وعده هایی به اهالی رسانه از خدمات ابری تا برداشتن فیلتر

وعده هایی به اهالی رسانه از خدمات ابری تا برداشتن فیلتر برتریها: فراهم كردن زیرساخت های ابری و عرضه این خدمات با هزینه مناسب تر و كیفیت بهتر و هم رفع فیلتر و محدودیت های اینترنت، از وعده های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اهالی رسانه و خبرنگاران است.


به گزارش برتریها به نقل از ایسنا، رایانش ابری یا Cloud Computing به بیانی ساده، به معنای ذخیره و دستیابی به داده ها و برنامه ها با استفاده از اینترنت به جای استفاده از هارددرایوهای كامپیوتری است. درواقع در این عبارت، «ابر» استعاره ای از اینترنت است كه با شیوه هایی از محاسبات كامپیوتری در فضای اینترنتی به كاربر امكان می دھد بدون نیاز به تخصص یا كنترل زیرساخت ھای فناوری، به سرویس ھای مبتنی بر فناوری در اینترنت دسترسی داشته باشد.
بنابراین سرویس های رایانش ابری برنامه های كاربردی را به صورت آنلاین فراهم می كنند كه قابل دسترسی با مرورگرهای اینترنتی هستند، درحالی كه نرم افزار و داده برروی سرورها ذخیره شده اند.
در این باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با ایسنا، با تاكید بر فراهم كردن زیرساخت های ابری برای رسانه ها بیان كرد: بر اثر اتصالاتی كه با IXPها (مراكز تبادل ترافیك اینترنتی) وجود دارد، برای رسانه ها تسهیلاتی تولید كردیم همچون اینكه سازمان فناوری اطلاعات یك زیرساخت ابری برای رسانه ها فراهم كند. بدین صورت كه با كمك به شركت های ابری كه چنین خدماتی به رسانه ها عرضه می دهند و CMS (سیستم مدیریت محتوا) رسانه ها را درست می كنند.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به گلایه رسانه ها در خصوص بالا بودن هزینه خدمات اینترنتی، اظهار داشت: مطالبه رسانه ها از ما این است كه وزارت ارتباطات وارد این مورد شود، اما از آنجایی كه دولت نگهداری كننده و سرویس دهنده خوبی نیست، به سازمان فناوری اطلاعات گفتیم كه جلسه ای با عرضه دهندگان سابقه دار این عرصه كه خدمات CMS عرضه می دهند، تشكیل دهند و تسهیلاتی برای اهالی رسانه قرار داده شود كه هزینه تمام شده آنها كاهش یابد و این خدمات با هزینه مناسب تر و كیفیت بهتر به رسانه ها عرضه شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهبود این خدمات را در جهت ارتقای تولید محتوا در شبكه ملی اطلاعات دانست و تصریح كرد: رسانه های ما تولیدكننده محتوا در شبكه ملی اطلاعات هستند، ازاین رو باید با بسته های حمایتی از جانب ما مواجه باشند و خدمات خویش را با دغدغه كمتر دریافت كنند.

چه خبر از اینترنت بدون فیلتر خبرنگاران؟

یكی دیگر از مطالبات اهالی رسانه و خبرنگاران، لغو محدودیت های فیلترینگ اینترنت همچون در شبكه های اجتماعی مانند توییتر است. با عنایت به اینكه هم اكنون بعضی از مسئولان از این فضا برای خبررسانی استفاده می نمایند، جهرمی در پاسخ به سوال ایسنا درباره شرایط لغو فیلتر توییتر برای خبرنگاران، نسبت به این مورد در آینده نزدیك ابراز امیدواری كرد.

جهرمی پیش از این هم در این باره اظهار كرده بود: كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مصوبه ای را تایید كرده است تا خبرنگاران بتوانند به اینترنت بدون فیلتر دسترسی داشته باشند كه متولی اجرای آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آن نهاد باید تصمیم بگیرد.

وی همینطور خاطرنشان كرده بود: ما معتقدیم اینترنتی باید در اختیار رسانه ها قرار گیرد كه بتوانند از منابع اطلاعاتی بدون محدودیت استفاده كنند و آمادگی داریم زیرساخت فنی آن را برای همكاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده نماییم اما باید این مورد را از وزارت ارشاد مطالبه نماییم.

همان طور كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندین بار تاكید كرده است، برای ورود به شبكه های ارتباطی از فیلترشكن استفاده نمی كند، زیرا مسئولان در چارچوب مقررات می توانند درخواست رفع فیلترینگ از كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای خود داشته باشند.

آذری جهرمی اما درباره عضویت خود در شبكه توئیتر هم اظهار داشته بود: بنابر قانون فعالیت توئیتر در ایران ممنوع شده است چون قانون گذار می تواند حكم بدهد كه فعالیت شركت خارجی در ایران ممنوع شود اما فعالیت ایرانی ها در توییتر ممنوع نیست چون هیچ قاضی و هیچ دستگاهی نمی تواند حكم عمومی بدهد مگر اینكه مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد.

البه هنوز خبری از لغو این محدودیت ها برای اهالی رسانه نشده است، اما با عنایت به وعده های داده شده كه خصوصا در ماه های اخیر چندین بار مطرح شده، این انتظار وجود دارد كه این وعده بزودی محقق شود.
1396/11/21
14:02:51
5.0 / ۵
4796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وعده هایی به اهالی رسانه از خدمات ابری تا برداشتن فیلتر
نظر شما در مورد وعده هایی به اهالی رسانه از خدمات ابری تا برداشتن فیلتر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
برتریها bartariha
bartariha.ir - حقوق سایت برتریها محفوظ است

برتریها

معرفی برترینهای فناوری و وبسایتها