقشه بوده است. مقرر است مذاکرات ایران و سایر طرف های برجام در وین، روز ۲۹ نوامبر (هشتم آذرماه) با هدف رفع تحریم های یکجانبِ آمریکا مقابل ایران در پایتخت اتریش از سر گرفته شود. در همین حال، یک هفته مانده تا دور جدید این مذاکرات در وین، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه گفت وگوها در تهران است و مسئولان سایر کشورهای طرف مذاکره نیز همچنان درحال تبادل نظر در جزئیات این مسئله هستند. در امتداد این گفت وگوها، روز گذشته رافائل گروسی با امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، دیدار و رایزنی کرد. این نخستین دیدار گروسی با حسین امیر عبداللهیان در مقام وزیر امور خارجه است. او پیش تر نیز با اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی دیدار و رایزنی کرده بود.

دستاوردهای سفر رافائل گروسی
عبدالرضا فرجی راد تحلیلگر مسایل بین الملل با درج یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت: با توجه به این که ۸ آذر دور جدید مذاکرات وین شروع می شود، آقای گروسی تحت فشار است که پیش از شروع مذاکرات، اختلاف نظرهایی را که با طرف ایرانی دارند، حل و فصل کند. این فشارها هم از طرف آمریکایی ها و هم از طرف اروپایی هاست خصوصاً فرانسوی ها خیلی فشار می آورند. آقای گروسی هم طبیعتا هم به نعل می زند هم به میخ، هم می خواهد روابطش با طرف ایرانی به هم نخورد و هم دوستانه باشد و از جانب دیگر انتقاداتی مطرح می کند و انتظار هم دارد با مقامات عالیرتبه ایران مذاکره کند و به نتیجه دلخواه برسد. حالا ایشان به تهران آمده و دنبال این است که نتیجه ای بگیرد و به طرف های غربی گزارش دهد تا پیش از مذاکرات ببینند که آنها چه تصمیمی می گیرند. آقای گروسی روی دو تا موضوع حساس است، یکی سایت کرج است که انتظار دارد که طرف ایرانی اجازه بازرسی و نصب دروبین را در اختیار آژانس بگذارد و در مقابل طرف ایرانی معتقد می باشد که سایت کرج مورد حمله قرار گرفته است و دوربین خراب است و ضمن این که آژانس باید این حرکت اسرائیل را محکوم کند. دوم اختلاف نظرها در مورد سایت های دیگر که باتوجه به مصوبه مجلس، اختیارات آژانس در سایت های دیگر یک مقداری کوتاه شده است. یعنی تمام اختیاراتی را که قبلا آژانس داشته است در اختیارش نمی گذارند. شاید هم ایران دنبال این است که مقداری فشار بیاورد تا در مذاکرات دست بالاتر و بهتری را داشته باشد. تصور نمی کنم آقای گروسی به همه آن انتظاراتی که دارد، برسد. ممکنست یک قول و قرارهایی با هم بگذارند اما طرف ایرانی آن امتیازاتی را که می خواهد، به او نمی دهند.

مذاکره برای مذاکره
روزنامه اعتماد در مطلبی می نویسد: رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران آمد تا برای سومین بار از زمان انتصاب محمد اسلامی به ریاست سازمان انرژی اتمی با او دیدار و گفت و گو کند. همان گونه که قبل از این سفر اعلام شده بود، مدیر کل آژانس در این سفر برای اولین بار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان هم دیدار نمود. گروسی قبل از این، بارها بر ضرورت دیدار با مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران همچون وزیر امورخارجه تاکید کرده بود. گروسی پس از دیدار با رئیس سازمان انرژی اتمی، در کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد، هر چند اظهارات دو طرف در این جلسه خبری مثبت بود، اما باید منتظر ماند تا مانند دو سفر پیشین مشخص شود آیا رافائل گروسی پس از انجام سفر و بمحض بازگشت به وین در نشست خبری انفرادی نیز همین اظهارات را باردیگر مطرح می کند یا خیر. دیدارهای سه شنبه گروسی در تهران، شروع هفته پرتنش هسته ای بود که با این دیدارها شروع می شود، امروز و فردا منتظر نتیجه برگزاری نشست شورای حکام آژانس می ماند و مقرر است دوشنبه هفته آتی با شروع دور جدید گفت وگوهای وین برای بازگشت امریکا به برجام میان ایران، ۱+۴ و امریکا پس از پنج ماه ادامه پیدا کند. رویدادهای دیدار روز گذشته می تواند در نتیجه گیری جلسه شورای حکام موثر باشد و تصمیم ۳۵ عضو شورای حکام، ممکنست در برگزاری نشست هفته بعد وین موثر باشد. هر چند در آستانه برگزاری این جلسه، برخی گمانه زنی ها در مورد برگزاری آن مطرح گردیده است، همچون این که به نوشته یک خبرنگار، مقام های ایرانی خواهان تضمین هایی از طرف دولت اتریش برای حفظ امنیت دیپلمات های ایرانی شده اند.

توافق ایران و آژانس، دستاورد مسافری از وین
به گزارش ایسنا، رافائل گروسی بعد از اختتام مذاکرات دو ساعته خود با رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: چند ماه پیش که ایران آمدم توافق کردیم که برگردم تا درباره مواردی گفت و گو و کار مشترک و شفاف سازی نماییم و ادامه و تعمیق گفت وگوها را داشته باشیم و امروز هم افتخار دارم با وزیر خارجه ایران دیدار کنم. صحبت های امروز فشرده بود. ما دنبال آن هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم با این نگاه که زمینه های مشترک را پیدا نماییم. مطالبی است که ما و رییس سازمان انرژی اتمی داریم بررسی می نماییم و هدف این است که باتوجه به تغییرات اقلیمی به انرژی های پاک منجر شود و تلاش داریم سرسختانه که نشست امروز نتیجه گیری مثبت داشته باشد و این هدف ما از صحبت های امروز است. آقای گروسی در این دیدار اظهار داشت که آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران مشاهده نکرده است. رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفت وگوها گفتند که هیچ انحرافی در برنامه های هسته ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، کارهای هسته ای اش در حال انجام می باشد. محمد اسلامی با اشاره به دیدارش با مدیرکل آژانس اظهار داشت: گفت وگوهایی درباره مسائل موجود آنچه برای توسعه همکاری ها است را در دستور کار قرار دادیم.

دومین سفر مدیرکل آژانس به ایران در دولت سیزدهم
به گزارش ایلنا، رافائل گروسی برای اولین بار در دولت سیزدهم، ۲۰ شهریورماه سال جاری و ۴ روز قبل از نشست فصلی شورای حکام به ایران سفر و با محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی دیدار نمود. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای بعد از این دیدار در نشست خبری مشترکی اظهار داشت: برای من این بازدید بسیار مهمست چونکه نخستین دیدارم پس از روی کار آمدن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران است و این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار کرده و همکاری خودرا گسترش دهند. ما باید درباره مسائل و موضوعات مختلف با هم مذاکره و تبادل نظر داشته باشیم. این نخستین دیدار من پس از انتصاب آقای اسلامی است و درباره مسائل مهم فنی صحبت شد. بعد از این دیدار سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی در اطلاعیه ای سه بندی ضمن تاکید بر روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت ادامه آن، ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند. همین طور قرار شد در قالب تعاملات و همکاریهای موجود فیمابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط ادامه دهند. با اهمیت ترین بخش این بیانیه اما مربوط به فیلم دوربین های مستقر در سایت های هسته ای ایران بود که برابر مصوبه مجلس با عنوان با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از حقوق ملت ایران» دولت موظف شده بود تا در آخر مهلت قانونی آنها را امحا کند اما در این سفر دو طرف توافق کردند تا به بازرسان آژانس اجازه داده شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت های حافظه آنها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند.

آنچه گروسی بهتر از همه می داند
روزنامه بامداد نو در یادداشتی به قلم حنیف غفاری، نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر به کشورمان سفر کرده است تا به قول خود، دریچه ای را جهت «نظارت های ضروری» آژانس بر کارهای هسته ای کشورمان باز کند. رافائل گروسی در توییتی ابراز امیدواری کرد که در جریان این سفر توافقی درباره ازسرگیری کارهای ضروری آژانس در ایران به دست بیاید. وی در این توییت نوشته است: «امروز به تهران سفر می کنم تا با مقام های ایرانی دیدار کنم و به سوالات باقی مانده (درباره برنامه اتمی) ایران بپردازم. امیدوار هستم بتوانم یک کانال موثر و برمبنای مشارکت از گفت وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس اتمی بتواند کارهای راستی آزمایی ضروری خودرا در این کشور ازسربگیرد». درباب اظهارات گروسی نکاتی وجود دارد که نمی توان بسادگی از کنار آنها گذشت؛ نخست این که بسیاری ازآنچه آژانس از آنها تحت عنوان «نظارت های ضروری» یاد می کند، در ذیل پرونده موسوم بهPMD و در فرآیند انعقاد توافق هسته ای در سال۲۰۱۵ میلادی حل وفصل شده است. طرح باردیگر این ابهامات ساختگی، منبعث از همان رویکرد غیرحقوقی و غیرسازنده آژانس بین المللی انرژی اتمی در تقابل با کشورمان است. موضوع دیگری که گروسی بسادگی و عامدانه از کنار آن عبور می کند، مربوط به تاثیر کارهای خرابکارانه و تروریستی بر روند بررسی های پادمانی و فراپادمانی آژانس است. متاسفانه بازرسان آژانس در شکل گیری این روند نقش پررنگی ایفا کرده اند. آیا رافائل گروسی می تواند این حقیقت را انکار کند که خیلی از داده ها و اطلاعات اولیه ای که منتج به انجام کارهای خرابکارانه مستقیم یا غیرمستقیم در تاسیسات هسته ای کشورمان (در هر دو حوزه عملیاتی و تحقیقاتی) شده است، معلول کارهای غیرمتعارف بازرسان آژانس و حتی جاسوسی برخی آنها برای دستگاه های امنیتی آمریکا، رژیم اشغالگر قدس و برخی کشورهای اروپایی بوده است؟!

گروسی در مسافرت به تهران؛ دست پر یا خالی؟
همچنین این روزنامه در گزارشی دیگر آورده است: برجام یک معاهده بین المللی است که در سال ۱۳۹۵ بین ایران و ۶ قدرت جهانی به امضا رسید که دستاوردهای سیاسی و اقتصادی زیادی برای ایران داشت. ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا به سبب این که نتوانست مثل دیگر کشورها به بازار ایران وارد شود روز ۲۷ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم های نفتی و غیرنفتی مقابل ایران وضع کرد. البته در داخل ایران هم کسانی بوده و هستند که با برجام مخالف اند و این معاهده را در صحن علنی مجلس آتش زدند. روزنامه کیهان نیز چند بار تا حالا نوشته که ایران باید از برجام و NPT (معاهده منع گسترش هسته ای) بیرون رود. با این وجود دولت دوازدهم اعتنایی به مخالفان برجام نکرد و ۶ دور مذاکره در وین را انجام داد. حالا مقرر است همان کسانی که تا روز گذشته با برجام مخالف بودند، این دفعه موافق شده اند و مقرر است روز ۸ آذر مذاکرات بین ایران و غرب از سر گرفته شود. هرچند گروسی روز گذشته به تهران آمد و امروز مقرر است شورای حکام در وین تشکیل جلسه دهد، اما به سبب شروط ایران و همین طور عناوینی که کشورهای غربی به دنبال آن هستند مثل کارهای موشکی و منطقه ای ایران و برداشتن همه تحریم ها نمی توان به سفر گروسی به تهران و احیا برجام خوش بین بود مگر اتفاقات تازه ای رخ دهد. البته طرفین توافق کردند مذاکرات درباره سوالات و ابهامات آژانس از کارهای هسته ای ایران ادامه پیدا کند. این مساله می تواند دستاورد خوبی برای دوطرف باشد.

جمع بندی:
رسانه های اعتدال گرا در بخش خبری خود به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیدارهای وی با مقامات کشورمان پرداختند و مذاکرات هشتم آذر در وین را بررسی کردند.
اما در این میان رسانه های اصولگرا دستاوردهای سفر گروسی به ایران و نظرات مختلف میان مقامات کشورمان و وی را از زوایای مختلف بررسی کردند و به صورتی از گروسی تضمین خواستند تا مذاکرات وین در جهت راستی آزمایی پیش رود.
رسانه های اصلاح طلب نیز سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان را بررسی کردند تا این سفر دریچه ای جهت «نظارت های ضروری» آژانس بر کارهای هسته ای کشورمان باز کند و توافقات لازم برای از سرگیری کارهای ضروری آژانس در ایران به دست آید.


منبع:

1400/09/05
13:46:11
5.0 / 5
22
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , پایتخت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها