کودکان روی موج کرونا

کودکان روی موج کرونا روزنامه ایران در گزارشی نوشت: کادر درمان شاغل در بخش های عفونی مراکز درمانی تخصصی اطفال نیز براین باورند که التهاب روزهای کرونائی با درگیری کودکان بیشتر می شود، سویه ای که بااینکه ابتدا تصور می شد نسبت به سویه های پیشین خود کم خطرتر است.


روزنامه ایران یکم اسفند در گزارشی به چالش های مراکز درمانی اطفال و ضرورت واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال در پیک اُمیکرون پرداخت و نوشت: منحنی شیوع اپیدمی اُمیکرون در حالی به سمت قله پیک ششم حرکت می کند که بر طبق نتایج آخرین بررسی های وزارت بهداشت در صد و چهارمین هفته منتهی به اپیدمی کووید۱۹ در کشور، روند بستری و فوتی ناشی از این بیماری در عمده استانها افزایش بارزی داشته است. همین طور میزان مرگ های هفتگی کرونائی در استان تهران که مدتی دو رقمی بود، در هفته اخیر سه رقمی شد.
در ادامه مرور روند همه گیری این را هم در نظر بگیرید که تعداد موارد فوت جدید در کشور ۹۵۲ نفر بوده که عدد قابل تأملی است. یعنی روزانه بطور متوسط نزدیک به ۱۴۰ نفر قربانی سویه اُمیکرون شده اند و نزدیک به ۲۰۰ هزار بیمار کرونائی در هفت روز در کشور شناسایی شده است. از طرف دیگر با گسترش سویه اُمیکرون در کشور و از طرف دیگر کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز در کشور از ۲۴۷ به ۳۳۷ شهر افزوده شد.
آخرین وضعیت رنگ بندی شهرستان ها نشان می دهد، هم اینک ۳۳۷ شهر در وضعیت قرمز، ۶۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۴۷ شهر در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند و نقاط آبی رنگ روی نقشه کرونائی به صفر مورد رسیده است. تغییر رنگ نقشه مناطق و همین طور آمار بالای مبتلایان حاکی از روزهای سخت در دو هفته آتی است. طبق اعلام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سرعت انتشار اُمیکرون در کشور فراتر از پیش بینی هاست و با ادامه تاخت و تاز اُمیکرون از امروز تا دو هفته دیگر منحنی پیک ششم به سمت قله صعود خواهدنمود و پس از آن یعنی اواخر اسفند ماه شیب قله پیک ششم نزولی خواهد شد.
در چنین شرایطی این روزها متخصصان حوزه سلامت علاوه بر تکمیل واکسیناسیون خانواده ها همین طور بر واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال تاکید دارند. وزارت بهداشت نیز از خانواده ها درخواست کرده کودکان ۵ تا ۱۲ سال را سریعاً واکسینه کنند. این در حالیست که طبق اعلام سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، آمار کودکانی که واکسن کرونای خودرا دریافت کرده اند امیدوارکننده نیست و تا حالا ۵ تا ۶ درصد کودکان واجد شرایط زیر ۱۲ سال واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
نکته قابل توجه آنکه هم اینک ۲۱ درصد بستری های سویه اُمیکرون در ایران کودکان هستند. طبق اعلام علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، واکسن پاستوکووک یا همان سوبرانا دو که در فهرست اضطراری سازمان بهداشت جهانی برمبنای به کارگیری در رده های سنی زیر ۱۸ سال آمده است، مراحل اولیه اقدام برای دریافت تأیید سازمان بهداشت جهانی را طی کرده و جزو واکسن های مورد تأیید برای اطفال دو ساله در دنیا است.
ناجی با اعلان اینکه بیشتر کودکان هنوز واکسینه نشده اند و باید بیشتر مراقب شان باشیم، می گوید: واکسن فایزر نیز توسط FDA و CDC برای کودکان تأیید شده و سوبرانا توسط کوبا و کلمبیا و سینوفارم نیز در بعضی دیگر کشورها تأیید شده و این واکسن ها در فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار دارند. البته این به مفهوم گرفتن مجوز از سازمان بهداشت جهانی نیست.
با همه اینها واکسیناسیون کودکان تصمیم آسانی برای پدرها و مادرها نیست. سه واکسن پاستوکووک، سینوفارم و فایزر در حوزه کودکان تحقیقاتی انجام داده اند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی سال قبل تا اکتبر ۲۰۲۱ و پیش از ظهور سویه اُمیکرون میزان مبتلاشدن در کودکان ۵ تا ۱۴ سال ۷ میلیون نفر مبتلا گزارش شده که هزار و ۳۲۸ نفرشان جانشان را از دست دادند. در اُمیکرون میزان مبتلاشدن و بستری در کودکان بیشتر شده و یک سوم از کودکانی که بستری می شوند امکان انتقال شان به آی سی یو وجود دارد. در کنار اینها کودکان می توانند منبع خوبی برای انتقال باشند.
واکسن پاستوکووک در ونزوئلا مجوز گرفته و در کوبا نیز مجوز تزریق دارد، در ایران نیز این واکسن مجوز تزریق برای کودکان زیر ۱۲ سال دارد ولی تا حالا عوارض جدی از آن گزارش نشده است. کشورهای امارات و چین نیز واکسن سینوفارم را برای تزریق بالای سه سال تأیید کرده اند چون اثربخشی واکسن در سنین ۵ تا ۱۰ سال صددرصد است. درباره عوارض واکسن ها نیز گفته می شود که عوارض شان در کودکان کوتاه مدت است بطوریکه با تزریق واکسن سینوفارم در کودکان ۶ تا ۱۱ سال ۲۹ درصدشان گرفتار عوارض شدند و علایم خفیف شامل درد دست، تب و سرفه و اسهال و سرفه و سردرد گزارش شده است.

افزایش بی سابقه تعداد مراجعین سرپایی کودکان در بیمارستان مفید
کادر درمان شاغل در بخش های عفونی مراکز درمانی تخصصی اطفال نیز براین باورند که التهاب روزهای کرونائی با درگیری کودکان بیشتر می شود، سویه ای که بااینکه ابتدا تصور می شد نسبت به سویه های پیشین خود کم خطرتر است، ولی حالا با رشد پنج برابری آمار فوت شدگان کرونائی در طول یک ماه گذشته ضرب شستش را نشان داد. اُمیکرون به رغم ساده انگاری ها می تواند طی دو هفته آتی آمار سهمگین تری را رقم بزند.
دکتر شهناز آرمین مسئول کمیته کنترل عفونت در بیمارستان مفید در پاسخ به این که نرخ مبتلاشدن و بستری کودکان در پیک اُمیکرون را نسبت به پیک های قبلی کرونا چطور ارزیابی می کنید؟ به «ایران» می گوید: در سویه های قبلی ویروس کرونا به دلیلهای محتملی همچون این که کودکان رسپتورهای(گیرنده های سلولی) کمتری برای چسبندگی به آنتی ژن های ویروس دارند، اغلب ناقل بی علامت هستند یا بیماری شدید در آنها کمتر است. با این وجود کودکان همیشه درگیری با کووید۱۹ داشته اند اما بیماری زایی در آنها به شدت بزرگسالان نبود.
دکتر آرمین در ادامه می افزاید: آمار و شواهد نشان میدهد که افراد بالغ واکسینه شده نسبت به واکسینه نشده ها بیماری را خفیف می گیرند اما طیفی از جامعه همچون کودکان که واکسینه نشده اند با علایم تب بالا، اسهال و استفراغ، بی حالی و نداشتن تغذیه صحیح و کاهش وزن به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
اگرچه درگیری قسمت تحتانی دستگاه تنفسی در کودکان بطور کلی زیاد نیست و درصد کمی از کودکان مبتلا به اُمیکرون به سبب مشکلات تنفسی در آی سی یو بستری می شوند اما اغلب کودکان دارای علایم ذکر شده نیاز به درمان های مراقبتی در بیمارستان دارند همه اینها سبب شده حجم مراجعه کودکان به بیمارستان افزایش پیدا کند.
به گفته مسئول کمیته کنترل عفونت در بیمارستان مفید، مراجعه کودکان سرپایی نسبت به پیک های قبلی افزایش شایان توجهی داشته است، روزانه بطور متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ کودک با علایم مشکوک به اُمیکرون به اورژانس بیمارستان مفید کودکان مراجعه می کنند و به طور متوسط روزانه ۲۰ کودک مبتلا به اُمیکرون بستری می شوند برای همین هم اکنون همه ۲۸ تخت بستری کووید۱۹ پر شده و ۲۰ تخت بخش های پرکووید نیز پر از کودکان مشکوک به علایم اُمیکرون است.
البته امکان دارد وضعیت بمراتب نیز بدتر شود، تعداد مراجعین به قدری بالا رفته که کودکان نیازمند به بستری در اورژانس بستری موقت می شوند. همه اینها منجر به استهلاک کادر درمان و ابتلای آنها به بیماری شده است که در نتیجه سبب شده کادر درمان از چرخه ارائه خدمات خارج و فشار مضاعفی به نیروهای فعال در بخش ها وارد شود.
این متخصص عفونی می گوید: چالش اصلی ما ابتلای کودکان دارای بیماری زمینه ای، مبتلایان به سرطان، پیوند عضو، دیابت، بیماران کلیوی و روماتولوژی است که عمده مرگ های ناشی از کرونا نیز بین این کودکان اتفاق می افتد یعنی اُمیکرون به تنهایی موجب فوت کودکان نشده است.
او با اعلان اینکه پزشکان بیمارستان مفید روزانه دو برابر استانداردهای تعریف شده به کودکان کرونائی خدمات ارائه می دهند، همین طور درباره چالش دسترسی به دارو در بخش اطفال عنوان می کند: مسأله اصلی ما کمبود داروی «IVIG »است، این دارو ایمونوگلوبین است که برای کودکان مبتلا به کرونا و گرفتار التهاب تجویز می شود. به سبب افزایش تعداد مبتلایان، نگرانی از کمبودهای این دارو در کشور بالا رفته است.
این متخصص عفونی با تاکید بر این که یکی از مسائل اصلی مراکز درمانی اطفال کمبود تخت های آی سی یو است، می گوید: ما مجبور شده ایم در بیمارستان مفید تخت آی سی یوی کووید۱۹ ایجاد نماییم، از طرفی خانواده ها کودکان شان را با تب بالا و علایم مشکوک به کرونا به بیمارستان می آورند، این گروه از کودکان تا آن زمان که جواب تست کوویدشان آماده نشده نمی توانند وارد بخش های عادی شوند. همین مسأله سبب نارضایتی خانواده ها می شود، برای همین مجبور شده ایم برای کودکان مشکوک به اُمیکرون بخش های پر کووید۱۹ را آماده نماییم.
وی درباره چرایی آمار بالای ابتلای کودکان به اُمیکرون نیز عنوان می کند: خانواده ها تصورشان بر این است چون دو یا سه دوز واکسن تزریق کرده اند نیازی به استفاده از ماسک ندارند، بدین سبب بعد از مبتلاشدن به بیماری بلافاصله کودکان را نیز در معرض مبتلاشدن قرار می دهند. همین طور تصورشان بر این است که اُمیکرون نوعی سرماخوردگی است در صورتیکه اُمیکرون سرماخوردگی ساده نیست. سفارش ما این است که حتما فاصله گذاری اجتماعی را در کودکان جدی بگیرید، چون کودکان در سنین پایین امکان استفاده از ماسک را ندارند. از طرفی واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با واکسن های سفارش شده وزارت بهداشت بسیار نکته مهمی است چونکه ابتلای مجدد به اُمیکرون زیاد است یعنی برای کسی که اُمیکرون گرفته به فاصله یک ماه مجدداً احتمال درگیری وجود دارد، بدین سبب اگر چرخه را قطع نکنیم ویروس در جامعه می چرخد و امکان این که موتاسیون دیگری به سرایت اُمیکرون و به شدت دلتا باشد، زیاد است.

1400/12/01
12:48:00
5.0 / ۵
329
تگهای خبر: خدمات , دانش , متخصص , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کودکان روی موج کرونا
نظر شما در مورد کودکان روی موج کرونا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها