روایت اقتصاد ایران در ۱۹ فروردین ماه

معمای قیمت خودرو!

معمای قیمت خودرو! به گزارش برتریها، مانند تجربه سالهای گذشته، باز هم ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو به محل بحثی تازه در این حوزه تبدیل گشته و با ورود معاون اول رئیس جمهور، تلاش ها برای تعدیل قیمت ادامه دارد.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، با وجود بحث هایی که در سالهای گذشته در رابطه با خروج بازار خودرو از شرایط انحصاری مطرح شده اما شورای رقابت همچنان با تفسیر گذشته، قیمت گذاری خودرو ها را ادامه می دهد و در ایام گذشته با افزایش قیمت محصولات داخلی با مصوبه شورای رقابت، بحث های زیادی در گرفته است.
سوال روز: قیمت خودرو
بعد از اعلام مصوبه شورای رقابت، از مقامات دولتی گرفته تا کارشناسان در ارتباط با این تصمیم اظهارات مختلفی را مطرح کرده اند و امروز هم سخنگوی وزارت صمت در این حوزه اظهارنظر کرده است. سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به برگزاری جلسات این سازمان (وزارت صمت) و شورای رقابت به سبب بررسی مسائل تورمی افزایش قیمت خودرو، از بررسی دوباره مصوبه اخیر شورای رقابت از منظر تورم زایی در این جلسات اطلاع داد.
کارشناسان هم در این حوزه اظهارنظرهایی جدی کرده اند. امیرحسن کاکایی- عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم وصنعت- در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در عین این که شورای رقابت و دولت همه درست می گویند و اشتباهاتی هم دارند، اظهار نمود: شورای رقابت قیمتها را اعلام نکرد، بلکه تنها بیان کرد که با مشورت نهادهای ذیربط قیمتها را نهایی کرده ایم که به دنبال آن هم دستورالعمل کلی را ابلاغ و فرمول قیمت گذاری را عرضه کرده بود. در نهایت طی چند روز اخیر با وزارت صمت و سازمان حمایت به توافق رسیدند.
احمد فرهادی نیز در ارتباط با موضوعات اخیر پیرامون قیمت گذاری خودرو ها و درخواست تعدیل درصد افزایش آنها، اعتقاد دارد که در ایتدا باید بپذیریم که خودرو هم یک کالاست و بایستی در قالب اقتصادی سالم، قیمت آن برپایه مکانیزم عرضه و تقاضا مشخص شود؛ ضمن این که سرمایه ای شدن این کالای مصرفی طی سالهای اخیر، بخشی از تقاضا را به دنبال فشار وضعیت تورمی بوجود آورده که در این شرایط دولت تلاش در کنترل بیشتر قیمتها دارد.
افول روز: رشد جهانی اقتصاد
امروز صحبت های رئیس صندوق بین المللی پول واکنش های زیادی را برانگیخت. کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) اظهار داشت که انتظار دارد رشد اقتصاد جهانی در پنج سال آینده حدود سه درصد باقی بماند. جورجیوا اظهار نمود که این رقم پایین ترین پیشبینی رشد میان مدت این آژانس مالی از سال ۱۹۹۰ و بسیار کمتر از میانگین ۳.۸ درصد از دو دهه گذشته است.
به نظر می آید بخشی از این اتفاق، تحت تأثیر جنگ روسیه و اکراین رخ داده است. موضوعی که بر اقتصاد روسیه هم تاثیرات خاص خویش را داشته است. وزارت انرژی روسیه اعلام نمود این کشور ماه میلادی گذشته، تولید نفت خویش را حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است. کرملین وعده داده بود به تلافی تحریم های غربی و مکانیزم سقف قیمت کشورهای گروه هفت برای فروش نفت این کشور، تولید نفت خویش را در فاصله مارس تا دسامبر به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز می کاهد. طبق آمار وزارت انرژی روسیه، این کاهش ۴۰ درصد بالاتر بوده است.
همینطور اتاق بازرگانی ایران در جدید ترین گزارش خود از تحولات جهانی اقتصاد، به آخرین وضعیت تحریم های غرب ضد روسیه پرداخته و تبعیت سیاست های تحریمی از جانب ترکیه اطلاع داده است.
گشایش روز: استخدام ۱۰۰ هزار نفری
رئیس امور جذب، بکارگیری و رشد سازمان اداری و استخدامی از جذب ۱۰۰ هزار نفر در دستگاههای اجرایی در ماه های آتی اطلاع داد و اظهار داشت: آزمون های استخدامی سال ۱۴۰۲ بشکلی متفاوت برنامه ریزی شده تا کیفیت، عدالت، سرعت و تنوع در جذب نیرو بعنوان اولویت های سازمان اداری و استخدامی کشور، در این دوره از آزمون های استخدامی مدنظر قرار گیرد.
وزیر کار هم امروز خبری جدید برای کارگران داشت. وزیر کار ضمن اشاره به تصویب حق مسکن کارگران در هیات وزیران تصریح کرد: کمک هزینه ۹۰۰ هزار تومانی مسکن کارگران از فروردین سال جاری باید به کارگران پرداخت گردد.
در مسکن هم قیمت مسکن ملی در تهران اعلام شده است. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت: در بافت فرسوده شهر تهران در مناطق ۱۶، ۱۸ و ۲۰ پروژه نهضت ملی مسکن را اجرا می نماییم که الان هزینه ساخت واحدها منهای خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه حدودا متری ۱۰ میلیون تومان است.
صعود روز: بازار سرمایه
بازار سرمایه در ادامه حرکت رو به رشد خود در سال جدید، هفته جدید را هم با رکوردی تازه شروع کرد. شاخص کل بورس امروز با ۶۴ هزار و ۹۲۳ واحد افزایش وارد کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شد و رقم دو میلیون و ۲۰۲ هزار واحد را ثبت نمود. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۲۵ و ۴۸۰ واحد افزوده شد و با ۳.۹۱ درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل در رقم ۶۷۶ هزار و ۵۴۷ واحد ایستاد.
در مرکز مبادله اما قیمتها نزولی بوده است. نرخ انواع ارز شامل دلار، یورو و درهم به صورت اسکناس و حواله و قیمت ربع سکه در مرکز مبادله ایران کشف و اعلام گردید که نسبت به روزهای گذشته با کاهش نرخ نسبی روبرو شده است.
همینطور بر مبنای آخرین گزارش بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۱۶ فروردین ماه ۲۳.۴۶ درصد اعلام گردید. این در شرایطی است که نخستین نرخ سود بین بانکی ثبت شده امسال در ارتباط با هفته منتهی به ۹ فروردین ماه سالجاری با ۲۳.۳۶ درصد بوده است.1402/01/20
11:05:28
5.0 / ۵
389
تگهای خبر: آژانس , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد معمای قیمت خودرو!
نظر شما در مورد معمای قیمت خودرو!
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها