پرونده شهر دوستدار زنان در برتریها (۲)

تهران الگوی شهر دوستدار زنان می شود؟

تهران الگوی شهر دوستدار زنان می شود؟ راه اندازی پارک های ویژه بانوان، اختصاص قسمتی از فضای پارک ها برای مادر و کودک و همینطور راه اندازی مجموعه های شهربانو به قول یک عضو هیات رئیسه شورای اسلامی پایتخت از اقدامات مدیریت شهری در جهت ایده شهر دوستدار زنان بوده است.


ساختارها و امکانات شهرهای کشور از دید بسیاری دیگر پاسخگوی نیازهای زنان امروز جامعه ما نیست. از این منظر، غلبه نگاه مردانه در تدوین برنامه های شهری خویش را در محیط عمومی زندگی و فضای شهری نشان داده است.
افزایش حضور و پررنگ تر شدن نقش زنان در جامعه در قیاس با گذشته، فضا و بسترهایی متناسب با شرایط جدید را می طلبد. امروزه جبران کم توجهی به نیازهای زنان در محیط های شهری از الزامات توسعه اجتماعی قلمداد می شود.
نیاز به چاره جویی برای رفع محدودیت ها و ارتقای وضعیت زنان، ایده «شهر دوستدار زنان» را پدید آورده است؛ ایده ای که هدف از آن فراهم آوردن فضا و امکاناتی است که فعالیت و زندگی زنان در فضای شهری را تسهیل کند.
شهرداری تهران بعنوان نهاد مدیریت پایتخت، باید الگویی شایسته از استقرار مولفه های دوستداری زنان در شهر ارائه دهد؛ الگویی که از جانب شهرها و مناطق دیگر می تواند قابل پیاده سازی باشد و بتواند وضعیت شهرهای دیگر را هم برای حضور زنان متناسب کند.
پژوهشگر ایرنا دراین زمینه با «سوده نجفی» عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران به گفتگو پرداخته است. در ادامه مشروح این مصاحبه را می خوانیم؛
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران: سه مأموریت مهم توانمندسازی زنان، اختصاص فضاهای مدیریتی به آنان و ایجاد فرصت های برابر برای همه زنان شهر به اداره کل بانوان شهرداری محول شده است
نقش و هویت زنان را در شهرداری تهران به رسمیت می شناسیم
نقش اثرگذار زنان در رشد و ترقی جوامع همواره باید مورد توجه مدیران در سطوح مختلف ملی و شهری قرار گیرد. زنان نه تنها نیمی از جامعه را می سازند، بلکه تمام جامعه را پرورش می دهند، چون که مردان هم در دامان زنان رشد می کنند و وارد اجتماع می شوند.
بنابراین شورای شهر تهران بعنوان نهاد تصمیم گیر و سیاست گذار بر شهرداری پایتخت، وظیفه خود می داند برای توجه به هویت و توانمندی های زنان نخبه، فعال و کارآفرین، سیاست های لازم را اتخاذ و خواهان اجرای آن شود.
ساختاری برای ارتقای نقش زنان از سطح جامعه تا مدیریت
مدیریت شهری به نوبه خود همواره توجهی خاص و اهتمامی ویژه به جایگاه زنان داشته است. در سالهای اخیر این توجه در توسعه و ایجاد زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و آموزشی مختص بانوان در سطح شهر نمود بیشتری داشته است.

در همین راستا در معاونت اجتماعی شهرداری تهران، سه مأموریت مهم توانمندسازی زنان شهر تهران، اختصاص فضاهای مدیریتی به زنان در شهرداری و ایجاد فرصت های برابر برای همه زنان شهر به اداره کل بانوان شهرداری محول شده است.
اداره کل بانوان شهرداری تهران وظیفه دارد فضای تعامل اجتماعی با رویکرد خانواده محوری را ایجاد نماید. رفع فضاهای بی دفاع شهری برای امنیت بانوان و مادران دارای کودک و مناسب سازی ورزشگاه ها و بوستان ها برای آنان نمونه هایی از ایجاد فضای تعامل اجتماعی در شهر است.
سوده نجفی: در مجموعه های شهربانو و بوستان ویژه بانوان به چهار جنبه سلامت روحی، جسمی، اجتماعی و معنوی که در کمیته سلامت مطرح شده، توجه شده است
پارک های ویژه بانوان و مجموعه های «شهربانو»؛ دستاورد نگاه حمایتی شهرداری تهران به بانوان
احداث پارک های ویژه بانوان و همینطور اختصاص قسمتی از فضای پارک ها برای مادر و کودک و همینطور راه اندازی مجموعه های شهربانو که استقبال بی نظیری هم از آن شده است همچون اقدامات شهرداری تهران است که نشان از توجه و اهتمام ویژه به جایگاه بانوان دارد.
در بازدیدی که اخیرا از شهربانو واقع در بوستان ولایت در منطقه ۱۹داشتم از نزدیک شاهد فعالیتهای این مکان آموزشی فرهنگی و اجتماعی و استقبال بانوان از این مجموعه بودم.
گالری های هنری و آموزشی، عرضه خدمات مشاوره و روانشناسی، سالن های مد و لباس، پیست دوچرخه سواری، استخر روباز، فضاهای بازی کودک و … از مواردی هستند که در شهربانو به آن توجه ویژه شده است.
در مجموعه های شهربانو و بوستان ویژه بانوان به چهار جنبه سلامت روحی، جسمی، اجتماعی و معنوی که در کمیته سلامت مطرح شده، توجه شده است.
کارآفرینی در حوزه زنان؛ زمینه ساز رشد و توسعه شهر
کارآفرینی در حوزه زنان با رویکرد ایجاد اشتغال و کاهش صدمه های اجتماعی می تواند نقش مهمی در رشد و توسعه شهر داشته باشد.
از همین رو تلاش کردم با زنان فعال و کارآفرین و نخبه مناطق در «دوشنبه های کار آفرینی» نشست رو در رو داشته باشم، در جریان مشکلات و خواسته های آنان قرار بگیرم و تلاش می کنم تا جایی که امکان دارد در احصاء نیازهایشان با عنایت به نقش تسهیلگری شهرداری مطالبه داشته باشم.


منبع:

1401/05/19
22:50:14
5.0 / ۵
214
تگهای خبر: پایتخت , پژوهش , خدمات , مشاوره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تهران الگوی شهر دوستدار زنان می شود؟
نظر شما در مورد تهران الگوی شهر دوستدار زنان می شود؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها