مبدا کمک های نظامی به اوکراین کجاست؟

مبدا کمک های نظامی به اوکراین کجاست؟ به گزارش برتریها، آمریکا با اختصاص ۲۵ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین با فاصله زیاد از بریتانیا که ۴ میلیارد دلار را به این امر اختصاص داده، در جایگاه نخست ایستاده است. لهستان، استونی، آلمان، کانادا و اتحادیه اروپا در رده های بعدی کمک تسلیحاتی به اوکراین اند؛ کمک هایی که یک سوم آن در راه کی یف ناپدید می شود.


بحران اوکراین که از پنجم اسفندماه سال گذشته شروع شد و تا به امروز ادامه دارد، وارد یک فاز فرسایشی شده به شکلی که خیلی از ناظران براین باورند تا مدت ها تداوم خواهد یافت چونکه این نبرد دیگر جنگ بین ۲ واحد سیاسی نیست بلکه زورآزمایی بین بلوک غرب و شرق با هدف تغییر نظم جهانی است.
اما آن گونه که مشخص است این زورآزمایی در خاک اوکراین به انجام می رسد که در صورت تداوم طولانی مدت، این کشور اروپای شرقی بیشتر از پیش هزینه تقابل شرق و غرب را بر دوش خواهد کشید و در نهایت ویرانه ای از آن باقی خواهد ماند که البته سران کی یف در ایجاد وضعیت کنونی بی تقصیر نبوده اند و فریب وعده های پوشالی غرب را خوردند.
تحریک زلنسکی با کمک های مالی و وعده های پوشالی
وعده دروغ غرب در خصوص الحاق اوکراین به ائتلاف نظامی ۳۰ عضوی ناتو و اتحادیه اروپا در کنار کمک های مالی و نظامی به کی یف، سران این کشور اروپای شرقی بخصوص شخص «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری آنرا به سمت خطای محاسباتی سوق داد.
در آستانه جنگ «دیمیتری کوله با» وزیر امور خارجه اوکراین گفته بود که کی یف در ماه های اخیر ۱.۵ میلیارد دلار از شرکای غربی خود کمک نظامی دریافت کرده است.آمریکا از سال ۲۰۱۴ به این سو بیشترین فروش سلاح را به اوکراین داشته ؛ بنا بر آمار پخش شده، در هشت سال قبل حجم صادرات تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا به اوکراین بیشتر از ۲.۷ میلیارد دلار بوده است.

در هشت سال قبل حجم صادرات تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا به اوکراین بیشتر از ۲.۷ میلیارد دلار بوده استسال ۲۰۱۷ نقطه عطفی در فرآیند فروش تسلیحات غربی به اوکراین بود. در این سال دولت ایالات متحده آمریکا مجوز بزرگترین فروش تجاری مستقیم به ارزش ۴۱ میلیون دلار را صادر کرد. در سال ۲۰۱۸ با فروش ۲۱۰ فروند موشک ضد تانک و ۳۹ پرتابگر به ارزش ۴۷ میلیون دلار، فرآیند فروش تسلیحات آمریکایی به اوکراین ادامه پیدا کرد.
گفته می شود ایالات متحده یک سوم از انبار موشک های ضد تانک خویش را به اوکراین فروخته است و چهار سال طول می کشد تا این مقدار جایگزین شود. در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ هم ۵ فروند قایق گشتی، به مجموعه تسلیحات فروخته شده به اوکراین توسط ایالات متحده آمریکا افزوده شد.
در بحبوحه بحران، «جو بایدن» رئیس‎جمهوری آمریکا، فرمان کمک ۴۰ میلیارد دلاری را به اوکراین امضا کرد.
با تحریک و تشویق اوکراین به ایستادگی در مقابل روسیه، سرانجام جنگ بین دوکشور شروع شد و بلافاصله شاهد عقب نشینی غربی ها بودیم؛ موضوعی که حتی زلنسکی را شوکه کرد و نشان داد وی گرفتار خطای محاسباتی شده است. رئیس جمهوری اوکراین با انتشار یک پیام ویدئویی از راه حساب کاربری خود در فیسبوک، ضمن انتقاد شدید از متحدان غربی، اصرار کرد که «اوکراین در مقابل روسیه تنها مانده است.»
برخی از اندیشمندان برجسته روابط بین الملل مانند «جان میرشایمر» و مقام های سابق ایالات متحده آمریکا مانند «هنری کسینجر»، به صراحت تحریک اوکراین از جانب غرب و نشان دادن درهای باز ناتو برای پذیرش عضویت اوکراین را عامل اصلی جنگ کنونی روسیه و اوکراین معرفی می کنند.
کسینجر با اعلان اینکه «سیاست خارجی، هنر شناخت اولویت هاست»، سیاست خارجی ایالات متحده نسبت به اوکراین را نقد می کند و اعتقاد دارد طرح مسئله عضویت اوکراین در ناتو، یک اشتباه راهبردی است که نباید بر آن پافشاری کرد اما پافشاری غرب بر مواضع تحریک آمیز خود نسبت به اوکراین هر چند هم که اشتباه باشد، تجارت تسلیحاتی عمده ای را برای صنایع و شرکت های سازنده سلاح به وجود آورده است.

خط سیر کمک های نظامی به اوکراین
با آغاز جنگ، به سرعت سیل جنگ افزارهای غربی به اوکراین افزوده شد؛ با نگاهی به گزارش های انتشاریافته از وب سایت آماری «استاتیستا» (Statista) میتوان به این حقیقت پی برد. البته این سایت آماری هم از داده های «موسسه کیل برای اقتصاد جهانی» بهره گرفته است.بر اساس این گزارش، با نگاهی به وعده های کمک نظامی به اوکراین از ۲۴ ژانویه تا ۳ اوت ۲۰۲۲(۴بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۱) دولت ایالات متحده متعهد شده بیشترین تسلیحات و سایر تجهیزات نظامی را فراهم آورد. به قول «ردیاب پشتیبانی اوکراین» توسط موسسه کیل، ۲۵ میلیارد دلار کمک نظامی آمریکا تا تاریخ مشخص شده به این کشور اختصاص یافته است.

تا سوم مردادماه سال جاری، ۲۵ میلیارد دلار کمک نظامی آمریکا به اوکراین اختصاص یافته استبریتانیا، کشوری است که در رتبه دوم کمک های نظامی قرار داشته و با رقم کمی بیشتر از ۴ میلیارد دلار، تعهد بسیار کمتری نسبت به ایالات متحده دارد. با این وجود، تعهدات مورد اشاره برای کمک نظامی به صورت نسبی، هر کدام حدودا ۰.۱ درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا و بریتانیا را می سازند.
با نگاهی به این معیار، همسایگان کوچکتر اوکراین بیشتر به کمک های نظامی روی آورده اند؛ برای مثال لهستان (کمک نظامی ۰.۳ درصد تولید ناخالص داخلی) یا استونی (۰.۸ درصد) را به اوکراین اختصاص داده اند. حتی زمانی که کمک های نظامی، مالی و بشردوستانه عرضه شده یا تعهد داده شده توسط ایالات متحده با هم جمع شود، این رقم فقط به ۰.۲ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور می رسد.
دیگر اهداکنندگان بزرگ کمک نظامی به اوکراین، آلمان و کانادا هستند؛ به شکلی که تعهدات نسبی آنها به ترتیب فقط ۰.۰۳ درصد و ۰.۰۶ درصد از تولید ناخالص داخلی شان است.وبسایت آماری استاتیستا در یکی دیگر از گزارش های خود -این بار هم با استناد به داده های موسسه کیل- به نکته قابل توجهی اشاره کرده و آن مقایسه کشورهای حامی اوکراین بر پایه «تولید ناخالص داخلی» (GDP) است.
به نوشته این پایگاه آماری، در صورتیکه کشورهای سراسر جهان مستقیم در جنگ اوکراین شرکت ندارند اما از راه کمک های مالی، بشردوستانه و نظامی در دفاع از اوکراین مشارکت داشته اند. آمریکا به صورت مطلق، بزرگترین حامی اوکراین _ با اختلاف بسیار زیاد _ تا سوم آگوست به شمار می رفت که در مجموع ۴۴.۵ میلیارد یورو شامل ۲۵ میلیارد یورو کمک نظامی، ۹ میلیارد یورو کمک بشردوستانه و ۱۰ میلیارد یورو کمک مالی به اوکراین اختصاص داده بود.
همانگونه که اینفوگرافیک زیر نشان می دهد، بر مبنای تولید ناخالص داخلی، ایالات متحده در ۶ ماه اول جنگ در جایگاه هفتم ایستاده و به استونی نزدیک هم نشده است چونکه سهم استونی به ۲۵۰ میلیون یورو معادل ۰.۸۳ درصد از جی دی پی این کشور می رسد. این در حالیست که تعهد آمریکا به کمک مالی اوکراین، معادل ۰.۲۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.افزون بر کشورهای نامبرده، اتحادیه اروپا هم در چند نوبت تسلیحات نظامی به اوکراین ارسال کرده است که یکی از محموله های آن در ماه می ۲۰۲۲ به اوکراین تحویل داده شد. جنگ روسیه و اوکراین اولین نمونه ای است که اتحادیه اروپا در طول حیات خود، به عنوان یک گروه از صادرات تسلیحات به یک کشور ثالث غیرعضو حمایت کرده است.
در روزهای آغاز جنگ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا محموله هایی به ارزش تقریبی یک میلیارد یورو از تسلیحات کشنده به اوکراین ارسال کرده بودندکه طبیعتا یک تجارت مطلوب شرکت های تولیدکننده تسلیحات اروپایی شمرده می شود. مدتی پیش هم پارلمان اروپا با افزایش میزان تسلیحات صادراتی به اوکراین تا ۲ میلیارد یورو موافقت نمود.
کمک هایی که در راه اوکراین غیب می شود!
با توجه به این که بیشتر از ۷۰ شرکت از ۱۰۰ شرکت نخست تولیدکننده تسلیحات در جهان در ایالات متحده آمریکا و اروپا مستقرند، جنگ اوکراین باعث رونق کم سابقه ای در این شرکت ها شده است.
همچنین از زمان آغاز درگیری روسیه و اوکراین، سهام شرکت های «ریتون» (Raytheon) و «لاکهید مارتین» (Lockheed Martin) به عنوان شرکت های آمریکایی سازنده جنگ افزار بیشتر از ۱۲ درصد رشد داشته اند. در همین بازه زمانی، سهام شرکت «نورثروپ گرومن» (Northrop Grumman) به عنوان شرکت صنایع هوافضایی و صنایع جنگ افزاری آمریکا بیشتر از ۲۰ درصد صعود کرد که نشان دهنده تجارت پرسود شرکت های آمریکایی در فروش تسلیحات به اوکراین است.
اما مبحث جالب، گم شدن منابع مالی و سلاح هایی است که قرار بوده به دست نیروهای اوکراینی بیفتد. دولت بایدن در زمانی کمک ۴۰ میلیاردی خود به دولت اوکراین را اعلام نمود که در همان زمان، رسانه های آمریکایی در تلاش بودند بفهمند ارتش آمریکا چطور ۷.۱ میلیارد دلار از تجهیزات نظامی خویش را پس از خروج از افغانستان در این کشور برای طالبان به جا گذاشته است. این مسئله جدا از میلیونها دلار کمک های مالی بود که به سبب فساد موجود در پنتاگون و دولت افغانستان در طول ۲ دهه گذشته در این کشور گم شده بود.

در مدت حدود ۱۸۰ روز از آغاز جنگ اوکراین با روسیه، نزدیک به یک سوم از کمک های مالی و نظامی آمریکا به نیروهای اوکراینی گم شده استآمریکا در طول دو دهه گذشته حدود ۱۳۴ میلیارد دلار کمک مالی به افغانستان فرستاد که طبق گزارش و تحقیقات «اداره بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان» (سیگار)، تنها در یک مورد، از ۶۳ میلیارد دلاری که برای بازسازی افغانستان فرستاده شده بود، ۱۹ میلیارد دلار غیب شد. بازرسی ویژه افغانستان در این خصوص گفته بود مبالغ گم شده به خاطر فساد و سو استفاده از بین رفته است.
در جریان بحران اوکراین هم این داستان تکرار می شود بطوریکه فقط در مدت حدود ۱۸۰ روز از آغاز جنگ اوکراین با روسیه، نزدیک به یک سوم از کمک های مالی و نظامی آمریکا به نیروهای اوکراینی گم شده است!
به نوشته وب سایت «دیفنس نیوز»، گروهی مسئول رساندن تجهیطات نظامی و منابع مالی به اوکراین شده اند که سابقه کار در افغانستان، عراق و سوریه را هم در کارنامه خود دارند.
اینک این نگرانی بیشتر از پیش قوت می گیرد که جنگ افزارها در بازار سیاه در اختیار تروریست ها قرار گیرد و بار دیگر شاهد عرض اندام گروههای افراط گرا و دهشت افکن در نقاط مختلف جهان بخصوص منطقه پرآشوب خاورمیانه باشیم.


منبع:

1401/06/30
10:04:51
5.0 / ۵
163
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مبدا کمک های نظامی به اوکراین کجاست؟
نظر شما در مورد مبدا کمک های نظامی به اوکراین کجاست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها