هرمزگان دروازه پیشرفت ایران

هرمزگان دروازه پیشرفت ایران به گزارش برتریها در یادداشت روزنامه ایران می خوانیم: امروز حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ریاست محترم جمهور، برای چهاردهمین سفر استانی خود وارد بندرعباس پایتخت دریایی ایران خواهند شد، بنا بر این در این یادداشت نگاهی خواهیم داشت به مشکلات استان هرمزگان و نقش آن در طرح جامع توسعه کشور.


در ادامه این یادداشت که در ۲۳ دی به قلم مهدی دوستی استاندار هرمزگان پخش شده، آمده است: هرمزگان به رغم مزیت های بزرگ اقتصادی از قبیل وسعت سرزمینی، دارا بودن نزدیک به ۱۳۸۰ کیلومتر خط نوار ساحلی، قرار گرفتن در شمال تنگه هرمز و محل تلاقی دو دریای خلیج فارس و عمان و وجود ۱۴ جزیره راهبردی مانند ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، قشم، هرمز و کیش، سهمی ناچیز از تولید ناخالص ملی (تنها ۲درصد) دارد.
تلاش در امتداد احیای مزیت های اقتصادی هرمزگان، افزایش تولید ثروت مبتنی بر نقش بیشتر مردم در کارهای اقتصادی، توجه هرچه بیشتر به مزیت های موجود مانند اقتصاد دریا پایه، نقش اقتصادی بی بدیل جزایر، کوشش برای تبدیل استان به قطب صنایع پتروپالایش و فولاد کشور، افزایش هرچه بیشتر سهم هرمزگان از تولید و صادرات کشاورزی و آبزیان و همین طور افزایش حجم خدمات گردشگری، همچون برنامه های مهم استانداری در دوره ی جدید مدیریت در استان هرمزگان است.
در تلاش هستیم که با فعال سازی خوشه های صنعتی کالا و خدمات و تکمیل زنجیره های ارزش صنعتی، سهم مردم را در اقتصاد استان بالا برده و بتوانیم پیشرفت را با مردم رقم بزنیم. به همین جهت برنامه ای با عنوان اکوسیستم پیمان (پیشرفت مردم اساس هرمزگان) مبتنی بر رهنمودهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و سایر الزمات رشد اقتصادی کشور و با سرلوحه قرار دادن مسأله مهم عدالت، طراحی شده است. سفر ریاست محترم جمهور می تواند زمان مناسبی برای افزایش توجه به استان هرمزگان و نقش آن در اقتصاد ملی ایران باشد.
هرمزگان به درستی دروازه پیشرفت ایران است. حضور در یک موقعیت راهبردی جغرافیایی، حضور بنادر اصلی آب عمیق در آن و قرار گرفتن در کریدور جنوب به شمال در امتداد افزایش نقش ایران در ترانزیت بین المللی از مزیت های نسبی هرمزگان در افزایش رشد اقتصادی کشور است. امیدوار هستم باتوجه به سفر رییس جمهور و مصوباتی که طی این سفر تصویب خواهد شد، در یک مسیر چندساله شاهد تحرک مجدد اقتصاد منطقه و رشد اقتصادی هرمزگان و در نتیجه افزایش رفاه مردم و کاهش فقر و بیکاری در این منطقه باشیم.


منبع:

1400/10/23
11:50:33
5.0 / 5
302
تگهای خبر: اقتصاد , پایتخت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها