آینده اندیشی آب، خاک و هوا

آینده اندیشی آب، خاک و هوا به گزارش برتریها روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: هیچ نظریه علمی برای بیرون رفت از بحران گرد و غبار و آلودگی شهرها از باب آینده پژوهی و آینده اندیشی نداریم. باید احزاب و گروه ها، هیئت های علمی دانشگاه ها و مدرسان حوزه ها برای صیانت از آب، خاک و هوا به میدان بیایند و دولت را در حل این بحران ها یاری کنند.


در ادامه یادداشت ششم آذر ۱۴۰۰ روزنامه رسالت به قلم محمدکاظم انبارلویی می خوانیم: بحران آب حداقل در ۵ استان مردم را به کنش اجتماعی کشانده است. تجمع کشاورزان اصفهانی در کف زاینده رود و طرح معقول و مشروع مطالبات خود در یک حرکت هوشمندانه مدنی، آینده پژوهان را به فکر این انداخته است که بحران آب نه در مقطع کنونی بلکه تا ۴۰، ۵۰ سال آینده چاره اندیشی کنند.
مردم ایران وارث یک تمدن ۷ هزار ساله در این سرزمین هستند. پدران و مادران ما این تمدن را در سرزمینی که در آن گاهی ۸۳ درصد خشکسالی بوده، ۲۰ میلیارد متر مکعب آب را در زیرزمین با۶۵ پارچه قنات که طول این قنات ها برحسب گزارش مورخان تا دو برابر فاصله زمین تا ماه بوده مدیریت می کردند.
قنات ها محصول خودیاری، همیاری و دیگریاری مردم بود و معمولاً حکمرانان در سازه های شگفتی ساز قنات ها دخالتی نداشتند و این کار بزرگ توأم با «قنوت» و «قناعت» توسط مردم صورت می گرفته است.
امروز چگونه است با زدن هزاران سد روی رودخانه ها و کندن ده ها هزار چاه عمیق و نیمه عمیق نتوانستیم به مشکل و معضل آب غلبه نماییم.
سیستان انبار غله ایران بود گاهی ۱۲ هزار نفر در لایروبی قنات ها با هم کار می کردند و بدون اینکه حکمرانان در مدیریت آن نقش داشته باشند مردم خود، آن هم زمانی که سخنی از آن ان جی اوها نبود مفهوم فرهنگ همکاری و همیاری و مشارکت را درک می کردند. آنها هوشمندانه ستیزه روی تصاحب آب را به رقابت و رقابت را به رفاقت تبدیل می کردند و محصول این رویکرد افزایش برکت در زندگی خود و توسعه همه جانبه در زندگی برای برگزاری یک تمدن الهی بود.
اما امروز ما در سیستان نصیبی جز طوفان شن و گرد و غبار نداریم. ما در حالیکه در فصل خشکسالی به سر می بریم۵ برابر استاندارد جهانی آب مصرف می نماییم.آب شرب را در شستشو و همان را در تجارت و صنعت هم مصرف می نماییم. با آنکه می دانیم کشوری خشک هستیم ۷۰ درصد در کشاورزی پرت آب داریم و هنوز از سیستم غرق آبی دست نکشیدیم.

همین بساط را ما درحوزه خاک و هوا داریم.
میلیاردها تن همه روزه از خاک این کشور به خارج تحت عناوین حداقل ۱۰ معدن فعال صادر می شود. نه حساب آنرا در ردیف درآمدی «انفال» داریم نه حساب و کتاب آنرا در ویرانی محیط زیست اندازه گیری کردیم.
هوا را هم به خدا سپردیم اگر باد نیاید و باران نبارد باید هفته ها در اتاق گازهای سمی کلانشهرها روزگار بگذرانیم ده ها قانون و مقرره درباره حفظ هوای پاک را نادیده می گیریم. هیچ نظریه علمی برای بیرون رفت از بحران گرد و غبار و آلودگی شهرها از باب آینده پژوهی و آینده اندیشی نداریم. باید احزاب و گروه ها، هیئت های علمی دانشگاه ها و مدرسان حوزه ها برای صیانت از آب، خاک و هوا به میدان بیایند و دولت را در حل این بحران ها یاری کنند. نهادهای حاکمیتی در سه قوه وظایف کلیدی دارند باید همه آنها به میدان بیایند. حتی فیلسوفان و جامعه شناسان، روانشناسان، مهندسین آب، خاک و هوا و … هر کدام گوشه ای از کار را به عهده گیرند.آقای رئیسی هنوز کارنامه ۱۰۰ روزه خویش را جمع بندی نکرده اما در این زمان ثابت کرده است برای حل بحران های مورد اشاره روی حرکت های مردم پایه و نهادهای مردمی حساب باز کرده و حاضر است به سهم حکمرانی در حل این معضلات عمل کند.


منبع:

1400/09/07
13:13:01
5.0 / 5
250
تگهای خبر: دانش , سیستم , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها